Μetallica

@Rebel εννοειται οτι ηταν επιτηδευμενο. Δεν πειραζει ομως, το χρειαζονταν.

4 Likes

Το έσκισε (με την καλή έννοια) το σολο ο Kirk!

3 Likes

o Lars οσο παει γινεται και καλυτερος η ειναι η ιδεα μου?

ιδεα σου

3 Likes

:joy:

1 Like

Οχι!
Τα σπαει η δικαση στην τελεταια verse…

1 Like

http://straightonmusic.com/2017/09/paragwgos-toy-and-justice-for-all-thelw-na-ksanamixarw-to-album/

Αν το death magnetic είχε την παραγωγή του htsd και είχαν δουλέψει λίγο παραπάνω τα φωνητικά του james, θεωρώ ότι θα ήταν ισάξιο του htsd.

Καθαρά απο θέμα riff δε, παίζει να είναι το καλύτερό τους album.

Πάντως το συναίσθημα που ένιωσα όταν άκουσα να μπαίνει η υπερριφάρα του that was just your life, δεν περιγράφεται με λόγια.

3 Likes

Όλοι μας … Και συμφωνώ ειδικά τα φωνητικά είναι τόσο μα τόσο ξερά , ακούς για παράδειγμα την δουλειά που έχει γίνει στο HTSD και παθαίνεις πλάκα. Γενικά οι Metallica από θέμα ήχου έχουν πιάσει ταβάνι με Black Album , Load, Reload, HTSD και πάτο με τα St. Anger , Death Magnetic και ίσως κάποιοι πουν και το Justice αλλά προσωπικά θα διαφωνήσω

1 Like

Αληθεια τωρα? Υπαρχει κοσμος που θα πει οτι επιασαν πατο με τον ηχο του Justice For All? Με τα πιο επιθετικα και ποιοτικα φωνητικα του James σε ολη την ιστορια των Metallica? Με τον ηχο που συνδυαζει απιστευτο ογκο με λυρισμο και μελωδια? Επειδη εχουν βαλει τοσο ψηλα τις κιθαρες που το μπασο δεν ακουγεται παρα μονο αν εχεις πολυ καλο ηχοσυστημα (και που δεν πειραζει, γιατι προσθετουν ογκο οι κιθαρες)? Εγω παντως αν ειχα μπαντα thrash metal για χαβαλε, θα προσπαθουσα να εχω τον ηχο του Justice σε ολα τα αλμπουμ μου :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Συμφωνω οτι το Death Magnetic θα ηταν στα επιπεδα του HTSD αν ειχε αντιστοιχα ποιοτικα φωνητικα και δουλεια απο τον James, γιατι τα riffs ειναι καταπληκτικα στο Death Magnetic, σε ολα τα τραγουδια. Επισης οκ με καποιον τροπο ισως θα επρεπε να εχει μπει και το Rebel Of Babylon στο δισκο, ειναι ο μονος δισκος στην ιστορια των Metallica στον οποιον εγραψαν τραγουδια με ολοκληρωμενη μορφη, χωρις αυτα να μπουν στο δισκο, και μαλλον καλυτερα να μην το κανουν αυτο γενικα.

Προσωπικα βρισκω τα That Was Just Your Life, All Nightmare Long και Judas Kiss τις κορυφαιες στιγμες του δισκου, αλλα δε βρισκω και κανενα τραγουδι να με χαλαει, δεν εχει “κακα” τραγουδια ο δισκος, απλα με εξαιρεση ισως το All Nightmare Long δεν εχει και κλασικα τραγουδια Metallica. Το οποιο δεν καταλαβαινω γιατι δεν το παιζουν στις συναυλιες, ο κοσμος το λατρευει γενικα οπως εδειξε σε ολο το World Magnetic.

2 Likes

Ο καλλιτεχνης αποφανθηκε οτι δεν πρεπει να μπει. Η αποψη σου δεν εχει καμια σημασια, συφωνα με την αποψη σου.

3 Likes

Καλη η εξυπναδα σου, αλλα οχι πολυ πετυχημενη. Εννοειται πως ο καλλιτεχνης αποφασιζει στην τελικη ποια τραγουδια θα μπουν στο δισκο και ποια οχι, μονο που εδω μιλαμε για ΠΑΡΑΠΑΝΩ υλικο, οχι να αφαιρεθει κατι απο το εργο. Αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα, δε θα κατσω να στην εξηγησω.

Ααααασε ρε πονηρε!

1 Like

Σε σενα ταιριαζει αυτη η απαντηση προφανως, αφου ξερεις πολυ καλα τη διαφορα. Τραβα κοιμησου ρε οργιο 8 το πρωι σ σε διακοπες

Rebel of Babylon κομματάρα, αν έμπαινε στην θέση του Cyanide ας πούμε θα ανέβαινε κι άλλο ο δίσκος.

1 Like

100% συμφωνω για το Justice ποσο μπροστα ηταν για την εποχη του πραγματικα σκοτεινο αρκετο (αλλα αυτο ηταν που μου αρεσε παντα) και λογω του χαμου του cliff oi metallica “αναγκαστηκαν” να ωριμασουν γρηγορα και αποτομα και καλλιτεχνικα και σκηνικα ( o James με τα μουσια ηταν και γαμω) και επισης κατι που ξεχναμε ο Lars παραδιδει μαθηματα ντραμινγκ ειναι απο αλλο πλανητη στο δισκο κα γενικα στα live τους μετα!

2 Likes

Υποστηριζεις καποια πολιτικη παραταξη η’ η αντιπαθεια σου για τα κομματα ειναι γενικοτερη;

θα μας πεις τίποτα για την συναυλία;

1 Like

Νομιζω οτι υπαρχει Θεος τελικα!

5 Likes