Μetallica

Μλκ κρατουσε τη μπυρα πανω απο το κεφαλι του Μητσου και την εριχνε πανω του χωρις καν να το καταλαβαινει, παρ’ ολο που εβλεπε :joy:. Επρεπε να γραψω “ψοφολογησει” παντως, γιατι αυτο εννοουσα. Παλι καλα που δεν επεσε κατω να τον πατησουμε.

1 Like

Αλλωστε του Μητσου του αρεσει μονο αμα τον χυνει ο Λαρς, εχουν πιο κοντινη συγγενεια!
Οχι να τον χυνει οποιος κι οποιος τωρα…

1 Like

Τον έλουσε λέμε και ήταν πριν ακόμα ξεκινήσουν οι Mets :joy:.

Fyi, ένας σεκιουριτάς κόπηκε και έτρεχε αίμα από το δάχτυλό του. Τον σώσαμε από βέβαιη μόλυνση και ίσως και ακρωτηριασμό του δαχτύλου του ή και του χεριού του ή ακόμα και από βέβαιο θάνατο με τα υγρά μαντηλάκια που είχε ο ΚΕ και του τα πασάραμε για να απολυμάνει την πληγή του! Φάμουλυ λέμε!

1 Like

Ειμαι σιγουρος μολις ηρθε Αθηνα πηγε για απολυμανση ολοκληρος…

2 Likes

Επικη συνεντευξη !

Δεν θες να κανω σεντονι . Αν το ζητησει ο λαος μπορει και να κατσω να γραψω.

Παντως να πουμε οτι μετα το πρωτο Live Πηγαμε σε μια pub Και πετυχαμε ενα Γερμανο 61 ετων που μας ειπε οτι τους εχει δει 120 φορες. Η πρωτη ηταν το 1986 με τον Cliff. Απο την σουρα του μας ειπε οτι το καλυτερο τους αλμπουμ ειναι το Black Album !!! :smile:

Οι Metallica σκοτωνουν ακομα και στα 55 τους. Θεος ο James . Νιωθεις ενα δεος οταν πλησιαζει στα 2 μετρα. Γελαει μεχρι τα αυτια που τα νεα κομματια οπως το Halo on Fire εχουν τετοια αποδοχη απο τον κοσμο.
Kirk αψογος και χαμογελαστος , σχεδον αψεγαδιαστος (@Rebel τσεκαρε στη φωτο που ανεβασα το tribute που κανει στον Randy Rhoads) .
Rob πραγματικη μηχανη . Απιστευτος μουσικος τους εχει ανεβασει κατα πολυ . Πιστευω οτι με τον τροπο του, τους εσωσε.
Lars… Κλασικος Lars. Κανει γκριματσες , παιζει με το κοινο σε καθε κενο τραγουδιου και ο κερατας ενω νομιζεις οτι πινει νερο στο ποτηρι που του φερνουν καθε τρεις και λιγο μαλλον βαζει και βοτκα μεσα ! Αλλα τι να καταλαβεις απο μια - δυο σταγονες (εκτος αν βαζει βοτκα μονο στο τελευταιο ποτηρι που και καλα φτυνει το κοινο, ετσι @pantelis79 ) ;

Ευτυχως που δεν κανουν κολλητα τα 2 Live γιατι γερασαμε και εμεις και δεν ξερω αν θα αντεχαμε τετοια ταλαιπωρια.
135 λεπτα πανω στο σανιδι και κανα 5λεπτο να πετανε πενες με το κιλο.
Δειχνουν να το απολαμβανουν . Ο κοσμος την δευτερη μερα που ηταν Σαββατο μαλλον ηταν πιο ξεκουραστος και ηταν πιο εκδηλωτικος.

Να σημειωσουμε οτι και οι Kvelertak πολυ τιμιοι και μια μπαντα που ζεσταινει το κοινο παρα το οτι δεν εχουν αγγλικους στιχους.

Πιο αναλυτικα για καθε μερα αν το φερει η κουβεντα να γραψω και εγω και ο Παντελης. Οποιος εχει παντως την τυχη-ικανοτητα να δωσει χρηματα για Live σε μπαντες που πραγματικα γουσταρει και δεν ερχονται στην Ελλαδα , ας το κυνηγησει . Δεν θα το μετανιωσει. Θα δει και τον πολιτισμο μια αλλης χωρας θα απολαυσει και το Live, θα γεμισει εμπειριες και θα θυμηθει για ποιο λογο ακουει μουσικη.

8 Likes

Θες παρακάλια ε;!

2 Likes

Όχι δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός.
Με έχει πιάσει λίγο η άμυνα μου και είμαι μαζεμένος παρά τα εκπληκτικά live που είδα παρέα με τον αδερφουλη Παντελή .

7 χρόνια αναμονής είναι πολλά πάντως . Επίσης αν και τα μεγάλα live τύπου Μαλακάσα μου αρέσουν πάρα πολύ σε arena είναι πολύ πολύ καλύτερα !
Αυτή η αίσθηση να είσαι στα 3-4 μέτρα από τον μουσικό είναι φανταστική .

4 Likes

Εδω το Live απο το Amsterdam Που πουλανε μεσω του site τους .

Εξωφρενικα τελειος ηχος .

Γαμω την ΜΠΟΥΤΑΝΑ μου , τι Live δινουν οι ΜΠΟΥΣΤΗΔΕΣ !

Αντε και στα δικα μας @pantelis79.

2 Likes

Η Λυόν είναι να βγει και μετά είμαστε εμείς.

1 Like

ελπιζω καποιο καλοπαιδο να το ανεβασει στο youtube ή σε τιποτα Ρωσους φιλους μας να το ακουσουμε τσακ μπαμ.

Δε θέλω παρανομίες! Θα το αγοράσουμε!

1 Like

Να ο ντρενιε και ο Παντελης ξεχωριζουν στο κοινο…

3 Likes

Ε πες 2-3 πράγματα…εντυπώσεις κτλ…

Θα σου πω εγώ μερικά συμπεράσματα:

  1. Η μπάντα ΣΚΟΤΩΝΕΙ στο σανίδι ακόμα. Τερατώδης ήχος, λύσσα, φοβερό παίξιμο από Rob και από Kirk (την πρώτη μέρα κυρίως - τη δεύτερη δε φαινόταν το ίδιο ορεξάτος).

  2. Ο Hetfield είναι ο Αρχηγός. Ανήκει σε αυτούς τους πολύ λίγους frontmen που παίζουν στο Champions League. Και το ζει ακόμα ο άτιμος.

  3. Τα νέα τραγούδια που παίζουν, είναι φοβερά. Εγώ πήγα να τους δω στο εξωτερικό τόσο γιατί είναι indoors η περιοδεία, όσο και γιατί ο νέος δίσκος, όπως έχω ξαναπεί κι εδώ, είναι πάρα πολύ καλός και τους έχει αναζωογονήσει. Ο Hetfield αναρωτήθηκε γιατί έχουν τόσο πολύ καλή ανταπόκριση τα νέα κομμάτια από τον κόσμο, μιας και είναι “…just Metallica songs”. Ε δεν είναι απλά Metallica songs ρε Hetfieldάρα μου, είναι τα καλύτερα κομμάτια που έχετε γράψει εδώ και 20 χρόνια. Προσωπικά πήγα για να τους δω να παίζουν τα καινούργια τους τραγούδια. Προφανώς και δε θα βαρεθώ ποτέ να ακούω το Enter Sandman ή το Master Of Puppets, κατανοώ ότι εκτός του ότι δε θα τα βαρεθώ εγώ “πρέπει” και να παίζονται σε κάθε συναυλία, όμως ήθελα να ακούσω το νέο υλικό. Ήθελα μπάσιμο με το Hardwired (το οποίο βλέπω να μένει εναρκτήριο για χρόνια), ήθελα Moth, ήθελα Dream No More, ήθελα την κομματάρα Halo On Fire (το οποίο ξεκινούσε μόνος του ο James), ήθελα Atlas (πολύ καλύτερο live). Προτιμούσα Manunkind από Confusion, αλλά δεν πειράζει. Το Now That We’re Dead έχει ένα σόλο κρουστών στη μέση που το “κόβει” λίγο και θα προτιμούσα να λείπει, αλλά γούστα είναι αυτά. Είπαμε, οι Metallica κέρδισαν 5 χρόνια επαγγελματικής ζωής με το HTSD.

  4. Indoors vs. outdoors: το indoors κερδίζει. Το συναίσθημα να βλέπεις μια αγαπημένη σου μπάντα από απόσταση 2 μέτρων, είναι μοναδικό. Τρομερή και η σκηνή που είναι στο κέντρο, μιας και δίνει την ευκαιρία σε πάρα πολλούς να βρεθούνε κοντά. Εμείς είχαμε απλά εισιτήρια αρένας και πήγαμε στο venue τουλάχιστον μια ώρα αφού είχαν ανοίξει οι πόρτες. Παρ’ όλα αυτά, βρεθήκαμε στη 2η-3η σειρά.

  5. Η κατακλείδα: καλά όλα αυτά παιδιά, αλλά για μένα προσωπικά τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το να έρχεται μια τέτοια μπάντα και να παίζει στο σπίτι σου. Να έρχεται και να σε κατακτά ρε παιδί μου, να λέει εμφατικά “ήρθα να παίξω μέσα στην έδρα σου, είμαι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ και ΠΑΡΤΑ”. Έτσι έχω αισθανθεί όποτε έχω δει τους Metallica στην Ελλάδα (δηλαδή το '99, το '07 και το '10), ίσως λόγω οικειότητας χώρου, ίσως λόγω έντονης συμμεχοχής κοινού (αν και στην Ιταλία έχω δει απίστευτο κοινό σε συναυλίες), ίσως για άλλους λόγους. Γεγονός είναι ότι είδα την 4η και 5η καλύτερη συναυλία μου Metallica, με τις 3 πρώτες να παραμένουν το '99, το '07 και το '10 στην Αθήνα (με αυτή το '10 να είναι η καλύτερη).

Εννοείται ότι θα τους ξανάβλεπα αν είχα μια μηχανή που κόβει χρήματα.

14 Likes

Η καλυτερη στιγμη στο βιντεο ειναι η ξανθια Γερμανιδα στο 5:40 και ποιος τους χεζει τους δυο φανμποηδες… Δικια μου ε, προλαβα.

Καπου εδω να πω κατι που ηθελα να πω παντα για το Seek And Destroy. Τα 2 ριφφς που κλεινουν το τραγουδι, δηλαδη αυτο που ξεκιναει στο 5:50 και μετα αυτο που ξεκιναει στο 6:17, ειναι δυο απο τα αγαπημενα μου ριφφς απο το Κιλεμολ (ειδικα το δευτερο) και γενικα δηλαδη αναμεσα στα ριφφς των Metallica.

Ειμαι πολυ περιεργος για το αν αυτα τα 2 ριφφς μπορουσαν να εχουν αποτελεσει τον κορμο αλλων τραγουδιων που θα τα εσπαγαν, ή αν απλα λειτουργουν τοσο αψογα ως ενα απο τα καλυτερα outros των Metallica. Η ιδια απορια βεβαια μου εχει προκληθει και για αρκετα αλλα riffs του James, διασπαρτα σε αποσπασματα του μισου λεπτου σε αλλα τραγουδια. Ειναι ριφφομηχανη ο ατιμος.

3 Likes

Φαίνεται καθαρά ο Παντέλος στο 0:55 περίπου… ποιος James ρε γατάκια;;

2 Likes
2 Likes

Μπράβο ρε φίλος, Πάντα τέτοια.
Για το indoor θα συμφωνήσω απόλυτα. Τους έχω δει 2 φόρες σε κλειστό στην O2 στο Λονδίνο.

1 Like

Καλά στο O2 παίζει να έχω ακούσει και τον καλύτερο ήχο ever. Πότε τους είχες δει; Στο ριλίς του Μαγκνέρι με τις 5 λίρες εισιτήριο;

1 Like

Τότε και μέτα απο 6-7 μήνες πάλι για την προωθηση του DM.

2 Likes