Μetallica

Που ξέρεις ότι αυτά τα άτομα είναι λιγοστά

μπα δε νομίζω, κι εγώ 10ρι το θεωρώ . Και σίγουρα πολύ ενδιαφέρον μουσικά αφού μπαίνουν σε βαθιά νερά και βάζουν στοιχεία από σαουθερν ( λατρεία για μένα ) μέχρι χεντριξ κλπ μεγάλους

Εγω δεν εχω σοβαρα επιχειρηματα να το αντικρουσω αυτο, δισκαρα θεωρω προσωπικα και το Load και το Reload (και μαλιστα αν μπαινει στο ενα 10, μπαινει και στο αλλο για μενα). Εκπτωσεις κανουμε εδω μεσα οταν μπαινουν τα νουμερα μονο και μονο γιατι εχουμε καποιους αυστηρους που νομιζουν οτι δεν πρεπει να μπαινουν πολλα δεκαρακια στην ιδια μπαντα. Τι να κανουμε ομως αν αυτη η μπαντα βγαζει δεκαρακια? Οσο ευκολα μπορω να βαλω το 2 ή το 3 στο St. Anger και το 7 στο Death Magnetic, τοσο ευκολα μπορω να βαλω και το 10 στα Load/Reload, κι ας εχουμε καποια πιο “αμφιλεγομενα” τραγουδια μεσα. Για μενα ενας δισκος μιας μπαντας ειναι μια καταθεση οσων εχει να εκφρασει ο καλλιτεχνης, και αν αυτη η καταθεση συνολικα ειναι τιμια, ειλικρινης, ποιοτικη, και σου αφηνει μια γευση πληρους ικανοποιησης, τοτε θα το βαλω το 10αρακι.

Στην τελικη, ποιος αποφασιζει οτι ενα “ανισο” αλμπουμ δε μπορει να ειναι και 10αρακι ταυτοχρονα? Γιατι πρεπει ολα τα τραγουδια να ειναι στο ιδιο επιπεδο, αν το συνολο ειναι πληρως ικανοποιητικο. Αλλωστε ποιος δισκος δεν ειναι ανισος? Το ιδιο τραγουδαρα ειναι το Leper Messiah με το Master Of Puppets? Ή το Creeping Death με το Trapped Under Ice?

Εχω ξαναπει, διαφωνω καθετα με τη λογικη “ε αν ελειπαν αυτα τα 2-3 τραγουδια τοτε ο δισκος θα επαιρνε μεγαλυτερο βαθμο”. Αυτα ειναι για αριθμολαγνους που τα ψειριζουν τα αλμπουμς λες και ειναι εκθεση στις Πανελλαδικες και πρεπει να κοκκινισουν το γραπτο με “ψεγαδια”.

3 Likes


Έδινα και την ψυχή μου να είμαι σε αυτό το live!:stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Όλα 10, από όλες τις μπάντες. Για να μη τα χαλάμε πουθενά!

2 Likes

8 το load reload 6 για anger δεν βαθμολογώ καν, Death 7και Hardwired 9

Όλα 10.

Ούτε καν εκτός και αν είσαι τελειωμένος groupie

Αγνοησε τον τον Παντελη, δε μπορει να δεχθει οτι υπαρχει και γκρι αναμεσα στο μαυρο και το ασπρο… για αυτον οι βαθμοι που μπαινουν πρεπει να ειναι για ΟΛΟΥΣ οι ιδιοι, και φυσικα οι βαθμοι που αποφασιζει αυτος :sunglasses:

Η αλλη εναλλακτικη ειναι να βαζει σε ολα 10 (ειρωνικα), λες και υποστηριξε κανεις οτι πρεπει ολα να παρουν 10… Απλα το μυαλο του δε μπορει να δεχθει οτι σε αλλους αρεσουν παραπανω αλλα αλμπουμς απο οτι σε αυτον.

1 Like

Τα λες αυτα επειδη ζηλευεις που δεν κανω καμια εκπτωση στους βαθμους που προτεινω. Δεκα σε ολα λοιπον και απλα δεξου το.

1 Like

Ενταξει, αμα εισαι φανμποης και βαζεις 10 σε ολα τι να κανουμε. Σε αγαπαμε κι ετσι.

1 Like

@pantelis79 δεν είσαι σε φόρμα !

Αν και ο μεγαλύτερος φανμποης είσαι τόσες φορές που τους έχεις δει .

Στα σοβαρά τώρα , καθόμαστε και υπεραναλυουμε τέτοιες χαζομάρες μόνο από κάτι Metallica ή Maiden κτλ … από άλλες κλασικές μπάντες ( λιγο παλιότερες , συνήθως ) καθόμαστε και δεχόμαστε ως δεδομένο το πόσο υπέροχες είναι οι δουλειές τους και δεν ασχολούμαστε με φιλλερς 10αρια, 9αρια κτλ …
Έχουμε και μερικές κλασικές μπάντες που είναι της εποχής μας . Όταν το αποδεχτούμε αυτό θα ξεφύγουμε και από τις ανούσιες υπεραναλυσεις και βαθμολογίες .

2 Likes

Ενα παλιο δικο μου upload απο την υπερτραγουδαρα του Load…

Και μονο για 3-4 υπερτραγουδαρες που εχει το Load παιρνει 10

Δεν είμαι εγώ αυτός που τους έχει δει τις περισσότερες φορές φυσικά :stuck_out_tongue_winking_eye:!

Τις βαθμολογίες τις βάζουμε για να μπορούμε να συνεννοούμαστε. Όσο πιο ποικίλες είναι, τόσο καλύτερα μπορούμε να συνεννοηθούμε. Για μένα και το 8 και το 9 και το 10 είναι εξαιρετικοί βαθμοί. Άμα, για παράδειγμα, πω ότι βάζω 10 στο Master και 9 στο Black Album, δεν πρόκειται οι Metallica να μου κόψουνε την καλημέρα και το Black Album θα παραμένει ένα εξαιρετικό album-σημείο αναφοράς. Και θα φαίνεται με κάποιον τρόπο ότι στον δικό μου κοσμο, για τους δικούς μου λόγους, το Master το θεωρώ λίγο καλύτερο. Άμα πω “καλύτερο το Master, αλλά παίρνουν και τα δύο 10”, τότε είναι αναμενόμενο ο συνομιλητής μου να μη μπορεί να βγάλει και πολύ νόημα και δεν προχωράει καμία συζήτηση.

Είπαμε, βασανιστείτε λίγο, πείτε ρε μαλάκες πιο album σας αρέσει περισσότερο από κάποιο άλλο, βάλτε και κάνα 9άρι και κάνα 8άρι, εξαιρετικοί βαθμοί είναι κι αυτοί. Έτσι όπως βαθμολογούν μερικοί, θεωρώ ότι δεν υπάρχει βαθμός κάτω από 5 και ότι το 5 είναι στην πραγματικότητα το 0.

Μου αρέσει και του @mindcrimeK η προσέγγιση, όπως έχω πολλάκις αναφέρει, με τον περιορισμό της επαναληψιμότητας των βαθμών, αλλά και η προσέγγιση του @Vic, την οποία έχω διαβάσει στο blog του κάποια φορά που την είχε ποστάρει. Μια χαρά βαθμάρα είναι το 8 και του ταιριάζει πολύ του Load, για παράδειγμα.

Γιατί να ζοριστουμε όμως από την άλλη για κάτι που γουστάρουμε; Τον χαβαλέ μας κάνουμε.
Αλλά ας πούμε ότι εξαντλω όλη μου την αυστηρότητα και περιορίζω την βαθμολογία των Metallica θα πήγαινε κάπως έτσι:
Kill em all 9
Ride the lightning 10
Master of puppets 10
And justice for all 9
Black album 8
Load 8
Reload 7
St. Anger 4
Death magnetic 7
Hardwired 7,5
Ο περιορισμός είναι να εμφανίζεται ο κάθε βαθμός μαξιμουμ 2 φορές. Αναγκαστικά βάζω και δεκαδικους για να βγει.

Στην πραγματικότητα όμως τα 5 πρώτα είναι όλα 10 και το Load 9, ενώ στο Hardwired θα έβαζα ένα 8.

2 Likes

Βρίσκω μεγαλύτερο χαβαλέ στο να είμαστε λίγο πιο αυστηροί ρε. Έτσι κι αλλιώς, εδώ μιλάμε για Metallica, τους ακούμε όλη μας τη ζωή και τους αγαπάμε ακόμα, ε, δε θα γίνει και τίποτα αν δε βάλουμε παντού 10 :slight_smile:. Εγώ ξέρεις πώς μεταφράζω αυτό που είπες; Ότι αυτή είναι η βαθμολογία “για Metallica”, αλλά σε σχέση με άλλους, τότε τα 5 πρώτα είναι 10άρια. Εντάξει, χαίρω πολύ, εννοείται ότι δε συγκρίνουμε με άλλες μπάντες τώρα, μόνο για Metallica μιλάμε!

Ωραία οπότε μόνο για Metallica και με τον παραπάνω περιορισμό τότε η βαθμολογία είναι όπως πιο πάνω. Πώς σου φαίνεται;

Edit: δεν ξέρω πώς θα το έκανα αυτό σε μια μπάντα με μεγαλύτερη δισκογραφία και αρκετούς ισαξιους δίσκους βέβαια. Εδώ οι φίλοι μας την έχουν μικρή και είναι κάπως πιο εύκολο

1 Like

Σε μεγαλύτερη δισκογραφία θα έβαζες 3 φορές τον κάθε βαθμό ρε. Όσο για τη βαθμολογία, νομίζω πάνω-κάτω στα ίδια είμαστε! Εμένα είναι κάπως έτσι:

Kill 'Em All 8
Ride The Lightning 10
Master Of Puppets 10
…And Justice For All 9
Black Album 9
Load 8
Reload 7
St. Anger 2
Death Magnetic 6
Hardwired To Self Destruct 7

1 Like

Όχι άλλες βαθμολογίες . Τα κάναμε πρόσφατα αυτά ρε

Βλέπω πάντως ότι στο Hardwired δίνεται 7 που ακριβώς σας χαλάει