Μetallica

Οι 100 καλύτεροι μέταλ δίσκοι σύμφωνα με το rolling stone

1 Like

Τα έχει εδώ όλα με τη σειρά από το 1 έως το 100. Λείπουν βέβαια Back In Black από AC/DC και Appetite for Destruction από GN’R. Στο Νο1 οι Black Sabbath με το Paranoid.

Μεγάλη κουβέντα μπορεί να ανοίξει μια τέτοια λίστα . Πάντως 100 άλμπουμς φαίνονται πολύ λίγα για ένα είδος που κοντεύει να κλείσει τα 50 του χρόνια .

Εντύπωση μου κάνει και η τόσο υψηλή θέση του Ozzy .

1 Like

Ισως λειπουν γιατι δεν ειναι χεβι μεταλ. Ως γνωστον, οτι αρεσει στους μεταλλαδες βαφτιζεται χεβι μεταλ για να “εξαγνιστει” και να το απολαμβανουν χωρις ενοχες. Χεβι μεταλ οι Μοτορχεντ, χεβι μεταλ οι Γκανς, χεβι μεταλ οι Εισιντισι.

5 Likes

Εεεετσι τα ιερα κειμηλια, και ενα ευχελαιο μετα απο καθε reunion και τα νεα αλμπουμ “γαμανε”

1 Like

Εδώ στα καλύτερα μέταλ άλμπουμ όλων των εποχών στο Hammer βλέπαμε Pink Floyd…

@drenie ο Ozzy σε Αγγλία και ΗΠΑ θεωρείται κάτι αντίστοιχο των Sabbath σαν μέγεθος. Είτε μόνος του περιοδεύει είτε με τους Sabbath ίδιους χώρους γεμίζει. Άσε που τα 80s αλμπουμ του θέριζαν.
Μετράει βέβαια πολύ και το Ozzfest που τον έκανε πασίγνωστο σε μικρότερο ηλικιακά κοινό. Δεν ήταν χαζή η Sharon που τον έβαζε να περιοδεύει με Marilyn Manson, Slipknot, Pantera, Godsmack, Mudvayne, Linkin Park και δε συμμαζεύεται. :wink:

4 Likes

βασικά το μόνο “παράπτωμα” είναι που η θέση του Blizzard of Ozz είναι ψηλότερη από το Diary of a Madman . Πέραν αυτού δικαιότατα στην 10αδα ένα εκ των 2 αυτών αλμπουμ

μέχρι το No more tears έχει 10ρια μνημεία του hard rock

Εγώ και μόνο που είδα το Melissa μέσα στην 20άδα χάρηκα. Τώρα κάτι Avenged Sevenfold, Evanescence κτλ τα παίρνω σαν αστείο. Έτσι κι αλλιώς Rolling Stone είναι αυτό.
Και στην Ελλάδα, για όποιον θυμάται, το 1995 στο αφιέρωμα του Hammer για τα 200 καλύτερα αλμπουμς του μεταλ είχε μέσα και Offspring και Green Day, τα είχε ψηφίσει ο κόσμος τότε. Δεν είναι να τις παίρνεις και πολύ σοβαρά τις λίστες.

1 Like

Blizzard Of Ozz εφάμιλλο Sabbathικών albums. Το καλύτερο από τα προσωπικά του Ozzy ρε. Ακολουθούν Diary Of A Madman και No More Tears για μένα.

Για μένα Blizzard, Diary, Bark, Ultimate…

Bark και Ultimate επίσης σπουδαία, απλώς έχουν λίγο πιο ‘80s ήχο για τ’ αυτιά μου.

EDIT: επίσης, αξιομνημόνευτη η ικανότητα του Ozzy (ή της Sharon, δεν ξέρω) να οσμίζεται μεγάλους κιθαρίστες.

1 Like

την ξανακοίταξα και έχω απορία . Λείπουν οι savatage ή δεν πρόσεξα καλά ;;;;

2 Likes

ναι λειπουν. και οι Theater ειναι πολυ χαμηλα, ειδικα σε σχεσση με κατι αλλα που ειδα. αν ακι η 20αδα ειναι σχετικα καλη. οντως και γω χαρηκα για melissa. προτιμουσα abigail αλλα οκ.

2 Likes

Εδώ δεν έχει μέσα Paradise Lost αλλά έχει Type O Negative ας πούμε και Opeth …

1 Like

έχεις ένα δίκιο . Το images & words όπως και το Operation: Mindcrime είναι ιδιαίτερα σημαντικοί δίσκοι για την θέση που έλαβαν

4 Likes

να βαζουν το ομωνυμο maiden, αλλα οχι 7th son? τεσπα περι ορεξεως, ισως μιλησε πιο πολυ η επιδραση σε αυτα.
αλλα οντως ουτε lost, ενταξει η amy lee εφαγε john oliva, nick holmes. παλι καλα που δεν εβαλαν rasmus μεσα.

σωστος ο rebel, και το mindcrime πολυ χαμηλα.

2 Likes

Ωραία και γιατί δεν φτιάχνει ο καθένας την δική του λίστα , να πιάσουμε κουβέντα ;

1 Like

Τοπ 100 λίστα?!?