Μetallica

2 Likes

ΑΠΛΑ ΡΗΣΠΕΚΤ.-

5 Likes

Ετσι με κοβω στο μελλον… ΘΕΟΣ ο παππους…

Σίγουρα δεν είναι Πάρκινσον;

1 Like

Sir Lars…

1 Like

Και να φανταστεις οτι με το κομματι που χτυπιεται ο παππους , δεν ειναι ουτε στα top 20 της ιστοριας τους !!!

χα χα χα χα χα χα!!

1 Like

Δεν είναι καν στο Top-20 το For Whom The Bell Tolls, είναι όμως το Moth Into Flame που κατά τη γνώμη μου είναι 1-2 επίπεδα πιο κάτω σαν τραγούδι. Από τα παράδοξα του quintom αν και συμφωνώ σε αρκετά που έχει πει κατά καιρούς.

Σε άλλα νέα ο άμπαλος κλαρινογαμπρός Κονέ μαζί με τον Σάμαρη διασκευάζουν Metallica. Και για να παίζουν το Enter Sandman πρέπει να είναι πολύ ψαγμένοι με τους Metallica. Πχ αν τους πεις Trujillo θα νομίζουν ότι είναι κάποιου είδους φαγώσιμο.

Γιατί ελιτισμός παντού.
Πρέπει να ξέρει κάποιος και πότε χέζει ο Χετφιλντ για να ακούει μεταλικα.

3 Likes

Όχι αλλά πρέπει να περνάει από την εξέταση του @drenie πρώτα…

1 Like

Ναι κύριε και εσείς απλά πρέπει να φύγετε να πάτε αλλού .

Τώρα που μένει Κολοράντο είναι πιο δύσκολο να το μαθαίνουμε :sweat:

1 Like

μπαααααα τωρα που μενει Κολοραντο , κλανει και βρονταει. Τα ντοκουμεντα τα ποσταρε ο @QuintomScenario

Εντάξει δεν λέω ότι πρέπει να γνωρίζει όλες τις πιθανές και απίθανες λεπτομέρειες που σχετίζονται με τη μπάντα! Όπως ο drenie ας πούμε! :stuck_out_tongue:

Πχ ούτε εγώ ήξερα αυτό που είπε ο Παντελής πιο πάνω ότι ο Hetfield μετακόμισε στο Κολοράντο.

Εννοώ το εξής: Βλέπω άτομα που ισχυρίζονται ότι ακούν Metallica αλλά εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια δεν έχουν παρακολουθήσει τη μπάντα καθόλου. Αγνοούν παντελώς τους 3 τελευταίους δίσκους και γνωρίζουν μόνο τη δισκογραφία των '80s και '90s. O τελευταίος δίσκος που πήραν πρέφα είναι το S&M. Επίσης αγνοούν τον Cliff Burton που είναι βασικότατο κομμάτι της ιστορίας των Metallica.

Όλοι αυτοί δεν θα έπρεπε να λένε ότι ακούνε Metallica. Θα έπρεπε να λένε ότι άκουγα Metallica στο Λύκειο ή όταν ήμουνα φοιτητής στο πανεπιστήμιο. Άλλωστε φαίνεται τι μουσική ακούνε πλέον. Dance, Οικονομόπουλο, Bέρτη και τέτοια. Δεν είναι κακό προφανώς αλλά δεν μπορώ να τους θεωρήσω και metalheads! :stuck_out_tongue_winking_eye:

εγώ που ξέρω τον Cliff Burton σαν τον μπασίστα των Metallica ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ούτε τι έγραψε συνθετικά , ούτε τον χαρακτήρα του και πως θα ήταν οι Metallica αν ζούσε , που δεν ξέρω ούτε πως λέγεται η γυναίκα του Χετφιλντ , ούτε πόσα παιδιά έχει , ούτε που μένει , ούτε που γεννήθηκε , ούτε που πήγε σχολείο , ούτε από που κατάγεται ο Χάμετ , ούτε αν είναι παντρεμένος , ούτε αν έχει παιδιά ΚΑΙ ΣΤ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΥΟ

περνάω το τεστ για Metallica fan της μουσικής τους ;;; Κάνω για μεταλχε(α)ντ ;;

Edit : και δεν ξέρω για καμία μπάντα , ούτε για την αγαπημένη μου

1 Like

ενταξει μωρε, τετοιους “Ακροατες” , περισταστιακους δηλαδη εχουν πολλες μπαντες και αυτοι οι ανθρωποι μπορει να το παιζουν και αυστηροι κριτες. Δικαιωμα τους να εχουν οποια αποψη θελουν .

Αλλα αν πχ εσυ , εγω κτλ , ασχοληθουμε πιο ζεστα με μια μπαντα , δεν θα παρουμε και τοοοοσο σοβαρα την δικη τους αποψη. καλα κανει καποιος και τους γουσταρει μεχρι το And Justice πχ αλλα δεν εχει επαφη με την μπαντα , οποτε τι να κουβεντιασουμε;

Επισης οκ καλος και ο χαβαλες για το ποσο τους γουσταρω , το θεμα ειναι οτι ειναι παγκοσμιο φαινομενο η εντονη αγαπη απο πολλους ανθρωπους προς αυτη την μπαντα και κατανταει και λιγακι κουραστικο να φαινεται μεμπτο οτι ειναι η αγαπημενη μου μπαντα. Δεν ειναι δηλαδη και τοοοοοοοσο παραξενο να την εχει καποιος πολυ ψηλα σε εκτιμηση , οπως και ειναι και κουραστικο αυτη η υπεραναλυση για να βρουμε καποιο ψεγαδι και μετα εγω ή καποιος αλλος να γραφει την αλλη οψη του νομισματος και μπλα μπλα μπλα και τελειωμο να μην εχει αυτο το πραγμα .

EDIT: @Rebel , Προφανως και δεν χρειαζεται να ξερεις τετοιες λεπτομερειες για να σου αρεσει ή να μην σου αρεσει μια μπαντα. Το προβλημα για μενα ειναι οταν καποιος μαθαινει - ξερει μια τετοια λεπτομερεια που δεν ειναι του γουστου του και μετα κανει και καυστικο σχολιο για το ποσο φαιδρη εχει γινει αυτη η μπαντα , επειδη καποτε ετυχε και του αρεσε μια (ή και παραπανω) δουλεια της. Και μετα συνεχιζει και κανει εντονη κριτικη για μπουρδες (συν οτι μου φαινεται τουλαχιστον αστειο να θεωρει καποιος οτι οι επιλογες καποιου στα 23 του ειναι αψογες και στα 35 - 40 του , που εχει ολοκληρωσει τον χαρακτηρα του ειναι ΓΤΠ , λες και εμεις ειμαστε ιδιοι με τα 20 μας )

1 Like

Επειδή κατά καιρούς έχεις κάνει κάποια σοβαρά posts στο συγκεκριμένο topic, εξακολουθώ να σου δίνω τη βάση. Αλλά ΘΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ. Αν δεν την κάνεις, σύντομα η βαθμολογία σου θα πέσει κάτω από τη βάση.

Στο πρώτο ερώτημα η απάντηση είναι “δυστυχώς όχι”, ενώ στο δεύτερο η απάντηση είναι “ευτυχώς όχι”.

Ποιος χαβαλές ρε; Κάτσε να φανερώσω ότι κοιμάσαι με φωτογραφιούλα Hetfield κάτω από το κρύσταλλο του κομοδίνου σου και θα δεις!!

4 Likes

δεν εχω τζαμι στο κομοδινο ρε !! αλλα τωρα που το ειπες βολευει για να βαλω αλλη μια αφισουλα!

1 Like

Για εμένα ο Kirk Hammett είναι ένας φανταστικός κιθαρίστας. Και είναι φοβερός γιατί πίσω στα ‘80s ήταν ένας από τους βασικούς παίχτες που δημιούργησαν αυτό το speed metal solo στυλ. Θέλω να πω, δεν υπήρχαν πολλοί κιθαρίστες πίσω στο 1983-1984 που έπαιζαν τόσο γρήγορα αυτές τις φανταστικές μελωδίες. Ήταν κάτι το εξαιρετικό. Την τελευταία φορά που τον είδα έπαιζε το ίδιο καλά. Οπότε, για εμένα ποτέ δεν έγινε χειρότερος απ’ ό,τι ήταν. Δεν μπορώ να μιλήσω για τη δημιουργικότητά του καθώς δεν έχω ακούσει ακόμα τον τελευταίο δίσκο και αν γράφει τόσο ποιοτικά solo όπως έκανε στο παρελθόν, αλλά παικτικά θα έλεγα πως είναι ακόμα το ίδιο καλός.

τάδε έφη Andre Olbrich

1 Like

Θα μπορούσε να το έχει πει και ο Σάφερ!

3 Likes

Νομίζω δίκιο έχει εν μέρει . Τρομερό παίξιμο εκείνη την εποχή απ τον Χάμετ

Πλέον κανει τα λάθη του αλλά δεν νοιάζει και κανένα ιδιαίτερα

1 Like