Μetallica

Δικαίωμα του οποιουδήποτε να του αρέσει η Γεωργία Βασιλειάδου ως γυναίκα και δικαίωμά μου να θεωρώ το γούστο του τραγικό.

Τελικά μπορείς να διαφωνείς με μια λίστα με γυναίκες στην οποία #1 βάζει κάποιος την Βασιλειάδου, αλλά δεν μπορείς να διαφωνείς με μια λίστα με δίσκους των Metallica που βάζει κάποιος #1 το Reload; Δεν είναι διαφωνία στο γούστο η πρώτη αλλά είναι η δεύτερη; Με έχεις μπερδέψει

Απαντας μονος σου με τα quotes,δεν εχω να πω κατι παραπανω.
Το γουστο ειναι γουστο, δεν μπορει να διαφωνει καποιος με το γουστο καποιου αλλου. Απλα να μην του αρεσει.
Δεν προσπαθω να το παιξω εξυπνος σε αυτο το σημειο, απλα εκφραζω την αποψη οτι δεν ειναι ασπρο μαυρο στο γουστο. Το να διαφωνει καποιος με το γουστο του αλλου, δεν προσφέρει τιποτα ουτε στον πρωτο, ουτε στον δευτερο. Ειναι κριτική διχως νοημα, διχως αντικρισμα, απλα for the shake of criticism, γιατι απο γεννησιμιού μας εχουμε μαθει να διαφωνουμε και να συμφωνουμε και οχι να ακουμε και να βλεπουμε την ουσια των λεγόμενων του αλλου. Αυτα. Δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος.
Edit: τα ιδια ισχυουν για ολων των τυπων τα γουστα. Γυναικες, ανδρες, μουσικη,τεχνες ολων των ειδων, σεξ και οτι αλλο εχει προσωπικο γουστο μεσα.

2 Likes

Εγώ δεν είχα κανένα σκοπό να το συνεχίσω, απλά φάνηκες πολύ πιο διαλλακτικός με τη Βασιλειάδου από όσο ήσουν το πρωί. Anyway, για να το κλείσουμε και να μην κουράζουμε, δεν διαφωνώ :sunglasses: στο ανούσιο του να επιτίθεται κάποιος στο γούστο του άλλου. Άλλωστε αυτή δεν είναι το νόημα του “γούστου”; Το τι γουστάρει κάποιος, σωστά; Αν κάποιος την βρίσκει με την Βασιλειάδου ή με το Reload (περισσότερο από ότι με το MOP εννοώ, γιατί επ’ ουδενί δεν είναι κακό/μέτριο άλμπουμ…είναι γαμημένα καλό!) γούστο του και καπέλο του. Η κουβέντα για την αντικειμενικότητα στις τέχνες είναι ένα εντελώς άλλο πράμα και σίγουρα debatable και δεν υπάρχει λόγος να το ανακινήσουμε πάλι. Ας πούμε πως απλά δεν συμφωνώ 100% πως η μουσική (και άρα η τεχνη γενικότερα) είναι υποκειμενική.

εντιτ: επίσης, η αντίδρασή μου στην λίστα του κουίντομ ήταν χιουμοριστικού τύπου, άλλο που το πήρε σοβαρά μετά και σίγουρα δεν άσκησα κριτική.

2 Likes

Πάρτε όλοι καρδούλες ρε γαμημενοι!

2 Likes

Καμιά λίστα θα φτιάξουμε? Τι θα γίνει?

3 Likes

Βασικα αυτο ακριβως θα γινει, θα σου πω ακριβως τι πρεπει να καταλαβεις απο αυτα που εγραψα, γιατι τα εγραψα ΕΓΩ, και ξερω πολυ καλυτερα τι εγραψα και τι εννοω ΕΓΩ απο οτι ξερεις εσυ, με την εντελως λανθασμενη ερμηνεια σου. Κι αν συνεχισεις να λες οτι ξερεις καλυτερα απο μενα τι εννοω και τι γραφω ΕΓΩ, για τα πραγματα που γραφω, τοτε θα σου πω και να παρεις καμια Stimorol τσιχλιτσα να μασησεις, γιατι θελω να ειμαι ευγενικος και δε θελω να σου πω να βουλωσεις το στομα σου, οπως θα σου ειχα πει εδω και πολλα ποστς αν ημουν εσυ.

Γενικα την επομενη φορα να σκεφτεσαι περισσοτερο πως θα εκφραζεσαι, γιατι εχεις γινει εριστικος και αγενης και δεν εχω καν αντιδρασει, πολυ απλα γιατι βλεπω οτι δεν υπαρχει νοημα. Και μη με απειλεις οτι θα μου απαντησεις οπως μου αρμοζει, γιατι δεν εχεις απαντησει 4 ποστς τωρα οπως αρμοζει, οποτε δε θα το κανεις ουτε τωρα, δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να μπορεσεις να κανεις πολιτισμενο διαλογο, οταν υποθετεις οτι τα ξερεις ολα, οχι μονο για τη μουσικη για την οποια μιλαμε, αλλα ουτε για τον “συνομιλητη” σου (δεν υπαρχει καμια συνομιλια, μονο μια αισχρη δημαγωγια του χειριστου ειδους απο την πλευρα σου, αφου θελεις να παρουσιασεις το οτι σε θιξαμε εσενα και τους “μεταλλαδες” φιλους σου, χωρις να αναφερθω σε ΤΙΠΟΤΑ απο ολα αυτα).

Δεν ξερεις ΟΥΤΕ ΧΡΙΣΤΟ ΟΥΤΕ ΠΑΝΑΓΙΑ για μενα, και για τιποτα απο αυτα που γραφω και εννοω, οπως φαινεται απο τις απαντησεις σου, αρα μην υποθετεις τιποτα και ασε το αλαζονικο υφακι. Πολλα μας τα πες, φτανει τωρα. Εχουμε και δουλειες, και οπως μου ειπαν ηδη και αλλοι 2 συμφορουμιτες, “τι καθομαι και ασχολουμαι μωρε με τον Βικ να πουμε, αν ειναι δυνατον”. Και εχουν δικιο.

Σε ευχαριστω για την υποθεση σου που ειναι σαν κοπλιμεντο, αλλα απο κοντα ειμαι ακριβως οπως ειμαι και στο φορουμ. Λεω αυτα που πιστευω, τα στηριζω με παθος και με επιχειρηματα, και δεν αντιδρω ποτε με οποιον διαφωνει και εχει αλλη αποψη σε υποκειμενικα θεματα, ειδικα οσον αφορα τη μουσικη και τον κινηματογραφο. Δεν υπαρχει καμια χολη για το μεταλ και τους μεταλλαδες, και αν σου ξινιζει κατι, να το κοιταξεις.

Το ελιτιστικο υφος δεν ξερω απο που προκυπτει, δε νομιζω οτι ειναι και πολυ ελιτιστικη αποψη να λεω οτι μου αρεσει ας πουμε το Reload και ολοι οι αλλοι δισκοι των Metallica, και να τονιζω 100 φορες πως σεβομαι ακομα και την αποψη αυτου που του αρεσει το St. Anger περισσοτερο, αλλα για να το λες εσυ, κατι παραπανω θα ξερεις.

3 Likes

…αν φτιάξουμε καμιά λίστα όμως, το ReLoad θα το βάλω τελευταίο. Να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

3 Likes

:kissing_heart::stuck_out_tongue::grin:

2 Likes

Ισορροπία μαδερφακερς

Κανονικά θα έπρεπε να σου τρίψω μία μία τις μαλακίες που έχεις γράψει στα μούτρα σου, που φάσκεις και αντιφάσκεις σε κάθε δεύτερο ποστ σου, επειδή δεν έχεις καν την στοιχειώδη τσίπα να παραδεχτείς τι σκατά γράφεις (ή είσαι τόσο χαζός και δεν αντιλαμβάνεσαι πώς γράφεις), που έχεις και το θράσος να μου λες αυτά που λες, αλλά πραγματικά, λυπάμαι πολύ που ασχολήθηκα τόσο. Πραγματικά δεν άξιζε τον κόπο.

Καληνύχτα και καλή συνέχεια.

2 Likes

Δεν ξέρω αν το πόσταρε κάποιος πιο πριν.

4 Likes

Ποιος το γαμει το βιντεο, για Μεταλλικα θα λεμε τωρα;

2 Likes

Ποιός και γιατί έσβησε ποστ μου, χωρίς να μου σταλεί καν μήνυμα?

1 Like

Δάκτυλος Λαρς πιστεύω. Αυτός είναι πάντα πίσω από όλα τα άσχημα.

3 Likes

Να που εγραψες κατι με το οποιο συμφωνω απολυτα. Θα το φυλαξω και θα το κανω κοπυ πεηστ σε θρεντς δισκων που ενω καποιοι δεν τους γουσταρουν μπαινουν και σπανε μπαλες με 500 ποστς για το ποσο για τον πουτσο και κολλημενοι μεταλλαδες ειναι αυτοι που τους γουσταρουν.

Σε καποιου την λιστα που θα εχει το BIN τελευταιο και το Host προτελευταιο?

Μην εισαι ποζερας και χιπστεροελιτιστης που σπας παπαρια με την “ανοικτομυαλια” σου για να μας δειξεις ποσο υπερανω εισαι απο το μεταλ και ποσο πλεμπα και οπισθοδρομικοι ειμαστε οι υπολοιποι. Δεν χαρακτηρισα ε, υποτακτικη εβαλα.

1 Like

Οχι, δεν καταλαβες, ΕΓΩ θα στα τριψω στη μουρη, γιατι προσβαλλεις παλι και με λες ειτε ξεδιαντροπο εμμεσα, ειτε δυνητικα χαζο. Ντρεπομαι για παρτη μου και που σου απανταω ενω ειπα οτι δε θα το κανω, αλλα απανταω γιατι εισαι ΔΗΜΑΓΩΓΟΣ, και δεν το ανεχομαι.

Εχω ηδη εξηγησει τι εννοουσα εδω περα, κι ακομα κι αν δεν το εθεσα σωστα εδω αποπανω, το εξηγησα αργοτερα. Δε θα γραφω τα ιδια. Αλλα οταν το εγραψα, ειχα στο μυαλο μου συντακτες οπως αυτος που διαλεξε αυτον τον τιτλο: http://www.metalinjection.net/latest-news/drama/james-hetfield-throws-metallicas-load-reload-under-the-bus-says-he-wasnt-100-into-it ή αυτος που εκανε αυτην την κριτικη: https://www.punknews.org/review/15136/metallica-reload ή αυτος που εκανε αυτην την κριτικη πανω πανω (οι αλλες απο κατω ειναι καλες κριτικες, ειτε ειναι αρνητικες ειτε θετικες): https://www.metal-archives.com/reviews/Metallica/ReLoad/490953/

Θα στο πω αλλη μια φορα, γιατι φαινεται να μην διαβαζεις καν αυτα που γραφω. Δεν περιστρεφεται ο κοσμος γυρω σου. Δε μου περασες εσυ συγκεκριμενα ουτε μια φορα απο το μυαλο οταν εγραψα για το Reload. Δεν εχω διαβασει ποτε καμια δικη σου κριτικη στο blog σου. Εχω διαβασει κριτικες εδω περα, και με καποιες συμφωνω, με καποιες διαφωνω. Δε θεωρω καν οτι κανεις “κακες” κριτικες, ακομα κι αν διαφωνω μαζι τους.

ΥΓ. Να και μερικες κριτικες που εστιαζουν στη γαμημενη ΜΟΥΣΙΚΗ, ανεξαρτητα απο το ποσο καλη ή κακη τη βρισκουν: https://www.sputnikmusic.com/review/680/Metallica-Reload/
https://www.theodysseyonline.com/metallica-reload-album-review
(εχω κι αλλα παραδειγματα και για αλλες μπαντες και δισκους, αλλα δε θα βαλω αλλα λινκς)

4 Likes

Εγώ ζητάω συγγνώμη από όλους και από εσένα για τον εκνευρισμό μου και το ύφος μου και το πρήξιμο που το συνέχισα τόσην ώρα, καλό δεν έκανε σε κανέναν. Και κανένα καλό δεν θα κάνει να απαντήσω και σε αυτά.

Αυτά και καλή συνέχεια.

5 Likes

Για το ΥΓ, εμένα οι κριτικές song by song που είναι τόσο περιγραφικες δε μου αρέσουν και τοσο. Τις έβρισκα χρήσιμες πριν 20 χρόνια. Έχουν ουσία σε μια προ ακρόαση πχ, αλλά πέραν αυτού…

1 Like