Μetallica

Το κάνουν αρκετοί, δε μπορώ να σκεφτώ μεταλ μπάντες που να το κάνουν σε τέτοια έκταση.
Είναι σίγουρα θέμα μουσικής -δε φαντάζομαι πως ο Lars η ο Hetfield θα έβγαζαν 3 και 4 ώρες στη σκηνή σαν τον The Boss παίζοντας τραγούδια τύπου Blackened η Battery.

Από εκεί και περα, δεχομαι το σκεπτικο των Maiden λ.χ. που λεει πως θα ειμαστε 100 λεπτα στη σκηνη γιατι τόσο ειναι το 100% μας βιολογικα, παιζοντας τα ιδια 15 κομματια τεχνικα αρτια. Στους Metallica απο την αλλη θα δεχτω να χασει ο Hetfield στιχους απο το wherever που το τραγούδησε τελευταία φορά πριν ένα μήνα η να αλλάξει ο Hammett το σόλο του hit the lights.

Αυτο που σέβομαι από τη μία και λαμβάνω υπόψιν από την άλλη προσαρμόζοντας τις απαιτήσεις μου είναι πως προσπαθούν με το σετ τους να ικανοποιήσουν ετερόκλητο κοινό: αυτούς που τους βλέπουν πρώτη φορά με τα hit (κι εγω οταν τους είδα πρώτη φορά δεν ήθελα να λείπει το Sandman) και είναι σταθερά ένα σεβαστό μέρος του κοινού, παλιότερους οπαδούς που τους έχουν δει στο παρελθόν στην ίδια πόλη (μελετώντας τα σετ λιστ προηγούμενων εμφανίσεων) και τέλος αυτούς που τους ακολουθούν στην περιοδεία (που επίσης δεν είναι λίγοι -σίγουρα όμως δεν είναι η πλειοψηφία) αλλάζοντας το σετ από το ένα βράδυ στο άλλο.

Eίτε το κίνητρο είναι εμπορικό (να πουλάνε εισιτήρια ή τα official bootleg), είτε για να μη βαριούνται, είτε γιατί σέβονται το κοινό τους εμένα μου κάνει. Καταλαβαίνω ότι ο @QuintomScenario πχ θα ήθελε να λείπει το Nothing Else Matters και στη θέση του να είναι το Fixxxer πχ ή να αλλάζουν 14 κομμάτια κάθε βράδυ ή να παίζουν 3 ώρες αντί για 2-2.30 αλλά ας συνυπολογίζουμε και τα παραπάνω: Ηλικία, τα θέλω της πλειοψηφίας του κοινού (αποτυπώθηκε αυτό άλλωστε στη By Request που ήταν μακράν το χειρότερο σετ λιστ γιατί δεν το επέλεξε ο Lars αλλά ο κόσμος), την προσπάθεια και το χρόνο που απαιτείται να προβάρεις τραγούδια κοκ. Και εγώ έχυσα μπάμιες όταν τους είδα να παίζουν το Shortest Straw, το UNII, το Damaged Inc. ή το Frayed Ends και να πετάνε έξω το ΝΕΜ (χωρίς να είναι απαραίτητα καλύτερα τραγούδια ε; Εδώ άκουσα το St. Anger και γούσταρα) αλλά συνυπολογίζω ότι σε 50.000 κόσμο στο Metal Militia χτυπιόντουσαν οι 10000 σα να μην υπάρει αύριο και οι υπόλοιποι απλά παρακολουθούσαν, αλλά στο Sandman χοροπηδούσε και ο τελευταίος άνθρωπος στην πιο απομακρυσμένη κερκίδα.

2 Likes

Sandman δεν πρεπει να λειπει ουτε την 100η φορα που θα τους δεις!

2 Likes

όπου Sandman βάλε NEM, Seek, Creeping Death (σταματάω εδώ!)

Sandman, Creeping Death και Master θα ελεγα εγω.

1 Like

Και One θα συμπλήρωνα, ίσως και το For Whom

Παντελή μόνο για σένα θα παίξουν αυτά τα κλασικά που είπατε και μετά το μισό στανγκερ.

Έτσι για να γουστάρεις βρε αδερφέ ( είμαστε και φαμιλυ, μην το ξεχνάμε αυτο) .

Εσυ τωρα που τελειωσε το τουρ πηγες στην αλλη ακρη του Ατλαντικου?

Εlπιζω στο ευρωπαικο τουρ να παιξουν Dyers Eve, Οutlaw Torn και Damage Inc…

Φίλε δυστυχώς δεν μπορούσαν να συνδυαστούν οι άδειες ( ειδικά του κοριτσιού ) με το τουρ.

Αλλά στο ευρωπαϊκό σκέλος θα πάρω το αίμα μου πίσω !

Ότι και να παίξουν ( οκ, σχεδόν ότι ) ξέρεις ότι θα περάσεις πολύ καλά . Οι Metallica ακόμα και στα 50 τους , είναι ένα από τα καλύτερα live acts .

2 Likes

Αμα τους πληρωσει καμας ψυχωσικος εμιρης κανα δισεκατομμυριο, μπορει. Αλλιως 12 τραγουδια τουλαχιστον ειναι ηδη γνωστα απο σημερα :yum:.

Αν θέλει να σε τρολλαρει ο Lars δεν χρειάζεται τίποτα άλλο … και είναι ικανός να σου παίξει όλο το στανγκερ με τα κατσαρολικα του .

Δεν προκειται.

Μόνο και μόνο για τα μούτρα σου , θα άξιζε !

1 Like

Και μόνο που βλέπεις τους Priest ότι ακόμα παίζουν live πιστεύω ότι φτάνει!Σε τέτοια ηλικία που είναι να κανισουμε και το σταυρό μας που ακόμα μπορεί να είναι στο σανίδι και να παίζουν

Κλασικες υπερβολες :stuck_out_tongue:

Προφανως δεν περιμενω να αλλαζουν 14 τραγουδια καθε βραδυ, ουτε να παιζουν ολον τους τον καταλογο μεσα σε 50 συναυλιες που θα διαρκεσει η περιοδεια. Αλλα ουτε θα τους εκθειασω και που αλλαζουν 4-5 τραγουδια καθε βραδυ (τα οποια μαλιστα παιζουν σε κυκλικη εναλλαγη, δεν ειναι οτι εκατσαν και προβαραν και 60 τραγουδια ε).

Γενικα τι να λεμε επι του θεματος παραπανω, σου εβαλα νουμερα και τα αγνοησες, λεγοντας μου “μα το ενα και το αλλο”, λες και θα θιχτει ο Τζεημς που εγραψα σε ενα τυχαιο φορουμ οτι θα μπορουσε να παιζει και μερικα τραγουδια ακομα. Το αμοιρο το Confusion το επαιξαν 4 φορες και το εθαψαν. Το ManUNkind που γκρουβαρει γαμω δεν το εχουν παιξει καν ακομα. Το Here Comes Revenge, τα ιδια. Για Spit Out The Bone δε θα πω, γιατι θα πεταχτει ο αλλος ο συνηγορος να πει οτι το ετοιμαζουν εκπληξη για Δανια, λες και αυτο ειναι καποια βασιμη δικαιολογια για το οτι δεν το επαιξαν 1 χρονο τωρα στην Αμερικη.

Μην παμε σε παλια αλμπουμς τωρα και γελασει καθε πικραμενος. Υπαρχει μια τεραστια ποσοτητα τραγουδιων Metallica τα οποια θα μπορουσαν να βρισκονται σε καποιες συναυλιες, και απο τα Loads, αλλα και τραγουδια οπως το Leper Messiah, το Disposable Heroes, και πολλα αλλα, που θα μπορουσαν να παιχτουν απο το να ακουστει για 32983298 φορα ΚΑΙ το Enter Sandman ΚΑΙ το Sad But True ΚΑΙ το Nothing Else Matters ΚΑΙ ολα τα αλλα σε καθε συναυλια. Δε σου λεω να αφαιρεσουν ολα ή τα μισα απο αυτα τα τραγουδια, αλλα δε θα παθει και κανενας οπαδος τους τιποτα αν δεν ακουσει 1-2 απο τα 12 staples οπως τα χαρακτηρισες.

Η By Request ηταν απλα ενα αισχος, η μεγαλυτερη χαμενη ευκαιρια, κι αυτο γιατι τα σετλιστ τα επελεξαν ηλιθιοι. Η καυλα των 10000 που χοροπηδουσαν σα να μην υπαρχει αυριο με το Metal Militia ειναι πιο σημαντικη απο την καυλα 50000 που χαζοχοροπηδανε με το Enter Sandman επειδη το παιζει καθε metal bar και καθε σταθμος στο ραδιοφωνο 25 χρονια τωρα ε.

Γενικα δεν καταλαβαινω γιατι τοσο μεγαλη προσπαθεια να δικαιολογηθει καθε κινηση των Metallica. Σιγα, δε θα παθουν και τιποτα αμα γραψουμε οτι μπορουσαν να κανουν και εκεινο και το αλλο ε.

Κοίτα δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά είχαν να κάνουν Αμερικάνικη περιοδεία πολλά χρόνια οπότε είναι λογικό να παίξουν χιτάκια αλλά και κομμάτια από το νέο δίσκο που έχουν κάνει μεγαλύτερη αίσθηση (ρίξε μια ματιά στα views του κάθε κομματιού στο youtube και θα καταλάβεις γιατί δεν παίζουν τα Confusion, Here Comes Revenge κτλ. )
Επίσης έχουν μεγάλα κομμάτια, οπότε τρώνε πολύ χρόνο, γι αυτό θα ήθελα πιο άμεσα τραγούδια από αυτούς πια, δες τι ωραία που δουλεύει live το Hardwired, δεν είμαι σίγουρος ότι το Spit Out The Bone για παράδειγμα θα δουλεύει εξίσου καλά. To Confusion κρατάει κοντά 7 λεπτά, κάντε το πιο μικρό να μην έχουμε χασμουρητά από κάτω, το Here Comes… το ίδιο τι το ξεχειλώνεις, το ίδιο και το Manunkind, δηλαδή ποιο από αυτά που παίζουν τώρα να βγάλουν για να παίξουν αυτό το groovy μεν αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο κομμάτι. Το ίδιο μπορώ να πω και για κάθε κομμάτι του Death Magnetic, γι αυτό και δεν ακουμπάνε τίποτα σχεδόν από αυτόν τον δίσκο.

Ναι, δεν παιζει ομως αυτη η λογικη, γιατι το Now That We’re Dead επισης ειναι 7 λεπτα και το κανουν μαλιστα 10-11 στο live με το drumming στη μεση, το Atlas, Rise! ειναι ισως το πιο ξεχειλωμενο τραγουδι του δισκου (και το μονο με συνδρομο Death Magnetic χωστε μεσα οσα ριφφς και σολιδια εχουμε προχειρα), αλλα και το Halo On Fire ειναι 8 λεπτα και το παιζουν διαρκως.

Γαμω ειναι τα Here Comes Revenge και ManUNkind, πιστευω θα επρεπε να παιζονται σε καποιες συναυλιες κι οχι σε καθε μια, αλλωστε δεν ειπα αυτο. Αλλα θα ηταν ευχαριστες εκπληξεις, και ο κοσμος πιστευω μια χαρα θα τα γουσταρε, αφου ο νεος δισκος εχει πολυ μεγαλη απηχηση απο οτι φαινεται (και παιζουν ΟΛΑ τα τραγουδια απο το δισκο στα ραδιοφωνα εδω Αμερικη).

Για το Spit Out The Bone θα κανω οτι δεν το διαβασα αυτο που εγραψες, σε οποια γωνια του ιντερνετ υπαρχουν MEtallica fans, τους τρεχουν τα σαλια και παρακαλανε να το παιξουν live, δεν υπαρχει ουτε 1 στο δισεκατομμυριο να ξενερωνε καποιος αν επαιζαν αυτο το τραγουδι live, απλα εκει ειναι ισως και τεχνικα τα προβληματα (οπως επισης και κολλημα στο μυαλο τους, που θελουν να το κανουν πρεμιερα Ευρωπη μαλλον).

Τεσπα, ας περιμενουμε και το Ευρωπαικο σκελος μπας και αλλαξουν λιγο τα πραγματα, αλλα για μενα οι 7 στις 10 συναυλιες της περιοδειας, εχουν απογοητευτικα σετλιστς για καποιον που τους εχει ξαναδει.

Η μεγάλη διαφορά όμως με τα τραγούδια που είπα είναι ότι αυτά είναι πραγματικά καλά τραγούδια! Τα άλλα οκ θα ζούσα και χωρίς αυτά και σου λέω και πάλι δες και τα views, είναι πλέον ένας δείκτης για να βλέπουμε κάποια πράγματα. ( Το Atlas είναι κομματάρα ρε! )

Δεν διαφωνώ, εγώ είπα ότι δεν ξέρω αν θα δουλεύει και τόσο καλά live, και το Dyers Eve σκοτώνει και όλοι το θέλουν να το ακούσουν, το παίζουν όμως;

1 Like

Καταρχάς δεν τους υπερασπίζομαι σε ότι κάνουν. Προφανώς και ανάμεσα σε πολλούς οπαδούς θα υπάρχει κάποιος που τους υπερασπίζεται για κάτι διαφορετικό, αλλά απαντάς προσωπικά άρα διαχώρισε το!
Δε μιλάω εξ ονόματος κανενός James, μιλάω για μένα που θα τους δω 5 φορές μέσα στο 2017 (τα τυχερά του να μένεις στην Αγγλία) και για τις προσδοκίες που έχω.

Επαναλαμβάνω λοιπόν! Άλλο πράγμα τα στάδια που παίζουν πιο εμπορικά τραγούδια, άλλο (πιστεύω αλλά και έχουν δείξει στο παρελθόν) τα indoor. Δεν το λέω εγώ, ο Lars το είπε σε συνέντευξη του ότι διαλέγουν πιο εμπορικά κομμάτια όταν παίζουν για 60-70.000 κόσμο). Λαμβάνοντας υπόψιν αυτό τα 36-37 διαφορετικά κομμάτια που έπαιξαν δεν τα λες και λίγα. Λέει επίσης:

What will the setlists look like on this tour?
There are about 60 to 70 songs that we can more or less play [with] 10 to 15 minutes rehearsal. Most of the time the setlist is written in the last hour before the show, depending on what the mood is, what city we’re in. If we’re in St. Louis, I’ll take a look at what songs we busted out when we were in St. Louis the last time and make sure the setlist is a little different from the last time we were there.

Δεν επικεντρώνεται δηλαδή τόσο στο τι έπαιξαν χθες, αλλά τι έπαιξαν πριν 7-8 χρόνια στο St. Louis. Και αυτό το κάνει συχνά στις ΗΠΑ γιατί λόγο αποστάσεων το κοινό που βλέπει περισσότερα από 1 show είναι ποσοτικά λιγότερο από το αντίστοιχο στην Ευρώπη που ο Γερμανός clubber θα δει 15 show το χρόνο.
Επίσης, τα παραπάνω εμένα μου διαμορφώνουν κάποιες προσδοκίες. Ξέρω ότι αν θα τους δω σε φεστιβάλ δε θα ακούσω και τρελά rarities, αν τους δω 2 βράδια σερί στο Αμστερνταμ ή το Λονδίνο θα ακούσω 25 διαφορετικά τραγούδια. Άλλωστε και το Dyers Eve που δεν το πολυακουμπάνε την τελευταία φορά που είχαν διαδοχικά show στην Κοπεγχάγη (και το Μεξικό) το είπαν (όπως και το Leper, Disposable, Suicide, Phantom Lord κλπ κλπ).
Από την άλλη, μιλάει για 60-70 τραγούδια και όχι για όλο το back catalogue. Δεν περιμένω λοιπόν να ακούσω το The House That Jack Built σε αυτή την περιοδεία, αν αποφασίσουν σε 5-10 χρόνια να ασχοληθούν με τα Loads ίσως.

Τέλος, δε νομίζω πως το Spit είναι έκπληξη για την Κοπεγχάγη. Θα ντεμπουτάρει ναι, αλλά λογικά το προορίζουν για όλο το πρώτο σκέλος της Ευρωπαϊκής και όχι για one-off. Επίσης, εμφανίζονται και το 17 και το 18 στην Ευρώπη. Όλα τα τραγούδια του HTSD θα τα παίξουν αργά ή γρήγορα. Κάποια θα είναι μόνιμα (θεωρώ το ομώνυμο και το Moth), κάποια θα αλλάζουν, κάποια που έπαιξαν στις ΗΠΑ μπορεί να μην τα παίξουν καν στην Ευρώπη. Πρέπει να δίνουν και ένα κίνητρο στους οπαδούς να τους ξαναδούν, δεν περίμενα να μην κρατάνε άσσους στο μανίκι.

Ναι, προσωπικα απανταω, γιατι μονο εσενα εχω δει να βρισκεις λογικα, σωστα και τελεια ολα οσα κανουν οι Metallica :stuck_out_tongue_closed_eyes: Απο τις τιμες των εισιτηριων, μεχρι το πως διαχειριζονται τις ακυρωμενες συναυλιες, τα setlists, το merchandise, και γενικοτερα δε θυμαμαι να σε εχω δει να γραφεις τιποτα αρνητικο για τους Metallica. Το οποιο φυσικα δεν ειναι και απαραιτητο, απλα εγω προσωπικα τραβαω το οριο στη γραμμη που τους εκθειασες για κατι που κανουν, το οποιο δεν ειναι και τιποτα φαντασμαγορικο, σορρυ κιολας. Καλη χρυση μπαντα οι Metallica, αλλα εεεε οοοοοοοοοχι και να τους βγαλουμε θεους επειδη αλλαζουν μερικα τραγουδια στις συναυλιες, ειδικα με τον καταλογο που εχουν πλεον.

Μπορει να εχουν παιξει 36-37 τραγουδια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια φορα στην περιοδεια, αλλα τα τραγουδια που εχουν παιξει στην περιοδεια ΠΑΝΩ απο μια φορα ειναι ακριβως 33, και απο αυτα τα 33, τα 27 ειναι αυτα που ανηκουν στο rotation. Τα αλλα δοκιμαστηκαν 2-3 φορες και μετα θαφτηκαν παλι. Ξαναλεω, δε με πειραζει το να μην τους κραζει καποιος (ισα ισα που θεωρω γαματο το οτι μπορουν στα 54 τους να περιοδευουν και να γεμιζουν σταδια, αλλαζοντας και το setlist τους λιγακι, μιας και ξερουμε οτι ο Lars προσεχει ολες τις λεπτομερειες), αλλα ενταξει, λιγο κρατει ρε παιδι μου. Αν δεν εκαναν κι αυτα οντας μια απο τις μεγαλυτερες rock/metal μπαντες της ιστοριας, ε δε θα ηταν οι Metallica, θα ηταν καποια πολυ μικροτερη μπαντα, με πολυ μικροτερο βεληνεκες.

Αρα, πρωτον, οχι, δεν πιστευω οτι υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμμυριο πιθανοτητα να παιξουν 60-70 τραγουδια μεχρι το τελος της περιοδειας, και δευτερον, οχι, δεν τα λεω λιγα τα 36-37, αλλα ΔΕΝ ειναι 36-37 αφενος, αφετερου, δεν τα λεω και πολλα. Φυσιολογικο το βρισκω.

1 Like

Για ακυρωμένες συναυλίες δεν έχω μιλήσει απ’όσο θυμάμαι αν και ήμουν στην Κοπεγχάγη. Για τις τιμές φυσικά και θα το ξανακάνω. Έχω εξηγήσει το σκεπτικό μου (σε αυτό εντάσσεται και το merch) και μπορείς να διαφωνήσεις. Αν και η μεγαλύτερη ένσταση μου είναι πως σε ένα εύρος τιμών επέλεγες τα πιο ακριβά για να αναπτύξεις το επιχείρημα σου.

Η συγκεκριμένη κουβέντα για το σετλιστ και διάρκειας είναι παραδοσιακά το ατού των Metallica σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες μεγάλες μέταλ μπάντες. Σου εξηγώ λοιπόν ότι στο πλαίσιο των live σε στάδια στις ΗΠΑ έπειτα από 8 χρόνια, τα 33 κομμάτια που όπως λες έπαιξαν πάνω από μία φορά έχοντας ως κορμό 6 hit και 5 καινούργια (άλλωστε για περιοδεία προώθησης δίσκου μιλάμε) είναι μεγάλος αριθμός.
Η αντίρρηση σου εξ’ αρχής ήταν πως το βρήκα θετικό -ανάμεσα σε άλλα- πως δεν πάνε στη safe επιλογή να παίζουν τα ίδια 18 τραγούδια στα Mid-50s τους (σε αυτό το context το έβαλα).

Δεν είπα ούτε ότι αλλάζουν όλο το σετ, ούτε πως θα τους έβλεπα κάθε βράδυ αν ήμουν στις ΗΠΑ.