Μetallica

Και εμείς ακριβά εισιτήρια …

Πρωτον, γιατι να τα σβησουν? Δευτερον, οι Metallica ΕΝΑ λαθος εχουν κανει οσον αφορα τη δισκογραφια, και αυτο ειναι το St. Anger. Το Death Magnetic ειναι και γαμω τους δισκοι. Δεν ειναι κατι που προσθετει φοβερα στο μυθο τους (σε αντιθεση με το HTSD που τους εδωσε 3 all time classic τραγουδια και ενα πολυ δυνατο groove) αλλα ειναι ενας πληρως αξιοπρεπης δισκος, λιγα χρονια αφου παραλιγο να διαλυθουν σαν μπαντα.

Δεν εβγαλαν εναν απλα καλο δισκο, εβγαλαν εναν φοβερο δισκο. Χιλιες φορες να βγαζουν δισκους σαν το HTSD καθε 5-6 χρονια, παρα εναν συρφετο απο μετριοκαλους δισκους καθε 2 χρονια. Δε μας το χρωστανε κιολας να μας γεμιζουν με μουσικη. Ουτε πρεπει να τους πουμε μπραβο, απλα μπορουμε να απολαμβανουμε οτι βγαζουν και μας αρεσει, και να αγνοουμε (ή να κραζουμε) οτι βγαζουν και ειναι μαλακια. Ε, μια μαλακια εχουν βγαλει ως τωρα. Δεν το λες και κακη παρακαταθηκη να εχουν 9 στους 10 δισκους απο καλους εως αριστουργηματα.

3 Likes

Νομίζω ότι ήταν σχόλιο επειδή έγραψα εγώ εύγε.

Το εύγε πήγαινε ότι δεν έκατσαν στις δάφνες τους ( μην αναλύσουμε πάλι πόσο σημαντικοί είναι οι Metallica και σαν live act και δισκογραφικά ) και έβγαλαν ένα πραγματικά καλό δίσκο που κυρίως γουστάρουν οι ίδιοι . Δεν είναι ούτε ψυχαναγκαστικα καλός , ούτε θεωρείτε πολύ καλός επειδή έκαναν 8 χρόνια και υπάρχει “τύφλωση” λόγω “φανμποισμου” .

Αν δεν ξαναεβγαζαν δίσκο ποιος θα τους κατηγορούσε; Δεν είχαν ανάγκη κανέναν δίσκο οι Ίδιοι για Να κρατησουν το ονομα τους . Άλλο αν εμείς σαν ακροατές μπορεί να θέλαμε .
Και ναι με το HTSD μεγάλωσε λίγο ακόμα το στάτους τους. Αυτό είναι μαγκιά (για μένα , έτσι; ).

1 Like

Α καλα, σου δινει σημασια ο Shadowking? Ενταξει δε φταις εσυ, αυτος φταιει

3 Likes

Ναι μωρέ κάνει καμιά μαλακια και αυτός !

3 Likes

To θεμα ειναι οτι πλακα πλακα ειναι η πρωτη φορα που λεω αντε να ερθουν να παιξουν κομματια απο το καινουριο. ΟΚ εκει γυρω στο Load/Reload που τους επιασα δεν ηθελε κανεις να παιξουν απο αυτα (αλλο που πλεον τα λατρευω), απο το Στανγκερ ναι οκ, και απο το Death Magnetic ok υπηρχαν κομματια που καραγουσταρα αλλα παλι δεν ανυπομονουσα να τα ακουσω τοσο οσο το MOP πχ. Πλεον φαντασιωνομαι Halo on Fire και Spit Out The Bone.

2 Likes

Γι’ αυτο γαμαει ο νεος δισκος και γι’ αυτο ειναι τοσο σημαντικος για το brand “Metallica”.

3 Likes

Μαλακες coφανμποηδες κατι πρεπει να γινει με τις βαρδιες φυλαξης του topic για αμεση απαντηση σε κακεντρεχη σχολια, παλι εμενα βαλατε γερμανικο ρε πανια :rage:!! Απο αυριο αλλαζει το προγραμμα, κανονιστε!

3 Likes

Τετοιο respond Παντελη δεν εχει ουτε το ΕΚΑΒ ουτε η αστυνομια…:sunglasses::joy:

2 Likes

Το μπράβο πάει στο ότι κυκλοφόρησαν ένα πολύ καλό δίσκο που μήνες μετά θες να τον ακούς.
Από εκεί και έπειτα, είναι καλλιτέχνες και με την εμπορική τους επιτυχία αυτό που κέρδισαν είναι να μην έχουν την ανάγκη να βγάζουν ένα δίσκο κάθε 1-2 χρόνια. Βγάζουν δίσκο όποτε το νοιώθουν.
Οι καλές κυκλοφορίες είναι άφθονες και προσωπικά δεν κρατάω την αναπνοή μου για το πότε θα ξανακυκλοφορήσουν κάτι. Αν είναι σε 2 χρόνια έχει καλώς, αν είναι σε 5, πάλι καλώς γιατί ξέρω ότι δεν είχαν έμπνευση/διάθεση να κυκλοφορήσουν κάτι γρήγορα.
Προτιμώ κάτι πιο πηγαίο παρά κάτι forced.

1 Like

εεεεεεεεε ρε προφεσυ που σας χρειαζετε …

1 Like

Με το HTSD κέρδισαν επίσης και το ότι τώρα πια περιμένουμε κάτι πολύ καλό από αυτούς. Ναι, κρατάμε λίγο την αναπνοή μας. Δε λέω ότι κοιμόμαστε και ξυπνάμε με αυτό, αλλά όταν πούνε ότι θα κυκλοφορήσουνε δίσκο θα περιμένουμε με ενδιαφέρον και αγωνία που ξεπερνά το φανμποϊκό επίπεδο. Παραδέξου το :grin:!

2 Likes

Προφανώς, όταν μπουν στο στούντιο θα μετράμε τις μέρες αντίστροφα. Μέχρι να μπουν δεν την κρατάω γιατί …θα σκάσω!

2 Likes

Πιστεύετε ότι ο επόμενος δίσκος θα είναι δίσκος του 9 ας πούμε; Εγώ νομίζω ότι την τελευταία 15ετία έχει φανεί πλέον τι ψάρια μπορούν να πιάσουν οι Metallica και ποιο είναι το ταβάνι τους.

Ναι το HTSD είναι ένας πολύ καλός δίσκος. Γύρω στο 16 με 17 με άριστα το 20. Αλλά δεν νομίζω ότι στα late '50s τους να μπορούν οι Metallica να γράψουν δίσκο του 18-19. Σας βρίσκω πολύ αισιόδοξους.

Η αισιοδοξία του fanboy χοχοχο :stuck_out_tongue:

1 Like

Το 16 με 17 που λες είναι 8 με 8,5. Εκπληκτικό για 50άρηδες. Και για εμένα τόσο είναι ο δίσκος. Δεν περιμένω κάτι παραπάνω - αλλά τώρα θα περιμένω αυτή την απόδοση περίπου.

Βαθμολογίες στα 10 για να συνεννοούμαστε, ε. Μη πάμε στα 20 και στα 50 και στα 100 τώρα :grinning:!

2 Likes

αν ξαναβγαλουν ενα δισκο του 8 0- 8.5 ομως και θα κοντεουν τα 60 τι αλλο να περιμενει κανεις ;

Αυτο που θα περιμενα παντως ειναι πειραματισμο και λιγο διαφορετικο ηχο.
Θα ηθελα να “ξεβολευτουν” λιγο . Ο Παραγωγος να μην ειναι “του χεριου” τους. Να δοκιμασουν και αλλα πραγματα. Και πιστευω οτι θα δοκιμασουν αν ο ΔΥ αποφασισει να ασχοληθει σοβαρα και προσπαθησει να βαλει αυτα που ακουει στον ηχο τους + να αφησουν λιγο πιο δημιουργικο τον Ρομπ.

Και επειδη εχουμε πει για διασκευες , αν οντως βγαλουν τετοιο δισκο , θεωρω οτι θα τους “ελευθερωσει” ακομα περισσοτερο.

1 Like

Εγώ το έχω στανταράκι ότι θα βγάλουν πάλι ένα πολύ καλο στούντιο άλμπουμ και μάλιστα δεν θα είναι HTSD No 2.
Το θέμα είναι κατα πόσο θα διαφέρει…

Το θεμα ειναι κατα ποσο θα πεσεις μεσα :grin:!

1 Like

Εγώ 2 πράγματα πιστεύω

Ότι θα αργήσουν να βγάλουν studio album , περίπου 5 χρόνια φαντάζομαι και ότι θα βγάλουν ο,τι μουσική τους κατέβει στο μυαλό εκείνη την εποχή

Κάτι σαν τους Paradise Lost δλδ :wink:

Κάποια στιγμή πριν το studio album, κάτι θα κυκλοφορήσουν . Μακάρι να είναι διασκευές που λέγαμε τις προηγούμενες μέρες

1 Like

Συμφωνώ, αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι για μπάντα της ηλικίας τους έχουν βγάλει πολύ λίγους δίσκους σχετικά με άλλες μπάντες. Πλέον ξέρω ότι δεν γίνεται να βγάζουν συχνά δίσκους, όμως την 20ετια 1996-2016 έβγαλαν μόλις 5 δίσκους, ένα δίσκο ανά 5 χρόνια δηλαδή με δύο εξ αυτών να μην είναι και σπουδαίοι. Αλλά αναλωθηκαν σε πράγματα πέρα από την μουσική τους ενώ θα μπορούσαν να προσφέρουν άλλους έναν με δύο δίσκους, με αποτέλεσμα να χαλάσουν κάπως την φημη τους.
Σίγουρα επανόρθωσαν αρκετά με το HTSD, έναν δίσκο που ωστόσο θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερος αν υπήρχε ένας άνθρωπος να τους βάλει ένα φρένο. Γιατί προσωπικά έχω να τον ακούσω ολόκληρο αρκετούς μήνες.