Μetallica

Η κριτική του HTSD έχει παραπάνω :stuck_out_tongue:

2 Likes

Δεν το είχα συνειδητοποιήσει, προκαλείς τα μεγαλύτερα πάθη στο rocking σε συνδυασμό με τους Metallica :stuck_out_tongue:.

2 Likes

Μια με το Load μια με τον Λαρς, μια με το HTSD…

Μιας και κάπου γράφτηκε παραπάνω για νέο άλμπουμ διασκευών, θυμήθηκα και αυτό το άρθρο που είχα γράψει σχεδόν πριν 4 χρόνια. Έτσι να 'χουμε να λέμε…

1 Like

Θεωρώ ότι είναι σωστές οι δηλώσεις σε ότι αφορά την metal κοινότητα καθώς αυτή εξετάζει. Δεν εκθειάζει πουθενά άλλους οπαδούς άλλων ιδιωμάτων. Προφανώς και παντού υπάρχουν τα ίδια φαινόμενα. Το ότι όμως επηρεάστηκε κόσμος από τα κουρέματα είναι πέρα για πέρα αληθές και νομίζω πως όλοι το έχουν πετύχει στις τότε συζητήσεις. Και όταν θεμελιώνεται μία εικόνα προς ένα αντικείμενο, δύσκολα ανατρέπεται.

Το ότι είναι αμφιλεγόμενο το αποτέλεσμα (Load) είναι αληθές, αλλά αυτή τη στιγμή 20 χρόνια μετά, είναι για τους ίδιους λόγους που σε κάποιον αρέσει/δεν αρέσει ο οποιοσδήποτε δίσκος. Θέμα γούστου ξεκάθαρα. Για μένα π.χ. είναι ένας δίσκος που δεν τον βαριέμαι με τίποτα. Σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι αδιάφορο. Αλλά δεν μπορεί σε κάθε τι που είναι έξω από τις συνηθισμένες σου φόρμες να αντιδράς (όχι προσωπικά) μόνο και μόνο για την αντίδραση, ενώ μία ζωή μένεις στάσιμος. λ.χ κράξιμο στην ακουστική κιθάρα του ride, κράξιμο στα μαλλιά, κράξιμο στο memory remains, κράξιμο στην συμφωνική, κράξιμο στο i disapper κτλ κτλ. Ο Lars σίγουρα δεν είχε το ελληνικό κοινό στο μυαλό του, απλά εγώ άποψη για αυτό το κοινό έχω και την παρέθεσα.

3 Likes

δε διαφωνώ, ισα-ισα πως θεωρώ (και το έχω γράψει πολλάκις παραπάνω) ότι πλέον το Load κρίνεται για την ουσία/περιοχόμενο του.

Μονη μου ένσταση είναι πως -κακώς για μένα- ο Lars επιμένει να απαντάει σε ζητήματα επουσιώδη φέρνοντας ξανά στην επιφάνεια το ξεχασμένο πλέον θέμα του κουρέματος -όπως είπες και συμφωνώ κανεις δεν ασχολείται πλέον, έχουν κάνει πράγματα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν πιο ακραία στην εξέλιξη της καριέρας τους χωρίς αντιδράσεις- η μεγενθυνοντας την απειροελάχιστη (σε βαθμό που έγινε γραφική και ως τέτοια μονο μνημονεύεται) αντίδραση στα instrumental, ακουστική κλπ στους πρώτους δίσκους. Το ακραίο παράδειγμα είναι χρήσιμο σαν ακριβώς αυτό. Ακραίο. Ποτε δεν ήταν ο κανόνας να κράξουν τους Metallica για τηη ακουστική στο Fight Fire για παράδειγμα, αποδεικνύεται από την ΑΜΕΣΗ αναγνώριση του δίσκου σαν κλασσικός τα χρονια τις κυκλοφορίας του.

Εκεί εγώ δε βρίσκω την παραμικρή χρησιμότητα του να επικαλείσαι (σαν Lars) την εξαίρεση για να επιχειρηματολογήσεις υπέρ τις προόδου. Δε βρίσκω την παραμικρή λογική να απαντάει σε αυτό το κοινό και όχι στους υπολοιπους. Εκεί είναι η ένσταση μου και στη Load-era και τώρα. Και αυτό νομίζω πως τον έφερε στα άκρα (alienated αγγλιστί) το 1996 με μέρος των οπαδών. Με το να απαντάει για τα κουρεματα βάζει σε ένα τσουβάλι τους πάντες. Και αυτούς που είχαν τις ίδιες ενστάσεις που είχε ο papaHet για παράδειγμα.

Στα υπόλοιπα δε θυμάμαι αντιδράσεις να πω την αλήθεια. Το S&M που για μένα ξεφούσκωσε είχε καλή αποδοχή.

Για την εξέλιξη και τον πειραματισμό συμφωνώ 101%. Άλλωστε ο πειραματισμός τους πήγε από το KEA στο MoP. Δεν μπορείς να τον αποδέχεσαι a la carte. Μπορεί να μη σου αρέσει το αποτέλεσμα και αυτό είναι απόλυτα θεμιτό.

Sorry για τα μακρινάρια αλλα βρίσκω ουσία σε αυτή την κουβέντα.

3 Likes

Δεν κουράζουν αυτά τα μεγάλα posts Αλέξανδρε, εγώ έχω διαβάσει όλη την κουβέντα με αρκετό ενδιαφέρον, ο καθένας εκφράζει μάλλον το ίδιο πράγμα υπό ένα λίγο διαφορετικό πρίσμα, έτσι το βλέπω.

2 Likes

+1000

άρα μπράβο στον Lars που έστω και με ακραίο τρόπο θέτει προβληματισμούς! χιχ

1 Like

ωραια η κουβεντα οντως.
Αλλα και για να απαντησω και στον @shadowking69 (ποιος αρπαζεται ρε ; τραβα ρε λεμε :stuck_out_tongue: ) Και στο @Alejandro.m.

Λετε - λενε , κουβεντιαζουμε οτι τα Loads ηταν σαν να ακολουθησαν μια μοδα ή εστω ενα ειδος.
Δεν συμφωνω καθολου αλλα πες οτι το καταλαβαινω.

Για τοKill’em All Που ειναι ο πρωτος thrash δισκος δεν εχετε ακουσει παρομοια σχολια ; Οτι και καλα προυπηρχε απο τους Venom , οτι απλα επαιξαν NWOBHM Με λιγο αμερικανικο ηχο κτλ ;
Ισχυει ; Μειωνει το αποτελεσμα ;
Οποτε εκει θα βρουμε χιλια δυο δεδομενα για να πουμε οτι ακομα και αν εχουν μια βαση τετοιοι ισχυρισμοι , απλα δεν ειναι ολη η αληθεια.
Το ιδιο συμβαινει και με τα Loads και βασικα σε ολη τους καριερα. Το παντρεμα στοιχειων μεσα σπο τον δικο τους ηχο , τους εκανε να ξεχωριζουν. Απλα μετα παμε στο γουστο .
Ας μην εχει κανενας αυταπατες οτι και καλα το Killem δεν ξερω και εγω ποιο αλλο εχει καθολικη αποδοχη ενω το Load δεν εχει.
Το πρωτο αν την εχει την εχει σε ενα πιο περιορισμενο κοινο , θελοντας και μη ισχυει αυτο .
Μεγαλωσε το fan base , περισσοτερες οι αποψεις και σιγουρα οι πιο “Αρνητικες” ακουγονται πιο εντονα. Ισχυει σχεδον στα παντα σε αυτη τη ζωη.
Μετα απο 20 χρονια λοιπον που αρκετος κοσμος ξεπερασε το σοκ (?!) της εμφανισης , αποδεχεται το Load ή ακομα και το προσπερναει χωρις ομως το μειωνει και να απορριπτει και την ιδια την μπαντα εξαιτιας της εικονας ( 1 εικονα = 1000 λεξεις , ολοι το ξερουν αυτο). Περασαν τα χρονια.
Αλλα μπορει να θεωρηθει statement οταν φοραμε (ειδικα παλιοτερα ηταν ακομα πιο εντονο το φαινομενο) το μπλουζακι μια μπαντας , αλλα δεν ειναι statement Οταν εχεις διαφορετικο Image ?
Εμενα μου κανει 2 μετρα και 2 σταθμα.

Επισης για το Look σε εκεινο το βιβλιαρακι το ειχαν πιο εντονα ο Lars Και ο Kirk. Ο ενας το υιοθετει μεχρι και σημερα (πανω κατω) και ο αλλος ειναι πλεον πολυ cool τυπος ακομα και στην εμφανιση του . Αρα ; τι αλλαξε ουσιαστικα απο τοτε ?
Ο Het μπορει να μην γουσταρε (ηταν ετσι κι αλλιως τυφλα για χρονια με τα γνωστα αποτελεσματα) και εκανε ενα βημα πισω στα θελω των αλλων 2. Που ειναι το κακο ; Και αν πχ η μοστρα της μπαντας ηταν παντα ο Het , δεν ειναι και τοσο διαφορετικο με τα χρονια, ουτε καν σε σχεση με το Look του , την εποχη του Load.

Και δεν εχουν riffs τα Loads? γεματα ειναι απο πολλαπλα καναλια στις κιθαρες. Αυτη η ιδια ριφφομηχανη τα εγραψε. Τι σημασια εχει αν δεν ειναι ολα τοσο γρηγορα ;Αυτο μας νοιαζει ; Δηλαδη δεν βρισκω κατι λαθος στη διαθεση του να θελει να γραψει κατι διαφορετικο απο οτι στο Master Και στο AJFA.

Εγω τα Loads δεν τα θεωρω μονο ως απλα καλα αλμπουμς .
Καταθεση ψυχης ειναι για μενα. Τα 6 πρωτα της αγαπημενης μου μπαντας τα λατρευω . Δεν τα βαζω σε καταταξη . Αλλες φορες ειναι το Master , αλλες ειναι το Load, το AJFA , το Black Album , το Ride.Εδω εχουν υπαρξει φορες που μπαινει μεχρι και το Garage Σφηνα σε ολα αυτα. το Kill’em ισως πλεον το ακουω λιγοτερο ευχαριστα εξαιτιας εφηβικου λιωσιματος αλλα στα Live και με αυτο τον πιο “συγχρονο” ηχο ξαναλατρευω εκεινα τα κομματια.
Ηρθε και το HTSD και τα εφερε ολα σε μια καλυτερη ισορροπια , για μενα.

και ο Lars οπως εγραψε πετυχημενα ο @anhydriis δεν πηρε θεση υπερ αλλων “οπαδων” .Απο την κοινη βαση που ξεκινησε μας λεει τι εισεπραξε απο τους γυρω του ως ιδρυτικο μελος μιας πολυ πετυχημενης και σπουδαιας μπαντας.
Νομιζω οτι οι περισσοτεροι μεγαλοι ειχαν αντιστοιχες αντιδρασεις (Maiden, Priest Κτλ). εκει ειχαμε αποχωρησεις μελων , οι Metallica δεν μπηκαν σε αυτη την διαδικασια (εγινε αργοτερα για αλλους λογους) και ο,τι πειραματισμο ηθελαν να κανουν , τον εκαναν κατω απο το δικο τους ονομα γιατι αυτη ειναι η αληθεια τους.
Τωρα το ποσο αρεσε αυτος ο πειραματισμος σε μια μεριδα κοσμου , ειναι οπως και ολα τα αλλα πραγματα στη τεχνη. Θεμα γουστου δηλαδη.

4 Likes

Ότι και να πει κανείς για το Kill 'Em All είναι Ο πρώτος thrash δίσκος, η αρχή ενός νέου είδους μουσικής και προφανώς έχει επιρροές από άλλα πράγματα αλλά έγινε κάτι καινούριο και μοναδικό. Από την άλλη στο Load δεν μπορείς να πεις ότι ανακάλυψαν κάτι καινούριο, φυσικά καμιά υποχρέωση δεν είχαν να το ξανακάνουν αλλά καταλαβαίνεις την διαφορά. [quote=“drenie, post:8775, topic:3588”]
Και δεν εχουν riffs τα Loads? γεματα ειναι απο πολλαπλα καναλια στις κιθαρες. Αυτη η ιδια ριφφομηχανη τα εγραψε. Τι σημασια εχει αν δεν ειναι ολα τοσο γρηγορα ;Αυτο μας νοιαζει ;
[/quote]

Φυσικά και έχει riffs, εγώ μίλησα για heavy riffs αυτά που ήταν σήμα κατατεθέν του James ενός εκ των κορυφαίων στο είδος του, που άνοιξαν σχολή, δεν ξέρω κανέναν που να έπιασε κιθάρα επειδή άκουσε τα ριφφς του Load ας πούμε.

Για αυτό που είναι, σαφώς και έχει. Δύσκολα θα δεις Thrash λίστα χωρίς το ΚΕΑ μέσα. Κάτω από το Reign In Blood, κάτω ίσως και από το Bonded αλλά πάντα στα τοπ.
Το Load δε θα το δεις σε λίστες με κορυφαία ροκ/alternative/southern κλπ άλμπουμ κατά βάση. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει.

Καθολική αποδοχή έχει το Master of Puppets πέρα από ταμπέλες. Έχει ίσως και το Black. Αν κυκλοφορήσεις κάτι μεγαλειώδες, δε χρειάζεται να το λιβανίζεις.

Επίσης, δεν έχει κανείς απαίτηση από τους Metallica να ξαναεφεύρουν τον τροχό σε κάθε άλμπουμ. Ούτε να παίζουν τα ίδια. Αυτό είναι δικό τους θέμα, δική τους επιλογή. Απλά σαν καλλιτέχνες που επιλέγουν να μοιράζονται τις δουλειές τους με τον κόσμο εξ’ ορισμού κρίνονται.
Για να έρθω εδώ:

φυσικά και ήταν statement στο Load το image. Αν ήταν “μέρος του όλου” όμως, καλώς κρίθηκε και κατακρίθηκε από κάποιους. Αν μέρος του πακέτου ήταν η φωτο του Κορμπιν, οι γούνες και τα Saint Lauren που λέει ο Lars, είναι και μέρος του feedback. Αν το κοινό έπρεπε να επικεντρωθεί στη μουσική, ε τότε δικό τους λάθος που δεν εστίασαν εκεί και το 90% του promo για το Load μιλούσε για το περιτύλιγμα και για το πόσο προχώ και απελευθερωμένοι ήταν/είναι. Το ίδιο είχα γράψει και παλιότερα. Για μένα ήταν λάθος που δεν επικεντρώθηκαν στην ουσία (βλ. μουσική).

ε εδώ όμως είναι πολύ ξεκάθαρο τι είπε. Δε μίλησε γενικά για το κοινό οποιασδήποτε μουσικής ή γενικά για το συντηρητισμό των ακροατών. Μίλησε για metal community συγκεκριμένα. Και παρακάτω απόσπασμα από άλλη συνέντευξη που πάλι έλεγε τα ίδια. Εκεί λοιπόν είναι λάθος. Όχι μόνο για το προφανές της γενίκευσης αλλά και για την ουσία του συντηρητισμού σε ένα τόσο ευρύ είδος μουσικής. Και τον θεωρώ πολύ έξυπνο για να μην ξέρει ακριβώς τι θέλει να πει.

1 Like

Ευτυχως για εμας που γουσταρουμε τη μουσικη οι Metallica δεν επαιζαν τα ιδια σε καθε αλμπουμ…

4 Likes

οτι επιμενεις στην αποδειξη οτι το μεταλ ειναι απελευθερωμενο και οτι δεν εχει στερεοτυπα και κανονες , τουλαχιστον μεχρι τα μεσα των 90s… μου κανει τρομερη εντυπωση.
Δηλαδη ηταν αστειο εκεινες οι ατακες αλλα εδω εχουμε φτασει στο σημειο Metal good, Not so metal baaaaaaad.
Εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω.

Δεν υπερασπιζομαι καν τους Metallica , απλα δεν μπορω να αμφισβητησω τα λεγομενα για πραγματα που εζησαν οι ιδιοι .

Τωρα οτι ειναι το Kill’em σε λιστες (μην το δαιμονοποιησουμε) ειναι σε λιστες Thrash metal ή και Heavy metal.

Λιστες ροκ/alternative/southern (αληθεια τι το τοσο alternative βρισκετε? ειναι Οι sabbath , zz top , acdc , deep purple , skynyrd και αλλες τετοιες επιρροες Alternative? ειναι οι AIC? οι Soundgarden? οι CoC και οι Kyuss? heavy rock Πεσ’το , αλλα alternative δυσκολευομαι να το πιστεψω) που να εχουν το Load Μπορει να μην βρεις πολλες αλλα μεγαλυτερο το genre αρα και πιο δυσκολο να μπουν καποια αλμπουμς. Την καταλαβαινεις την διαφορα ετσι ;

Το rock κοινο δεν ειναι οσο και το Metal Κοινο.
οι Metallica για πολλοστη φορα στο λεω αν και ειναι Metal μπαντα πατανε και στο γενικοτερο χωρο του Rock με μοναδικο τροπο. Αυτο δεν ειναι εξαιτιας του Kill’em All. Το Bigness τους δημιουργηθηκε και για τους λογους που εσυ προσωπικα απορριπτεις και λες οτι εχασαν κιολας. Και επειδη μενεις εξωτερικο , μην μενεις μονο σε αυτους που ειναι μπροστα μπροστα στην αρενα. Θα εχεις γνωρισει και ευκολα και αλλο κοσμο . Θα δεις οτι υπαρχει αρκετο κοινο που γουσταρει ΚΑΙ την φαση των Loads.
Δεν ειναι η φαση ελα μωρε καλος δισκακος ηταν αλλα δεν ηταν και Ride. Αυτο εγω το εισπραττω απο κοινο και απο εκεινους που ειτε εχουν απορριψει απο τοτε την μπαντα γιατι δεν τους αρεσαν οι φωτος ή και δεν ασχοληθηκαν και ιδιαιτερα μαζι τους μετα την αρχη της ενηλικιωσης τους.

Μου δειχνεις σαν οπαδος που τον πειραξε το Load και ευκολα θα κανεις τα στραβα ματια σαν να ηταν μια μικρη παρενθεση . Προσπαθω να σου πω οτι δεν ηταν κατι τετοιο. Το κουβαλανε μεχρι και σημερα. Ενωσαν τις επιρροες τους και ειναι ολο το πακετο μαζι . Δεν ειναι μονο Metal , δεν ειναι και μονο Loads. ειναι και τα 2 μαζι και πολλα περισσοτερα…

δεν ειναι κακο να διαφωνουμε . Απλα να βλεπουμε ολες τις αποψεις .

3 Likes

Δηλαδή δε σου αρέσουν οι AC/DC και οι Motorhead? Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Αλλο “διαφορετικό” είναι το Puppets και άλλο το St. Anger. Άλλο “μια απ τα ίδια” είναι το Back In Black και άλλο το Demolition πχ

3 Likes

Για τους κολλημενους μεταλλαδες το λεω…

Έχεις μια τάση να καταλήγεις σε συμπεράσματα που είναι μαύρο-ασπρο. Το (τα) Load μου αρέσει γιατί με αγγίζει η χροιά του Hetfield και το feeling στα περισσότερα κομμάτια -ειλικρινά δε θυμάμαι πόσες φορές το έχω γράψει εδώ και χρόνια. Το image τους με αφήνει αδιάφορο πχ εδώ:

και βρίσκω τις δηλώσεις του Lars εκείνη την εποχή άστοχες, επειδή έβγαζαν μία αρτιστική ανωτερότητα που με ενοχλεί γενικά. Kάτι το οποίο κάνει συχνά, έχει αυτό το ψώνιο να είναι ο αβαν γκαρντ καλλιτέχνης. Θεμιτό, αλλά δεν σημαίνει ότι θα μου αρέσει κιόλας.

Έχεις επίσης μια τάση να είσαι κοινωνός της αλήθειας. Ξέρεις τι απορρίπτω και ξέρεις τι έκανε μεγάλους τους Metallica!

Παλιότερα λ.χ. (με την κυκλοφορία του Lulu) είχα γράψει αυτό:

υπερασπιζόμενος -προφανώς- το δικαίωμα τους να κυκλοφορούν ΟΤΙ θέλουν. Ακόμα και το Lulu.
Για το οποίο ο Lars που νοιώθει περιορισμένος έλεγε αυτά:
Lars Ulrich (METALLICA drummer): “I don’t think we’ve ever felt this free. There’s nothing that’s totally outside of the boundary for us, nothing that feels like ‘Oh, what happens if we go there?’ The strength of us” ? he gestures at Reed ? “is it feels like we cannot land on a wrong place.”?

Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις τι απορρίπτω και τι όχι! :slight_smile:
Δεν απορρίπτω τίποτα στη μουσική προκαταβολικά, μπορώ να το κάνω εκ των υστέρων όμως.

εδώ πάλι συμφωνούμε απόλυτα. Aρκεί να μη βάζουμε τις απόψεις σε καλούπια. Ούτε ξεπουλημένους τους θεωρεί όποιος απορρίπτει κάτι σε 35 χρόνια πορείας -ειδικά για το Load που 2 στα 4 μέλη καταγεγραμμένα στο round table interview του 1999 στο So What είπαν ότι διαφώνησαν με το Χ ή Ψ σκέλος- ούτε θα ήθελε να ήταν παρένθεση τα Loads. Ούτε και το ανάποδο βέβαια, δε θα βρει κάποιος ποστ μου που να χαρακτηρίζω κάποιον σαν fanboy πχ επειδή του αρέσει το εκάστοτε St. Anger.
Ακριβώς επειδή μου αρέσουν οι έντονες συζητήσεις και οι μεγάλες μπάντες είναι αυτές που δίνουν τροφή για τέτοιες.

edit: Α! και το alternative το χρησιμοποίησα γιατί το έχει χρησιμοποιήσει και ο James.

2 Likes

Βσκ επειδή μεγάλωσα με Ac dc πλέον δεν μπορώ να ακούσω πολύ όπως παλιά πλέον με κουράζει αυτή η μονοτονία πολύ, ενώ οι Metallica ποτέ δεν είχα θέμα. Μην παραξεγηθουμε και οι Ac dc κ οι Motorhead τεράστιες και ιστορικές μπάντες!

2 Likes

sorry που απάντησα πιο πολύ επί του προσωπικού, ξέχασα να απαντήσω σε αυτό όμως.
Ναι προφανώς υπάρχει κόσμος που θέλει να ακούσει τα Loads.

Αυτό που θα σου κάνει ίσως εντύπωση είναι ότι οι πιο πολλοί εξ’ αυτών βρίσκονται στην αρένα και δη στο rail. Έχω δει live τους και από την κερκίδα, έχω δει και τραγούδια (όχι τα 2 γνωστά και ημιμόνιμα) από τα Loads ζωντανά και η αντίδραση δεν είναι πολύ διαφορετική από αυτή που περιέγραφε ο gore παρακάτω (δυστυχώς το λινκ για το review δε λειτουργεί).

Για την πλειοψηφία δυστυχώς ή ευτυχώς τα Loads είναι μεταξύ 6ου-9ου καλύτερου άλμπουμ τους -για πολλούς δηλαδή είναι κάτω και από τα 2 τελευταία.
Κάνει αυτό λάθος την άποψη του Quintom λ.χ. που έχει το Reload πρώτο; Όχι βέβαια. Αλλά όταν μιλάμε για γενική αποδοχή, επιτυχία κλπ μιλάμε -καλώς ή κακώς- για την πλειοψηφία, όχι για τον ένα γνωστό μου που έχει τατουάζ τον Λαρς με τον Κιρκ να φιλιούνται ή τον άλλο που έχει τη χέστρα του MUYA και λέει ότι επειδή άλλαξαν το εξώφυλλο ξεπουλήθηκαν!

Αυτό BTW είναι το σετ που είχα ψηφίσει να ακούσω στη By Request. Που επίσης σαν αποτέλεσμα είναι μία ένδειξη για το τι θέλει το ευρύ κοινό που τους ακούει -τα 5 πρώτα δηλαδή.

όπως βλέπεις δηλαδή, πιο πολλές επιλογές από τα Loads παρά από το “metal/old school” DM, στα ίσια ή και παραπάνω από τα 4-5 πρώτα

2 Likes

Το λες και ξεβρακωμα.

4 Likes

λολ ποιός ξεβρακώθηκε?

Τους τύπαδες πάντως τους έχω στην καρδιά μου πλέον, τι να πώ, μπράβο τους.

2 Likes

Συνήθως αυτοί που έχουν τη μύγα ξεβρακωνονται πάντως.

Αλεχάντρο σορρυ, αλλά αυτό το συνολικό “κοιτάξτε εγώ στηρίζω υποκειμενικότητα στην τέχνη αλλά από τη στιγμή που το Load και το Reload είναι για τους περισσότερους από 6ο εως 9ο, ε δεν είναι και Μαστερ Οφ Παπετς για να μην πούμε για το πως προκάλεσαν τότε το 1995” και οι συνεχείς αναλύσεις του πως το μέταλ και οι μεταλλαδες είναι ακριβώς όσο ανοιχτόμυαλοι και προοδευτικοί όσο οποιοδήποτε άλλο είδος μουσικης, δεν πολυπανε μαζί φίλε μου.

Γενικά δεν παλεύεται το 50-50 και οι ισαποστακηδες σε τέτοιες κουβέντες. Είτε είναι όλα υποκειμενικά είτε όχι. Δεν γίνεται να έχουμε βαθμίδες με τα "αποδεκτα υποκειμενικά ", ανάλογα του τι μας βολεύει.

ΥΓ1. Καλά Χριστούγεννα σε όλους, και βγάλτε το μέταλ από τη ζωή σας, καλό θα σας κάνει.
ΥΓ2. ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ λέμε ο Λαρσαρος. Γαμάει.

1 Like