Μetallica

Εγώ το λέω σε όποιον μπορώ. Είναι ακριβοθώρητοι βέβαια, δεν περιοδεύουν ούτε τώρα (όπως δεν περιόδευαν και παλιότερα). Ούτε Ευρώπη πολυέρχονται. Έκαναν κάτι supportιλίκια στους Guns στην Αμερική πρόσφατα και αυτό ήταν όλο. Ας ελπίσουμε όταν βγάλουν τον νέο δίσκο, να έρθουν Ευρώπη και κάποιος καλός διοργανωτής να κάνει την καλή να τους φέρει. Πιστεύω ότι θα έχουν κόσμο για να γεμίσουν ένα Academy ρε γαμώτο, δε νομίζω να είμαι τόσο υπεραισιόδοξος.

1 Like

Με Slither, Devil’s Dance, Bad Seed κλπ που έχουν πιο AIC, Soundgarden ήχο (ή και Kyuss ακόμα ακόμα που τους είχε αναφέρει ο Hetfield σαν βασικό του άκουσμα εκείνη την εποχή) κανένα θέμα. Δεν είναι το μουσικό ύφος που δε μου αρέσει τόσο στα 2 που ανέφερα (μέτρια είπα btw όχι μούφα), όσο τα τραγούδια καθεαυτά.

Από την άλλη θα μπορούσες να είχες γράψει την ίδια ακριβώς πρόταση με εμένα βάζοντας όπου Low Man’s το Better than you που απ’ όσο θυμάμαι δε σου αρέσει και να σκάλωνα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

2 Likes

Toυς είχα δει 3 φορές support στους Metallica ή σε φεστιβάλ στην ίδια περιοδεία. Δε νομίζω να είναι τόσο ακριβοί, αν και όταν βγάλουν δίσκο θα ξαναρθουν Ευρώπη.
Δεν ξέρω τι κοινό έχουν στην Ελλάδα, αλλά δε νομίζω να είναι από τις μπάντες με απαγορευτικό κασέ.

Την θες την απάντηση σου εδώ αλλά οκ. Το έχουμε ξαναπεί , ήταν μέγας παπαρας τα χρόνια του αλκοολισμού.

Δεν υπαρχει ουτε ενα τραγουδι απο τα 30 τραγουδια των Metallica που κυκλοφορησαν απο το 1995 εως και το 2000 που να μη μου αρεσει. Το λιγοτερο καλο ειναι το Ronnie, απο κει και περα ολα τα αλλα ειτε τα λατρευω, ειτε τα γουσταρω πολυ. Παρολα αυτα, ασχετα απο αξια, ποιοτητα, και προσωπικο γουστο, το Better Than You ειναι πολυ straightforward τραγουδι, με πολυ απλη δομη και πολυ απλο ριφφ. Ειναι κομματαρα και για μενα, αλλα νιωθω οτι τετοια μπορει να γραφει ο James σε δεκαδες αν χρειαστει. Το καλυτερο σημειο ειναι ισως τα συνεχομενα σολιδια του Κερκ στα τελευταια 2 λεπτα, το κανει πολυ γαματη ροκια, απο τα τραγουδια που ειναι απολαυστικα στο αυτοκινητο. Αντιθετα το Where The Wild Things Are και το Low Man’s Lyric ειναι αρκετα πιο προσωπικα, πιο σκοτεινα, πιο εσωστρεφη. Και το riff του WTWTA ειναι πραγματικα σημα κατατεθεν James, με μπονους την προσφορα του Jason. Για στιχους τι να πουμε, επισης μερικοι απο τους καλυτερους στιχους που εχει γραψει ο James.

Χιλια ευχαριστω για αυτο το βιντεο ε. Το καλυτερο τραγουδι των AIC με τον καλυτερο φροντμαν ολων των εποχων στο μεταλ? Μονο win.

1 Like

το Ronnie εν τω μεταξύ μου αρέσει πάρα πολύ :grin:

ωραίες κιθάρες πιασάρικο ρεφρεν

Metallica , έχει για όλους

3 Likes

Ετσι για να το διαβαζουν μερικοι μερικοι εδω μεσα…

[quote=“Alejandro.m, post:8045, topic:3588”]Toυς είχα δει 3 φορές support στους Metallica ή σε φεστιβάλ στην ίδια περιοδεία. Δε νομίζω να είναι τόσο ακριβοί, αν και όταν βγάλουν δίσκο θα ξαναρθουν Ευρώπη.
Δεν ξέρω τι κοινό έχουν στην Ελλάδα, αλλά δε νομίζω να είναι από τις μπάντες με απαγορευτικό κασέ.[/quote]

Εγώ τους είδα μία μόνους τους το 2009 σε κλαμπάκι και μου πήραν τα μυαλά και μία σε φεστιβάλ το 2010 και ήταν καλύτεροι από τους Pearl Jam, αυτό τα λέει όλα. Πιστεύω ότι επειδή δεν έχουν έρθει ποτέ Ελλάδα, επειδή θα απευθύνονται σε άτομα της ηλικίας μας και επειδή έχουν βγάλει πάρα πολύ καλούς δίσκους τα τελευταία χρόνια, μια συναυλία τους εδώ θα είχε κόσμο.

Δώστη άμα θες :joy:. Κορόϊδευε τον Staley το πρεζόνι. Είπε ο γάϊδαρος, τον πειτεινό κεφάλα :smile:. Ευτυχώς στο κοινό υπήρχαν τουλάχιστον δύο σοβαροί και εισέπραξε τα παπουτσάκια του.

1 Like

Μεγαλη μαλακια του James και δικαιως του εριξαν τα παπουτσια (αν τα εριξαν γι αυτο το λογο)

1 Like

Όχι ρε, για το κούρεμα του τα έριξαν!

1 Like

Εχει φαει κι αλλες φορες παπουτσια, απο ενα επρεπε να πεταξουν στον Lars και στον Kirk που το κανουν επιδεικτικα
Τωρα τελευταια τρωει παντοφλα βεβαια ο James…:joy:

1 Like

να τι θα “φας” οταν ξαναπεις για φιλλερς

Ρωτα εδω τον φιλο μας τον Cantrell …

Χωρις λογια

Γεμάτοι από αυτά οι δίσκοι από το Black και μετά!

1 Like

μονο φιλλερς εχουν . πως λες εσυ ολα 10 ; μια απο τα ιδια.
παρε και καρδουλα για να μην λες .

1 Like

Πω πω, σα να σου βρίζουμε το σπίτι κάνεις :yum:, είσαι για ΠΟΛΥ τρολλάρισμα ρε αδελφούλη :innocent:!

μωρε για πολλα ειμαι , αλλα μονο ετσι δεν κανω . Αλλοι θελουν να το βλεπουν ετσι .

Λοιπόν για να το κλείσουμε με τις βαθμολογιες, αυτή είναι H αλήθεια :stuck_out_tongue: :

Kill 10
Ride 10
Master 10
Justice 10
Black 10
Load 10
Reload 8
St. Anger 5
Magnetic 7
Hardwired 9

S&M 7
Garage (both) 10

4 Likes

Τίμιος φανμπόης!

3 Likes

Συγκαλυμμένος φανμποισμος

Βάζουμε ένα 7 & ένα 8 για ξεκάρφωμα και ενα 5 στο St
Anger για να είμαστε κομπλε και με αυτούς που έκαψαν τα cd και με αυτούς που βρίσκουν ενδιαφέρον :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes