Μetallica

Όχι ακριβώς πάντως

“I hated it, but it had to match,” he said. “It’s matching hatred. I’m not a big fan of the man and his perversions. There’s art and then there’s just sick motherfuckers. And he’s one of them. [Laughs] The thing is, they belong together. I don’t care if the guy blows donkeys. The art had to match.”

Για το όλο image είπε -το παρέθεσα παραπάνω- ότι ήταν “unnecessary”

Απομονώνεις όμως πότε τη μουσική, πότε το ντύσιμο και δεν κάνεις καν αναφορά στις δηλώσεις τους που ενόχλησαν πολύ περισσότερο.
Είπαμε, με το κούρεμα μόνο δεν είχε κανείς (σχεδόν) σκασίλα. Βγήκαν στο Doninghton κουρεμένοι, βγαίνουν ακόμα βαμμένοι (κάποιοι), βγαίνουν με κασμίρ κασκόλ και λεοπάρ πουκάμισα, βγαίνουν με μπασκετική φανέλα και βερμούδα.
Ούτε με τη μουσική μόνο. Δηλαδή πόσους ενόχλησε ότι βγήκαν με συμφωνική (που προφανώς δεν είναι μεταλ) ή πόσους ενόχλησε που ηχογράφησαν δίσκο με το Lou Reed? Δε μιλάμε για αντιδράσεις με την έννοια μου αρέσει/δε μου αρέσει αλλά “αντε γαμηθείτε, δεν έπρεπε”.

Το concept ήταν αυτό, το υιοθέτησαν, το πήγαν στα “άκρα” γιατί κάτι επεδίωκαν. Άλλος το μεταφράζει πως ήθελαν να σπάσουν τα ταμπού, άλλος πως ήθελαν να κερδίσουν άλλες αγορές και κοινό (“ξεπουλήθηκαν”).

Οι δηλώσεις τους στην πορεία και κυρίως οι πράξεις τους δείχνουν πως έφυγαν από εκεί τάχιστα.
Επαναλαμβάνω, η κουβέντα ξεκίνησε από την αποδοχή που είχε το Reload σε σχέση με το Load. Αυτό για μένα δείχνει πως το Load θα έφτανε σε περισσότερα αυτιά ή πιο ανοιχτά αυτιά αν δε μιλούσαν για το θάνατο του μεταλ και άλλα τέτοια γραφικά, σε συνδιασμό με όλα τα υπόλοιπα. Πιθανότατα πάλι να μην άρεσε σε πολλούς γιατί bottom line είναι η μουσική.

2 Likes

Αν και δεν θελω να συμμετασχω στην κουβεντα γιατι την θεωρω περα για περα ανουσια και επιπεδου εσπρεσσο ( omg koita to forese o tade mlkmu), το παραπανω εχει ειπωθεί για τα σπερματα και τις ιστοριες.

4 Likes

Καθαρά μέταλ διασκευές μεταξύ άλλων γράφω ρε μάστορα, διάβαζε καλύτερα! Και φυσικά η αλλαγή του λογκο ήταν κίνηση επιστροφής τώρα αν εσύ δεν το βλέπεις ε βάλε γυαλιά τι να σου κάνω; τι δουλειά έχουν οι φωτο του Garage Inc με αυτές του Load μόνο εσύ μπορείς να μας εξηγήσεις. Αν θεωρείς ότι είναι το ίδιο και ίδιος ο σκοπός τους πάω πάσο και σταματώ εδώ την κουβέντα γιατί νόμιζα πως είχα να κάνω με σχετικά έξυπνο άνθρωπο.

Ε προφανώς, γι’αυτό απάντησα μόνο στο μέρος που αναφέρθηκε ο Quintom περί τέχνης και James (το direct quote δηλαδή).
Για τα υπόλοιπα (βλ. image) ο James τα χαρακτήρισε “unnecessary”.

Η κουβέντα δεν είναι ανούσια (για μένα, ε;), είναι μεγάλο μέρος του αν τα άλμπουμ θάφτηκαν (μόνο) από τα εκτός μουσικής (που εν μέρη αυτό λένε οι Metallica σήμερα), αν ήταν συνδυασμός μουσικής στροφής και image ή αν ήταν μόνο η μουσική που δεν άγγιξε τους οπαδούς τους.
Δε νομίζω πως μπορεί κανείς να μιλήσει για την επέτειο της κυκλοφορίας παραγνωρίζοντας όλη αυτή την κουβέντα. Και κυρίως, δε νομίζω πως μπορεί κανείς να βάλει όλους όσους δεν τους άρεσε στο ίδιο τσουβάλι.

Ξεκαθαρίζω και πάλι πως και τώρα μου αρέσει, και το 1996 μου άρεσε και δε στάθηκα ούτε στα 15-16 μου στο αν ο Λαρς φοράει γούνα, ο Τζέιμς τιράντες και ο Κερκ βάφει το νύχι.

Δεν νομίζω να διαφώνησα κάπου μαζι σου.

1 Like

Λατρεύω το Load κυρίως γι αυτό που είναι μουσικά, αλλά το look δεν μου άρεσε ούτε τότε ούτε και τώρα. Προφανώς πλέον το βλέπω πιο χαλαρά το όλο θέμα, αλλά είναι μέρος του μύθου των δίσκων αυτών.

2 Likes

εμεις τα εχουμε βρει , βασικα με τους περισσοτερους δεν υπαρχουν και σοβαρες διαφωνιες στο συγκεριμενο.
. Απλα οπως κανει εντυπωση να λεει καποιος οτι δεν του αρεσε το Look και καταδικαζει την μπαντα “στην απο δω μερια”, ετσι φαινεται “στην αλλη πλευρα” οτι κανει εντυπωση οταν ακουει οτι ναι μεν ηταν ιδιαιτερες οι φωτο αλλα δεν σταθηκαν ικανες να ξενερωσουμε (δεν λεω οτι δεν τραβηξαν το βλεμμα ή δεν ξενισαν, αλλα Who Gives a Fuck ).
Δηλαδη η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Για μενα κερδισαν ποντους με αυτη την σταση , για καποιον αλλο ηταν φαση να τους “αποκληρωσει”. Ε, για μενα το δευτερο μου φαινεται καπως τραβηγμενο , αλλα οχι αδικαιολογητο. Μπορω να δω την αντιθετη αποψη , υποθετω οτι και η αντιθετη αποψη μπορει να δεχτει και την δικη μου αντιληψη.

2 Likes

Μακριά μαλλιά Vs Κοντά μαλλιά

4 Likes

να φυγετε κυριε . να πατε αλλου

1 Like

Θέλω απλά να αποδείξω ότι την τάση την είχαν από μικρή ηλικία, δεν τους ήρθε το 1996… χαχαχα!

3 Likes

Αυτους καναμε Θεους ; Αυτους τους λουληδες ; Τους ντιγκινταγκες ;
Ου σιξ σιξ σιξ.

Νομιζω πως μας κουραζει ολους αυτη κουβεντα . Ολα χαλαρωσαν με τα χρονια και εχουμε παει παρακατω.

Σαν σημερα λοιπον γεννηθηκε ο Kirk , εβγαλαν το Cliff’Em All , το Reload και το Hardwired to Self Destruct.

που ειναι μια @evanthia Οταν την χρειαζεσαι ;

4 Likes

Χαχα, εντάξει. Βαριέμαι να ψάχνω δηλώσεις. Άπειρες είναι της εποχής. Ανοιχτά έλεγαν ότι δεν θέλουν να έχουν σχέση με αυτή τη σκηνή και πόσο τους περιορίζει και όλοι οι αντίστοιχοι υπερασπιστές τους τότε (και σήμερα) τους έλεγαν μπράβο που σοκάρουν τους αρτηριοσκληρωτικούς μεταλλάδες. Εγώ τους θεωρούσα τσίρκα και απορούσα που τους έπιασε στον 6ο δίσκο τους να κάνουν τέτοια επιφανειακή επανάσταση. Το ζούσα με φίλους μου μετά το σχολείο ή στο πρώτο/δεύτερο έτος να πούμε, οι Metallica (ειδικά ο Λαρς και ο Κερκ) αργήσανε λίγο. Ντάξει. Και πόσο πολύ τους εξέφραζε αυτό το στυλ (γενικώς μιλάμε για την αισθητική, δεν βλέπω κανέναν να κολλάει σε ΕΝΑ πράμα - αν και η φωτό με την γούνα είναι πραγματικά χαϊλάιτ…) το είδαμε πράγματι ένα χρόνο μετά.

Το μπουκλετ το κάνανε λάιβ (λάιβ δίσκος το reload, σαν το Year and a Half II), στο εξώφυλλο γιατί αφήσανε το πουτσοκέφαλο και είναι αντίστοιχης φάσης με το Load; Απορίες.

Καλή μαντεψιά! Και ακόμα καλύτερη με το παράδειγμα του Year and Half, της ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΑΣ: παρτ Ι στο στούντιο, παρτ ΙΙ λάιβ, LITERALLY το περιεχόμενο της καθεμιάς, τι σχέση έχει αυτό με την αισθητική των booklets δύο στούντιο δίσκων, ο θεός και η ψυχή σου. Βγήκαν και ταυτόχρονα αυτές εντωμεταξύ, όχι ένα χρόνο διαφορά.

Και αυτό τώρα, η μαντεψιά σου, είναι η απίστευτα προφανής αλήθεια. Και αν πιστέψεις ότι το ΚΡΑΞΙΜΟ του κερατά (πρώτη φορά τόσο μεγάλο στην καριέρα τους με προφανή αντίκτυπο στις πωλήσεις, μέχρι τότε όλοι οι δίσκοι τους είχαν ανοδική πορεία…για σκέψου το αυτό) είχε κάτι να κάνει με την επιλογή να μετριαστεί το τσίρκο και να βάλουν λάιβ φωτός αντί τις μαλακίες των Κερκ και Λαρς με τα μαύρα μάτια, είσαι και ασόβαρος.

Ας πιστέψει ο καθένας ό,τι θέλει. Πάντως μια χαρά στέκει αυτή η άποψη και είναι και πολύ πιο λογικοφανής σε σχέση με το “α, βαρεθήκαμε τις στούντιο φωτό, πάμε για λάιβ!” που όπως και να το κάνουμε, ε, παραπέμπει σε υπεράσπιση με το ζόρι. Γνώμη μου φυσικά.

θα τα πουμε και αυτα πινοντας μπυρες.

Πιο πανω οι πωλησεις απο το Black (ή εστω αντιστοιχες) θα ηταν παρα πολυ δυσκολο.
ΑΝεβασε το booklet τους Reload τις πωλησεις του Load ? :scream:
Αν θες να πεις οτι αν εκαναν ξανα αντιστοιχες φωτογραφησεις θα επεφταν ακομα περισσοτερο οι πωλησεις , μπορει να ειναι και αληθεια αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο.
Τα Loads ηταν να βγουν σαν ενας δισκος το ξερουμε, αυτο . Φωτος στα Loads υπαρχουν και απο concept φωτογραφηση στο τελος του 95 (μεχρι και ουρα - χαιτη τους Het φαινεται ).
Ειπαμε δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο , το γραψαμε και πιο πανω , ουτε εσυ μπορεις να εισαι 100% σιγουρος για αυτο που λες , ουτε ο Γιαννης ή εγω .

καρδουλες αγαπες κτλ .

3 Likes

E;!

Να κοπάσει λίγο το κράξιμο και να ασχοληθεί ο κόσμος περισσότερο με την ουσία. Αυτό. Τίποτα άλλο. Εκτός από καρδούλες :slight_smile:

2 Likes

Χρόνια Πολλά Kirk :wink:

3 Likes

Ποιος γαμει τα μπουκλετς μωρε;

1 Like

τις μπουκλε(τ)ς , ομως ;

1 Like

Κοιταξε, καταλαβαινω οτι για μερικους απο εσας, το να εχουν metal εμφανιση και το παλιο λογοτυπο οι Metallica ειναι πολυ σημαντικο, οποτε δε θα στο χαλασω. Αληθεια θεωρεις οτι ειναι μεταλ διασκευες η διασκευη στο Turn The Page και στο Tuesday’s Gone και στο Astronomy ας πουμε, και οχι hard rock? Ή τελος παντων, ποσο πιο μεταλ ειναι απο τον ηχο στο Load και το Reload?

Η τεχνοτροπια τους σε ολο το δευτερο μισο των 90ς ειναι η ιδια γενικοτερα, ναι. Και στα singles, και στις φωτογραφησεις, και στα παντα. Εχω βαλει ηδη παραπανω τις φωτογραφιες για να τις δεις αν θελεις, δες ποσες φωτογραφιες ειναι οι ΑΤΙΜΩΤΙΚΕΣ για σενα, στις οποιες φοραει ο Λαρς γουνα (αληθεια, σε πειραξαν και οι τιραντες???).

Τελος παντων δε θα κατσουμε να το συζητησουμε αλλο, μπορεις να πιστευεις αν θελεις οτι στο Reload και στο Garage Inc οι Metallica μετανιωσαν την προδοσια τους και ζητησαν αφεση αμαρτιων απο τους αγνους μεταλλαδες για τα εγκληματα του Load. Εγω 20 χρονια τωρα πρωτη φορα το ακουω αυτο το πραγμα, και οχι απλα δε μου ειχε περασει απο το μυαλο, αλλα δεν το ειχα δει και πουθενα γραμμενο, δεν ειχα ακουσει κανεναν να το λεει, και προσωπικα το βρισκω πολυ αστειο σαν σκεψη.

Παω να ακουσω το St. Anger, στο οποιο ειχαν το παλιο λογοτυπο και ηταν πλεον ΤΡΟΥ… oh wait…

2 Likes

Κοίταξε, ότι και να σου απαντήσω θα διαβάσεις ότι θέλεις, οπότε άστο είναι και Σάββατο βράδυ. Cheers!

4 Likes

βρε Metallica family , Μην μαλωνετε …

WE DON’T GIVE A SHIT !!!

3 Likes