Μetallica

Eχει πολυ μεγαλη πλακα το ποστ σου αυτο, γιατι ακριβως αυτο για το οποιο με κατηγορεις, ειναι αυτο που εκανες στα προηγουμενα σου ποστς. Δεν εχω κανενα προβλημα με καμια διαφορετικη αποψη βασικα. Μπορεις αν θελεις να υποστηριξεις οτι το Black Album ειναι το χειροτερο αλμπουμ που εχεις ακουσει στη ζωη σου, και θα το δεχθω. Το ιδιο και για το HTSD. Μιας και με ρωτησες για τα δυο συγκεκριμενα αλμπουμ προηγουμενως. Θα μου επιτρεψεις αν θελεις να θεωρω οτι ειναι πιο “ακραιο” να βρισκει καποιος το Black Album το χειροτερο αλμπουμ των Metallica για παραδειγμα, απο οτι να βρισκει κανεις καποιο απο τα δυο τελευταια των Maiden ενα απολυτως βαρετο και ανουσιο αλμπουμ. Ακομα και τους ιδιους τους Maiden να ρωτησεις, δε νομιζω να σου πουν πως το Book Of Souls ειναι καλυτερο αλμπουμ απο οτι τα κλασικα τους αλμπουμ απο τα 1980ς. Απο την αλλη αμα πεις στον James οτι το Black Album ειναι ΣΚΑΤΑ, θα γελασει παρα πολυ πιστευω. Αν του το πεις για το St. Anger… δε θα το βρει και τοσο περιεργο. Αλλα οκ, στο βωμο του να κατασκευασουμε ενα ισοπεδωτικο επιχειρημα, φανταζομαι μπορουμε να καταστρεψουμε οποιαδηποτε πιθανοτητα διαλογου με προτασεις σαν κι αυτην:

Και μετα να κανουμε και κηρυγμα για το πως ο συνομιλητης μας δεν μπορει να κανει διαλογο. Πλακα εχετε μερικοι εδω μεσα μερικες φορες με το ποσο self righteous ειστε.

Βασικα πολυ καλη ιδεα. Θα παω να ακουσω το LULU 3 φορες στα καπακια μιας και το ειπες.

Ακομα κι αν δεχθουμε οσα λες για το St. Anger (σε καμια περιπτωση δε θεωρω πεταμενα τα riffs του St, Anger, καποια ειναι απο τα καλυτερα ριφφς του James και χαραμιστηκαν κυριολεκτικα, ενω πραγματικα αυτο με το φαλτσα φωνητικα δεν το εχω ξανακουσει απο αλλον εκτος απο σενα), και σιγουρα συμφωνω στα περισσοτερα που λες, η προσωπικη αξια ενος δισκου για τον καθενα μας εχει να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ με το ποσο συχνα το ακουω.

Τα Megadeth των τελευταιων 10 χρονων ΔΕΝ ειναι μια χαρα, ειναι μια χαρα και δυο τρομαρες. Προσωπικα βρισκω μηδενικο ενδιαφερον σε αλμπουμ που εχω ξανακουσει 10 φορες καλυτερα παιγμενα απο την ιδια μπαντα, και στα 4 αλμπουμς πριν το Dystopia, ο Mustaine το εκανε αυτο κατα κορον. Ωραιες οι δικαιολογιες για τους Megadeth επειδη ακολουθησαν την πεπατημενη, αλλα αμα ηθελα κι εγω να βρω δικαιολογιες για το St. Anger με την ιδια λογικη, θα μπορουσα να το βγαλω και αλμπουμ της δεκαετιας. Οπως πρεπει να ειμαστε αυστηροι με τους Metallica και να λεμε οτι ειναι ΜΑΚΡΑΝ ο χειροτερος τους δισκος, ετσι πρεπει να λεμε και για τους δισκους των Megadeth ποσο πραγματικα ΚΑΚΟΙ ειναι κατα τη γνωμη μου. Ξαναλεω, αυτο ειναι το ακουσμα που εχω εγω για αυτους τους δισκους, αμα καποιος τους γουσταρει καλα κανει.

Για τα Maiden, παλι το λεω για τριτη φορα, το “δεν ειναι για κατακραυγη” το οριζουμε διαφορετικα μαλλον. Για μενα χιλιες φορες να ακουσω το X-Factor που ειναι εντελως μοναδικο και εχει μεσα τραγουδαρες, κι ας πρεπει να ακουσω τη φωνη του Blaze αντι για του Bruce, παρα αυτο το αχρωμο αγευστο πραγμα που ακουω απο τους Maiden τα τελευταια 7 χρονια. Αντιθετως, δεν εχω καμια εμπαθεια. Το A Matter Of Life And Death το θεωρω απιστευτη δισκαρα, και μακαρι να εβγαζαν συνεχεια τετοιες τραγουδαρες. Γιατι να θελω μια μπαντα να βγαζει κακους δισκους αντι να θελω να βγαζει καλους δισκους? Ειναι ακριβως οπως το ειπες, απλα δε μου αρεσει το TFF και το BOS. Καθολου ομως. Για το FWX μπορει να εχω εμπαθεια, αλλα δεν προκειται να το ξανακουσω ποτε στη ζωη μου για να δω μηπως ανακαλυψω καποια ωραια μελωδια μετα απο 13 χρονια. Προτιμω να ακουσω για εκατομμυριοστη φορα το APSOG(o) και το Disconnected.

Kάπου εδώ να πούμε ότι το Super Collider είναι γαμώ τους δίσκοι, ασχέτως αν ο κόσμος είχε ξενερώσει με τα χριστιανοταλιμπανικα του μαστουρειν. Για την ακρίβεια εδώ ξανα-ακούμπησαν επίπεδα Cryptic Writings, το οποίο είναι υπερδίσκοντας.

Αυτά.

Τώρα γιατί ο Κουίντομ αποφάσισε να θάψει τους παραπάνω δίσκους έτσι, είναι μάλλον γιατί του αρέσει να ειναι γλαφυρός στις περιγραφές του και να τρολάρει ορισμένους.

[quote=“QuintomScenario, post:6582, topic:3588, full:true”]
σε καμια περιπτωση δε θεωρω πεταμενα τα riffs του St, Anger, καποια ειναι απο τα καλυτερα ριφφς του James και χαραμιστηκαν κυριολεκτικα, ενω πραγματικα αυτο με το φαλτσα φωνητικα δεν το εχω ξανακουσει απο αλλον εκτος απο σενα.[/quote]

Όταν λέω “πεταμένα” εννοώ ότι τα πέταξαν μέσα στα “τραγούδια”. Χαραμίστηκαν όπως λες και εσύ. Τα riffs από μόνα τους είναι τα μόνα που αξίζουν από το St. Anger. Αλλά 2-3 γαμάτα riffs δεν κάνουν απαραίτητα ένα τραγούδι καλό. Χρειάζεται ενορχήστρωση. Και αυτό ακριβώς είναι το κρίμα, γιατί υπήρχαν πολύ καλές ιδέες.

Τα φάλτσα που μου έρχονται πρόχειρα είναι στο Dirty Window, στο Invisible Kid, αυτό το έκτρωμα Kill Kill Kill Kill στο outro του All within my Hands. Αλλά γενικά η απόδοση του Hetfield δεν είναι καλή στο δίσκο, γιατί και καλά ήθελαν να βγάλουν “χύμα” διάθεση… τεσπα…

Το St. Anger δεν είναι σε καμία περίπτωση ο χειρότερος δίσκος που έχει βγάλει ποτέ metal μπάντα μεγάλου βεληνεκούς. Ήμαρτον δηλαδή. Απλά θεωρώ ότι ένας από τους βασικούς λόγους που εισπράττει τέτοιο μίσος είναι το γεγονός ότι έχει αρκετά Nu Metal στοιχεία μέσα, δεν έχει guitar solos και ως εκ τούτου στον παραδοσιακό μεταλά που έχει μεγαλώσει με Manowar, Maiden κτλ είναι αρκετά ξένο όλο αυτό. Και του βγαίνει πολύ πιο εύκολα να κράξει ένα τέτοιο δίσκο από το να κράξει έναν παραδοσιακό metal δίσκο που η ποιότητα των συνθέσεων και τα κιθαριστικά σόλο του είναι ενδεχομένως πολύ φτωχά.

To St. Anger έχει αρκετά καλές ιδέες μέσα. Για παράδειγμα η short version του Some Kind Of Monster απλά γαμάει και δέρνει. Τέλος. Επίσης εγώ βλέπω live τραγούδια όπως αυτό και καυλώνω: https://www.youtube.com/watch?v=lx4BfzJS7HU

Ναι δεν έχει καλή παραγωγή αλλά ούτε και το Death Magnetic έχει. Ναι τα ντραμς είναι πολύ μπροστά. Ναι είναι με διαφορά ο χειρότερος δίσκος που έχουν βγάλει οι Metallica αλλά δεν είναι για πέταμα σε καμία περίπτωση. Και υπάρχουν metal μπάντες μεγάλου βεληνεκούς που έχουν βγάλει χειρότερους δίσκους. Όπως το United Abominations για παράδειγμα. Ή το Book Of Souls που προσφέρεται ο δίσκος για άτομα που πάσχουν από προβλήματα αϋπνίας. Ή οι τελευταίοι δίσκοι των Paradise Lost που είναι επίσης χειρότεροι από το St. Anger.

Το Super Collider μιας και αναφέρθηκε έχει κάποια πολύ δυνατά τραγούδια μέσα (όπως τα Off The Edge, Dancing in the Rain, Κingmaker για να αναφέρω μερικά). Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακός δίσκος. Αντιθέτως είναι αρκετά έως πολύ καλός δίσκος. Το So Far, So Good… So What έχει πολλές μέτριες συνθέσεις μέσα. Φυσικά περιέχει τον τεράστιο ύμνο In My Darkest Hour αλλά μόνο μία υπερτραγουδάρα δεν σώζει την κατάσταση. Το Final Frontier των Maiden είναι συνολικά μέτριος δίσκος, έχει όμως 2-3 πολύ καλά τραγούδια μέσα όπως το “When The Wild Wind Βlows”.

ps: Ταλιμπάν ο Mustaine? Ούτε καν όμως. Μόνο σεβασμός για τον τεράστιο ΜegaDave.

1 Like

Μερικά ποστ πριν έλεγες ότι οι Maiden ειναι ένα μέτριο συγκρότημα με λίγα καλά τραγουδάκια…Ξαφνικά οι
maiden έχουν απίστευτες δισκάρες όπως λες ( Xfactor AMOLAD Seventh Brave,Somewhere – δεν ανέφερες ποτε ότι ειχαν δισκαρες παρα μονο μερικα καλα τραγουδακια) και απίστευτες κομματαρες (οπως ολο το x factor AMOLAD ΚΤΛ…Τελικά τι ισχύει…???

λύσσα το έκανες!

Οτι και να λετε αυτος ειναι ο χειροτερος

Οτι και να λες δεν ειναι νια νια νια νια

Σε καμία περίπτωση δεν είναι κάποιος άλλος :grin:

δλδ το tragic idol & Plague Within χειρότεροι από το St. Anger. ;;;Το tragic idol ;;; Από το St. Anger ;;;

το Book of Souls είναι χειρότερος δίσκος από το St. Anger, ok :+1:

Πολύ ενδιαφέρον δίσκος το St. Anger . Δεν εκτιμήθηκε γιατί έχει νου μεταλ στοιχεία. Οι νου μεταλ φανς έβαλαν τα κλάμματα απ τη συγκίνηση. Οι μπάντες ανατρίχιασαν που δεν σκέφτηκαν πρώτες τέτοιες συνθέσεις και ριφφακια . Διδάσκεται από δασκάλους μουσικής και μουσικής τεχνολογίας . Στα θέματα " τι δεν πρέπει να κάνεις ποτέ όταν γράφεις μουσικό δίσκο, ακόμα και μεθυσμένος "

things we learned about St. Anger :thumbsup:

Ετσι, με το δεξι χερι δεμενο πισω απο την πλατγ τους παιζεις!

Και ομως ειναι.

Σιγα ρε τρολλ της κακιας ωρας εσυ. Επειδη εφαγες καποιο ψυχολογικο τραυμα με το St. Anger σημαινει οτι πρεπει να το φανε κι αλλοι :joy:

Πρόσεξε τι λες εδώ: Ότι οι Guns N’ Roses ήταν παρκαρισμένοι (για μια 20ετία περίπου). Συμφωνούμε. Άρα ένα βασικό κριτήριο για το ποια είναι η μεγαλύτερη μπάντα όλων των εποχών είναι και η διάρκεια της μέσα στο χρόνο.

Oι AC/DC είναι η μπάντα με τις μεγαλύτερες διάρκειες και απ’ τις πιο συνεπείς μέσα στο χρόνο. Να θυμηθούμε το φοβερό και τρομερό Highway to Hell το 1979 ή ότι γέμιζαν στάδια για πλάκα για την περιοδεία του Rock οr Bust σχεδόν 40 χρόνια μετά.

Υπό αυτήν την έννοια οι AC/DC είναι μεγαλύτερη μπάντα από Led Zeppelin που κράτησαν μόνο 12 χρόνια ή από τους Beatles με 10 χρόνια. Επίσης είναι μεγαλύτεροι και από συγκροτήματα που δεν κράτησαν ούτε για 2 δεκαετίες μέσα στο χρόνο.

Όπως και οι Black Sabbath θέτουν σοβαρή υποψηφιότητα για το ποια είναι η μεγαλύτερη μπάντα όλων των εποχών. Εκτός του ότι είναι οι νονοί του Heavy Metal είχαν διάρκεια σχεδόν μισό αιώνα.

ps: Μην ξεγράφετε τους Guns N’ Roses ότι πνέουν τα λοίσθια. Με βάση τις φήμες είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγάλουν νέο δίσκο και θα ακολουθήσει παγκόσμια περιοδεία για την προώθησή του. Θα μας ξανάρθουν δηλαδή στην Ευρώπη. Ο Duff “Rose” McKagan και η παρέα του δεν έχουν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη! Όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει!

Τους Guns τους αγαπω παρα πολυ και σε αντιθεση με πολλα παιδια απο εδω μεσα βρισκω και τρομερο το come back τους και Θα πληρωνα για να το δω. Απλα ουτε την δεκαετια που αναφερεις δεν συμπληρωσαν ενεργα στη κορυφη.

Απλα στο δικο μου φτωχο μυαλο εχω και αλλα πραγματα περα απο το να γεμιζουν σταδια για να πω οτι ειναι η μεγαλυτερη μπαντα . Και παλι δεν μπορει να ειναι καποιος απολυτος.

Απλα για το οτι οι Metallica εστειλαν μαζικα κοσμο πισω στα δισκαδικα για να αγορασει το νεο τους δισκο μετα απο τοσα χρονια πορειας και της “φολας” που εχουν δωσει στο κοινο εδω και αρκετο καιρο, το βρισκω εντυπωσιακο. Υπαρχει ακομα πολυς κοσμος που περιμενει απο τους Metallica να κανουν κατι ιδιαιτερο - ξεχωριστο.

Σιγουρα οι AC/DC ειναι μεσα στις κορυφαιες μπαντες του κοσμου . Απλα ειναι καπως μονοδιαστατοι σε συγκριση με τους Floyd, τους Zeps , τους Queen ακομα και με τους Beatles.

(θα συμφωνησω οτι οι U2 τρωνε γκολ απο τα αποδυτηρια . απλα τα νουμερα δειχνουν άλλα γι’αυτό και τους ανέφερα)

[quote=“bostonflesh, post:6595, topic:3588”]Πρόσεξε τι λες εδώ: Ότι οι Guns N’ Roses ήταν παρκαρισμένοι (για μια 20ετία περίπου). Συμφωνούμε. Άρα ένα βασικό κριτήριο για το ποια είναι η μεγαλύτερη μπάντα όλων των εποχών είναι και η διάρκεια της μέσα στο χρόνο.

Oι AC/DC είναι η μπάντα με τις μεγαλύτερες διάρκειες και απ’ τις πιο συνεπείς μέσα στο χρόνο. Να θυμηθούμε το φοβερό και τρομερό Highway to Hell το 1979 ή ότι γέμιζαν στάδια για πλάκα για την περιοδεία του Rock οr Bust σχεδόν 40 χρόνια μετά.

Υπό αυτήν την έννοια οι AC/DC είναι μεγαλύτερη μπάντα από Led Zeppelin που κράτησαν μόνο 12 χρόνια ή από τους Beatles με 10 χρόνια. Επίσης είναι μεγαλύτεροι και από συγκροτήματα που δεν κράτησαν ούτε για 2 δεκαετίες μέσα στο χρόνο.

Όπως και οι Black Sabbath θέτουν σοβαρή υποψηφιότητα για το ποια είναι η μεγαλύτερη μπάντα όλων των εποχών. Εκτός του ότι είναι οι νονοί του Heavy Metal είχαν διάρκεια σχεδόν μισό αιώνα.

ps: Μην ξεγράφετε τους Guns N’ Roses ότι πνέουν τα λοίσθια. Με βάση τις φήμες είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγάλουν νέο δίσκο και θα ακολουθήσει παγκόσμια περιοδεία για την προώθησή του. Θα μας ξανάρθουν δηλαδή στην Ευρώπη. Ο Duff “Rose” McKagan και η παρέα του δεν έχουν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη! Όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει![/quote]

Παιδιά, οι Guns N’ Roses είναι μπάντα των 3 δίσκων. Το reunion τους έχει τραβήξει τα φώτα γιατί έχουν 25 χρόνια να παίξουν μαζί. Το αν θα βγάλουν νέο δίσκο, εμένα μου είναι αδιάφορο. Δεν είναι όνομα ούτε καν του μεγέθους των Metallica.

Οι AC/DC έβγαλαν τα αριστουργήματά τους με τον Bon Scott. Είχαν την ατυχία να τους πεθάνει, αλλά είχαν την τύχη να μπούνε στο superstardom με τον αμέσως επόμενο δίσκο τους, μόλις μερικούς μήνες μετά. Από άποψη δημοφιλίας, μετά από μια κάμψη στα '80s, δεν έχουν φύγει από εκεί. Consistent μπάντα από τις λίγες.

Το επιχείρημα ότι οι AC/DC είναι μεγαλύτεροι από Led Zeppelin, Beatles κλπ λόγω διάρκειας, μπορεί και να αντιστραφεί. Οι Beatles άλλαξαν τη μουσική μέσα σε 8 (!!!) χρόνια, οι Zeps υπήρξαν μόνο για 12 χρόνια και έκαναν τόσα πολλά μέσα σε αυτά ώστε ακόμα και σήμερα να είναι επίκαιροι. Btw, για το θέμα της νοσταλγίας που έχω αναφέρει και παλιότερα: για τη συναυλία του O2 το 2007, στην κλήρωση για εισιτήρια μπήκανε 20 εκατομμύρια άτομα. ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ. Επίσης, δημιουργικά μιλώντας, κάθε συγκρότημα νομίζω πως ότι είναι να δώσει, το δίνει την πρώτη δεκαετία της ύπαρξής του. Από εκεί και πέρα, δημιουργικά μιλώντας, η συνεισφορά του είναι σχεδόν πάντα μικρότερη. Είναι λογικό και επόμενο αυτό - έχει φύγει το όποιο στοιχείο έκπληξης υπάρχει, έχουν βγάλει λεφτά και ρίχνουν το βάρος τους κι αλλού και διάφοροι άλλοι λόγοι. Οπότε, μια χαρά είναι η 12ετία των Zeps, αν δεν είχε πεθάνει ο Bonzo δε νομίζω να έβγαζαν το νέο IV, μάλλον θα περιόδευαν και θα εξαργύρωναν το όνομά τους, όπως κάνουν σχεδόν οι πάντες.

Οι Sabbath στον ήχο που ακούμε εμείς, είναι οι προπάτορες. Είναι ένα από τα πιο επιδραστικά συγκροτήματα στην ιστορία της μουσικής.

Επίσης, νομίζω ότι απαξιώνετε τους U2 για άλλους λόγους. Γιατί ο Μπόνο είναι μαλάκας, πιο συγκεκριμένα :grin:. Είναι τεράστιο συγκρότημα, έχουν γράψει πολλές τραγουδάρες, έχουν χαρακτηριστικότατο ήχο, έχουν βγάλει δισκάρες (και μάλιστα αλλάζοντας πολύ το ύφος τους) είναι εδώ και σχεδόν 40 χρόνια στην κορυφή. Δεν το έχουν κάνει και πολλοί αυτό. Για την ακρίβεια, σχεδόν κανείς.

[quote=“drenie, post:6596, topic:3588”]Σιγουρα οι AC/DC ειναι μεσα στις κορυφαιες μπαντες του κοσμου . Απλα ειναι καπως μονοδιαστατοι σε συγκριση με τους Floyd, τους Zeps , τους Queen ακομα και με τους Beatles.

(θα συμφωνησω οτι οι U2 τρωνε γκολ απο τα αποδυτηρια . απλα τα νουμερα δειχνουν άλλα γι’αυτό και τους ανέφερα)[/quote]

Οι Beatles μόνο μονοδιάστατοι δεν ήταν. Καλά, για τους Pink Floyd δε συζητάμε. Επίσης, όπως προανέφερα, οι U2 ίσως είναι μακριά από το γούστο των περισσότερων. Όμως, έχουν βγάλει Achtung Baby, έχουν βγάλει The Joshua Tree, έχουν βγάλει The Unforgettable Fire και όταν ακούς μια νότα από την κιθάρα του Edge λες “να, ο Edge”.

3 Likes

σουπερ ποστ Παντελή ταυτίζομαι σχεδόν απόλυτα . Εστιάζω σε αυτή την πρόταση , γιατί προφανώς η διάρκεια μιας μπάντας είναι μεγάλο bonus, αλλά κάποιες φορές μετράει και πόσο σημαντικό έργο αφήνουν παρακαταθήκη κάποιοι καλλιτέχνες/μπάντες έστω και σε σύντομο χρονικό διάστημα

Οι Beatles όχι απλά δεν ήταν μονοδιάστατοι, αλλά νομίζω πως αδικούνται από το χαρακτηρισμό pop/boy band (ήμαρτον).
Φυσικά η επιρροή τους σε καλλιτέχνες τύπου Lemmy αποδεικνύει του λόγου το αληθές. H στροφή που έκαναν στο Revolver που εισήγαγαν πιο ψυχεδελικά στοιχεία στον ήχο τους ή το Sgt. Peppers και το Abbey Road που εμπλούτισαν ακόμα παραπάνω τον ήχο τους ακόμα και με prog rock στοιχεία είναι ενδεικτικά της μη-μονοδιάστατης φύσης της μουσικής τους.

Και φυσικά οι Beatles μαζί με τους Zeps είναι οι κορυφαίες μπάντες στην ιστορία της μουσικής.
Μπορεί να προτιμώ τους Metallica ή τους Sabbath, αλλά πέρα από το ότι είναι τιμητικό να μπαίνουν στην ίδια πρόταση, δε νομίζω ότι έχουν το εκτόπισμα των πρώτων. Ίσως το αποκτήσουν αφού πάψουν να υπάρχουν.

“Συζήτηση για κορυφαίες μπάντες στην ιστορία της μουσικής και δεν είναι μέσα η δική μου;;;;”

Κι αυτοί τεράστιοι, κι ας προτιμούσε Beatles ο Lemmy!

1 Like

Και ο Ozzy , Beatles προτιμά .

Όμως ο Lars προτιμά Stones ! Χεχεχεχε.