Μetallica

how dare you use logic?

Άλλη μια απόδειξη ότι οι Avenged Sevenfold είναι μεγαλύτερη μπάντα από Volbeat. Μετά τα 3-4 μεγαθήρια των 80’s είναι η μεγαλύτερη μπάντα στον πλανήτη.

Ρε συ @pantelis79 πώς γίνεται ένα συγκρότημα Γ’ κατηγορίας να τους παίρνουν οι Metallica για special guest? (έχω μνήμη ελέφαντα και θυμάμαι ότι έτσι είχες χαρακτηρίσει τους Avenged Sevenfold)

1 Like

Εγω δε θα τους ελεγα Γ αλλα σιγουρα ειναι Β :sunglasses:

Βεβαια απο την αλλη καποιος που τους γουσταρει μου ελεγε τις προαλλες οτι αυτο το τραγουδακι που εβγαλαν δεν εχει καμια σχεση με το Sad But True :joy:

Θεωρείς ότι οι Metallica παίρνουν μόνο συγκροτήματα Α’ κατηγορίας για support ρε; Έχω δει Metallica με support Mastodon και HIM, μη μου πεις ότι είναι Α’ κι αυτοί :grin:! Δε μου αρέσουν οι Avenged Sevenfold, κλικ μπορεί να κάνουν σε κόσμο, αλλά εμένα δε μου κάνουν, η μουσική τους δε μου λέει τίποτα. Κατά τα λοιπά, τα supportιλίκια αποφασίζονται μάλλον από το management πολύ περισσότερο, παρά από τους ίδιους τους Metallica και τους κάθε Metallica.

Στην Αμερική είναι μεγαλύτερη μπάντα οι A7X χωρίς αμφιβολία. Στην Ευρώπη έχω τις αμφιβολίες μου.
Το Σεπτέμβρη λ.χ. οι Volbeat έχουν Ευρωπαϊκή περιοδεία σε στάδια από 15-30.000 μόνοι τους. Κάποια εξ’ αυτών είναι ήδη sold out. Δεν είναι μικρό πράγμα.

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι υπερβαλεις λιγακι. Δεν θελω να μειωσω ουτε τους Volbeat , ουτε να βαρεσω παλαμακια στους Avenged αλλα στην Αμερικη οπως ειπες ειναι μεγαλυτερη μπαντα οι Avenged Sevenfold (παιζουν μετα τους Volbeat ) και στην Ευρωπη αντε να παιζουν σε αντιστοιχους χωρους.

Headliners Παντως στο Donington δεν εχουν παιξει ακομα οι Volbeat ασχετα αν οπως εχουμε ξαναπει οταν επαιξαν οι Avenged ηταν λογω διαφορων συγκυριων.

Το αν αρεσει σε καποιους ή οχι η μουσικη τον μεν ή τον δε, δεν το εξεταζω καν.

Το πακετακι παντως Metallica - Avenged Sevenfold - Volbeat ή Gojira , ειναι σουπερ !

Να βγάλω την Αγγλία έξω που όντως οι Volbeat δεν είναι μεγαλύτερο (ίσως ούτε καν μεγάλο) όνομα, πλην αυτής στην υπόλοιπη Ευρώπη εύκολα μαζεύουν παραπάνω κόσμο.

ΒΤW είδα σε τι στάδια παίζουν οι Metallica στην Αμερική και σε 2-3 που τσέκαρα είναι 60-70.000 (Βαλτιμόρη, Σικάγο και Μαϊάμι).

Μέχρι 16 Αυγούστου ανακοίνωσαν, θα βάλουν και κανένα στο Bay Area στο ενδιάμεσο και από Σεπτέμβρη Ευρώπη για indoor. Αγγλία θα είμαι σίγουρα σε τουλάχιστον 2-3 ημερομηνίες και Κοπεγχάγη για την εξ’ αναβολής. Θα ανακοινώσουν μέσα στο μήνα είπαν οπότε κάντε τα κουμάντα σας (θα προτιμούσα βέβαια να το πάνε 1-2 μήνες πίσω γιατί ξεπαραδιαστήκαμε αλλά δε γαμείς).

Ναι αλλα επειδη δε θελουμε κι εμεις να ξεπαραδιαστουμε, με αυτα που γραφεις θα με αναγκασεις να παω και στις δυο συναυλιες που ειναι εδω κοντα και πανε ολα τα λεφτα.

1 Like

Τώρα πάμε να ανοίξουμε τους ασκούς του Αιόλου και αν κάποιος ψαχτεί πολύ, δε νομίζω να γλιτώσουν πολλές μπάντες . Το This means war μοιάζει εντυπωσιακά με το sad but true κυρίως στο κουπλέ . Όσο εντυπωσιακά μοιάζει το “intro” του sweet home alabama που ( καθόλου επιμελώς ) κρύβεται στο four horsemen , όπως το “outro” του fairy wear boots ( καθόλου επιμελώς ) κρύβεται στο for whom the bell tolls , όπως αυτούσιο lick απ το σολο του princess of the night βρίσκεται στο seek & destroy και τόσα άλλα από τόσες άλλες μπάντες

Το βάζω μόνο και μόνο γιατί είναι άδικο να πέφτει τόσο κράξιμο στο συγκεκριμένο καλό κομμάτι. Από μπάντα που οι κιθαρίστες κοιμούνται με δίσκους Ozzy, helloween, sabbath, pantera, GnR & Metallica που μόνο λογικό είναι να έχουν κοπιάρει/επηρεαστεί

Η μουσική είναι σπουδαίο πράμα. Από μια “φράση” χτίζεις ολόκληρο κομμάτι . Βλέπε dazed & confused που ένα lick έγινε το paranoid ( και το έκανε ο Zakk wylde “χαλί” στο σολο του crazy horse ) . Βέβαια προσωπικά στους Sabbath δε έχω να προσάψω κάτι άλλο, αν προσπαθήσω σκληρά ίσως βρω αλλά δεν λειτουργεί έτσι η μουσική

Αν το 2017, σχολιάζουμε ακόμα για ripoffs μάλλον δεν έχουμε κατανοήσει τις ρίζες του ροκ αρχικά και μετέπειτα του μεταλ . Robert Johnson και εκατοντάδες άλλοι μαύροι μπλουζίστες , Jimmi , Sabbath / Zepellin / Purple κ.ο.κ

2 Likes

Ναι ρε, το Soldier Field είναι πολύ μεγάλο, εκεί έπαιξαν τις τελευταίες τους συναυλίες οι Grateful Dead το '95 (και μετά από 2 μέρες έπαιξαν οι Pearl Jam, που είχαν σκάσει μύτη πριν από …4 ολόκληρα χρόνια).

2 Likes

Χαιρομαι που τα εγραψες ολα αυτα καλε μου Rebel που συμφωνουμε συνηθως σχεδον στα παντα. Και συμφωνουμε και εδω σχεδον στα παντα. Δεν εχω κανενα θεμα με τις επιρροες, ή με τις ομοιοτητες στα τραγουδια, ουτε καν με τα tributes, οταν αυτα γινονται με ωραιο στυλ και ουσιαστικα παιρνουν μια βασικη ιδεα και την εξελισσουν σε τραγουδι. Πολλες φορες γινεται και εντελως ασυναισθητα. Ισα ισα που βρισκω μια μαγεια στο να υπαρχει μια συγκεκριμενη ακολουθια ηχων, και 2-3 διαφορετικες μπαντες να βγαζουν ενα εντελως διαφορετικο συναισθημα απο μια αρκετα παρομοια τετοια ακολουθια, χτιζοντας εντελως διαφορετικα τραγουδια γυρω απο αυτο.

ΟΜΩΣ στην προκειμενη περιπτωση, οι Avenged Sevenfold, (ισως και θελοντας να κανουν καποιου ειδους tribute?), εχουν ξεσηκωσει ολο το τραγουδι, τη δομη, τον ηχο, τα τυμπανα, ακομα και τον ηχο στις κιθαρες, και εχουν φτιαξει ενα τραγουδι που ειναι απλα Sad But True 2. Το ιδιο θα μπορουσα να σου πω και για το When των Megadeth, που δε παει να λεει ο Mustaine 200 φορες οτι ειναι tribute στους Diamond Head (βολικα βεβαια, αρχισε να το λεει μονο αφου του το τονισαν παμπολλες φορες, ενω στην αρχη αρνιοταν την οποιαδηποτε ομοιοτητα), το τραγουδι ειναι απλα το Am I Evil? νουμερο 2 επισης,

Δε λεω οτι ειναι τοσο κακο ε. Δε με νοιαζει τοσο πολυ ο ορος “ripoff” ως κατι στο οποιο δινω τεραστια σημασια. Αλλωστε παρθενογενεση πλεον πολυ δυσκολα να γινει στη μουσικη. Ολα θυμιζουν κατι και ολα εχουν ξαναπαιχτει. Δε νομιζω οτι το Sweet Home Alabama μοιαζει με το Four Horsemen και το Fairy Wear Boots με το For Whom The Bell Tolls οσο το This Means War με το Sad But True. Ειναι λιγο υπερβολικο να εξισωνουμε αυτες τις ομοιοτητες. Πολυ πιο ευκολα θα εβρισκα δεκαδες ομοιοτητες μεταξυ τραγουδιων των Load/Reload/HTSD και των Black Sabbath, παρα αυτες που ανεφερες.

1 Like

Να πουμα κατι για την περιοδεια τωρα ;

Θα παιζουν σε σταδια με 60 χιλιαδες κοσμο για 23 συναυλιες ;

Αυτος ειναι ο στοχος ; Αντι να παιξουν πχ 70 συναυλιες θα παιξουν 23 με τον τριπλασιο κοσμο;

Νταααααξ!

Και αναμεσα σε αυτον το κοσμο θα ειναι και ατομα που θα ακουσουν για πρωτη φορα Live τα Matters - Sandman - Master - Bells - Moth κτλ (μπορει και καποια απο αυτα να τα ακουσουν για πρωτη φορα γενικως) ;

Αντε μετα να μην παιξουν αυτα που εμεις βαριομαστε και γκρινιαζουμε!

Και θα ανοιξουν τις συναυλιες τους οι Avenged , Volbeat , Gojira ;

ΟΚ μπορειτε τωρα να σκεφτειτε τι παιζει με την μπιζνα και γιατι παρακαλανε ολοι να τους παρουν μαζι τους σε περιοδεια.

Οι Volbeat έχουν το ίδιο management (qprime)με τους Metallica, οι Gojira νομίζω πως παλιότερα ήταν στο ίδιο management (μάλιστα γνωστός μουσικός μου έχει πει πως τους είχαν υπογράψει με εξευτελιστικούς όρους και τους ρούφαγαν το αίμα με μπουρί σόμπας-αλλά τους είχαν βάλει σαπόρτ στους metallica). Οι Avenged στέκονται και μόνοι τους σε περιοδεία στο Αμέρικα, αλλά εδώ θα έρθουν επαφή με τη μουσική τους αρκετός κόσμος που δεν τους γνωρίζει

Ρε αφου ο Hetfield δεν μπορει να παιξει πανω απο 50-60 συναλιες το χρονο, πως θα επαιζαν 70 μονο στη Βορεια Αμερικη?

ναι το ιδιο λεμε . Απλα επειδη θα παιζουν μπροστα σε τοσο κοσμο ειναι εντυπωσιακο το ανοιγμα που θα κανουν και αυτες οι μπαντες.

(οτι ο Hetfield δεν μπορει ειναι γιατι απλα μπορει να παιξει μονο 23 στην Αμερικη . Αν δεν ειχαν το στατους και την απηχηση που εχουν ισως να ηταν αναγκασμενος να παιξει παραπανω).

Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι επιτηδες εκαναν 8 χρονια να βγαλουν δισκο για να φτασουν σε αυτο εδω το αποτελεσμα (δηλαδη να παιξουν σε τοσο μεγαλα σταδια ολοκληρο τουρ).

@alejandro.m Όπως μου φαίνονται όλα τα μετάλικα πλην στ ανγκερ/λουλου από το Load και μετα…στο ίδιο επίπεδο πάνω κάτω (δεν είναι μομφή :stuck_out_tongue: μην πάθει κανένας quintom αμοκ και τρέχουμε), μακρυά από τα γούστα μου - δε με ενδιαφερει- αλλα οκ, υποθετω στους φανς αυτης της φασης των Μεταλλικα, μια χαρα δισκος…ε? τουλαχιστον σε ενα δυο κολλητους που ‘‘το κρατανε αληθινο’’ στα 30φευγα τους ακομα :stuck_out_tongue: μια χαρα τους εκατσε…

επισης δε νομιζω να ανεφερα πουθενα τη λεξη ‘‘ξεπουλημα’’ :stuck_out_tongue: οποτε τσιλ λιγο το φανμποιλικη, ουτε στα 20 μας ετσι :stuck_out_tongue: -ετσι γινονται οι ρυτιδες-
Ξεπουλημενοι ειναι οι KISS πχ, μπαντες που πλεον μονο λυπηση προκαλουν με την εικονα που πλασαρουν + απεχουν απο οτιδηποτε ουσιαστικο μουσικα, ειτε δισκογραφικα ειτε ζωντανα on stage/που ειναι πιο κλισε μηχανικοι πεθαινεις…

μεηντενς, μεταλικα και σια συμφωνω, μια χαρα επιχειρησεις ειναι πλεον, απλα ελεω ονοματος και εμπειριας προφανως κρατανε και ενα α επιπεδο σε καθε τους κυκλοφορια + λαιβ δινουν ακομα πολυ -επαγγελματικο- πονο μια χαρα (γιαυτο και στα λαιβ τους περναγα γαμω, οταν βεβαια επαιζαν και τα κομματια που ηθελα να ακουσω-σε 40 χρονια+ καριερα ευτυχως ή δυτυχως εχουν να συντηρησουν ολα τα ακροατηρια)…

δε με συγκινει κανεις απο αυτους, ειτε το δεινοσαυρικο '‘prog’'nwobhm των μεηντεν σημερα ουτε το ραδιοφωνικο dad rock των μεταλικα, πια ουτε με ελκυει καμια τους επαγγελματικη κινηση, ειτε ειναι λαιβ με γκαγκα ειτε ριαλιτυ ειτε 48 dvd lives ειτε περιοδια για τα 2 πρωτα αλμπουμ και μετα για τα αλλα 2 και μετα για τα αλλα 4 κτλ κτλ γτ ας πουμε στα 32 μου δε μπορω να συγκινηθω ουτε με κατι που αγαπουσα στα 22 μου που μετραγε τοτε ηδη μια 20ετια ζωης και τα χρυσα του χρονια ειχαν περασει προ πολλου και που σημερα μουσικα απευθυνεται σχεδον αποκλειστικα στους φανς του (οπως το λαμβανω εγω ε), ουτε με κατι τοσο προφανεστατα corporate related… ψιλοχαμογελαω σε ενα ριφ του πασεντεηλ, ψιλοκουναω ασυναισθητα ρυθμικα το ποδι σε κανα spit out the bone ορ πωςτολενε, αλλα μεχρι εκει…

σορυ λιγο και παλι για το κυνισμο, αλλα και γω φανμποης ειμαι σε αρκετες μπαντες - και εξακολουθω να τις τσεκαρω οταν εχω διαθεση και αμα λαχει λαιβ να παω για τη φαση (αν και οκ, πλεον δεν λογω προταιρεοτητων και αλλων γουστων) -, καλη ωρα οι μεταλλικα αυτη τη φορα -που ναι, απο το '90 και μετα νομιζω εχω δικαιωμα να μην με ενδιαφερει η μουσικη τους :stuck_out_tongue: γτ ειναι διαφορετικη απο αυτη που θελω να ακουσω οταν ακουω μεταλλικα + οτι απλα δεν μου αρεσει κιολας γενικα :stuck_out_tongue: - αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι οταν μια μπαντα παιζει για τα λεφτά πρωτιστως, εχει ξεκαθαρα πολυ συγκεκριμενα ορια στα οποια θα κινηθει για να βγαλει το επιθυμητο αποτελεσμα που θα κανει πωλησεις…

στις περιπτωσεις των Μεγαλων και επειδη ειναι Μεγαλοι -και καλες επιχειρησεις-, εξυπακουεται οτι αυτο θα ειναι οσο καλοπροσεγμενο/γυαλισμενο μπορει και θα σε αντιμετωπισουν με οσο πιο καλα γινεται σαν πελατη απλα as simple as that, εμενα με αφηνει αδιαφορο (και υποθετω και ο βασικός λόγος που οτι ακουω μου φαινεται τοσο φτιαχτο και ανεμπνευστο πλεον σημερα)…βρισκω προσωπικα εξιλεωση στα λαιβ τους που αν και αυτα στημενα φουλ επαγγελματικα, ειναι αν μη τι αλλο worth of their price σε θεαμα και feel good διαθεση…

υγ. ειπα να πω την αποψαρα μου γτ ετυχε κυριως να ακουσω το νεο μεταλλικα + γενικοτερα δε θυμαμαι τη τελευταια φορα που ασχοληθηκα εστω και για λιγο με κυκλοφορια μπαντας-ηρωα της εφηβειας μου/παιζει ναταν οι ζλεηερ απο το κραιστ ιλουσιον-το οποιο ειχε θυμαμαι μια γαμηστερη ριφαρα σε ενα κομματι το τζιχαντ καπου κει στη μεση του κομματιου καιιι δε θυμαμαι κατι αλλο :p- + το κουοουτ για τα ορια οταν παιζεις για τα λεφτα/που γενικα ουτε σε σινεμα ουτε σε μουσικη ουτε πουθενα θεωρω οτι αφηνει περιθωριο για κατι παραπανω απο ενα καλογυαλισμενο προιον, αλλα υποθετω αυτο ειναι μια θεωρητικη κουβεντα μακρυα απο το εν λογω τοπικ…

κερη ον και πισ αουτ

3 Likes

Σε μια προταση, δε φταιει καμια μπαντα για τις αποψεις και τα γουστα σου, αλλα φταις αποκλειστικα εσυ που απο ενα σημειο και μετα ηλικιακα, ξεπερνας οσα ακουγες οταν ησουν σε μικροτερη ηλικια. Δεν το λεω για κακο, απλα ετσι ειναι.

Καποιοι εδω μεσα δεν εχετε ιδεα παντως τι σημαινει η λεξη fanboy και η λεξη fan, και τις χρησιμοποειιτε χωρις καμια διακριση μεταξυ τους. Δε χρειαζεται να ειναι κανεις fanboy για να του αρεσει το HTSD. Αν εισαι fanboy, τοτε σημαινει οτι αποθεωνεις ακομα και το St. Anger ξερω γω.

1 Like

oχι δε καταλαβες, οτι ακουγα σε μικροτερη ηλικια το ακουω ακομα :stuck_out_tongue:
σημερα στη δουλεια επαιζε στο cd player του αμαξιου το γιουθανεζια και εβριζε η μιση κηφισιας στην ανοδο και γω χτυπιομουν και το αμαξι πηγαινε σα να εχει λοξυγκα :stuck_out_tongue:

απλα δεν μου αρεσουν οι μουσικες επιλογες και κετευθυνσεις αρκετων απο αυτων των μπαντων απο μια φαση και μετα… σε μια προταση,simple as that, αναφορικα με το θεμα του γουστου…και απαξ και ενηλικιωθηκαν αρκετα για να μετατραπουν σε πιο ψιλοcorporate φαση, με εχασαν και παντελως -και απολυτως λογικα νομιζω-…

ωραια τα λες. γιατι καποιος να σου “επιτεθει” ; Απλα τις περισσοτερες φορες τα πραγματα γινονται με ενα συνδυασμο αρτιστικ - ιδεας - χρηματων.

Σιγουρα αν φτασεις σε ενα υψηλο σημειο αποδοχης δεν θες να (ξε)πεσεις και αν εισαι και σωστος επαγγελματιας το καταφερνεις αυτο. Απλα ειναι πολυ λιγες οι μπαντες που παραμενουν ενεργες μετα απο 30 χρονια και δεν ξεπεφτουν τουλαχιστον στο θεμα αποδοχης. Οι Metallica κανουν την διαφορα να χτυπανε την πορτα και σε νεους φιλους της μουσικης τους. Δεν ειναι μονο για τον φανμποη.

Οντως εισαι λιγο κυνικος και αν στα 32 χανεις ετσι ευκολα το ενδιαφερον σου , στα 40 και στα 50 τι θα κανεις ;

Λογικο να μην αντιλαμβανομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο την μουσικη (δεν λεω οτι ο δικος μου τροπος ειναι ο σωστος , απλα σιγουρα ειναι διαφορετικος). Αν το καλοσκεφτεις παντως επιτυχια τους ειναι οτι εκαναν και εσενα που τους ψιλοβαριεσαι , να τους δωσεις εστω και μια ακροαση και σου εμεινε και λιγακι το spit out the bone.

Ολα καλα φιλε . Νομιζω οτι με ψυχραιμια μπορουμε να κανουμε ωραια κουβεντα.
Να΄σαι καλα.

1 Like

Απολυτως παραλογα θα το ελεγα εγω, αλλα οι αποψεις διιστανται.