Μetallica

Επειδή είδα ότι έχετε αγωνία :stuck_out_tongue:

No.1 οι Maiden λοιπον!!

1 Like

Να δεις που θα έχει κάνα ξέμπαρκο τύπου “οι φανς”.
Πάντως χωρίς Paradise Lost για τα 90s η λίστα είναι και επίσημα ΓΤΠ

2 Likes

Νο.1 οι Guns N’ Roses λοιπον!

2 Likes

Θα σπάσει το γιατοπουτσόμετρο!!

Ωραία, γιατί δεν κάνουμε μια mini δημοσκόπηση εδώ να δούμε ποιος θα έπρεπε να βγει Νο 1?

Το Νο 5

1 Like

Ένα από τα 2 , 5, 6 θα μου φαινόταν σωστό . Το καθένα για διαφορετικους λόγους.

1 Like

Με ονόματα, όχι με την αρίθμηση του MetalSucks…
Για ‘μένα είναι οι Pantera αναμφισβήτητα στο metal, οι Guns n’ Roses στο hard rock.

1 Like

Pantera, Tool , Metallica από μένα . Και με αυτή την σειρά κανένα θέμα .

1 Like

Συμφωνω με ντρενι, κενταει!

Στο νούμερο ένα πάντως ή θα είναι κάτι σαν αυτό που λέει ο @shadowking69 ή κάποιο εντελώς άσχετο . Ακόμα και οι Limp Bizkit θα μπορούσαν να είναι με την λογική του site .

Στο Hard Rock θα συμφωνήσω με τον furor.

Αν μιλάγαμε για 00s θα ήταν άλλα τα δεδομένα . Εκει θα πηγαίναμε ή σε System ή σε Slipknot.

Ακόμα και Maiden εξαιτίας του reunion.

Metallica, Pantera, Paradise Lost, Dream Theater, Savatage, Skyclad, Sepultura, Machine Head, Judas Priest(μόνο για το Painkiller), Megadeth θα ήταν η δικιά μου δεκάδα

1 Like

Με μικρές αλλαγές πάνω κάτω αυτή θα ήταν η 10αδα μου και μένα , απλά θα έβαζα και μπάντες που δεν είναι εντελώς “metal” τύπου AIC ή ακόμα και Kyuss που ουσιαστικά έφτιαξαν ολόκληρο παρακλάδι ( μπορεί και entombed ) και φυσικά πέρα από το αν μας αρέσουν ή όχι δεν γίνεται να μιλάμε για 90s χωρίς τα Καλαμπόκια.

Ε μα ή μιλάμε για μεταλ ή για μη μεταλ, για μένα ας πούμε δεν είναι μεταλ ούτε οι AIC ούτε οι Korn ούτε και οι Faith No More. Μάλλον στην Αμερική ότι έχει βαριές κιθάρες το βάζουν στο μεταλ.

Οι AIC πατάνε πολύ στο metal. Τα καλαμποκια ξεκίνησαν ουσιαστικά το nu metal.

Αν μιλάμε για πιο “παραδοσιακές” καταστάσεις συμφωνώ , αλλά στα 90s άλλαξε η φάση οπότε δεν το βρίσκω σωστό να το πετάμε αυτό το στοιχείο σαν την τρίχα από το ζυμάρι. Λεπτές οι ισορροπίες γιατί πχ και τους COC θεωρώ κορυφαίους για τον αμερικάνικο ήχο .
Μέχρι και τον Ozzy θα έβαζα για το No More Tears .

Αυτό τώρα ας πούμε το λες για καλό;

Μια χαρά ήταν. Όπως σε όλες τις σκηνές επιβίωσαν οι καλύτεροι και οι πιο άξιοι .

Δεν κρίνουμε τώρα τι μας αρέσει . Λέμε τι σημάδεψε τα 90s αν και οι Korn έβγαλαν πολύ καλές δουλειές στα 90s . Αλλιώς κάτι Sepultura , Machine Head κα δεν θα είχαν δοκιμάσει να περπατήσουν και αυτό τον δρόμο .

1 Like

Και που τον ακολούθησαν τα έκαναν ψιλομαντάρα…
Προφανώς είμαι πιο “παραδοσιακός” και δεν θα βγάλουμε άκρη. Οπότε ο καθένας ας κάνει την δικιά του λίστα.

Μα σου είπα . Αν μιλάμε για πιο παραδοσιακό, δεν έχουν θέση οι Korn εδώ.

Αν μιλάμε για τα δρώμενα των 90s έχουν και παραεχουν.
Εγώ προτιμώ την ποικιλομορφια σε τέτοιες λίστες .