Μetallica

Αν μιλάμε για μια φλατ τιμή (ή μέσο όρο ξερωγω) 60€ Μαλακάσα 80€ σε κλειστό με χωρητικότητα έως 20.000 (ΟΑΚΑ; )

Δεν είναι ακριβώς έτσι αυτό. Απλά κάποιοι διοργανωτές θεώρησαν πως θα μαζέψουν κόσμο με Testament headliners και τους έφεραν μόνους τους. Δεν σημαίνει πως πρέπει να προσθέσεις την τιμή των 2 εισιτήριων. Δες πόσο είχε όλο το πακέτο κάπου που έπαιξαν. Γενικά πάντως η φάση δεν είναι 1+1=2. Υπάρχουν διάφορες παράμετροι που πρέπει να συνυπολογίζονται κάθε φορά

1 Like

Ναι σίγουρα δεν είναι 1 + 1 = 2 σε όλες τις περιπτώσεις. Απλά επειδή λέμε με σύγκριση την Ελλάδα . Στο παραπάνω πακέτο να αφαιρέσουμε περίπου 10 ευρώ ; οπότε 50 για αυτές τις μπάντες σε κλειστό χώρο .

Άρα Metallica - Avenged - Volbeat σε ανοιχτό, πόσο ; 120 ;

60 για Μαλακάσα θα ήταν στα όρια του ιδεατου . Αλλά για να είμαστε λίγο πιο ρεαλιστές θα έβαζα +20 ευρώ περίπου στις τιμές που είπες .

μιλάω να έρθουν μόνοι τους χωρίς AV7 και Volbeat και επίσης δεν μιλάω ρεαλιστικά αλλά ποια τιμή θα ήταν λογική για εμένα

1 Like

Με το όνειρο θα μείνουμε είτε το δούμε από την μεριά μας είτε προσπαθήσουμε να το δούμε από την μεριά του διοργανωτή - συγκροτήματος.

Αν μιλήσουμε γενικότερα για τιμές πάντως τα 12 ευρώ για τους 1000mods ήταν τα πιο τίμια λεφτά που έχω δώσει εδώ και καιρό ( συνδυασμός μπάντας , καύλας , απόλαυση της φάσης , ποιοτητας κτλ ) .

Τα 28 των Testament μου είχαν φανεί οριακά πολλά και σε σχέση με την τελική ποιότητα του προϊόντος.

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω ( ή δεν έχω πάντα τα χρήματα για να τα καταφέρω ) να πάω σε όσες συναυλίες πήγαινα παλιότερα ή σε όσες θα ήθελα να πάω .

Όλη η συνέντευξη αξίζει να διαβαστεί, από τον επαγγελματισμό σχετικά με τα live κλπ μέχρι τις προτεραιότητες για τις οποίες μιλούσαμε παραπάνω -με αφορμή το ποστ του Lupin.

1-2 αποσπάσματα

Μetallica is … what I know. Metallica is what I do. Metallica is really the only consistent thing in my life other than my family. I’ve been doing this since I was 17. It’s the only band I’ve ever been in. It’s my creative outlet. It’s where I go and seek refuge from all the rest of the nuttiness in my life. Metallica used to be the main thing in my life. Now, Metallica is sort of the place that I go from 8:30 in the morning to 3 in the afternoon when we’re making a record down in the studio between school drop-offs and school pickups. Metallica is two weeks on the road to run away with a rock ’n’ roll circus and sweat and play music and meet the fans over some sort of civilized dinner. So it’s almost like — I’ve joked about it — Metallica is that giant man cave down in the basement where you get a chance to run away and still fulfill what’s left of your rock ’n’ roll dreams.

With how much you guys have played and how long you’ve been doing this, I’m sure it gets mind-numbing after a while. I mean, how many times would you guess you’ve played “Creeping Death”?
I can tell you. I think it’s right around 1,800. We’ve played just under 2,000 shows. When I put together the set list, I have all these crazy show statistics that I sit with. I’ll sit with all the songs and how many times we’ve played it, and how many times we’ve played it in that specific city we’re in. So I can always change the set list and make it more special. If we’re in Baltimore, and we’ve never played “Wherever I May Roam” in Baltimore, it’s like, “Oh, I can put that in, and that’s special to Baltimore.” I have a little printout of that shit every day, as fucking pathetic as that sounds. So I can tell you we’ve played “Creeping Death” around 1,800 times, give or take a few.
Is that no. 1? In terms of the time you’ve played it …
“Master of Puppets” is no. 1.

εδιτ: ξανάρχισαν και τα making of

πολύ Σαμπαθ το πρωτόλειο ριφ

2 Likes

Πολύ ωραία συνέντευξη αλλά είχαμε πιάσει τις άλλες κουβέντες και δεν την ποσταρα για να μην χαθεί.

Ωραίος τύπος ο Lars .

Ο λαρς είναι ο τύπος που θέλεις παρέα στο μπάρ να τα πιεις κ να μιλάτε με τις ώρες, ο Χετ (πλέον) είναι περισσότερο να πας στο χωριό να κυνηγήσεις,να στήσεις ξόβεργες για ψευτίκια (aka γαρδελοκάναρα) να ψήσεις καμιά μπριτζόλα και να σου κοιτάξει το αυτοκίνητο, ο Χάμμεττ να πιεις μπάφους και ο Rob για πιο οικογενειακές καταστάσεις

2 Likes

Και να σου παίξει και τις κάλτσες του , λέγοντας καμιά ιστορία για τον Ozzy .

αυτές τις άσπρες τις γονατίσιες :stuck_out_tongue:

1 Like

Hammett einai gia surfing re , ti mpafo… paizei na kanei ta panta ektos apo mpafo

Δεν νομίζω πως δεν την πίνει, αλλά αν όχι, τότε να πηγαίνουμε παραλία να κερνάει μπύρες να χαζεύω εγώ γκομενάκια κι αυτός ας σερφάρει με τις ώρες

1 Like

Ennoousa profanos oti mallon kanei ta varia, kai ama exeis prosvasi se osi kokaini theleis, giati na kaneis mpafo? Einai sa na sou lene oti mporeis na akouseis Metallica sto autokinito sti diadromi ki esy na les “ok alla as akousoume prota ligo Maiden”

1 Like

Και τουλάχιστον ένας από τους τέσσερις να μας δώσει και κανά εισιτήριο για τις συναυλίες τους γιατί είναι ακριβά .

Νομιζω πως και ο Ρομπερτ ειναι στυλ Λαρς αλλα να γυριζεις νωρις στο σπιτι…

Με τον Λαρς ειναι σαν το ποκερ δεν θα καταλαβεις ποτε ξημερωσε…

2 Likes

ΒΤW στο 5λεπτο που τους είχα συναντήσει -και στο βαθμό που μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα- ο Het είναι αρκετά πιο φιλικός και κοινωνικός από όσο παρουσιάζεται. Θα μου πεις είναι και το πιο δημοφιλές μέλος τους. Πάντως και κουβεντούλα άνοιξε και γελούσε κλπ.
Ο Lars κλασσικός ‘από που είσαι, Ελλάδα; Παίξαμε το 2010, μας είδες καμία από τις 4 φορές εκεί" κοκ. Ο πρώτος στον οποίο μιλούσες και αυτός που καθυστερούσε τη ροή, αφιέρωνε χρόνο στον καθένα. Και μιλάμε για 100 άτομα signing session όχι για Meet and Greet με 15 νοματαίους.
Αν τον γνώριζες στα 80s μάλλον από σπιντ σε αλκοόλ και τούμπαλιν με ακατάσχετη πολυλογία, δε νομίζω να είχες και πολλά να πεις! Τώρα μπορεί να σου μιλάει κανά 2ωρο για τον Λαρς Φον Τρίερ και τη bauhaus. Η για τη Metalli-cave του και πόσα longbox του Garage Days έχει sealed.
Ο Hammett είναι πάντα ο πιο λιγομίλητος, αλλά εγώ το πέτυχα και σε φάση που ήταν στα κάτω του έτσι κι αλλιώς. Και ο Rob μία απ τα ίδια. Με 2-3 μίλησε λίγο παραπανω που απ’ όσο κατάλαβα ήταν μπασίστες και είχαν κάτι να μοιραστούν!

1 Like

Είσαι μέγας κάφρος ! Χαχαχαχα . Νομίζω ότι έχουν κόψει όλοι την κόκα . Και αυτό με τον μπάφο εν μέρει επιβεβαιώνεται από δικά τους πρόσφατα βιντεακια τύπου parking lot .

Min eironeuesai, giati to eisitiria se NJ kai NY (kai oi times einai paremfereis se alles perioxes) exoun os eksis:

  1. TRITO diazoma pano stis kerkides vgainei teliki timi $99
  2. Proto diazoma kai deutero diazoma teliki timi $177
  3. General Admission (Floor) teliki timi $187

Oute enas trelos de tha mporouse na uperaspistei autes tis times.

Parempiptontos, to eisitirio gia OLO TO TRIHMERO sto Chicago parakato, exei onomastiki timi $209 ara tha vgainei kapou $230 teliki timi;

https://forums.metallica.com/uploads/default/optimized/3X/5/2/52129f4c94e5083eada42b40baa3e2a523c0bb05_1_500x500.jpg

Δεν ειρωνεύομαι ρε . Είπαμε πως έχουν τα πράγματα

Πολύ Sabbath γενικά το κομμάτι. Προσωπικά είναι από τα αγαπημένα μου στο δίσκο και έχει και ωραίο solo. Στο topic του Hardwired φοβάμαι να μπω, έχει καμιά 80άρα posts που δεν έχω διαβάσει…

1 Like

Τελικά τα διάβασες ; πιο πολύ χαβαλές είναι τα σχόλια παρά σεντόνια.

Το Am I Savage έχει ωραίους στίχους και αυτό το Hetfield γέλιο ( του τρελού ) του δίνει έξτρα πόντους .