Μetallica

Έλα ήταν καλό…όχι;

Ε όχι, γι’αυτό το έβαλα, επειδή ήταν mainstream ήξερε ότι δεν ακούγεται το μπάσο και το έκανε για τρολιά και μπλαμπλα, έλα να παίξουμε στο άλλο θρεντ μην τους το χαλάσουμε εδώ.

Σορρυ παιδιά συνεχίστε…

Το All Nightmare Long οπως ειναι αυτουσιο σαν συνθεση, με τον ηχο Metallica και τη φωνη Hetfield του 1988, θα εμπαινε στο And Justice For All αντι των μισων τραγουδιων τουλαχιστον, και θα το απαιτουσαν ολοι οι οπαδοι σε καθε συναυλια οπως και δηποτε 30 χρονια μετα. Το ιδιο πανω κατω με το That Was Just Your Life αλλα και με αλλα κομματια του Death Magnetic, αλλα λιγοτερο, αλλα περισσοτερο. Και το My Apocalypse εμπαινε επισης υπερανετα στο Master Of Puppets. Αλλα ειπαμε, ο κοσμος κρινει περισσοτερο το περιτυλιγμα παρα τη μουσικη. Τωρα το τι θεμα εχεις με το Cyanide δεν ειμαι σιγουρος… και δεν το εχω ξανακουσει και απο κανεναν.

Αυτο με την ελλειψη μπασου απο το Justice ειναι καποιο εσωτερικο αστειακι? Το μπασο υπαρχει και ειναι μια χαρα στη μιξη, απλως οι κιθαρες ειναι στο 150% σε ενταση, και το υπερκαλυπτουν. Δε χρειαζεται καν κανενα φοβερο ηχοσυστημα για να ακουσει κανεις το μπασο, το οποιο ακολουθει την κιθαρα και απλως δινει ογκο. Εκτος αν ισχυριζεται κανεις οτι το Justice δεν εχει ογκο. Εκει συνιστω αλλαγη ηχειων :stuck_out_tongue:

Προφανώς δεν ακούγεται όσο στα προηγούμενα αλλά ειναι τόσο μπουκωμενες και ανεβασμενες οι κιθάρες που χάνεται εντελώς. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Λατρεύω τον ήχο του και ειδικά τη φωνή του Het. Πιστεύω ότι εδώ είναι στα καλύτερα του.

Νομίζω ο ήχος στο AJFA είναι μια χαρά ταιριαστός, η παραγωγή δε χρειάζεται να είναι πάντα κρύσταλλο (βλ. ΤΒΑ) για να είναι καλή, στο συγκεκριμένο πχ ήταν ακριβώς αυτό που χρειάζονταν για να αναδείξει τη μαυρίλα και την απαισιοδοξία του. Και όντως ο Het είναι στα καλύτερα του. Τα τύμπανα επίσης δημιούργησαν σχολή.

Το Cyanide απλά δε μου αρέσει, είναι η πλέον αδύναμη και τυπική σύνθεση του άλμπουμ. Για εμένα είναι filler. Μου ηχεί σαν outtake του Reload περασμένο από heavy/thrash πρίσμα.

Βασικά δεν ανέβασαν τις κιθάρες αλλά κατέβασαν το μπάσο στην παραγωγή του AJFA

Κι εγώ όταν πρωτοακουσα το Cyanide ακριβώς αυτό είπα. Πολύ Reload. Αν θυμάστε ήταν το πρώτο κομμάτι του δίσκου που έπαιξαν live τέτοιες μέρες πριν βγει το Death Magnetic
Είναι γεγονός ότι το είχαν τέρμα κάτω το μπάσο. Μόνο στην εισαγωγή του Blackened ακούγεται καθαρά στο fade in δηλαδή

Εγω ρωτησα για αρνητικα του Cyanide και εσεις μου λετε θετικα.

Δεν έχει κάτι αρνητικό απλά είναι λιγότερο καλό από τα υπόλοιπα

^αυτο ισχυει οκ.

Εγω νομιζω οτι ο δισκος θα επρεπε να εχει Hell And Back και Rebel Of Babylon αντι για Cyanide και Unforgiven III παντως. Και αν χωρουσε και το Hate Train μεσα, επισης θα γουσταρα παρα πολυ. Το Just A Bullet Away δε μου αρεσε πολυ.

Ειδικά το Rebel είναι απίστευτα αδικημενη κομματάρα!

Η εισαγωγή στο Unforgiven 3, δηλαδή μέχρι και το 1:34 από τα 8 λεπτά που είναι το κομμάτι, είναι από τις πιο όμορφες μουσικές που έχουν γράψει ΕVER οι Metallica. Βέβαια συνολικά το τραγούδι δεν μπορεί να συγκριθεί με το Unforgiven 1 που είναι masterpiece.

Tώρα συνολικά το Death Magnetic δεν είναι κάτι φοβερό σαν δίσκος. Με δίσκους σαν το Death Magnetic δεν θα γινόταν ποτέ το όνομα που είναι τώρα οι Metallica. Και για να μιλήσουμε με λίγο ποδοσφαιρικούς όρους: Oι 6 πρώτοι δίσκοι αποτελούνται από τραγούδια-παίχτες που μπορούν να πάρουν την ομάδα πάνω τους και να κάνουν την διαφορά. Το Death Magnetic αποτελείται από τραγούδια-παίχτες καλούς μεν, οι οποίοι όμως δεν έχουν το ταλέντο για να είναι ηγέτες στην ομάδα τους.

Τα ίδια ισχύουν και για το Reload που όμως είναι καλύτερος δίσκος από το Death Magnetic.

Και το St.Anger είναι ο παίχτης της εντεκάδας που δεν έχει καν πόδια.

Το σενεγκερ είναι ο Λουκάς Βύντρα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειναι αυτο που λεμε οτι θα μπορουσε υπο αλλες συνθηκες να ειναι ενας Μινχ , ενας Μελμπεργκ και τρωει και τα βρισιδια απο την εξεδρα ενω ειναι φιλοτιμος … κανει ομως και 5 γκαφες και αντε γεια !

ξαναλεω θα ηθελα πολυ να ακουσω αυτη την κυκλοφορια και ας την ελεγαν πισσα και πουπουλα ,ξερω γω, αν δεν ειχε φυγει ο Newsted αλλα να ειχαν δουλεψει ΟΛΟΙ την συμπεριφορα τους.

Και πάλι η χειρότερή τους κυκλοφορία θα ήταν drenie. Άστο, δε σώζεται με τίποτα :lol:, πρωτίστως είναι θέμα έμπνευσης και μετά όλα τα άλλα.

Συμφωνώ ότι είναι η χειρότερη . Ήταν όμως και αναγκαία για να προχωρήσουν.

Για την έμπνευση διαφωνώ λιγάκι . Χρειάζονταν κάποιον να τους βάλει το θολό τους μυαλό σε μια σειρά . Κάτι που δεν έκανε ο Bob Rock.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως λέμε για το St. Anger ότι έχει καλά riff αλλά νομίζω πως ένα The end of the line από μόνο του το πατάει κάτω.
Αναγκαίο για να προχωρήσουν ήταν, κάποια κομμάτια του είναι από αξιόλογα έως υποφερτά, κάποια ακούγονται ευχάριστα σε live, δεν παύει ωστόσο να είναι κακό από ήχο έως εκτέλεση.
Τις τελευταίες 2 μέρες ακούω σε live εκτελέσεις τα τραγούδια του DM (για να αποφύγω την τσίτα ένταση στην παραγωγή που έχει ως αποτέλεσμα αυτό το flat ήχο) και βρίσκω τόσες καλές ιδέες εκεί μέσα. Το UNIII που λέει και ο cheetah με τη φοβερή μελωδία του, το Judas Kiss που το θεωρούσα από τις αδύναμες στιγμές του δίσκου, αυτό το galloping riff στο all nightmare long. Άλμπουμ αδικημένο από το ονομα τους. Φυσικά και δε συγκρίνεται με τα 6 πρώτα, αλλά ούτε μπορεί να θεωρηθεί μέτριο από όποιον το ακούσει πριν το κρίνει.

Συμφωνω απολυτα Αλεξανδρε.

H πρωτη πλευρα του death magnetic τα σπαει ! Και σε αυτο τον δισκο θα επρεπε να μαζεψουν λιγο τις διαρκειες αλλα τον αδικουν οσοι δεν τον εχουν ακουσει.

Αυτο το All nightmare long ειναι τοσο γαμηστερο! Νομιζω οτι τα 10 κομματια του δισκου (+4 του beyond) Θα μπορουσαν ανετα να τα σπασουν σε δυο διαφορετικους δισκους που να ειναι περιπου στα 50 λεπτα και να μην ειχαμε αυτη την αναμονη των 8 ετων.

Υ.Γ. εδω εχουν καλα riffs στο Lulu