Μetallica

Το θέμα είναι ότι λέει η λίστα “The 25 Most Important Metal Bands of the ’90s” δεν λέει για μπάντες που επηρέασαν το μεταλ ξερω γω. Άμα είναι να τα τσουβαλιάσουμε όλα οκ σημαντικοί ήταν και οι Nirvana και οι Take That και οι Spice Girls

Ξαναδες τις μπάντες που έχουν βάλει στην λίστα και προσπάθησε να ακολουθήσεις την λογική .

Και άσε μπανταρες σαν τις Spice Girls στην ησυχία τους !

1 Like

Μα τις είδα γι αυτό κράζω!
Μακάρι να είχε Spice Girls θα ήταν πιο τρου!!!

Μα βρε καλό μου παιδί δεν λέει του τρου χεβι μεταλ. Λέει του μεταλ γενικότερα.
Και το nu και το alternative και το death και το Black και το industrial κτλ είναι παρακλάδια του metal ( καλώς ή κακώς ) . Οπότε θα τα υπολογίσουμε όλα . Το προσωπικό μας γούστο το αφήνω λίγο στην απέξω. Αλλιώς πως μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου ; εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους μας τι σου αρέσει …

Ναι προφανώς το μεταλ στην Αμερική εμπεριέχει όλα αυτά. Σε εμάς που μεγαλώσαμε με Μεταλ Χαμμερ να ουμε πάντα ήταν κάτι πιο κλειστό.

Τοτενες ξέχασες Blind Guardian, Nevermore, Stratovarius, Iced Earth κτλ

Έβαλα τις 10 που μου ήρθαν πρόχειρα αλλιώς μπορούμε να μιλάμε μέχρι μεθαύριο …και βασικά Death αυτό τίποτα άλλο

Εντάξει αυτό θα έπρεπε να υπάρχει σε κάθε λίστα . Αυτό όμως εννοώ να το βλέπουμε και πέρα από το δικό μας γούστο. Πχ δεν ακούω Death metal . Αλλά πως θα μπορούσα να διαφωνήσω με κάποιον αν βάλει στη λίστα τους Death;
ή δεν μου άρεσαν ποτέ οι Blind Guardian και πάλι όμως δεν θα αφήσω το προσωπικό μου γούστο να τους βγάλει από μια τέτοια λίστα ( δεν θα ήταν στη δική μου αλλά μικρή σημασία έχει αυτό ) .θα τους άξιζε μια θέση ανάμεσα στα άλλα ονόματα .

90ς λίστα χωρίς Death δεν κολλάει

:joy:

1 Like

Εντάξει χιουμορακι της πλάκας σαν τους Crazy Town.

Νούμερο 1 λοιπόν οι Pantera. Γενικά η πρώτη 5αδα ( βγάλαμε έξω είπαμε το τρολλ νούμερο 1) είναι πολύ ΟΚ.

2 Likes

Μια χαρά εξάλλου τι να έβαζε ;;

Μόνο διαφορετική σειρά , τίμιες επιλογές

2 Likes

Τελειοτητα η επιλογη Crazy Town.

Αστειο να ειναι πανω απο τους Metallica οι Tool, και κακογουστο μαλιστα, απο αυτα που κανει ο Παντελης μια στο τοσο οταν λεει οτι το Aenima ειναι καλυτερο απο το Black Album :joy::joy::joy:

Πινε με μπριο!!

Άκουσα τις προάλλες (μετά από πολύ καιρό) το “Falling off the edge of the world” των Black Sabbath. Και, oh my god, για πρώτη φορά συνειδητοποίησα ότι το “The outlaw torn” ξεπατικώνει το riff που μπαίνει 1:32! Για του λόγου το αληθές: https://www.youtube.com/watch?v=uCb3E24dlks

Σημειωτέον, βρίσκω το riff του “The outlaw torn” εξωπραγματικό/θεϊκό/απ’ τα καλύτερα των Metallica. Αλλά με βρήκα να το σιγοτραγουδάω όταν μπήκε το αντίστοιχο του “Falling off the edge of the world” χε, χε. Σαν να το πήραν οι Metallica και να το εξέλιξαν, του έδωσαν λίγο πιο πολύ συναίσθημα και να σου μια καινούρια κομματάρα.

Εμένα πάλι το riff του Wasting My Hate μου ψιλοφέρνει στο riff απ’ το ομώνυμο κομμάτι των Κρίνων.

https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/17553818_10158536083670473_4344891959028603739_n.jpg?oh=7d1d0b29f1c598c23142e857fc9f3b4b&oe=5950E702

1 Like

Σορρυ φιλε αλλα TI ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΡΕ!!!

1 Like

Στο φόρουμ όπου οι baby metal βάζουν τα γυαλιά στους fates και ο dio έχει ψιλή φωνή καθώς και οι maiden είναι ποπ μέταλ … ΟΛΑ ΕΠΙΤΡΈΠΟΝΤΑΙ

Και για να πω την αμαρτία μου , είναι ολόιδιο το ριφφ . Πρώτη φορά στη ζωή μου το παρατηρησα και στα @@ μας κιόλας . Δε νομίζω να το είπε για κακό . Συμβαίνει συνέχεια αυτό και κανείς δεν πρέπει να ασχοληθεί παραπάνω