Μetallica

Προσπαθησα με το ζορι να ακουσω αυτο το αλμπουμ και καθε φορα μου φαινοταν χειροτερο απο την προηγουμενη. Σορρυ, το βρισκω αισχρο ολοκληρο.

Λίγα για τους Manowar ε;!! Είπαμε να λέμε καμιά χοντράδα αλλά όχι κι έτσι!

2 Likes

No Prayer For The Dying :sweat_smile:
Virtual XI :expressionless:
The Final Frontier :confused:
Book Of Souls :no_mouth:

Killing Is My Business… and Business Is Good :frowning2:
So Far, So Good… So What? :slight_frown:
United Abominations :-1:
Endgame :zipper_mouth:
Th1rt3en :head_bandage:
Super Collider :princess:

Ksanaleo, protimo ena album pou to akouo mia fora sta 2 xronia, para ola ta anothi, pou pleon den ta akouo pote giati apla me pairnei o ypnos. Katalavaino to na aresoun se kapoious, acquired taste legetai.

Εάν υπάρχει topic με ιστορικά posts πάει άνετα.Αν και μάλλον τρολλάρει.

Το Kill 'em All ξέχασες.

Den trollaro man, giati de mporeis na katalaveis oti kapoios mporei na vriskei auta ta album apo metria eos oloklirotika SKATA? Toso periergo sou fainetai? Den einai akrivos kai diskografika diamantia stin istoria auton ton sugkrotimaton…

Εσυ μπορείς να καταλάβεις οτι κάποιος μπορεις να θεωρεί το Black album ή το Load ή το Reload ή το HTSD ΣΚΑΤΑ?

Για Load+Reload μπορω να το καταλαβω, οπως και για St. Anger και για Death Magnetic. Ιδιαιτερα και δυσκολα αλμπουμ ολα αυτα.

Για τα αλλα οχι, οπως δε θα μπορουσα να καταλαβω και πως καποιος θα θεωρουσε σκατα το Somewhere In Time ή το Seventh Son ή το Brave New World.

Όσο δύσκολο για σενα ειναι να καταλάβεις οτι για κάποιους το Black album και το HTSD είναι ΣΚΑΤΑ τόσο δύσκολο είναι για κάποιους άλλους να καταλάβουν οτι τα αλμπουμ που λες οτι ειναι ΣΚΑΤΑ.

Ναι, μονο που εγω δε θα εβγαζα αφρους αν καποιος ελεγε οτι βρισκει το Black Album ειναι σκατα (!)

Κατα τα αλλα, οχι, δεν ειναι το ιδιο, αλλα αμα το πιστευεις, καλως. Αν εγραφα οτι το Somewhere in Time ειναι ΣΚΑΤΑ, τοτε να μου εβαζες το Black Album ως αντιπαραδειγμα για αλλη οπτικη. Εκτος αν θεωρεις οτι το Final Frontier και το Book Of Souls ειναι απο τα καλυτερα αλμπουμ των Maiden και ειναι εξεζητημενο να τα θεωρει καποιος βαρετα, εκει παω πασο, δε μπορω να σου απαντησω κατι σε αυτο.

Οκ! Τα δικά σου αρέσουν/δεν μου αρέσουν πρέπει οι άλλοι να τα καταλάβουν γιατι απλά είσαι εσυ, ενώ τα αρέσουν /δεν αρέσουν των άλλων δεν ΄μπορείς να τα καταλάβεις για πάλι απλά είσαι εσυ!

2 Likes

Αυτο καταλαβες? Ενταξει τοτε, αν αυτο καταλαβες, τι αλλο να πω εγω? :confused:

Δηλαδη το Black Album ειναι για τους Metallica, οτι ειναι το Book Of Souls για τους Maiden. :+1:

Κανενας δεν ΠΡΕΠΕΙ να καταλαβει τιποτα, ουτε ΠΡΕΠΕΙ να του αρεσει ή να μην του αρεσει κατι. Και δεν ειπα ποτε κατι τετοιο. Τα συμπερασματα σου ειναι 100% αυθαιρετα, αλλα στο βωμο του να φανεις πιο εξυπνος και να “μου την πεις” φανταζομαι οποιαδηποτε λογικη κανει φτερα.

Ειναι σιγουρα κλασεις ανωτερα απο την κουραδα. Οπως ανωτερο ειναι ακομα και το καμπανακι που ακουγεται στην εισαγωγη και στο τελος του mother russia
απο οτιδηποτε περιεχεται στο εκτρωμα

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα, αλλα για θεραπεια κατα της αυπνιας ειναι σιγουρα 100 φορες προτιμοτερα

Αντε ρε αμερικανακι δες gaga με metallica και ακου lulu και ασε τους maiden ησυχους. Εχεις μπερδεψει τις βουρτσες με τις πουτσες μου φαινεται.

Μια χαρά μπορώ να καταλάβω να τα θεωρείς σκατά.Να τα θεωρείς χειρότερα από το St Anger όμως δείχνει είτε πρόβλημα στην ακοή είτε βαθιά συμπλέγματα για maiden-megadeth.

Quintom είσαι υπερβολικός και νομίζω το κάνεις επίτηδες. Καταρχάς, αν ένα album είναι άθλιο, είναι άθλιο ανεξαρτήτως μεγέθους μπάντας. Τα albums που αναφέρεις δέχομαι ότι δε σου αρέσουν. Αλλά κάποια από αυτά (Killing…, So Far, So Good…) ήταν σίγουρα επιδραστικά για κάποιες σκηνές, άρα δύσκολο να συγκαταλλέγονται στα χειρότερα ever. Προσωπικά μιλώντας το So Far, So Good… So What είναι από τους αγαπημένους μου Megadeth δίσκους.

Για παράδειγμα, το Fates Warning που είπες μια χαρά τραγούδια έχει, όπως και τα περισσότερα που ανέφερες. Και όταν λέω τραγούδια, εννοώ ότι έχουν κάποια δομή, κάποια μελωδία κτλ. Τα Megadeth είναι μια χαρά δίσκοι, απλά κάποιοι αποτελούνται από ιδέες που έχει ξαναπαίξει καλύτερα ο Mustaine και απλά δεν κάνουν εντύπωση (αλλά σε γενικές γραμμές είναι οκ ΜΕΤΑΛ δίσκοι) και το Super Collider είναι λίγο πιο pop rock - αλλά αν το κρίνεις ΜΟΥΣΙΚΑ είναι γαμώ τους δίσκους. Για τα Maiden ισχύουν τα ίδια και σίγουρα δεν είναι για κατακραυγή, εκτός αν είσαι εμπαθής. Αν δε σου αρέσουν, δεν είναι πιασάρικα στα αυτιά σου ή κάτι άλλο, είναι απολύτως δεκτό.

Έχει τεράστια διαφορά κάτι να είναι βαρετό, όπως ίσως πολλά από τα albums που είπες, και άλλο να είναι πεταμένα και επαναλαμβανόμενα riffs το ένα πάνω στο άλλο, με φάλτσα φωνητικά από έναν τραγουδιστή που έχει φωνάρα και με χάλια παραγωγή. Το St. Anger δυστυχώς δεν έχει ολοκληρωμένα τραγούδια (εκτός από 2-3 ίσως), είναι μια συρραφή ιδεών Frankenstein style. Ήταν ένα αποτυχημένο πείραμα, αν γουστάρεις να το ακούς μια στο τόσο δεν έχει καμία σχέση με την αξία του δίσκου.

1 Like

Μόνο το Virtual και το Super Collider είναι μάπα άλμπουμ που ακόμα και οι οπαδοί δεν θα άκουγαν πλέον (βλ. St Anger).
Το No Prayer είναι μέτριο, ειδικά σε σύγκριση με το τι είχε προηγηθεί. Το FF μέτριο επίσης (προς κακό αν θες), αλλά το BoS σε καμία περίπτωση. Και σήμερα το ακούω ευχάριστα. Και live τα τραγούδια του στέκονται (και μάλιστα κάποια στέκονται καλύτερα live πχ Death or Glory).

Για τα Megadeth το Endgame μια χαρά, σε επίπεδα DM για τα δεδομένα των Megadeth. 13 και UA μέτρια, τα Killing και So far… είναι καλά έως πολύ καλά άλμπουμ που είχαν θεματάκια (παραγωγή κλπ). Δεν είναι στα επίπεδα των μεγάλων θρας κυκλοφοριών στα 80s, δεν παύουν να είναι καλά άλμπουμ.

1 Like

Για να ξέρεις απο το πρωι που ξύπνησα με αυτο το νταλγκά είμα! Να σου την πω και να φανώ πιο εξυπνος απο εσένα. Οταν (και αν ποτέ) μάθεις οτι οταν γίνεται διάλογος πρέπει να γίνεται αποδεκτό απο όλους τους συνομιλητές οι διαφορετικές απόψεις και δεν είναι απαραίτητο πως αυτα που λέγονται έχουν σκοπό να βλάψουν ή να μειώσουν τον άλλο ίσως τα ξαναπούμε.

1 Like

To Killing is My Business είναι υπερδισκάρα. 1985, ξεχειλίζει καύλα. So Far, άνισο αλλά ξεχειλίζει χαρακτήρα και έχει και In My Darkest Hour.

Την γνώμη μου για τους κακούς Μέηντεν την ξέρετε.

3 Likes