Μetallica

Πάντα ήταν. Από την αρχή. Και οι δύο. Σκέψου ότι έχουν το ίδιο management για πάνω από 30 χρόνια. Και οι δύο.

2 Likes

Καλά ρε μαλάκες, πότε προλαβαίνετε και βάζετε καρδούλες; Τι πιστόλια είστ’ εσείς :grin:;

Lupin, καθόλου κυνικό δες σε βρίσκω, στο ξαναείπα ρε. Οι Metallica και οι Maiden φαίνεται να το έχουν ρίξει περισσότερο στο business κομμάτι επειδή απλά και μόνο μεγαλώσανε, έχουνε κι άλλα πράγματα στο κεφάλι τους και δεν μπορούν πλέον να γράφουν όπως παλιά, that’s all. Τους αγαπάμε όμως.

1 Like

εχουμε τα πιστολια του Hetfield ρε !

Μεγαλωνοντας δεν μπορεις να εχει τις ιδιες καινοτομες και ριζοσπαστικες ιδεες που ειχες στα 20 . Ή ακομα και αν νομιζεις οτι τις εχεις και οντως ισχυει , δεν υπαρχει η ιδια φρεσκαδα. Ασχετο απο την οικονομικη επιτυχια ειναι αυτο.

Εγω βλεπω πιο τιμιους τους Metallica αλλα οχι οτι οι Maiden πλεον με χαλανε , ασχετα αν τους βαριεμαι (τους ψιλοβαριομουν και ως 20αρης οποτε δεν εχει να κανει)

1 Like

οχι σε καθε δισκο και μεηντεν και μεταλλικα απο το 90 και μετα, και Πριστ και σε οποιον θες, παντου προφανως βρισκω κανα δυο πραματα που μου φαινονται ενδιαφεροντα-για την ηλικια καθε μπαντας αναλογως προφανως… και στο σενταγκερ ας πουμε, δισκο που οκ οταν τον πηρα ημουν σε τεζα γκαζι μεταλ φαση και συχτηρηζα χριστοπαναγίες :stuck_out_tongue: , ακομα θυμαμαι ενα κομματι με τα τικ τακ τικ τακ (ουτε γκουγκλ να δω ποιο ειναι δεν εκανα ο βαριεμαιτηζωημου :stuck_out_tongue: ) που γνκ ελεγα ρε πουστη, υπο συνθηκες αυτο θα ηταν και γαμω με τις χ ψ δ αλλαγες + τοχα περασει και στο παλιο mp3 for some reason… και απο αλλη μπαντα βεβαια παιγμενο γτ quintom, συγγνωμη και παλι ε, το καταλαβαινω οτι μαλλον θεωρεις φυσικη εξελιξη τον ηχο των μεταλικα απο το justice και μετα και ειναι ‘‘παραλογο’’ να μην ακολουθησω, δε συμφωνω αλλα το δεχομαι γτ οντως ειναι εξελιξη αλλα για μενα σε κατι που δεν μου αρεσει, personal opinion και taste ας πουμε, πιο απλα δε μπορω να το πω -χωρις να θελω προφανως να προσβαλλω το γουστο του καθενος, αλοιμονο-…
(απλα πχ 17 χρονια ( :’( ) μετα που πρωτοαγορασα το κιλ εμ ολ πχ, το ακουω με την ιδια ενταση ενω πχ 15 χρονια μετα που αγορασα το load, παιζει να ειναι στο ιδιο σημειο που το αφησα στο πατρικο μου απο τοτε και να εχει παιχτει 3 φορες ξερωγω…)

  • δε συμφωνω με αφορησμους ‘‘ω μλκ οτι βγηκε απο 90ς και μετα ειναι κουραδες και να φανε σκατα τα σκουπιδια κτλ’’, ουτε εμενα μου αρεσει αλλα αντιμειμενικα καποιες καλες ιδεες υπαρχουν και η ταυτοτητα μιας μπαντας καλη ωρα η μεταλλικα που εβαλε και αυτη το λιθαρακι της για να αλλαξει ο σκληρος ηχος των 80ς δε χανεται 100% -και ουτε μπορει να χαθει ποτε, οσα λουλου κι αν βγουν :p…

ουτε διαφωνω για την πορτα που ανοιγουν σε νεους φιλους ανα τις δεκαετιες οι μπαντες… οπως και οι πριστ εβγαλαν το αητζελ οφ ρετριμπιουσιον και ηταν το αναμασημα του αναμασηματος ενω παραλληλα time travel σε καθε περιοδο της μπαντας (ειχες χελραιντερ απο πεηνκιλλερ κοκ, καθε κομματι απο αλλη περιοδο σχεδον) -και κερδισαν ετσι το κοινο των 00ς για μια δεκαετια ακομα-, ετσι προφανως καταλαβαινω και το ανοιγμα των μεταλικα σημερα…και του σεντανγκερ ακομα, σε μια φαση οπου SOAD και σια κυριαρχουσαν και εκεινος ο ηχος ηταν το big thing τοτες…
αν συμφωνω?ναι, τον σκοπο αυτο κυνηγανε για να κρατηθουν στην επιφανεια…
αν μου αρεσει προσωπικα σα Βασιλης αυτο που ακουω? οχι, γτ δεν μπορω να ξεπερασω την εποχη που εβγαζαν ολοι αυτοι δισκους λιγοτερο corporate driven και περισσοτερο με οδηγο την εμπνευση και τον αυθορμητισμο και σε β’ ρολο τα υπολοιπα…το ξερω, αδιανοητο και πολυ δυσκολο οταν εχεις 40 χρονια στη πλατη και τοσα εκατομμυρια πωλησεις και ενα brand να συντηρησεις…

αλλα γνκ οσο τιμιους σημερα βλεπω μεηντεν αλλο τοσο βλεπω μεταλλικα και σια…αδιαφοροι στα αυτια μου νεοι δισκοι, λαιβς που οτι πληρωνω το αξιζουν μεχρι τελους, αδιαφορη off stage παρουσια και social image - ισως οι μεηδενς να μου ειναι λιγο λιγουλακι πιο συμπαθεις γτ πχ μεταλικα οκ, Αμερ’ κα, ακα εμφανισεις σε τζιμη φαλονς, ναπστερς, γκαγκες με κοινο οτιναναι απο κατω και σια , το ριαλιτη (αυτο ηταν υπερβολικα ασχημο στα ματια μου γνκ - αν ειχε εναν πιο rockumentary χαρακτηρα θα γουσταρα πιο που) κτλ κτλ κτλ ειναι too American for me to accept ενω οι αλλοι γραφικοι παιζουν μπαλα ξερωγω ή κανουν ντοκυμαντερ με αεροπλανα, κλασσικοί γρόθοι άγγλοι και λοιπες γραφικοτητες :stuck_out_tongue: )

οverall, θα προτιμουσα τετοιες μπαντες απλα να υπαρχουν σημερα για τα λαιβς μονο…ασχετως αν αρεσουν σε πολυ κοσμο οι νεοι δισκοι, παραμενουν αμφιλεγομενοι σε μια μεγαλη πλειοψηφια (και εντος του φανατικου κοινου τους - υπαρχει κουβεντα ακομα για το black album τοσα χρονια μετα δλδ) και μιας και προσωπικα παντα δε τους θεωρω προιοντα 50/50 εμπνευσης/εταιρικων αποφασεων αλλα ενα 20/80 αντιστοιχο, θα ηθελα να τους βλεπω μονο σε περιοδιες μιας και on stage ειναι απολυτα επαγγελματιες και σου δινουν πανω κατω αυτο που θες…

αλλα βεβαια ποιος ειμαι εγω :stuck_out_tongue: να πω να μην βγαζουν και δισκους οταν οντως υπαρχει και μια μεγαλη μεριδα κοσμου απο την αλλη που στηριζει ακομα και περναει γαμω … φευ, λετ ιτ μπι ασ ιτ ισ μαλλον…

4 Likes

Άμα ο άλλος είναι κολλημένος και για το black album θα σου βρει θέμα και για το brave new world και για όλα.Ειδικά την εποχή του ιντερνετ που είναι και λίγο της μόδας το κράξιμο από την μία και το υπέρμετρο φανμπουλίκι από την άλλη.

Συνήθως ο χρόνος τα κρίνει και τα τοποθετεί σωστά τα αλμπουμ γιαυτό και το black θεωρείται έπος παρά τις όποιες φωνές true-άδων , γιαυτό και το st anger θεωρείται σκουπίδι παρότι όλο και κάποιον fan θα πετύχεις να σου πει ότι έχει ενδιαφέρον…

οσο σκουπιδι και αν ειναι εγω στο St. Anger βρισκω καποιες ιδεες ενδιαφερουσες.

Και σε αλλες δoυλειες που δεν ειναι καλες βρισκω ενδιαφεροντα πραγματα. Δεν σημαινει οτι μου αρεσουν κιολας.

(καλα για το συγκεκριμενο εχω και εγω τις αδυναμιες μου αλλα προφανως και ειναι σκουπιδι) . Αφου τα καλα τα κανουν καλυτερα απο τους αλλους , λογικο και οι αηδιες τους να κανουν πιο πολυ κροτο απο των υπολοιπων…

Αν ηταν καμια αλλη μπαντα της σειρας λογικα δεν θα διναμε καν σημασια ή θα υπηρχαν και οι ελιτιστες που θα ελεγαν , δεν το πιανετε ρε (αυτο να δεις που θα γινει με το Lulu) !!

Πλάκα έχει χαχα! Μιας και έχουμε πάρει σβάρνα το mainstream θέλω να δω Metallica να τραγουδάνε ΤUS :joy:

Δε διαφωνώ σε κάτι με αυτά που γράφεις, φυσικά και αν δε σε ενδιαφέρουν οι post-90s Metallica μουσικά δε θα βρεις και πολλά πράγματα σε αυτό ή το Death Magnetic.

Και εδώ που τα λέμε είναι δύσκολο για οποιαδήποτε μπάντα να πιάσει τα στάνταρ των πρώτων δίσκων τους. Άλλες προτεραιότητες και εκλείπει και το κίνητρο.
Νομίζω οι Metallica το κράτησαν παραπάνω (χρονικά) σε ποιότητα επειδή άλλαξαν μουσική κατεύθυνση. Και επειδή οι κυκλοφορίες τους ήταν πιο αραιές.

Στο μόνο σημείο που διαφωνώ είναι το ‘μόνο’ για το χρήμα. Αφενός γιατί 2 από τα highlight της καριέρας τους -post 80s και τα 2- ήταν στιγμές που είτε δεν έβγαλαν μία είτε μπήκαν μέσα (μιλάω για το Garage και τα επετειακά live στο Fillmore). Θα έλεγα πως πιο πολύ η μεγαλομανία τους έχει οδηγήσει σε αμφιλεγόμενες κινήσεις (S & M, Gaga, Lulu κοκ) που κατά βάση δεν πούλησαν κιόλας. Aπό την άλλη η ίδια μεγαλομανία τους έκανε να παίξουν 100 διαφορετικά τραγούδια σε 4 μέρες στο Fillmore που προανέφερα οπότε μπορώ να καταπιώ αυτά που δε μου κάνουν και να κρατάω αυτά που με γεμίζουν!

ΥΓ: BTW Lars Ulrich Says James Hetfield Was ‘Livid’ After Grammys Mishap: ‘I Haven’t Seen Him Like That in 20 Years’

2 Likes

Έλα ρε ! Πως μπορείς να το κάνεις αυτό ; αλήθεια γίνεται ;

Δεν μπορείς να διαφωνήσει και κανείς ιδιαίτερα με τον Lupin. Βλέπει από την μεριά του πως το βλέπει τι του κάνει και τι δεν . Μια χαρά .

Η μόνη ένσταση είναι αυτό για τα χρήματα . Ήταν έτσι από την αρχή . Η λογική είναι ότι κάνω αυτό που σκέφτομαι - νιώθω , βλέπω ότι με γεμίζει, ενδιαφέρει και τον κόσμο , η επιτυχία σε όλους τους τομείς έρχεται για πάρα πολλούς λόγους και στη συνέχεια έχω τη δυνατότητα να πάω και σε δρόμους που πριν δεν σκεφτόμουν ότι μπορώ να πάω . Κατέκτησαν την μια κορυφή και μετά πήγαν για την επόμενη . Όπου σε βγάλει είναι η φάση . Συν ότι και στα " εμπορικά " τους έμειναν πιστοί στην ιστορία τους και ακόμα και σήμερα παίζουν κομμάτια από τις πρώτες τους δουλειές . Είναι όλα κομμάτια του ίδιου παζλ .

ΥΓ : αυτο για την ταινία ως rockumentary για τον νέο δίσκο ξεκίνησε και μετά το κράτησαν και το πλήρωσαν από μόνοι τους το όλο εγχείρημα . Αν φαίνεται reality , ήταν η σκηνοθετική άποψη - η μόδα πες - εκείνης της εποχής . Σε reality με το τρόπο που το ξέρουμε δεν πήραν ποτέ μέρος (δυστυχώς το έκανε ο Jason όταν είχε ήδη φύγει από την μπάντα ) .

ΥΓ2 : ακόμα μου κάνει εντύπωση ότι θα πάνε να κάνουν περιοδεία σε στάδια των 60000 !

Παρα πολυ ομορφο το ποστ του Lupin. Εγω χαιρομαι να ακουω αποψεις εκφρασμενες ετσι παντως, χωρις τη θεληση να μας αποδειξει καποιος σωνει και καλα οτι η δικη του η αποψη εχει μεγαλυτερη βαρυτητα, ειναι πιο σωστη, ειναι πιο αυθεντικη κ.ο.κ.

Αλεχαντρο νομιζω πως η φαση με τη Gaga δεν ηταν ουτε κατι μεγαλεπηβολο, ουτε κατι που θεωρειται project, ουτε καν ανταξιο αναφορας ως “το νεο εγχειρημα των Metallica”. Ηταν απλα 10 λεπτα που μοιραστηκαν στη σκηνη. Αν πιστεψουμε τον Λαρς και οντως οδηγησει καπου αυτο στο μελλον, τοτε θα περιμενω με ανυπομονησια.

Αν ηθελες παντως μπορουσες να αναφερεις ΑΛΛΑ πραγματα που εβαλαν μεσα τους Metallica οικονομικα, και που εμπορικα θεωρουνται αποτυχιες, ασχετα αν απο καλλιτεχνικη αποψη ηταν μαλλον πολυ πιο τολμηρα και σεβαστα. Ενα απο αυτα ειναι το Orion Festival που αναθεμα κι αν καταλαβαινω πως γινεται να μην εχει επιτυχια, μιας και ημουν εκει περα στην πρωτη του εκδοση. Δε μπορω να φανταστω κατι καλυτερο απο αυτο, κι ας γινεται καθε 2 χρονια κι οχι καθε χρονο οπως ηθελαν αρχικα και δεν τους βγηκε. Δε μπορω να διανοηθω πως γινεται να μπηκαν και μεσα οικονομικα, δεν πιστευω οτι κατι τετοιο συνεβη. Μαλλον απλα δεν εβγαλαν οσα χρηματα οσα ηθελαν οι χορηγοι για να συνεχισουν να στηριζουν. Και αλλο ενα εγχειρημα ειναι φυσικα το Through The Never. Το οποιο ηταν επισης εμπορικα αποτυχια, αλλα ηταν τιμιο σαν δημιουργια. Λιγο ατυχες το οτι υπαρχει αλλη ταινια (το Hesher φυσικα) που ειναι πολυ καλυτερη και εχει μια ελαφρα θεματολογια απο Metallica :stuck_out_tongue:

1 Like

Ηταν του Βαλεντινου και βαλαμε script να στα κανει αυτοματα like. Απο δω και περα μονο αδιαφορια, γιατι κατα τα αλλα ain’t gonna waste my hate on you

1 Like

Και μετά λες ότι μπορεί κάποιος να αφήνει αναπάντητα κάποια σχόλια! Χαχαχαχαχα !

Όντως έτσι γίνονται ωραίες κουβέντες .

Αναπαντητα αφηνουμε τα κακεντρεχη σχολια και τα τρολλαρισματα… Οπως επισης και καποια λογικα αρνητικα σχολια. Δεν ειναι τελειοι οι Metallica, εχουν κανει και αρκετες μαλακιες και εχουν βγαλει και κακη μουσικη. ΑΥΤΟ να το αφησεις αναπαντητο αν μπορεις :stuck_out_tongue:

1 Like

Αποδεδειγμένα έχουν βγάλει μουσική που δεν ακούγεται .

( μέχρι να έρθει η φάση να έχεις σούπερ σκατά διάθεση - πολλά νεύρα και να το ακούσεις 2 φορές . Μετά θα κάνεις πάλι 2 χρόνια να το ξαναβάλεις )

2 Likes

Το orion δεν το έβαλα γιατί προφανώς είχε σκοπό το κέρδος (οχι το εξωφρενικό κέρδος αλλα το κέρδος η το break even). Λογικό ειναι να μη βγήκε με 30000 κόσμο με δεκάδες μπάντες, μίσθωμα χώρου και απιστευτα ακριβά logistics στο να μεταφέρουν μουσεία, αμάξια κ λοιπά παρελκόμενα.
Το ΤΤΝ παρομοίως.

Το Garage απο την άλλη ήταν φάση που χάρισαν τα έσοδα στους δημιουργούς και συνθετες και έκαναν την καυλα τους. Το Fillmore είχε εισιτήριο 7 δολάρια συμβολικά (οσο ήταν στα 80s) και κουβάλησαν το μισό μεταλ με πτήσεις, δεξιώσεις, ξύδια, ξενοδοχεία για να το γιορτασουν.

Δεν είναι κακό όπως προειπα να έχουν στόχο το κέρδος. Εκ των πραγμάτων ειναι βασικός λόγος ύπαρξης τους πλέον. Απλά -και με βάση 2-3 παραδείγματα που μου ήρθαν στα γρηγορα- δεν είναι το μοναδικό κίνητρο.

1 Like

Το αλλο τοπικ εχει 26 αδιαβαστα, τρεμω να δω τι θα αντικρυσω.

2 Likes

Κάνε μια προσπάθεια και σχολίασε. Γκρινιάζουμε για το εισιτήρια της αμερικανικής περιοδείας και ως συνήθως εγώ φαίνομαι ο υπερασπιστής τους .

fixxxed :stuck_out_tongue:

3 Likes

εκλαψα

1 Like

Εσεις ρε γραφεται ο ενας στον αλλον και στελνεται καρδουλες μεταξυ σας?
Σας κανει να νιωθετε πιο ωραια? Σας κανει να νιωθετε πιο σημαντικοί και οτι λετε σοφα πραγματα?
Αν ναι, θελω και εγω να παιξω μαζι σας. Στειλτε μου καρδουλες να χαρω και εγω.

προφανως εισαι αυτος που του περισσευουν μαλλον