Μetallica

Περίμενε λίγο ακόμα πριν εξηγήσεις, να μαζευτούμε καμιά 10αρια που θε λέμε πως “αυτή την παραγωγή ΔΕΝ την πειράζεις” και μετά ξεκινάς :stuck_out_tongue:

3 Likes

Οσοι εχετε υλικο απο την συναυλια της Αθηνας το 1993 καλο θα ηταν να τα στειλει…

Το AJFA θελει remix οχι remaster προκειμενου να ακουστει το μπασο κι ασε τον Quintom να χτυπιεται…

Νομίζω ότι τα τύμπανα είναι όσο δυνατά πρέπει, δεν ξέρω αλλά πάντα στο κεφάλι μου έχω ότι ο συγκεκριμένος δίσκος είναι ο ορισμός του τέλειου ηχητικά, δηλαδή και το Hardwired… έχει ηχάρα αλλά καταλαβαίνεις ότι το Black Album είναι πιο “ζεστό”

2 Likes

Το AJFA θέλει απ’ όλα -αν και δεν με χαλάει καθόλου ο ήχος του - και remix και remaster για να ακούσουμε κάτι πραγματικά καλύτερο ηχητικά. Με το BA δεν ξέρω τι σκοπεύουν να κάνουν αλλά για εμένα είναι ο ορισμός της τέλειας παραγωγής.

2 Likes

Αν καταφερουν και βγαλουν καλυτερο ηχο στο BA απο τον αυθεντικο τοτε ισως να τα εχουμε δει ολα…

2 Likes

Το Black Album δε χρειάζεται καμία παρέμβαση.

3 Likes

With the Deluxe Box Sets of Kill ‘Em All and Ride the Lightning behind us and Master of Puppets less than a month away, it’s time to start trudging forward with …And Justice for All and Metallica.

As you may remember, we asked you for help in putting together the first three box sets and, to make sure there’s a fan footprint on all of these releases, we’ll be doing that again! We’re looking for anything and everything you might have from August 1987 through July 1993… photos (taken by you!), flyers, ticket stubs, backstage passes and whatever other mementos you may have from that time. Also, if you happened to interview James, Lars, Kirk or Jason during that time and still have the recording, please let us know!

Make your mark on these albums by emailing us at submissions@metclub.com to share your story and receive more info about submitting these little pieces of history. Nothing is too small or too trivial… share your archives with your fellow fans and have some fun with us walking down memory lane.

θέλουν και για το Black Album

Αρα κανενα filler, επιτελους ενιωσες. :sunglasses:

1 Like

Εξυπνακιστικο, απο τη στιγμη που μιλαμε για τον ηχο :sunglasses:. Μη με κουραζεις :sunglasses:.

@panos_ytsejam δεν ξερω αν το εβαλες παραπανω, αλλα μιας και εβαλες το αντιστοιχο βιντεο στο τοπικ των Μεηντεν, ας υπαρχει κι αυτο εδω.

Εντυπωσιαστηκα ομολογω με τη σειρα απο 1-5, και αν βγαλουμε τα Load/Reload εξω απο την κουβεντα, τοτε συμφωνω απολυτα με τη σειρα που βαζεις, απο την αρχη ως το τελος. Τα Loads τα βαζω πιο ψηλα σιγουρα, αλλα ειπαμε, αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Το Lulu ΔΕΝ ειναι Metallica δισκος παντως, δε θα επρεπε να υπαρχει στο ranking. Για Load/Reload οπως τονιζεις πολλακις στο βιντεο σου, καλα κανεις και δε γουσταρεις. Με το ζορι δε γινεται. Οι δηλωσεις ομως των Metallica εκεινα τα χρονια ηταν τελειες, αψογες, γαματες :sunglasses:

Καυλωσες που δεν εβαλε πρωτο το Μαστερ;

Οχι, απλα ειπα οτι συμφωνω μαζι του.
Ετσουξε που δεν εβαλε πρωτο το Master?

Καταρχάς να πω ότι ο φίλος είναι απολαυστικός στα βιντεάκια που κάνει. Προσωπικά διαφωνώ με το πόσο χαμηλά έχει βάλει το Load. Το Load είναι εκπληκτική δισκάρα. Επίσης δεν γίνεται να βάζεις στην πεντάδα το Hardwired και να πετάς έξω το Kill 'Em All. Στο No1 είναι φυσικά το Black Album που είναι ο κορυφαίος δίσκος όλων των εποχών στο Heavy Metal. Όπως λέει κι ο φίλος είναι το άλμπουμ που πήρε το Heavy Metal και το έβαλε στο σπίτι κάθε μέσης οικογένειας σε όλο τον πλανήτη (επειδή είχαμε και μια συζήτηση πάνω σε αυτό πριν κάποιο καιρό). Το δικό μου ranking είναι κάπως έτσι:

1. Black Album
2. Ride the Lightning
3. Master of Puppets
4. …And Justice for All
5. Load
6. Kill 'Em All
7. Hardwired…to Self-Destruct
8. Reload
9. Death Magnetic
10. St. Anger

1 Like

Με την ίδια λογική, δε γίνεται το ΚΕΑ που δημιούργησε ένα ιδιωμα (και μάλιστα από τα πιο δημοφιλή και ποιοτικά) να είναι εκτός πεντάδας :wink:
Όσο ουσιαστικό επιχείρημα είναι οι πωλήσεις, άλλο τόσο είναι και το ποσο καινοτόμο είναι ένα άλμπουμ, πόσους επηρεάζει κοκ

Καθαρά προσωπική είναι η κατάταξη. Για μένα μάλιστα αλλάζει από καιρό σε καιρό. Άλλοτε είναι δεύτερο το justice, άλλοτε το RTL κοκ.

Επίσης, οι Metallica ηχουσαν και διαφορετικά από δίσκο σε δίσκο, οπότε κάνεις δεν κρίνει μόνο την ποιότητα αλλά και τον ήχο κ αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου

Οχι.

Με τον τρόπο που επιχειρηματολόγησε ο Πάνος για τις θέσεις HTSD & KEA , εγώ είμαι κομπλέ και συμφωνώ κιόλας

Το Load το λατρεύω αλλά επίσης επιχειρηματολόγησε οπότε i’m fine

Διαφωνω με τον Πανο ως προς τη σειρα των αλμπουμ αλλα οκ γουστα ειναι αυτα…
Το Lulu το βγαζω απ εξω…
Load και Reload εχουν μεσα κομματαρες που οι τοπ μπαντες θα σκοτωναν για να τα εχουν…

Στο St. Anger εγω βρισκω 2-3 καλα τραγουδια, το ομοτιτλο live στην short version μου αρεσει παρα πολυ ειδικα με την baritone κιθαρα του James…
Στο Μαγκνερι υπαρχουν τραγουδαρες αλλα η ποιοτητα του ηχου ειναι σαν να ακους mp3 στα 32kbps…

Τα υπολοιπα αλμπουμ δεν χρειαζεται να τα σχολιασω καν…

Επισης το καλοκαιρι του 1996 το Until It Sleeps ηταν η πρωτη κομματαρα Metallica που ακουσα…

Α ναι ξεχασα να πω οτι Until It Sleeps και Memory Remains ειναι pinnacles των Metallica, μιλαμε για τεραστια κομματια.

3 Likes

Δεν θελω να τα βαλω ολα αλλα εχουν αρκετα βιντακια απο tuning room που δεν ειναι στη λιστα τους στο youtube…

1 Like

Το Until it sleeps σίγουρα . Πιστεύω για την συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών

Το Memory οκ δεν κόβω φλέβα . Χιτακι το θεωρώ και μέχρι εκεί

Προσωπικά το Fuel μου φαίνεται καλύτερο

Νταξει το διαμάντι είναι το outlaw torn. Μεγαλειώδες outro in the style o Hendrix θα τολμήσω να πω

4 Likes