Μetallica

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και πολυ σοβαρος, αφου συνεχιζω ακομα τις προσπαθειες σε μια, κατα πως φαινεται, υποθεση πεταμενων λεφτων.

Παιζει πολυ σημαντικο ρολο στη ζωη μου η εργασια των Περλ Τζαμ με τον Τζει Ζι, ναι. Μολις μαλιστα παρελαβα το δισκακι στο οποιο υπηρχε η συγκεκριμενη συνεργασια (η οποια μαλιστα ειναι πολυ χειροτερη απο αυτη των Μεταλλικα με τη Γκαγκα, μιας και ειπαν τραγουδι του Τζει Ζι, αν ειναι δυνατον), το εκαψα επειδικτικα. Την ιδια ακριβως τυχη ειχε και το δισκακι με τη διασκευη σε Μπομπ Μαρλευ που εκανε ο Βεντερ με τη Μπιγιονσε.

Δε θα τους περασει ετσι ευκολα. Ευχομαι οι Μεταλλικα να εχουν τα αρχιδια να κυκλοφορησουν τη συνεργασια με τη Γκαγκα σε φυσικη μορφη. Τοτε θα τους δειξω εγω, θα δουνε τι θα παθουν.

2 Likes

Διπλο ποστ επειδη συγχυστηκα. Ακου ρε μλκ τι κανουν οι αλλοι, συνεργαζονται με τους τραγικους και μου το κοτσαρουν και σε δισκακι! Το πληρωνω κιολας δηλαδη!

1 Like

Χαχαχαχαχ μαλακά είστε groupies νταξει το καταλάβαινω μην κάνατε έτσι συζήτηση κάνουμε

Οι Metallica εχουν κανει συνεργασια βασικα με ραπ καλλιτεχνη (και μαλιστα ειναι και εμετικο το αποτελεσμα), και ξερεις πως το αντιμετωπισα? Το εγραψα ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΟΥ. Το να χαλιεσαι για μια συνεργασια επειδη δε σου αρεσει το ειδος ενος καλλιτεχνη, ειναι απλα ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ. Τι να γινει τωρα.

2 Likes

Εννοώ να μην δέχεσαι καμία αρνητική άποψη για τους Metallica δεν είναι κολλημένο έτσι. Πρέπει πάντα να λέμε για τους Metallica τα καλύτερα. Οκ απλά πες το μου να το ξέρω

Να το ξερεις.

1 Like

Με μπερδευεις με εσενα και τους Led Zeppelin μαλλον. Για τους Metallica οχι μονο δεχομαι αρνητικες αποψεις, αλλα πολυ συχνα τις εκφραζω κιολας. Τους εχω κραξει πολλακις στο παρον θρεντ για τις τιμες των εισιτηριων στις συναυλιες τους, για τα setlists που εχουν, για το St. Anger, και για αρκετα αλλα θεματα.

Αληθεια, ποσων χρονων εισαι?

1 Like

Άλλη μια μαλακία που έκαναν εκείνη την περίοδο, βέβαια ο Het έλειπε τότε δεν ασχολήθηκε καθόλου με το θέμα αλλά πραγματικά το αποτέλεσμα είναι τραγικό.

2 Likes

25

Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Βλέπεις όμως ότι κάποιοι χαλιούνται. Όπως ο LedZep που έγραψε για τη συνεργασία με τη Gaga ότι “Αχ από τα κακά των Metallica αυτό για εμένα”. Όπως επίσης και ο shadowking που έγραψε για τη συνεργασία Metallica με τον ραπ καλλιτέχνη ότι “Άλλη μια μαλακία που έκαναν εκείνη την περίοδο”.

Αν το αποτέλεσμα ήταν καλό δεν θα είχα πρόβλημα, δεν με νοιάζει δηλαδή με ποιον θα συνεργαστούν αρκεί το αποτέλεσμα να έχει κάτι να δώσει.

3 Likes

Αν ο καλλιτέχνης νοιώθει ότι πρέπει να πειραματιστεί, κανείς δε μπορεί να βάλει όρια και να πει πχ να διασκευάσετε μέχρι πανκ αλλά όχι ποπ, να συνεργαστείτε με τον Lemmy αλλά όχι με τη Gaga κοκ.
Από εκεί και πέρα ελεύθερος είναι ο καθένας να κρίνει το αποτέλεσμα του πειραματισμού και να το θάψει ή να το αποθεώσει.

Eπίσης, το αποτέλεσμα είναι υποκειμενικά καλό ή κακό.
Εγώ πχ το S&M έχω να το ακούσω 15 χρόνια. Το Lulu δεν το έχω καν. Το άκουσα 1-2 φορές από το site τους. Επίσης, Lou Reed ή Iggy Pop δεν ακούω, έχω βάλει άλμπουμ τους και στο 5λεπτο βαρέθηκα. Άλλοι λένε πως η διασκευή στον Iggy στο Μεξικό είναι από τα highlight της περιοδείας.
Ούτε Lynyrd Skynyrd ή Bob Seger ακούω. Το Garage Inc όμως παίζει πιο συχνά από το Black Album. Το St. Anger το άκουσα μία φορά τα τελευταία 5 χρόνια. Για τον Page και τον White είναι το καλύτερο άλμπουμ των Metallica.

Δεν είναι λοιπόν “από τα κακά των Metallica” που λέει ο LedZep, είναι οι Metallica αυτό το πράγμα. Αν δε σου αρέσει δεν το ακούς. Είναι μπάντα χωρίς side projects που ότι ήχο ή πειραματισμό θέλουν το κάνουν βάζοντας το λογότυπο τους.
Και νομίζω πως οι περισσότεροι καλλιτέχνες το ενστερνίζονται αυτό. Δηλαδή όταν ο Jimmy Page συνεργάστηκε με τον P. Daddy ήταν από τα κακά των Zeppelin; Προφανώς όχι. Πειραματισμός είναι που δεν εγγυάται καλό ή κακό αποτέλεσμα. Χωρίς πειραματισμό όμως θα έχεις επανάληψη…

2 Likes

φρέσκο κομμάτι :stuck_out_tongue:

2 Likes

Όταν ο Page συνεργαστηκε μέχρι το P Daddy το έκανε ως σόλο όμως. Όχι σαν Zeppelin έχει διαφορά μεγάλη. Και προφανώς εμένα δεν με τράβηξε γιατί συνεργαστηκε με καλλιτέχνη που δεν μου αρέσει αλλά νταξει δεν είπα κάτι. Όπως και για τους Metallica αυτό που έκαναν με τη Gaga δεν με ενθουσίασε

Το Kashmir μια χαρα του το εδωσε.

Σαν Page όμως

Που όμως είναι Led Zeppelin.

Επι της ουσιας τι διαφορα εχει; Περα απο την ταμπελα, καμια. Ακουσες το Kashmir σε σαουντρακτ του Γκοτζιλα να το τραγουδαει ο P.Daddy. Ακουσες το moth να το τραγουδαει η Gaga. Τι διαφορα θα ειχε αν ηταν Hetfield&Gaga; Σου αρεσει, κερδισμενος εισαι. Δε σου αρεσει, δεν το ξανακους.

Μα δεν αντιλέγω και δεν πρόκειται να το ξανακούσω γιατί απλά δεν μου άρεσε απλό. Τώρα πως ο Quintom έβγαλε το συμπέρασμα ότι δεν μ αρέσει η ποπ μόνο αυτός ξέρει.