Μetallica

η οποια δεν μου αρεσει (η διασκευη μιλαω. Το κοριτσι μια χαρα ειναι αν και ειχε παντρευτει τον τραγουδιστη των Nickelback). Των Sum 41 ηταν πολυ καλυτερη η προσπαθεια.

1 Like

Καλύτερη διασκευή σε Metallica οι Apocalyptica και οι Machine Head.
Διασκευές που οι Metallica ΔΕΝ έκαναν τα κομμάτια δικά τους: Motorhead και Deep Purple. Μοtorhead OK δεν ήταν ακριβώς διασκευές, το πάρτυ του Λέμμυ ήταν. Και σίγουρα τα Ramones.

Μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν ενθουσιαστηκα με την διασκευή των machine Head ( πχ λατρεύω τις διασκευές σε Poison idea και Maiden , όχι τόσο σε Metallica και Sabbath ).

Το when a blind man μ’αρεσει αλλά δεν φτάνει την ποιότητα που έχουν άλλες όπως το Ronnie rising ή το remember tomorrow κάτι που κάνει μπαμ στο τρίτο CD του HTSD.

Επίσης θα ήθελα να ακούσω σε στούντιο εκτελέσεις τις προσπάθειες που έχουν κάνει σε διάφορα άλλα κομμάτια live . Από Saxon , Beatles, garbage, Nazareth , clash μέχρι αυτες με τον iggy pop και τον Halford .

Σε μια αρχαία συνέντευξη των Accept είχαν ρωτήσει τον Udo ποιοι θα ήθελε να διασκευασουν κομμάτια τους και είχε πει το Fast as a shark για τους Metallica, πολύ θα ήθελα να το ακούσω

Νομίζω ότι αυτό ήταν και ένα από τα κομμάτια που έπαιζαν σαν πιτσιρικάδες οι Metallica. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος . Ξέρω ότι το γούσταραν πολύ όμως .

Επίσης θα τους ήθελα και σε μια διασκευή Scorpions ή UFO.

Και η φαση Motorhead και η φαση Ramones ειναι περιπου η ιδια, τις εκαναν για χαβαλε και χωρις να δωσουν πολλη σημασια, γι αυτο και βγηκε ετσι το αποτελεσμα.

Για το When A Blind Man Cries διαφωνω, μου αρεσει απο Metallica 10 φορες παραπανω, αλλα δεν ειναι και δυσκολο αφου βρισκω τους Deep Purple το πιο φλατ “μεγαλο” συγκροτημα της ροκ μουσικης. Ασε που εχει εξαιρετικο ηχο και ο James τραγουδαει φοβερα.

Ναι, ισχύει. Απλά δεν είναι “δικά τους” όπως ήταν το So What ή τα Last caress/Green Hell πχ (επίσης punk). Και δεν ισχύει μόνο για τα live, ισχύει και για τα ηχογραφημένα πχ το 53rd & 3rd.
Στο We’re a happy family πχ οι Anthrax έκαναν καλύτερη δουλειά.

Γενικά αγαπάω απίστευτα τους Ramones (όπως και τους Clash) και θα τους ήθελα να ξαναδιασκευάσουν κάτι (σε επόμενο δίσκο διασκευών ίσως;!) τύπου Sheena is a punk rocker.
Ή ξανά κάτι από Misfits τύπου Where Eagles Dare…

Αν σας αρέσει η φασολάδα πάντως, αλλά δεν θέλετε την επόμενη μέρα να μετατρέπεστε σε σύννεφο μεθανίου, υπάρχει λύση. Φτιάχτε την με χάντρες (αυτές τις κατεψυγμένες). Και τρως γαμώ της φασολάδες (εγώ βάζω και λουκάνικο μέσα καμιά φορά και γίνεται τούμπανο) και δεν κλάνεις σαν παλαβός γιατί δεν έχει την φλούδα η χάντρα του φασολιού. Κομπλέ

Δεν είναι διασκευή αλλά όποτε ακούω τον Bush να λέει το The Four Horsemen στο επετειακό μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο. Λογικό που τον θέλανε τόσο πολύ για τραγουδιστή back in the day…φωνάρα έχει ο μπαγάσας ο John

2 Likes

Χάντρες φίλε! Βούρκωσα…από τα αγαπημένα μου! Επιτέλους σοβαρή κουβέντα!

1 Like

Γιατι δεν το εβαλες απο Avenged Sevenfold?

Φασολαδα και λουκανικο με πρασο φτιαχνεις μια ωραιοτατη βομβα μεθανιου που θα ζηλευε μεχρι κι ο μπουλης Κιμ…

1 Like

Όχι με πράσο ρε, είπαμε να μην κλάνουμε όχι να φουσκώνουμε αερόστατο. Λουκ(λ)άνικο εμπορίου, αυτά τα τύπου χωριάτικο που είναι πιο ήπια σε γεύση, μπορείς να τα βράσεις κιόλας λίγο πρώτα σε νερό για ακόμα ηπιότερα αποτελέσματα ή αν έχεις στομάχι κατεστραμμένο. Φτιάχνουμε πάντως κάτι λουκάνικα δολοφόνους στο Αγρίνιο τάπα στο πράσο και στα πιπέρια… κλάνεις φωτιές την επόμενη μέρα. Μόνο για έμπειρους…

Εγώ στις χάντρες βάζω φουλ κόκκινο καυτερό πιπέρι και γίνεται πόλεμος, φετούλα δίπλα και δεν θέλω τίποτα άλλο .

Θα ήθελα Metallica να διασκευάσουν “Μην βροντοχτυπάς τις χάντρες”.

1 Like

Δεν τους κόβω για τόσο τρου πλέον…αυτά είναι αντρικά τραγούδια :stuck_out_tongue:

Γιατι οι Νικελμπακ ειναι καλυτεροι.

Αγρινιο, Καρδιτσα και Τρικαλα μπομπα λουκανικα με πρασο και διπλα τσιπουρακι σπιτικο…:sunglasses:
Εχω εμπειρια απο τετοια πραματα…:joy:

HTSD ΓΑΜΑΕΙ!!!

Καποτε ειχα ακουσει μια τραγουδαρα απο αυτους που ποτε δεν καταφερα να την βρω ισως επειδη δεν ασχοληθηκα και πολυ…
Ηταν ψιλομπαλαντα θυμαμαι…

1 Like

Enter topic: Διασκευές που αξίζουν από Alkistis Protopsaltis

[quote=“NK_10, post:6738, topic:3588”]Καποτε ειχα ακουσει μια τραγουδαρα απο αυτους που ποτε δεν καταφερα να την βρω ισως επειδη δεν ασχοληθηκα και πολυ…
Ηταν ψιλομπαλαντα θυμαμαι…[/quote]

Photograph.

Μπα οχι αλλο ηταν…