Μetallica

Καμία σχέση, το Nothing Else Matters είναι ένα έπος, απλά περιέγραψα την εικόνα μου ήρθε εκείνη τη στιγμή στο μυαλό.

1 Like

Btw ακριβώς πριν ένα χρόνο μας έδωσαν το Hardwired σχεδόν από το πουθενά! Πως περνάει έτσι ο χρόνος.

1 Like

Γενικά στον Καναδά το κοινό είναι αρκετά δυνατό. Σε αντίθεση με πολλές Ευρωπαϊκές χώρες. Στην Ιταλία πχ που θεωρείται δυνατό κοινό δεν συνάντησα moshpit ούτε στο Metal Militia και εδώ βλέπεις mosh και crowdsurfing στο Atlas.

2.30 ώρες γεμάτο σετ (με απαιτητικά τραγούδια για μουσικούς που έχουν πατήσει για τα καλά τα 50), πολύ σφιχτή απόδοση στα καινούργια τραγούδια και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ show με τις οθόνες -ανατριχιαστικό το jam του Anesthesia με τον Cliff να κάνει headbanging από τη Day on the Green!
Γενικά παρά το ότι βγάζουν τρελά λεφτά και είναι φτασμένοι, το ότι το ψάχνουν ακόμα να προσφέρουν καλά show, επενδύουν σε σκηνικά παίρνουν ρίσκα και δεν επαναπαύονται στο να περιορίσουν το σετ ή να πάνε σε πιο safe επιλογές παίζοντας ίδια τραγούδια.
Όσο κι αν δεν με ενθουσιάζουν τα live σε στάδια για πολλούς λόγους, αυτή ήταν μία περιοδεία που θα ήθελα να τους δω σε ένα show.

υγ: ωραίος ο μίνι λόγος του Het -σπόντα στον Trump.

2 Likes

Παιζουν μια επιλογη 18 τραγουδιων απο ενα pool συνολικα 33 τραγουδιων ουσιαστικα (και πολλα λεω, αφου οπως βλεπουμε παρακατω, 5-6 απο αυτα τα 33 εχουν παιχτει ελαχιστες φορες), ενω ο βασικος κορμος, δηλαδη τα 12 τραγουδια απο αυτα, εχουν παιχτει σχεδον σε καθε συναυλια. Ελα ας μην πιασουμε αυτην την κουβεντα ξανα, το σετλιστ τους ειναι αρκετα προκατ, και δεν πειραζει και πολυ, αλλα οχι και να τους εκθειαζουμε ως “μη-safe”, αν ειναι δυνατον.

https://www.setlist.fm/stats/metallica-3bd680c8.html?tour=WorldWired+Tour

1 Like

Στην Ευρωπη παντα επαιζαν σπανια τραγουδια,οποτε βλεπω απο Σεπτεμβρη (εκτος απο την εκπληξη που ετοιμαζουν στην Κοπεγχαγη) να παιζουν καθε βραδυ κι ενα σπανιο τραγουδι…

1 Like

Μιλάμε για στάδια όπου ο ίδιος ο Lars είπε πως επιλέγουν πιο εμπορικά τραγούδια γιατί -λογικά- απευθύνονται σε τεράστιο κοινό η πλειοψηφία του οποίου ξέρει το Enter Sandman και όχι το Jump in the Fire. Παρόλα αυτά κρατάνε 4-6 slot τα οποία αλλάζουν κάθε βράδυ με τραγούδια που σπάνια ακουμπούσαν τελευταία -βλ. Motorbreath, Whiplash κοκ.
Σε indoor περιοδεία αλλάζουν πολύ περισσότερα, δες δύο τυχαία σετ από 2 διαδοχικές βραδιές από την περιοδεία για το DM:


8 διαφορετικά τραγούδια με No leaf clover μέσα, με Leper, Blitzkrieg κοκ.

Αν δεν εκθειάζουμε τους Metallica για μη-safe setlist που έδειξαν το δρόμο στον κάθε Portnoy, ποιους να εκθειάσουμε;
edit: για του λόγου το αληθές, άνοιξα το setlist να δω πόσα τραγούδια τους έχω ακούσει live από την Αθήνα και έπειτα. 53 διαφορετικά τραγούδια σε 8 live. Τα 3 από τα οποία επέλεγε το κοινό με αποτέλεσμα να ακούω πάνω-κάτω τα ίδια με μικρές διαφοροποιήσεις. Αν σκεφτείς ότι τα 8-9 είναι staples (Master, One, Sandman, Nothing, For Whom, One, Seek, Creep, Fade) μιλάμε για μπάντα που αλλάζει όλο το υπόλοιπο σετ της σε νορμαλ συνθήκες.

1 Like

Δεν ξερω, μου φαινονται γαματες, πολυ διαφορετικες απο τις κλασσικες μεταλλομπλουζες (οπως μια γαματη Burnt Offerings στα χρωματα της φωτιας που ειχα ερωτευτει απο εποχες Rock City, αλλα δεν φοραγα τιποτα που να μην ηταν μαυρο τοτε, ουτε τωρα εδω που τα λεμε), τι να σου πω :stuck_out_tongue:

Καλα ολα αυτα, αλλα εδω συζητουσαμε νομιζα για την τωρινη περιοδεια, οχι για το τι εχουν κανει διαχρονικα και τι εκαναν πριν 10 χρονια. Προφανως ειναι γαματοι οι Metallica για αυτο που κανουν εδω και περιπου 2 δεκαετιες με τα setlists, αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι οι αλλαγες τραγουδιων στην Hardwired περιοδεια ειναι τουλαχιστον απογοητευτικες. :stuck_out_tongue_winking_eye: Και το ειπα και πιο πανω, απο τα 18 τραγουδια, τα 12 ειναι τα ιδια σχεδον σε καθε συναυλια (σε 41 απο τις 46 δηλαδη). Αλλα και στις υπολοιπες 6 θεσεις, δεν βρισκεις και τεραστια ποικιλια.

1 Like

Προφανώς δε μιλάμε διαχρονικά, άλλωστε διαχρονικά δεν άλλαζαν σετ -είτε γιατί δεν είχαν πολλούς δίσκους αρχικά, είτε γιατί αργότερα ο Hetfield ήταν αντίθετος.
Setlist άρχισαν να αλλάζουν θεαματικά από βράδυ σε βράδυ από το St. Anger κι έπειτα. Τα παραδείγματα ήταν από την τελευταία περιοδεία τους για προώθηση άλμπουμ.

Προσωπικά, ξέρω πάνω-κάτω τι να περιμένω. Όταν παίζουν σε κοινό 70-80.000 για μένα ήταν αναμενόμενο να μη λείπει κανένα hit (μιλάμε για τα 8-9 τραγούδια που προανέφερα) και ήταν αναμενόμενο η πλειοψηφία των υπόλοιπων να προέρχονται από το νέο άλμπουμ. Και πάλι, βλέπεις ότι πέρα από τα Battery-Blackened-Fight Fire ή Whereven-Unforgiven που εναλλάσσουν, βρήκαν χώρο και για τα Harvester, Whiplash, Sanitarium, Hit the Lights, Motorbreath κοκ.
Όταν θα παίξουν σε πιο μικρούς χώρους μπροστά σε πιο οικεία κοινά, θα δεις και περισσότερες αλλαγές, περισσότερα rarities και πιο πολλές εκπλήξεις.

Η σύγκριση όμως δεν είχε να κάνει με το τι έκαναν οι Metallica πριν 5-10 χρόνια, αλλά το τι κάνουν σε σύγκριση με μπάντες ανάλογου διαμετρήματος. Προφανώς και είμαι ικανοποιημένος όταν τους βλέπω στα mid-50s τους να βάζουν δύσκολα στον εαυτό τους ανεβαίνοντας στο σανίδι για 2.30 ώρες, παίζοντας “δύσκολα” κομμάτια που έχουν καιρό να ακουμπήσουν (βλ. Leper, Whiplash, Militia κοκ που έπαιξαν στις ΗΠΑ τον τελευταίο χρόνο)… Οι αντίστοιχες τεράστιες μέταλ μπάντες παίζουν όλες κάτω από 2ωρο, με ίδιο σετ κάθε βράδυ, με την ίδια ακριβώς σειρά. Και δε μιλάω μόνο για τους Maiden, μιλάω από Priest μέχρι Big-4 και για νέες μπάντες από A7X μέχρι Gojira.

Απλά, έχουμε σαν δεδομένο (με την έννοια του “given”) ότι θα το κάνουν πάντα. Δεν είναι και δε νομίζω και να συνεχίσουν επ’ άπειρον. Όσο το κάνουν το απολαμβάνουμε και το αναγνωρίζουμε.

1 Like

Να πω σε αυτο το σημείο οτι η διαφορά 54 με 65/69 ακομα και με τα 59/60 ειναι σημαντική

Πάλι καλα που παίζουν ακόμα

1 Like

Είναι, γι’ αυτό και έπιασα μπάντες συνομήλικες (Anthrax, Slayer, Deth), μεγαλύτερες (Priest) και μικρότερες.
Είναι θέμα ηλικίας για το οποίο αναγνωρίζω το ότι ανεβαίνουν 2.30 ώρες στη σκηνή και άλλη μία ώρα στο tuning room για να προβάρουν. Είναι και θέμα νοοτροπίας και του πόσο ψηλά ανεβάζουν τον πήχη. Θα μπορούσαν να παίζουν 16 τραγούδια, να εξακολουθούν να παίζουν λίγο πάνω από 2 ώρες και να αλλάζουν το encore μόνο κάθε βράδυ. Πάλι σουπερ θα ήταν. Δεν το κάνουν και πρέπει να το αναγνωρίσουμε.

1 Like

Δε λεμε οτι δεν ειναι σουπερ, θεωρω τους Metallica μια απο τις τοπ 5 live μπαντες ολων των εποχων, χωρις φυσικα να εχω δει καποιες μπαντες του παρελθοντος στο prime τους. ΑΛΛΟ θεμα αυτο, και προφανως δεν τιθεται ζητημα για το ποσο ψηλα ειναι στον παραγοντα “ποσο γαματες συναυλιες δινουν”.

Απλα σορρυ, αλλα ουτε ο @drenie τετοια εκπροσωπηση για τα σετλιστς, ενταξει, προσωπικα το βρισκω υπερβολικο να τους εκθειαζουμε που αλλαζουν και 5-6 τραγουδια στην περιοδεια. Δε λεω οτι ΠΡΕΠΕΙ σωνει και καλα να παιζουν 10 διαφορετικα τραγουδια καθε βραδυ, καλα κανουν και κανουν αυτο που κανουν, αλλα δεν ειναι και για respect, ημαρτον.

1 Like

5-6 αλλάζουν από συναυλία σε συναυλία, στο λινκ που παρέθεσες έχει 38 διαφορετικά στην περιοδεία ήδη. Είμαι σίγουρος πως μετά το ευρωπαϊκό σκέλος θα μιλάμε για πάνω από 50-55. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις ένσταση από το να δίνω το respect μου σε μία φτασμένη μπάντα που θα τους είχε όλους χαρούμενους με 16 κομμάτια live 2 ωρών με όλα τα hit, όταν αποφασίζει να κάνει κάτι πιο challenging;
Ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση (και μάλιστα συντριπτικά, είτε μιλάμε για μπάντες φτασμένες είτε για ανερχόμενες). Και ξαναλέω, δεν το έκαναν πάντα, το κάνουν τα τελευταία 15 χρόνια.

Δηλαδή αν είχαν ένα σετ με Sandman, Nothing, Puppets, Seek, One, For Whom, Fade, Sad και τα 5-6 καινούργια που παίζουν + 2 να αλλάζουν πόσοι νομίζεις θα έφευγαν απογοητευμένοι;
Προφανώς δεν παίζουν το No Remorse, το Motorbreath, το Harvester ή ακόμα και το King Nothing για τους 65,000 που θα γεμίσουν το στάδιο, τα παίζουν για τους 4-5,000 που θα τους ακολουθήσουν σε περισσότερα live, που είναι μαζί τους χρόνια και αυτό είναι σεβασμός (respect) στο κοινό τους και για μένα είναι αμφίδρομο.
Χωρίς βέβαια να μπαίνω σε λεπτομέρειες του στυλ “την τελευταία φορά στο Edmonton παίξαμε το Fuel, άρα τώρα θα παίξουμε το Memory ή αντίστοιχα το Battery αντί του Blackened” (που το κάνουν, άρα 2 φορές respect).

1 Like

2 επιπλέον πράγματα να πω ως άποψη

Στις ανερχόμενες μπάντες δεν έχω καμία απαίτηση γιατί δεν έχουν το στάτους να κάνουν ο,τι γουστάρουν, ούτε έχουν παροχές και ανέσεις Μεταλλικά και ούτε όσο χρόνο γουστάρουν για πρόβες και on stage

Επειδή είμαι από αυτούς που υπερασπίζονται τις μπάντες που έχουν μόνιμο σετλιστ , γιατί οι αλλαγές απαιτούν χρόνο , πρόβες και είναι γενικά πολύ δύσκολο … Συνεπώς το ότι το κάνουν οι Μεταλλικα είναι σημαντικό σαν πράξη . Γιατί θέλει πολλή δουλειά

Βάζω και την ηλικία ξανά γιατί είναι πενηνταρηδες

Όσο μεγαλώνουν και “βαραίνουν” ίσως το ελαττώνουν . Όπως και να χει δεν γίνεται να έχω απαίτηση από τους Πρηστ να κάνουν το ίδιο με σχεδόν 70 χρόνων Τιπτον

2 Likes

Γενικως ολοι σας καλα τα λετε εν μερει. Τιμιο αυτο που κανουν οι Μεταλλικα, καλυτερο σε σχεση με καποιες μπαντες του βεληνεκους τους, χειροτερο σε σχεση με αλλες. Ας το απολαυσουμε οσο ακομα κρατησει.

Το να μη παιζεις τα ιδια καθε βραδυ ναι, χρειαζεται παραπανω προσπαθεια, αλλα απο την αλλη σε κανει και να μη βαριεσαι ως μπαντα. Το κοινο μια φορα σε βλεπει συνηθως και δεν το πειραζει ιδιαιτερως αν ακουσει τα ιδια που επαιξες χτες και που θα παιξεις και αυριο. Εσυ που εισαι σε καθε συναυλια και τα παιζεις καθε βραδυ σιγουρα βαριεσαι περισσοτερο.

1 Like

Sorry αλλά εγώ που είμαι μειντενικος αυτό που κάνουν οι μεταλλικα το θαυμάζω. Λίγες μπάντες στην ηλικία αυτή παίζουν τόσες ώρες και μάλιστα με ροτεισον στα σετλιστ.

4 Likes

Ναι δωσε τροφη στο θηρίο κι εσύ

Αυτα λέτε ( οκ παραδέχεστε γιατι ισχύει ) και δεν σηκώνουμε κεφαλι σε αυτό το φορουμ οι Μεηντεναδες:stuck_out_tongue_closed_eyes::grin:

Εντιτ: Επίσης για να πω και την αντίθετη άποψη, σαν φαν των Clutch έχασα ενα απ τα αγαπημένα μου τραγούδια και μάλιστα από την περιοδεία του δίσκου., το lady of electric light γιατι αλλάζουν το σετλιστ κάθε βράδυ

2 Likes

Σαν φαν των Κλατς ομως, ειναι βασιμο να ελπιζεις οτι θα το πετυχεις την επομενη φορα. Τρομεροι οι Κλατς στο θεμα του σετλιστ, καθε βραδυ εντελως διαφορετικο.

2 Likes

Γινεται. Απλως δεν πειραζει και πολυ αμα δεν το κανει καποιος. Εμενα ο Σπρινγκστιν, που κοντευει κι αυτος τα 70, με κατεστρεψε την τελευταια φορα που τον ειδα (περσι ηταν). Ξεκινησε με τραγουδι που επαιξε τριτη φορα σε 41 χρονια και επαιξε 4 ωρες παρα 10’. Δεν εχω το κουραγιο να επιχειεησω να τον ξαναδω γιατι πιστευω οτι ειναι αδυνατον να δω κατι που να πλησιασει αυτο το πραγμα.

1 Like