Μetallica

Ναι μωρέ και μήπως στην τελική τα παίρνουμε τα πράγματα λίγο πιο σοβαρά από όσο πρέπει; Δηλαδή οκ είσαι πιστός οπαδός τους έχεις δει 100 φορές μαγκιά σου, άνοιξες και τσαπτερ, πάλι μαγκιά σου αλλά χαλαρά, για μουσική μιλάμε.
Και από τις τσέπες μου να έτρεχε χρήμα πάντως ούτε κι εγώ θα έδινα λεφτά για τέτοια πράγματα.

4 Likes

Νωρίς το θυμήθηκε ο τύπος. Βρήκε κάτι να τον πειράξει μετά από 30 χρόνια.

Προσοχή, δε λέω ότι δεν είναι μαλακία. Αλλά πιστεύω ότι ο χώρος στο κάγκελο δε γεμίζει μόνο από αυτούς που θα μπούνε νωρίτερα λόγω vip εισιτηρίου.

4 Likes

Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς. Έχει ανάγει τη “σχέση” του με την μπάντα σε πολύ προσωπικό επίπεδο, οπότε είναι λογικό να αισθάνεται σαν να του έπαιξε πουστιά ο κολλητός του ή η γκόμενά του ξερωγω, ενώ ουσιαστικά η φάση είναι business as usual

4 Likes

Τον Ric τον ξέρω προσωπικά. Πριν κάποια χρόνια στη Ρώμη μου έδωσε πάσο για το snakepit. Είναι γενικά αρκετά σωστό άτομο και έχει ιδιαίτερη σχέση με τη μπάντα (με τον οργανισμό Metallica πιο σωστά). Στη Ρώμη που προανέφερα του είχαν δώσει pass είτε για το snakepit είτε για το πλάι της σκηνής (που ήταν και ο ίδιος) για όλα τα μέλη των Metallibashers (το chapter του), αντίστοιχα στο Μιλάνο ήταν πάνω στη σκηνή, τους έχει γνωρίσει σε meet and greet κοκ.

Παράπονο με λίγα λόγια δε θα έπρεπε να έχει, η αγαπημένη του μπάντα του είχε ξηγηθει σωστά όλα αυτά τα χρόνια. Υπάρχουν εκατοντάδες ακόμα σαν αυτόν με δεκάδες live όλα αυτά τα χρόνια που δεν είχαν ίδια προνόμια.

Επί της ουσίας, ούτε εμένα μου αρέσει αυτό με τα m&g, ήλπιζα να μην το κάνουν ποτέ. Από την άλλη δε σταμάτησαν τους διαγωνισμούς για να κερδίσει κάποιο μέλος του club meet and greet. Οπότε αν κάποιος έχει φράγκα ας τα δώσει, αν όχι δεν άλλαξε κάτι, πάλι έχει τις ίδιες πιθανότητες που είχε και πριν. Εγώ πχ τους είδα από κοντά πέρυσι στο signing session μέσα από κλήρωση.

Επίσης, με 300 ευρώ που λεει δεν έχεις απλά early access. Έχεις μπουφέ, δωρεάν ξυδια, merch, αφίσα και είσοδο στο μουσείο ΚΑΙ early access αν θες.
Του δίνω δίκιο για τον Hetfield που κάνει αγγαρεία πάντως. Ξέρω πως είχε θέμα με τη γυναίκα του κι έκοψε τα m&g αλλά πλέον πάει. Είναι όμως ο μόνος που είναι πιο τυπικός όχι όσον αφορά την κουβέντα κλπ αλλά το 1 item per fan για υπογραφή κοκ. Ο Lars υπογράφει και 2 και 3, ο Kirk λέει I hate rules κι υπογράφει ότι του πας κ ο Hetfield είναι εντελώς τυπικός. Από την άλλη εμένα μου είναι αδιάφορο να μου υπογράψουν, αν τους δω θέλω να ανταλλαξω 2 κουβέντες.

Επίσης, στην Κοπεγχάγη ήμουν στο rail το Φεβρουάριο πηγαίνοντας κάνα μισάωρο αφότου άνοιξαν οι πόρτες. Μάλλον αντέδρασε λίγο υπερβολικά ο Ρικ…

Υγ: όλο αυτό το experiences το διοργανώνει η CID όπως κάνει για πολλές μπάντες. Προς τιμήν τους (αφού μπήκαν στη διαδικασία να το κάνουν) οι Metallica άλλαξαν πράγματα στην πορεία. Πλέον πχ δεν ισχύει αυτό που γράφει ο Ιταλός ότι βγαίνουν 12 άτομα φώτο με τη μπάντα. Βγαίνει ο καθένας με τα 4 μέλη, μόνος του.

5 Likes

Riccardo De Santis

So, the first comments / impressions / posts about the European leg of the Metalica tour are starting to flow in, and I must admit, though I am reading about many happy friends, over the moon for what it seems to be a great stage etc, , that I am still extremely disappointed about this 'money business, attitude that the band is showing on this tour, with no respect at all for long time / die hard fans.

I will make it clear here on FB to all my friends / contacts / tallica family, why I will NOT go and see them live anymore (beside the show in my hometown, Torino, on Feb 10th, 2018);
As many of you may know by now, I have seem them live 77 times so far (and no, I am not one of those fans who got a shitload of money and have seen them 100 times but starting in 2012 or so, I have seen them 77 times starting January 1987) so I guess my words might be taken into consideration as I grew up with Metallica ever since the KEA era in 1983. I have always been queuing for hours, in the heat or in the rain, just to get my fair chance to get to the rail and see them as close as possible. I have seen them in Europe, Russia, Japan and in the States, they were the main reason for me to start learning english, and the main reason why I got so excited about travelling the world, meeting new people, and discovering new places, and I will forever be grateful to Metallica for this.

My passion was so huge that I established a Local Chapter back in the 90’s and its number is 46, so among the first ones in Europe. I always had the goal to help people meet them or simply help people seeing them from the best possible spot, we have become a family through the years, and this is what makes me most proud of.
As a Chapter Head, I always felt this ‘responsibility’ not only to promote the band I love, but most of all to let a group of fans become a family, going to shows together, helping each other out and looking after each other at shows.

But right now the attitude in Metallica seems to have dramaticaly changed to a mere ‘money business’. And no, I am not talking about seling the Meet and Greet for 2500,- Euros to 12 lucky fans on each show, I am talking mainly about selling those dozens of tickets for something like 350,- Euros or so that grant people an early entry so that they can get to the rail without problems. This pises me off big time, because it meand that, on each show, there will be at least 60/70 people or more that will take the rail while I have been queuing outside for 12 hours only to enter the venue and find that the rail has gone. Gone to people who basically BOUGHT THEIR SPOT AT THE RAIL for 350 Euros approx. This means not giving die hard / old school Metallica fans a FAIR CHANCE on a ‘fist come, first served’ basis, as in, you get there early, you queue for hours so fair enough you get your spot at the rail.

This will not happen on this leg of the European Hardwired tour and I can not accept it. I don’t want to buy a ticket already knowing that I will have no chance to get to the rail. It’s UNFAIR. You are selling millions of records because you are bloody brilliant in making music, you sell thousands of shirts and merchandise worldwide, all of your shows are sold out because you are probably one of the best live bands around, you ask 2500 euros to those who can afford it just to meet you and take ONE GROUP picture with you (not a picture of THE FAN with the band, but a picture of ALL 12 fans with the band), and now you got to the point of SELLING THE SPOTS AT THE RAIL… No, not really. I am not taking it.

I could not care less about James’ attitude of not showing up at free Meet and Greet, while showing up at the paid one, this is HIS decision and a man’s actions should speak for himself.
But taking it all on a level of ‘You got the money, oh welcome!’ and sort of disrespect fans who helped you making it out there by buying your tapes, vinyl records, merchandise and tickets to your shows when you were a fairly unknown young band supporting Venom and playing small venues, by ‘relegating’ them to any spot in the house but the rail is something that hurts me like a knife stabbed on my back.

Hence my decision of being fair to myself, and stick to the values I always believed in, by putting the Italian Metallibashers Local Chapter in stand-by until the band’s attitude (eventually) changes to something more fair, and to stop going to their shows. I can not be a chapter head and support a band in which right now I can not believe in, anymore.
I am deeply sorry if I hurt anyone’s feelings and this post is not meant to put the band under a bad light, it’s just explaining in the most honest way to all my friends and Tallica family worldwide why I took this decision.

I wish to all of you still going to Metallica shows lots of fun and a happy time together and I hope I will see many of you at what - most likely - will be my last Metallica show at least for now.
Show #78 in Turin, Italy, Feb 10th 2018. See you there and love you all!

Προσωπικά νομίζω και εγώ ότι έχει παραγίνει το κακό που τα πάντα είναι για πούλημα και οι τιμές έχουν πάει στο θεό. ΟΚ, άλλαξε η βιομηχανία αλλά θα περίμενες από τους Metallica που είχαν θέσει στάνταρ στο πόσο κοντά είναι στους οπαδούς τους να μην μπουν στην λούπα “μάζευε το μαρούλι όπου το βρίσκεις”, είναι απογοητευτικό. Από την άλλη αν κάνει κανείς τον πολλαπλασιασμό για όλη την περιοδεία και όλα τα πακέτα, το ποσό στο τέλος είναι ΜΕΓΑΛΟ, τι να πω κι εγώ, στο ξένο πορτοφόλι εύκολα κάνει κουμάντο κανείς. Αλλά είναι άλλο ένα από τα πράγματα που δεν θα συνηθίσω ποτέ στους ύστερους Metallica, ότι όχι, δεν είναι ΤΟΣΟ ξεχωριστοί πια.

Το meet and greet του James εμένα είναι αντιθέτως το μόνο που το καταλαβαίνω απολύτως, είναι ανθρώπινο να μην αισθάνεσαι άνετα με κόσμο που σου λέει τα ίδια και τα ίδια, πιο πολύ νομίζω ότι τον ζορίζει ότι οι μισοί που γνωρίζει του φαίνονται ηλίθιοι.

Πάντως ήταν ενδιαφέρον κείμενο.

2 Likes

Νομιζω οτι εχουμε μπερδεψει λιγο τους Metallica σαν μπαντα και τους Metallica σαν Α.Ε.
Metallica δεν ειναι μονο αυτοι οι 4 που βλεπουμε να παιζουν στην σκηνη ή να βγαζουν δισκους εχουν πολλα ατομα απο πισω και πρεπει να πληρωθουν…

Καμία αντίρρηση. Αλλά εγώ νομίζω ότι πλέον έχουμε παρασυνηθίσει το Metallica ΑΕ.

2 Likes

Δλδ δεν τον πείραξε αν έχει φάει κλάσιμο από Τζεημς σε m&g αλλά το ότι δεν έκατσε κάγκελο ;;

Είναι παραδοσιακός , κι εγώ θεωρώ τοπ προσωπική εμπειρία που έχω κάτσει απ τις 12:00 μέχρι να ανοίξουν οι πόρτες στις 18:00 , να κάτσω κάγκελο και η κύρια μπάντα να βγει 22:00 :grin:

Δεν έχω καμία άποψη , αλλά αν με 300-350 ευρώ μπορώ να φαω , να πιω 5 μπύρες ( δεν πίνω γενικά ) να πάρω 3 μπλουζάκια και γενικά merch με το κιλό και να πάω και κάγκελο μπορεί να το σκεφτόμουν

1 Like

Εχουμε παρασυνηθισει γιατι ετσι το περνανε τα τελευταια χρονια οι Metallica πλεον ειναι μπιζνα μονο και κριμα για το Het σαν μουσικος- κιθαριστας ειναι αψογος και τον σεβομαι αρκετα αλλα τα τελευταια χρονια εχει αλλαξει πολυ καποτε τα εκραζε αυτα αν θυμαμαι καλα. Μεγαλωσαν σαν ονομα και λογικο ειναι αλλα μεγαλωσαν και σαν επιχειρηση . Βεβαια για να μην λεμε μονο τα στραβα εγω τους γουσταρω που ακομα κανουν μικρα shows για τους οπαδους τους ειδικα μια μπαντα με τετοιο ονομα

Έχουμε παρασυνηθίσει εννοώ ότι δεν μας κάνει καν ιδιαίτερη αρνητική εντύπωση. Εμένα μου κάνει, δεν θα το συνηθίσω αυτό το πράγμα. Ούτε από τους Guns n Roses δεν μπορώ να το συνηθίσω, που ποτέ δεν είχαν την φήμη μπάντας που σέβεται τους οπαδούς (αντιθέτως…).

Μπίζνα μόνο δεν είναι πάντως. Δεν νομίζω ότι το Moth into Flame ή το Halo on Fire γραφτήκανε για να βγει το μεροκάματο μόνο. Είναι πολύ ωραία κομμάτια και νομίζω εκφράζουν τον Τζέιμζα.

Δεν το εξηγησα εγω σωστα βασικα γιατι τα τραγουδια που βγαζουν σιγουρα τους εκφραζουν και σιγουρα ειδικα με τον καινουργιο δισκο πιστευω οτι ικανοποιησαν τους οπαδους τους περισσοτερους αν οχι ολους. Απλα οταν λεω μπιζνα (που ουτε εγω μπορω να το συνηθισω ) εννοω ολο αυτο που γινεται βλ meet and greet και πολλα αλλα . Πλεον το ροσταριλικι κοστιζει οπως και το κανουμε ελαχιστες μπαντες δεν το εχουν αυτο. Οι Maiden για παραδειγμα δεν ειναι ετσι ειναι αλλης νοοτροπιας

Και άλλης εθνικότητας.

3 Likes

Δεν ξέρω άμα παίζει ρόλο αυτό πάντως είναι διαφορετικης νοοτροπίας τελείως

Δεν είναι άλλης νοοτροπίας και αυτοί με τα κρασιά και τα android games κλπ δίνουν πολύ μεγάλη βάση και στο επιχειρηματικό κομμάτι πλέον.

1 Like

Δεν ξέρω παιδιά, το να χρεώνεις πολλά λεφτά για να βγεις φωτογραφία με κάποιον είναι μια μάλλον κόκκινη γραμμή για μένα της φάσης “ε, είσαι και μαλάκας τώρα όμως ρε συ”, καλά τα κρασιά και τα σώβρακα και όλα - απλά το να πληρώνεις για να σφίξεις το χέρι κάποιου, μου χτυπάει πάρα πολύ άσχημα, όποιος και να το έκανε. Δεν ξέρω αν το κάνουν οι Μέηντεν (ακόμα; ) αλλά δεν έχω ακούσει κάτι και είναι προς τιμήν τους αυτό.

3 Likes

Μην το κάνουμε versus πάλι

Εμείς οι οπαδοί είμαστε ρομαντικοί και οι μουσικοί είναι επαγγελματίες .

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που και οι μουσικοί είναι " δικά μας παιδιά , ένας από εμάς " , καθώς επίσης και το αντίθετο . Είναι και θέμα ανθρώπου αλλά και μανατζερ - εμπορικού μεγέθους μπάντας

Αν είμαι σε θέση να το καταλάβω και να το ξεχωρίσω δεν έχω πρόβλημα. Εννοώ αν είσαι στυγνός επιχειηματίας και αυτό που προσφέρεις ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ οκ παρτα τα φράγκα , δώσε την μπύρα, early pass , merch και καλό λαηβ να έχουμε . Δεν πρόκειται όμως να τρέξω με κλάματα να μου υπογράψεις στα βυζιά

Αν είσαι Blaze Bayley που δεν πήγα αλλά τα παιδιά εδώ μέσα είπαν ωραία πράγματα, ε τότε θα σε προσκυνήσω κιόλας . Θα την νιώσεις την αγάπη μου

1 Like

Δεν ήταν ο σκοπός μου. Απλά προσφερόταν το παράδειγμα γιατί είναι συγκρίσιμα μεγέθη σε εκτόπισμα και εταιρική υπόσταση(!). Το πόιντ είναι ότι το φαινόμενο είναι γενικευμένο και θλιβερό και θα ήθελα να ξεχωρίσουν οι Metallica με το να μη το κάνουν…

Να πω πάντως ότι στο δικό μου μυαλό μπορείς να είσαι ΚΑΙ επαγγελματίας ΚΑΙ ρομαντικός. Δεν χρειάζεται το ένα να αποκλείει το άλλο.

1 Like

Προσωπικά δε θα έδινα ποτέ λεφτά για meet and greet και μου κακοφαίνεται και σαν πρόταση ακόμα. Δε θα ήθελα να το κάνουν.

Από την άλλη, λέω πως έχω κερδίσει signing session σε κλήρωση για το fan club. Έχω κερδίσει μία φορά snakepit pass. Μία ακόμη φορά με είδε ο Jeff από το Met Club με ένα παλικάρι από τη Λ. Αμερική που πάει σε 10 live το χρόνο, μας γνώρισε από προηγούμενες συναυλίες και μας έδωσε πάσο (στην Πράγα όλα αυτά, λίγες μέρες πριν στο Download μας είχε δει στο rail και ζήτησε συγνώμη που δεν είχε pass να μας δώσει!). Για όλα αυτά δεν έδωσα ούτε ευρώ επιπλέον.
Όλα αυτά συνεχίζουν να τα προσφέρουν δωρεάν και μαγκιά τους.
Νομίζω κάπως συνδυάζουν το επαγγελματίας ΚΑΙ ρομαντικός που λέει ο Vic. Ναι θα ήταν ιδανικό να περιόριζαν τον επαγγελματισμό τους και να μην “εισήγαγαν” τα κακώς κείμενα των υπολοίπων. Ίσως στην τελική το έχουν και λιγότερο ανάγκη, ακόμα πουλάνε μέχρι και οι δίσκοι τους σαν τρελοί.

Όμως δε θα κάτσω να γκρινιάξω επειδή μια ντουζίνα κόσμος έχει λόξα και θέλει να δώσει τα ωραία του λεφτά να τους σφίξει το χέρι. Με ενοχλεί σαν σκέψη, με ενοχλεί που το προσφέρουν και θα ήθελα να συνέχιζαν όπως μέχρι πέρυσι χωρίς τέτοια, αλλά για μένα σαν οπαδό δεν άλλαξε κάτι.

Όσο για τον Hetfield ναι, καταλαβαίνω μέχρι ότι είναι το πιο δημοφιλές μέλος και έχει έρθει αντιμέτωπος με ακραίες συμπεριφορές. Και εγώ δε θα ένοιωθα άνετα αν η άλλη μου τα πετούσε πχ και ήταν δίπλα η γυναίκα μου ή ο άλλος έκανε σαν ουρακοτάγκος. Νομίζω πως γενικά τον ενοχλούσε η παραβίαση της προσωπικής ζωής (πχ εδώ) ή ότι υπέγραφε 2 πράγματα και το ένα κατέληγε στο ebay και έκοψε τα m&g. Από την άλλη είναι και αυτός που ζήτησε από το μανατζμεντ να τους βρει έσοδα μετά την ταινία, του βρήκαν αυτό και δέχτηκε. Ο Lars και ο Kirk διστακτικοί-αρνητικοί ήταν…

1 Like

Οι business εκτός της μουσικής (βιντεοπαιχνίδια,κρασιά,μπύρες,VIP εισιτήρια κτλ) συγκροτημάτων όπως Maiden,metallica,ac/dc κτλ είναι σημεία των καιρών λίγο πολύ. Ίσως είναι και ένας τρόπος να αντισταθμίσουν τις χαμηλές πωλήσεις δίσκων λόγω internet πχ ή ένας τρόπος να εκμεταλλευτούν οι μανατζαρέοι την δημοφιλία τέτοιων συγκροτημάτων (μάλλον αυτός είναι) .Πλέον τέτοια συγκροτήματα είναι όπως σωστά ειπώθηκε και εταιρείες

1 Like