Μetallica

Σιγά τη ζημιά, 3 και ο κούκος έχουμε μείνει :stuck_out_tongue:

1 Like

χαχααχχα σωστό και αυτό… φανατζομαι σκηνικο με drenie κ τους αλλους να βαρανε μακακια και ν λενε "ναι μονο Metallica οι Maiden ειναι για παιδακια δεν εχουν λογο υπαρξης ναιιιιιι ναιιιιι james αγορι μου… δωσε δωσε οι maiden μονο μπασο κ φωνη οι κιθαρες ειναι για χριστουγενιατικα καλντα ναααιιιιιιιι τι παιζουν οι θεοι Metallicaaaaa χύνωωωωωωωωωωωωω

1 Like

Εεεε ναι με τέτοια σχόλια Πώς να μείνουμε παραπάνω ;

Θα προτιμούσα να μην ξανά ασχοληθείς μαζί μου και αν το κάνεις να σέβεσαι τον συνομιλητή σου .

Την απάντηση του για το σχόλιο του shadowking και τους οπαδούς μιας συγκεκριμένης μπάντας την πήρε ο @Rebel .

καλες μακακιες παιδια μπροστα απο τις αφισες του james

2 Likes

Ειρήνη παιδιά είναι και γιορτινές μέρες…

Ειρήνη όπως λέμε peace sells ;

Όπως λέμε Ειρήνη Σκλήβα ρε αρχιτρολλ!!!

2 Likes

Miss World το 1996 όταν βγήκε και το Load ! Καλά το πας !

2 Likes

Sexy καπνίστρια

2 Likes

το πιο ευστοχο σχολιο ! Αναψε τσιγαρο και απηλαυσε τις χοντραδες εδω μεσα…

1 Like

το απλοϊκό ειδικά αν συνδυαστεί με το πιασάρικο , είναι πάντα πιο εύκολο για τον ακροατή και συνταγή επιτυχίας-χιτ . Δεν είναι τυχαίο ότι τα πρώτα κομμάτια που βγαίνουν στην αναζήτηση είναι τα fear of the dark ( ή μάλλον the duck) & το nothing else matters

σε μένα τουλαχ. ισχύει σε μεγάλο βαθμό, ειδικά όταν ακούω νέες μπάντες. Π.χ. όταν άκουσα πρώτη φορά theater , δεν μπορούσα να κατανοήσω την μουσική τους αρτιότητα. Ήταν too much και αν δεν είχαν συνθέσει τα forsaken & pull me under δεν θα είχα ασχοληθεί λεπτό μαζί τους . Με τράβηξε δλδ οι πιο απλοϊκές ας πούμε , συνθέσεις

Τώρα για τα υπόλοιπα που μου λες, όσο κάποια παιδιά εδώ μέσα λένε αηδίες μόνο και μόνο για να την σπάσουν σε αυτούς που τους ενοχλούν , και λένε για μεηντεν με 1 κιθάρα, ποπ ή “βάζω μεηντεν όταν θέλω να ακούσω σαβούρα” , να ξέρεις ότι θα σας καυλαντίζω …εξάλλου χιούμορ κάνω και φάνηκε νομίζω :wink: . Πιστεύω και ο @QuintomScenario όταν τα διαβάσει δεν θα παρεξηγηθεί

piss sells ( ελληνιστί “πι σελς”

Ναι, μόνο που το Nothing else matters κιθαριστικά είναι ένα από τα πιο απαιτητικά τραγούδια των Metallica. Μάλιστα, ο Andreas Kisser, των Sepultura, όταν είχε πάει για audition για να αντικαταστήσει τον Hetfield στην περιοδεία του Black Album, μετά από τραυματισμό του δεύτερου από πυροτεχνήματα πάνω στη σκηνή, είπε ότι ένας από τους λόγους που δεν πήρε τη δουλειά ήταν το Nothing else matters γιατί ακόμα τότε δε μπορούσε να παίξει με δάχτυλα. Peace.

απλοϊκό + πιασάρικο , δεν σημαίνει εύκολο στο παίξιμο

ούτε το εύκολο στο παίξιμο ( αν υπάρχει ) αποτελεί κάποια ένδειξη ποιότητας

εχω δει π.χ. μαθητική μπάντα να παίζει πολύ ωραία το fade to black. Παιδιά 16-17 χρονών . Δεν είναι ένα απ τα καλύτερα κομμάτια Μετάλλικα ;;;;

1 Like

δεν ξερω τι κανει ο quintom αλλα υποθετω και εγω οτι καπου υπερβαλει για να γινει λιγο σαματας και λιγος χαβαλες.

αν λεμε για peace. piss κτλ ακουμε και το Piss in the wind των Pantera μπας και το πιασουν μερικοι…

τα υπολοιπα για το αν καποιος ειναι μουσικος δεν μπορω να το δεχτω απολυτα , σορρυ. Καταλαβαινω τι θες να πεις απλα δεν λειτουργει ετσι η τεχνη . Ειμαι σιγουρος οτι δεν διαφωνουμε καπου.

έχει τρομερό ριφακι

η τελευταία παράγραφος με μπέρδεψε ως προς σε τι απ όλα αναφέρεσαι

Κι ο John Marshall που πηρε τη δουλεια με πενα επαιζε το Nothing και οχι με δαχτυλα…

καταλαβαινω οτι καποια κομματια μπορει να ειναι πιο δυσκολα να τα βγαλεις ως μουσικος και αυτο να ειναι μια προκληση αλλα αυτο δεν μπορει να ειναι και κριτηριο για να σου αρεσει κατι ή οτι οποιος παιζει εστω και λιγο μουσικη την αντιλαμβανεται καλυτερα .

1 Like

Δεν ξέρω πως το έπαιζε ο Marshall, τα κουπλέ του Nothing else matters δεν παίζονται με πένα. Και στο S&M ο Hetfield τα παίζει διαφορετικά τα κουπλέ, ίσως τα έπαιζε κάπως έτσι, δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Επίσης ο Marshall ήταν ο τεχνικός του, οπότε είχε βίσμα και ας τα έπαιζε λάθος :stuck_out_tongue:

2 Likes

καλά, ούτε η εισαγωγή. Αυτή η όμορφη γλυκάδα ( που δεν την δίνει η πένα ) στην εισαγωγή είναι συνδυασμός καλής τεχνικής στα δάκτυλα και διακριτικά εφέ

όχι, δεν υπονόησα ότι όποιος παίζει μουσική αντιλαμβάνεται καλύτερα. Απλά ότι στέκεται ή εντυπωσιάζεται από διαφορετικά στοιχεία

θυμίζει λίγο πολύ κάτι που σχολιάστηκε στο λαηβ των iced earth ότι ο stu block φαλτσάρει. Και απάντησα ότι σαν ακροατής δεν με νοιάζει καθόλου. Ενώ αυτός που το είπε ( αν τραγουδάει πχ ) τον ενδιαφέρει και το κριτικάρει

εσένα πχ δεν υπάρχει λόγος να σε νοιάζει ποιός είναι αρτιότερος μουσικός ή παίζει πιο ενδιαφέροντα ριφ ή εξωτικές κλίμακες. Σε νοιάζει αν το συνολικό αποτέλεσμα ακούγεται ωραία σύμφωνα με τα γούστα σου . Εμένα με εντυπωσιάζει

αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον αν είναι απλή σύνθεση ή απαιτητική στο όργανο ή οτιδήποτε άλλο