Μetallica

Φαίνεται ότι κάτι ηχογραφούν πάντως… μάλλον

1 Like

Λογικα ηχογραφουν κατι πολυ μαζεμενο και καθως πρεπει, γιατι απο οτι φαινεται εχουν αρχισει και γινονται προκλητικοι και επιθετικοι παλι, και εγω νομιζα οτι αυτα μας τελειωσαν αρχες του 1997, οταν συμμαζευτηκαν δηλαδη:

Ντρεπομαι για λογαριασμο του Λαρς που τολμαει και βαζει τους μεταλλαδες σε τσουβαλι, και νιωθει την αναγκη να διαχωρισει τη θεση της μπαντας του απο το metal. Το metal σας δινει ψωμι να φατε εδω και 35 χρονια ρε κακομοιρηδες, κι εσεις εχετε το θρασος να λετε οτι σας βαζει σε καλουπια? Τελος παντων, ελπιζω με το νεο αλμπουμ διασκευων (αν οντως γινει αληθεια αυτη η φημη) να το κανουν οπως με το Garage Inc. και να εχει μεσα τις διασκευες που μας χρωστανε ολες μαζι σε ενα δισκακι (Iron Maiden κτλ) και στο αλλο δισκακι να εχει κανα 2-3 Diamond Head, Black Sabbath και ισως και καμια Lady Gaga ετσι για το ξεκαρφωμα οπως ειχε Nick Cave το αλλο. Οπως τα ρασα δεν κανουν τον παπα, η γουνα δεν κανει τον ροκσταρ ρε Λαρς…

3 Likes

Για άλλη μία φορά γενικεύσεις ορμώμενος -προφανώς- από αυτή την πρόταση: “I remember when the second record came out, ‘Ride The Lightning’, and there was acoustic guitars on it,” he continued .“There were members of the metal community that were infuriated about the fact that there was an acoustic guitar on a METALLICA record.” την οποία χρησιμοποιεί σαν απόδειξη των λεγομένων του και η οποία προφανώς εστιάζει σε μία μειοψηφία και δεν υπάρχει κάποιο valid point στο να γενικεύσεις την εξαίρεση/μειοψηφία. Επίσης, αυτό δεν είναι ίδιον των μεταλλάδων (οι οποίοι ακολουθούν μια μουσική που ξεκίνησε από τους Sabbath και έχει εξελίξει έναν ήχο που πιάνει από Tool και Baroness μέχρι Gojira και Thorns συν τις μπάντες που χρησιμοποιεί σαν παράδειγμα ο Λαρς αυτοαναιρώντας εν μέρη όσα είπε -πόσο εξελίχθηκαν άλλα “ανοιχτόμυαλα” είδη μουσικής άραγε; ). Οι μεταλλάδες θεωρούν το RtL ένα από τα κορυφαία άλμπουμ όλων των εποχών. Όχι το 2017, στα 80s.

Το να μη βγάζουν 2 φορές τον ίδιο δίσκο (που το έκαναν, βλέπε Reload και -πριν φωνάξει κανείς “μία κυκλοφορία”- DM) δεν είναι απαίτηση κανενός μεταλλά. Είναι επιλογή τους. Επιλογή άλλων -βλ AC/DC, Motorhead κοκ- είναι να βγάζουν τον ίδιο δίσκο. Σεβαστοί και οι μεν και οι δε. Άλλωστε μιλάμε για 2 από τις αγαπημένες του μπάντες.

Το 1996, δε θες να το καταλάβεις προφανώς. η ένσταση είναι στο ότι από την ανοιχτομυαλιά του “δεν μπαίνουμε σε καλούπια” κατέληξε, από τον Lars κατά βάση, στην κλειστομυαλιά του “το μέταλ πέθανε”. To ίδιο κάνεις κι εσύ σε βαθμό ξεχειλώματος όμως. “Είμαι τόσο ανοιχτόμυαλος που τσουβαλιάζω ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων -και άρα εξ’ ορισμού ετερόκλητο- κάτω από -guess what?- μία ταμπέλα βάση της οποίας τους κρίνω/καταλήγω σε συμπεράσματα!”

Χρήσιμη η καρικατούρα του μεταλλά σαν κολλημένου, αλλά εγώ αυτή την κλειστομυαλιά την έχω δει κατά βάση σε άλλα είδη μουσικής και ντεμεκ diverse κοινό.

1 Like

Κοιταξε, δεν ξερω ποτε ειπα εγω ολα αυτα που γραφεις οτι ειπα, και ποτε ακριβως εκανα τσουβαλιασμα, αλλα δυο πραγματακια ξερω στα σιγουρα:

  1. Ο Λαρς τα λεει Ο Λ Ο Σ Ω Σ Τ Α και γενικα κλεινει στοματα. Και λεει εν ετει 2017 (με το ενα ποδι μεσα στο 2018) ακριβως τα ιδια που ελεγε και το 2007, και το 1997, και το 1987.

  2. Αν εγραφα ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ αυτα που εγραψε ο Λαρς, θα ειχαμε υπεραναλυση του ποστ μου για τις “σποντες” που πεταξα κατα των μεταλλαδων, ψυχολογικη αναλυση του χαρακτηρα μου, και επικληση στο ενοχο παρελθον μου, για να μου αποδειχθει καταμουτρα τι εννοω και τι πιστευω βαθια μεσα μου, ακομα κι αν εγω δεν το ξερω.

Οποτε το ρεζουμε ειναι το εξης. They’ll never stop, they’ll never quit cause they’re Metallica, και αν πιστευει κανεις οτι υπηρχε φαση στην οποια εκτραχυνθηκαν, εκτροχιαστηκαν, προκαλεσαν, και αλλα τετοια (και μετα τα μαζεψαν κιολας), λυπαμαι πολυ, αλλα εγω δεν το βλεπω πουθενα. Παντοτε οι ιδιοι ηταν, ειναι, και απο οτι φαινεται θα ειναι κιολας. Δηλαδη σορρυ, αλλα ποσες φορες σε μια συνεντευξη πρεπει να πει ο Λαρς οτι δεν τους εκφραζει η ταμπελα του ΜΕΤΑΛ στα ισα? Γιατι σε αυτην την συνεντευξη το λεει καπου 5. Αν τις προσθεσουμε με τις καμποσες χιλιαδες που τα εχουν πει κι αυτος και οι αλλοι στο παρελθον μας κανουν αρκετες φορες.

ΥΓ. Δε μου εκανε καμια ιδιαιτερη αισθηση η προταση που εκανες quote, απο την αλλη αυτο ειναι πραγματικα ανεκτιμητο και τον αγαπω ακομα περισσοτερο: “We have had an at-times slightly tumultuous relationship with the metal community because we have never wanted to play by the rules that were set, and so, within that world there is — and it’s important that I choose my words carefully here — there can be a preference for sameness. There can be a slightly conservative creative approach, which is that people play it safe rather than take risks… There are particular aesthetics and stuff — you know, the album covers are supposed to look this way, and you’re supposed to look this way and act this way and have this certain kind of attitude or demeanour about you and all this type of stuff, and we’ve always found a lot of that stuff really silly, and we found a lot of it stifling and limiting and really almost suffocating.”

2 Likes

Οσον αφορα αυτο… αρκει να διαβασεις τα σχολια στο τελος του αρθρου για να καταλαβεις. Εχω δακρυσει με το ποσοι εγιναν triggered απο τα σχολια του Lars :touched: Ο αλλος λεει οτι δεν εβγαλαν τιποτα καλο μετα το Master Of Puppets, καποια στιγμη πρεπει να μαζεψουμε ολα τα σχολια να γελαμε με τις ωρες.

Πάνω στο ΥΓ σου έγραψα ότι αυτοαναιρείται αναφέροντας τις μπάντες που αναφέρει και κάνει λάθος γιατί η εξέλιξη του μεταλ είναι τεράστια και σίγουρα δεν είναι μπάντες και κοινό που ακούν μόνο NWOBHM ήχο. Ας μου βρει κάποιος ένα είδος μουσικής που κάτω από την ίδια ταμπέλα μπαίνουν οι Meshuggah και οι Ζeal and Ardor πχ κ εγώ θα παραδεχτώ πως οι μεταλλάδες είναι κολλημένοι που επαναστατούν όταν κάποιος παίζει κάτι έξω από τα θέσφατα.

Δηλαδή ποιος λογικός άνθρωπος εν έτη 2017 πιστεύει ότι ο μέσος “μεταλλάς” απορρίπτει κάποιον που δεν έχει μακριά μαλλιά, δε φοράει περφετο και βερμαχτ και δεν ακούει μόνο Angelwitch ή τους Saxon και τους DH (για αμφότερους τους οποίους δε σταμάτησε να μιλάει στο m&g που έτυχε να είμαι παρόν);

Επίσης, ‘They cut their hair,’ or, ‘They do a photo shoot in Saint Laurent jackets,’ or whatever. It’s, like, who gives a shit?
εμ, μάντεψε Λαρς, ΕΣΥ! Ναι, κανείς δεν ασχολείται με το αν κουρεύτηκαν πλέον, αυτοί επέλεξαν να απαντάνε σε αυτούς το 1996 και αυτός επιλέγει να το επαναφέρει 20 χρόνια μετά.

Ναι, πολύ λογικό να μην μπορεί ο Χ Λαρς να κατανοήσει/αποδεχτεί την κλειστομυαλιά κάποιου που υα του “υπαγορεύσει” τι να παίξει και σε τι όρια να κινηθεί (θεμιτό όμως για τον τελευταίο να τον απορρίψει αν δεν τον γεμίζει). Το θέμα όμως είναι πως αυτό δεν είναι ίδιον της “μεταλ κοινότητας” που αναφέρει. Τα ίδια έκανε και το κοινό του Glasto αλλά εκεί έδωσαν μία πολύ classy απάντηση, χωρίς να μπουν στη διαδικασία να χαρακτηρίζουν, μειώνουν κλπ κλπ.

όσο για το double-post, ε ναι μιας και τα social media κατακλύζονται από χρήσιμα, ψύχραιμα και ουσιαστικά σχόλια. Είναι πάλι ίδιον των μεταλλάδων να μηδενίζουν online ή να κάνουμε κανόνα αυτούς που λένε ότι οι Metallica πέθαναν μετά το MoP πχ.
Eπίσης, τώρα που έριξα μία ματιά στα σχόλια -και δεν είναι τραγικά πέρα από 1-2- υπάρχει και αυτό ανάμεσα τους:
A common misconception is that some of us don’t appreciate post-AJFA material because “we want everything to sound like RTL and MoP”. No. I don’t appreciate it because it smokes pole.
“Angel Rat” and “The Outer Limits” don’t sound at all like “War and Pain” or even “Dimension Hatross”, they’re definitely not as heavy but they’re awesome albums.

Αν και διαφωνώ με την ουσία, η λογική είναι εκεί που εστιάζω. Το να λέμε πως σε όποιον δεν άρεσε το Load πχ είναι επειδή είναι κολλημένος μεταλλάς δεν ισχύει. Στην πλειοψηφία αυτών που δεν τους άρεσε, είναι για το λόγο που εξηγεί ο συγκεκριμένος. Στο παράδειγμα του πχ θα προσέθετα τους Gojira Που σε κάθε δίσκο μαλακώνουν και πιο πολύ τον ήχο και παρόλα αυτά αποθεώνονται και πιο πολύ.

1 Like

Υπάρχει άνθρωπος που μένει πάντα ίδιος?

Quintom μην το πάρεις σοβαρά,απλά το thevodi πόσταρε μια παπαρια!

2 Likes

Κακο φωτοσοπ, ο Λαρς γεννηθηκε Δανια και αρα δεν παιζει να ειναι περιτομημενος (συμφωνα με τον Αλεχαντρο ομως ισως ειναι λιγο λοβοτομημενος!)

Μπορώ να διαφωνώ με αυτή την πρόταση: [quote=“QuintomScenario, post:8731, topic:3588”]
there can be a preference for sameness. There can be a slightly conservative creative approach, which is that people play it safe rather than take risks
[/quote]

χωρίς να τον χαρακτηρίζω ή να τσουβαλιάζω. Το γιατί διαφωνώ και το θεωρώ λάθος το ανέπτυξα παραπάνω. Όπως μπορώ να τον υπερασπιστώ από την άλλη για το Ναπστερ… Το ότι μου αρέσει η μουσική του ή τον θεωρώ ενδιαφέρουσα προσωπικότητα δε σημαίνει πως θα αποδεχτώ και ότι πει κι ας είναι και αυταπόδεικτα λάθος.

edit: Άλλη μια άποψη που συμφωνώ:
I’m all for bands branching out into different musical directions as long as it’s good. I would bet that most agree. Sure there are some that simply hate when things change but Metallica did release some pretty poor music and fans’ reactions were justified.
Disclaimer: Δε βρίσκω “poor” το Load, που δεν είναι μεταλ, βρίσκω το St. Anger που είναι. Αυτό δε σημαίνει το ότι πολλοί βρήκαν τα Loads poor αυτό έχει να κάνει με τα κουρέματα.
Αναφέραμε -ο ίδιος ο Lars ανέφερε- παραδείγματα συγκροτημάτων που άλλαξαν και κατά βάση μαλάκωσαν τον ήχο τους και είχαν φοβερή ανταπόκριση από το (μεταλ) κοινό τους.

Ξαναλέω, η εξέλιξη που είχαν από το ΚΕΑ στο RtL (μέσα σε ΕΝΑ χρόνο έτσι;) είναι κάτι μοναδικό και γιγαντιαίο σαν μέγεθος. Και το κατάφεραν παίζοντας το ίδιο υπο-ιδίωμα! Δεν είναι το πρόβλημα καμία “μεταλ κοινότητα” είναι η έμπνευση/δημιουργικότητα του καλλιτέχνη αυτό που περιορίζει το αποτέλεσμα.

2 Likes

Ναι, απλα εδω στην συγκεκριμενη συνεντευξη τυχαινει να τα λεει ολα σωστα, τι να γινει τωρα. Ολες οι τασεις τις οποιες περιγραφει υπαρχουν. Ολα οσα γραφει ειναι η δικη του ερμηνεια και αντιμετωπιση για τη μουσικη και τις αποφασεις των Metallica. Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν τα περισσοτερα που γραφεις με αυτα που λεει ο Λαρς, και με οσα εγραψα εγω.

Δεν ξερω πως γινεται να μην βρηκες τραγικη την συντριπτικη πλειοψηφια των σχολιων κατω απο το αρθρο. Με εξαιρεση ελαχιστους, οι περισσοτεροι κραζουν τον Λαρς απλα γιατι ειναι κουλ το να κραζεις τον Λαρς, τελος. Μακαρι να ηταν μονο στα social media αυτη η κατασταση, αλλα τι να κανουμε τωρα, δεν ειναι, και σιγουρα δεν ηταν η ευκολια των social media το 1996 και ολα τα χρονια απο τοτε μεχρι τωρα.

Και οχι, δεν ειναι ο Λαρς που καθεται να ασχολειται με μεσαιωνικες αποψεις. Τις αντιμετωπιζει ακομα και φετος, και περσι, και καθε χρονο. Εσυ θεωρεις οτι αυτες οι αποψεις υπηρξαν γιατι ο κοσμος δεν ενεκρινε τη μουσικη αλλαγη, και μαλιστα μπορει να αναφερεσαι και στην ποιοτητα της μουσικης. Εγω θεωρω οτι πολυ μεγαλυτερο παραγοντα επαιξαν τα προσωπικα κολληματα με τις ταμπελες, τα κουρεματα, το υφος, και ο ηχος, παρα οι συνθεσεις, τι να γινει τωρα. Με βαση αυτα που εχω δει εγω απο τοτε μεχρι τωρα, δεν υπαρχει καν αμφιβολια στο δικο μου το μυαλο οτι το ανελεητο κραξιμο γινεται με βαση αυτους τους παραγοντες, και οι περισσοτεροι δε θυμουνται καν περισσοτερα απο 5-6 τραγουδια εκεινης της εποχης. Μπορουμε απλα να διαφωνουμε, δεν ειναι κακο :stuck_out_tongue: Σιγα που ειναι χωρις προβληματα η “μεταλ κοινοτητα”, γενικοτερα, αλλα ποσο μαλλον στο συγκεκριμενο.

1 Like

Ε μα δεν τα λέει σωστά. Λέει πως οι μεταλλάδες θέλουν να ακούν το ίδιο πράγμα και σήμερα είχε στην εκπομπή του τους DEP. Δηλαδή τι σχέση έχει το μέταλ του 2017 με αυτό του 1983 λ.χ;
Απο κάτω στα σχόλια η πλειονότητα αυτό λέει. Παίξε ότι θες αλλά δε μας άρεσε.
Το Load ακόμα και σήμερα αντιμετωπίζεται σαν ένα άλμπουμ σαφώς κατώτερο του AJFA για παράδειγμα που -τι να κάνουμε- για το 99% του κόσμου είναι έτσι. Αυτό δε σημαίνει ότι το 1% είναι λάθος, ούτε πως ζητάνε από τους Μεταλλικα να βγάζουν το ίδιο άλμπουμ κάθε φορά.

Ο Λαρς λέει πως ένα μέρος της μεταλ κοινότητας είναι συντηρητικό. Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε είδος μουσικής γιατί -προφανώς- κάποιοι άνθρωποι έλκονται από αυτό τον ήχο. Επιλέγει να ασχολείται με μειοψηφίες που όσο κι αν φέρει παράδειγμα τους 5-10 που έκραξαν για την ακουστική του RtL (μα σοβαρά τώρα), δεν υπάρχει ούτε μια κριτική που να το θάβει, ούτε ένα poll back in the day που δεν το έβγαλε μέσα στα κορυφαία της χρονιάς/δεκαετίας/ιδιώματος.

Καλώς οι Μεταλλικα παίζουν ότι τους καυλώσει λοιπόν, αλλά ας μη νομίζουμε πως μετακίνησαν και τις τευτονικές πλάκες με την κοσμογονία του Load, ούτε ότι ήταν σταυροφόροι της προόδου και εξέλιξης. Αυτό το έκαναν όμως με την κοσμογονία του Puppets και του RtL (πάντα προσωπικά μιλάω).
Θεωρώ αστείο το 2017 ο Λαρς, ο ηγέτης της πιο mainstream metal μπάντας να θεωρεί πως υπάρχει επαρκές δείγμα ανθρώπων που τον απέρριψαν για το κούρεμα του.

Δηλαδή το ότι έκανε συνεργασία με τη Gaga πως το εξηγεί ότι δεν υπήρξαν αντιδράσεις; Ίσως αυτό δείχνει -ίσως ξαναλέω- πως ο ήχος δεν άρεσε πιο πολύ από το κούρεμα; Και το γράφει κάποιος στον οποίο το Load του άρεσε έτσι; Ούτε πιο ανοιχτόμυαλο με κάνει αυτό, ούτε κολλημένο αυτόν που τους γύρισε την πλάτη. That’s it.
Κι αν τους αρέσει τόσο, ε ας το παίξουν live μια φορά.

1 Like

Γενικως καλα και πολιτισμενα τα λετε και οι δυο, εγω ειμαι πιο πολυ προς την πλευρα του @QuintomScenario, νομιζω πως το Load απαξιωθηκε λογω διαφορετικοτητας (σε μουσικο και …οπτικο τομεα) και οχι επειδη δεν ειχε καλα τραγουδια, ηταν (και ενδεχομενως ειναι) σχετικα μακρια απο τα ακουσματα των μεταλλαδων. Ομως, οπως εχω ξαναπει, ας μην ξεχναμε (και ας το υπενθυμισει καποιος και στον Λαρσακο) οτι το συγκροτημα λεγεται Metallica.

1 Like

Δηλαδή έπρεπε το 1981 να αποφασίσει ότι θα λέγεται το συγκρότημα του, rockallica ή hardrockallica γιατί θα ήθελε να εκφραστεί αργότερα και λίγο διαφορετικά σε σχέση με την πίεση που ένιωθε ο ίδιος από την Metal community.

Το έχουμε ξαναπεί. Ναι Metal μπάντα είναι οι Metallica ίσως η μεγαλύτερη που έχει υπάρξει αλλά πατάνε και στο hard rock Και για αυτό είναι τόσο πετυχημένοι γιατί η μουσική τους το image τους είναι εύκολα αποδεκτό και από τους rockers που δεν έχουν σχέση με το Metal.

Δεν ξέρω γιατί είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος αυτό . Τα δεδομένα του 2017 , δεν ήταν δεδομένα στα τέλη των 80s Και στις αρχές των 90s.

Και τέλος σαφώς και δεν είναι κακό να είναι κάποιος μεταλλας και καλά κάνει αλλα αν κάποιος δεν είναι μεταλλας αλλά έχει τέτοιες κοινες “βάσεις” δεν σημαίνει ότι το παίζει ελιτιστης κτλ .
Οι “παραδοσιακοί” μεταλλαδες , τουλάχιστον εκείνοι που ξέρω εγώ, δεν έχουν φίλε Alejandro τους tool ή τους gojira ή τους soundgarden στο ίδιο βάθρο που έχουν πχ τους manowar ή τους Saxon. Εκείνοι που άκουγαν τότε deftones δεν ήταν αυτό που λέμε “μεταλλας”.

Από τότε που τα πράγματα τα άλλαξαν οι ίδιοι οι Metallica Ακόμα και με την απόσταση τους από την ταμπέλα του Metal , η μουσική κοινότητα όπως και η metal έκαναν βήματα και πρόοδο . Μάντεψε ποιοι το ξεκίνησαν ή τουλάχιστον το εβαλαν σε αυτες τις βάσεις σε ολόκληρο τον κόσμο .

Κάποιος μπορεί να διαφωνεί μαζί μου. Αλλά με τον Lars δεν γίνεται να διαφωνείς Αφού ο ίδιος λέει την δική του αλήθεια για την δική του μπάντα για τις δικές του επιλογές και τι τον οδήγησε να τις πάρει.

1 Like

Φυσικά και μπορώ να διαφωνώ με την πρόταση πως οι μεταλλάδες είναι συντηριτικοί και θέλουν να ακούν το ίδιο πράγμα γιατί …εξήγησα παραπάνω γιατί.

1 Like

Ένας φίλος πριν χρόνια μου συνέστησε τους Isis,που τους θεωρώ αρκούντως μέταλ και η συναυλία τους στην Αθήνα ήταν από τις καλύτερες που έχω πάει. Τους έβαλα στα ακούσματά μου, αλλά αυτός ποτέ δεν έβαλε τους Bathory. Έμεινε στη φάση που είχε ξεκινήσει με SOAD,Tool,Mastodon και γενικά μέταλ νέας κοπής. Συντηρητικό τον θεωρώ να σας πω την αλήθεια.

4 Likes

αν ακουει μονο τετοια ναι ειναι . Τωρα τον συντηρητισμο μας θα μετρησουμε ; Ολοι μας για τους αλλους θα βρουμε κατι να πουμε.

Δεν θεωρω τον εαυτο μου “ανωτερο” γιατι μου αρεσουν το ιδιο πχ και οι Arctic Monkeys με τους Judas Priest ή οι Soundgarden Με τους Slayer ή οι Kyuss με τους Maiden.

Απλα οταν μιλαμε για την μουσικη εξελιξη μια μπαντας η οποια εδειξε κιολας οτι δεν μενει στα ιδια απο πολυ νωρις , φτασαμε στο σημειο να τρωει “κραξιμο” απο συγκεκριμενη μεριδα κοσμου , οχι τοσο λογω της μουσικης αλλα λογω εμφανισης απο concept photos.
H ωραια μουσικη ειναι ωραια ξεχωρα απο το ειδος . Τιποτα δεν ειναι απολυτο απλα δεν μπορω να συμφωνησω οτι η συγκεκριμενη μεριδα κοσμου ειχε δικιο. Η ιστορια δειχνει οτι μαλλον αδικο ειχαν.

Υ.Γ. Alejandro εδωσες 2 παραδειγματα συγκροτηματων που παιζουν ιδια μουσικη ή εστω παρομοια μουσικη σε καθε δισκο … Μαντεψε παλι. ΔΕΝ ειναι Metal αυτες οι μπαντες . Αυτες οι δυο μπαντες ειχαν το ταλεντο να γινεται αρεστο το μουσικο τους στυλ ακομα και αν ηταν παρομοιο απο δισκο σε δισκο. Ε, λιγοι το εχουν αυτο το ταλεντο (θελουμε κραξιματα αλλα που δεν ασχοληθηκε και τοσο πολυ ο κοσμος γιατι δεν κανουν ολοι γκελ οσο οι Metallica ? εδω ξυριστηκε ο Lemmy μια εποχη και επεφτε μουρμουρα ή οταν εβγαλε το St. Valentine’s Day Massacre EP και ηταν με τιραντες και πουρα δεν επεσε κραξιμο. Who gives a fuck φαση). Υπαρχουν στερεοτυπα και υπαρχουν και ανθρωποι που τα πολεμανε με τον τροπο τους αυτα τα στερεοτυπα.

1 Like

Παιδια υπάρχει και μεριδα κόσμου(δεν τους έχω μετρήσει) που δεν θεωρεί ωραια μουσική το Load,μουσικά δεν το γουσταρε και οχι επειδη πλύθηκαν και χτενίστηκαν!
Εχω μια χαζή ερώτηση,πιστεύετε οτι πολλοι ροκάδες-χαρντροκάδες έχουν το load μέσα στους 100 αγαπημένους τους δίσκους?

2 Likes

Αυτό λέω @thevoid!

Δεν είπα ποτέ ότι είναι μεταλ

Λέω πως κανείς δε ζήτησε από τον Lars να βγάζει το ίδιο άλμπουμ. Ανέφερα πολλά παραδείγματα συγκροτημάτων που ΔΕΝ το κάνουν και κερδίζουν κοινό. Οι Μεταλλικα έχασαν. Ε 20 χρόνια μετά δε μπορεί να φταίει ακόμα το μαλλί.

2 Likes

Καμία όρεξη για μετρήσεις κλπ. Πιστεύω ότι αξίζει μια αναφορά, ότι συντηρητικοί δεν είναι μόνο κάποιοι κλασικομεταλλάδες. Για καποιο λόγο θεωρούνται μέχρι και γραφικοί τέτοιοι άνθρωποι (το βάζω για μπάντες του '80), ενώ οι νεομεταλλάδες ανοιχτόμυαλοι(μπάντες 90s και πέρα). Αστεία θεωρία και κλείνω το οφτόπικ

3 Likes

Συμφωνώ απολύτως. Τα κολλήματα είναι κολλήματα από όλες τις πλευρές. Απλά οι μεταλλαδες πολλές φορές είναι πιο πορωμενοι με την αγαπημένh τους μουσική. Μου την σπάνε αντίστοιχα και οι πολύ κουλ ( συνήθως indie) τύποι που λένε… έλα μωρέ ποιο μεταλ? Και διάφορα άλλα τέτοια όμορφα. Σίγουρα δεν μπορούν να μας αρέσουν όλα ούτε και χρειάζεται αλλά αν η κουβέντα πηγαίνει " μόνο μεταλ ρε" ( ή αντίστοιχα κάποιο άλλο μουσικό είδος) , εεεε τότε θα μπούμε στη λογική “ξεκόλλα και δες έξω από το κουτί σου”.

Alejandro νομίζω ότι θα έπρεπε να επαναπροσδιορισουμε τι εννοούμε μεταλλα και ποιοι ακολουθούν τους Metallica γιατί νομίζω ότι αν κάτι δεν είναι κάτω από την ταμπέλα μεταλ κάπως σου ξενίζει. Όχι οι Metallica δεν έχασαν από τα loads. Αν θέλουμε να πούμε ότι έχασαν μέρος του metal κοινού τους Ναι ισχύει και πολύ ωραία το είπε ο @QuintomScenario για ξεσκαρτάρισμα , αλλά κέρδισαν άλλο στάτους και κοινό από όλο το εύρος του rock.
Το ότι δεν το ζήτησε κανείς το ίδιο άλμπουμ το λες από την δική σου κρίση? Γιατί αυτός λέει άλλα που τα έζησε .

1 Like