Μetallica

Heavy metal μπαντα οι Maiden?
Light metal ή heavy rock ναι αλλα heavy metal με τετοιο ηχο οχι…

Οι Metallica ακομα και στις μπαλαντες πιο heavy ηχο εχουν…

1 Like

Εντάξει μην υπερβάλουμε, μπορεί οι τελευταίοι δίσκοι όντως να μην είναι true metal αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

Επειδη διαλεγεις οτι σε βολευει

  1. Rock In Rio. Maiden have played the event 3 times. In 1985 they co-headlined with Queen and played to a crowd of 350,000, then again as headliners in 2001 in front of 250,000 people and a third time in 2013

[quote=“disconnect, post:6480, topic:3588, full:true”]
Που να γραψει και την αποψη του για τον Dio :")

Να την γραψει, αγωνιω

0

100.000 παραπάνω κόσμος για τους Queen πήγε, τι να με βολεύει;

Γιατι το εσβησες?
Δεν ειναι κακο να ειναι light metal ή heavy rock

Μαλλον δεν ειδες για το 2001, για ξαναδες;

Ειμαστε off topic ας μπουν στο τοπικ για τους Maiden

Εντάξει μωρέ όλοι λέμε και καμιά χοντράδα παραπάνω, αλλά δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανείς ότι οι Maiden είναι τεράστια μπάντα και φυσικά και οι Metallica ήταν φανς των Maiden, κυρίως των πρώτων 2 δίσκων, οπότε ας μην αρχίσουμε άλλη μια κόντρα. Τους αγαπώ και τους 2 εξίσου αλλά έχω μια μικρή αδυναμία στους Metallica γιατί με αυτούς ξεκίνησα να ακούω μεταλ.

1 Like

Καμια χοντραδα και οι Metallica στα 90’s δεν εβγαζαν heavy metal δισκους πως να το κανουμε δηλαδη…

1 Like

Καλυτερα να μην μπουμε σε καμια αντιπαραθεση, εχεις δικιο.
Εγω παντως περιμενω με αγωνια δηλωση για Dio.

Σύμφωνοι αλλά αυτό δεν τους έκανε μη μεταλ μπάντα, άσε που το Garage Inc είναι πολύ πιο μεταλ από πολλά μεταλ πράγματα (τι είπα ο άνθρωπος; )

2 Likes

Συγγνωμη, μου εβαλες Queen με Adam Lambert? Αληθεια τωρα? Αληθεια? Δηλαδη… ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ? Παρεμπιπτοντως, ο Adam Lambert κανει πολυ καλη δουλεια για αυτο για το οποιο τον εχουν παρει σε περιοδειες μαζι τους. Επισης, αυτο που μου εβαλες δεν ειναι Queen, αλλα ειναι Queen + , εχει μια μικρη διαφορα οσο να πεις… δηλαδη λειπει ο μεγαλυτερος frontman ολων των εποχων. Τωρα το γεγονος οτι στο βιντεο ο Brian May ειναι 329 χρονων και παιζει με την ιδια καυλα που επαιζε το 1967, τα λεει ολα. 50 χρονια ισοπεδωνουν, ακομα και αν τα τελευταια 20 χρονια δεν εχουν δισκογραφια.

@NK_10 κενταει με τα ποστς του…

2 Likes

@QuintomScenario Μου κανει εντυπωση που δεν εχει μπει να σχολιασει ο φανμποης…χαχαχα

2 Likes

Ποιον λες γιατι εχουμε γεμισει πολλους τωρα τελευταια…

1 Like

έλα μη μας στεναχωρείς τώρα, η κορυφαία μπάντα όλων των εποχών είναι αυτή ( κατα τον quintom , εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω εύκολα )

Νομίζω ότι από αυτές που ανέφερες, σαφώς πιο “δύσκολη” μουσική συγκριτικά έχουν παίξει οι Pink Floyd & Led Zeppelin

Προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κάνω τέτοιους χαρακτηρισμούς. Σε αυτό που δε δυσκολεύομαι καθόλου, είναι να πω ότι ότι ο Φρεντυ ήταν η μεγαλύτερη φωνή εβερ, με εξωπραγματικό εύρος

1 Like

Θα δυσκολευομουν κι εγω, αν δεν εβλεπα βιντεο οπως το παραπανω, που ο Φρεντης με μουστακι, wifbeater και τζιν παντελονι της εργατιας κανει καμποσες δεκαδες χιλιαδες ανθρωπους να υγραινονται ταυτοχρονα.

1 Like

αν ο φανμποης ειμαι εγω ΠΑΡΩΝ! φιλε μου @NK_10

Λοιπον παμε ενα κατεβατο ακομα.

Γιατι συχνα πυκνα οταν μιλαμε για τους Metallica πρεπει να εχουμε και αναφορα στους Maiden?
Γινεται το αντιστοιχο στο thread των Iron Maiden? Μπαινουν φιλοι των Metallica Και λενε το μακρυ τους και το κοντο τους ;

Καλα κανει καποιος και γουσταρει πολυ περισσοτερο τους Maiden αλλα δεν μιλαμε για αυτο.

Ενταξει ο quintom ειναι λιγο αφοριστικος αλλα τι να κανουμε τωρα ; Ετσι ειναι ! Επισης δεν χρειαζεται να σου αρεσει - αγαπας κατι για να το σεβεσαι - εκτιμησεις.

Οσο για τις μπαντες… Φιλε μου @Rebel δεν μιλαω για την πολυπλοκοτητα (ή αλλιως progressive στοιχειο Που μπορει να ειχαν αυτες οι 2 μπαντες που λες , τετοια στοιχεια και αρκετα μαλιστα ειχαν και οι Queen).

Λεω οτι εχει μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας να κανεις το Creeping Death Και το Master of Puppets να ακουγονται απο πολλα ετεροκλητα αυτια απο οτι το Comfortably Numb ή το No Quarter ή ακομα και το Bohemian Rhapsody.

Δεν θα διαφωνησω με κανεναν που θα ισχυριστει οτι η μεγαλυτερη μπαντα ειναι οι Queen , Pink Floyd, Zeppelin κτλ.

Ειναι τι μου κανει εντυπωση εμενα. Επισης αν βγαλουμε εξω 3 μπαντες (Stones, AC/DC, U2) ολες οι υπολοιπες δεν ειχαν την ιδια φθορα . Μπηκαν στα ορια του μυθικου γιατι για τον Χ-Ψ-Ω λογο σταματησαν να ειναι δραστηριες σε συνεχομενο βαθος χρονου.

οι Beatles Και οι Stones εφτιαξαν ολη την μουσικη βιομηχανια γυρω απο τα συγκροτηματα. Oι Zeppelin Και οι Sabbath ανοιξαν την πορτα για να αποδεχτει μεγαλη μεριδα του κοινου τον σκληρο ηχο.

Υ.Γ. Εκπληκτικος ο Mercury Δεν γινεται να μην υποκλιθεις στο μεγαλειο του . Ακομα και μεσα απο ενα βιντεο τοσα χρονια μετα.

1 Like

Για το ότι οι Metallica είναι η μεγαλύτερη μπάντα ever, δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση. Γι’ αυτή και μόνο τη δήλωση ανακηρύσσω τον αγαπούλα drenie ως κυβερνητικό εκπρόσωπο των Metallica :innocent:.

Beatles, Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin, AC/DC, U2 μερικά παραδείγματα συγκροτημάτων μεγαλύτερων από τους Metallica. Αλλά οι Metallica είναι το μεγαλύτερο συγκρότημα στον χώρο του σκληρού ήχου, πέραν πάσης αμφιβολίας. Όπου “μεγαλύτερο” σημαίνει συνδυασμός αξίας, impact, ζωντανών εμφανίσεων, διάρκειας κλπ κλπ.

2 Likes

Και εγω σας αγαπω και δεν πα να λετε οτι θετε !!

Απλα ετσι για το γαμωτο . Δεν ειμαι κολλημενος. Ερωτευμενος μαζι τους μπορει. Αλλα δεχομαι τα παντα . Εκτος απο το να αρχισει καποιος κατεβατα για το ποσο αλλαξαν και ποσο προδωσαν το μεταλ και παπαριες τετοιες. Ολοι απο καπου ξεκινησαν . Οι μεγαλες μπαντες απλα πηγαν παρακατω . Και Οοοοοοοοοολες αυτες οι μπαντες που εχουμε αραδιασει εξελιχτηκαν . Κατα διαστηματα τα εχει πει ωραια και ο @QuintomScenario αι ο @pantelis79 γιατι οι (πρωην) μακρυμαλληδες μετσαλαδες τους κραταγαν μουτρακια.

παρ’τε και αυτο και καλα ειμαστε !

2 Likes