Μetallica

Από τη στιγμή που μιλάμε για γνώμες, προφανώς και είναι υποκειμενικές, μιας και η έννοια “γνώμη” εμπεριέχει την υποκειμενικότητα. Από εκεί και πέρα, όπως άλλωστε έχουμε ξαναπεί πολλές φορές (και θα ξαναπούμε ακόμα περισσότερες), οι κουβέντες εδώ γίνονται κατά κύριο λόγο για να μπορούμε να συνεννοηθούμε. Δηλαδή, εγώ με κάποιον που υποστηρίζει ότι το St.Anger είναι το καλύτερο album των Metallica (που εγώ το θεωρώ τον απόπατο), δεν έχω να πω και πολλά. Με ‘γεια του και με χαρά του αν το πιστεύει, αλλά από τη στιγμή που οι απόψεις μας απέχουν τόσο, δε με ενδιαφέρει να μοιραστώ κάποια συζήτηση πάνω στους Metallica μαζί του. Αν μου πει ότι το καλύτερο είναι το Black Album, που μου αρέσει κι εμένα πάρα πολύ και τον θεωρώ πολύ μεγάλο δίσκο, θα πιάσουμε την κουβέντα και κάτι θα πούμε, κάπου θα οδηγηθούμε. Όλα αυτά είναι ενδεικτικά του πόσο κοντά βρίσκονται τα γούστα του ενός με τον άλλον (και τα κριτήρια του ενός με τον άλλον) και κατ’ επέκταση του πόσο “συμβατοί” μπορεί να είμαστε για συζήτηση.

Από εκεί και πέρα, άλλος θέλει να χαϊδεύεται με το Reload, άλλος θέλει να χαϊδεύεται με το Master, άλλος θέλει να χαϊδεύεται με τον Cliff, άλλος θέλει να χαϊδεύεται με τον Hetfield, χώρος υπάρχει για όλους. Συμβατότητα, όχι :stuck_out_tongue:.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας παιδιά.

5 Likes

Fixed.

1 Like

Πολύ σωστά Παντελή,η γνώμη του κάθε ανθρώπου είναι υποκειμενίκη.Για μένα το μεγάλο πρόβλημα που έχουμε σαν άνθρωποι είναι στο θέμα της δεκτικότητας.Πόσο εύκολα δεχόμαστε την απέναντι γνώμη?Την ακούμε?ή την σχολιαζουμε είτε αρνητικά είτε ειρωνικά γιατί δεν ταυτίζεται με την δική μας? Πόσες φορές έχουμε χαρακτηρίσει αρνητικά τον απέναντι επειδή δεν έχει διατυπώσει σωστά αυτό που θέλει να πεί,ενώ γνωρίζουμε οτι μπορεί να υπάρχουν κάποια ψυχικά-σωματικά θέματα?Εχουμε συνειδητοποιήσει οτι περισσότερο γουστάρουμε να κρίνουμε την γνώμη του απέναντι γιατι απλά είμαστε αδύναμοι ψυχικά να αντιμετωπίσουμε την δικιά μας?
Συγνώμη για το οφ-τοπικ,απλά μιλάω με τα παιδιά μου εδω και προσπαθώ να τους εξηγήσω τα λάθη του μπαμπά επάνω σε θέματα δεκτικότητας.
Καλά Χριστούγεννα με υγεία και σκέψη!

3 Likes

Ρε μπαγασηδες κάνουμε τέτοια κουβέντα ( ξανά και ξανά) και μετά κάνετε κάτι τέτοια ποστ…
Καρδουλες ρε!

1 Like

Είμεθα οι καλλικαντζαραίοι των χριστουγέννων!

2 Likes

Γιατί να χαραμίσεις 17 λεπτά από τα Χριστούγεννα σου σε ένα reaction video βασικά;; Δεν θα το κάνω οπότε χάνω το ξεβράκωμα…

Καλά χριστούγεννα με μαλακισμένες ευχές δεν πάνε μαζί αιρετικέ, έχεις μείνει στο 1995, πέρασαν 20 χρόνια από τότε, ακόμη και να σε βίασαν μεταλλάδες με στενά τζίν και κονκάρδα Venom θα έπρεπε να το έχεις ξεπεράσει.

Δές το βιντεάκι, δεν ξεβρακώνουν κανέναν, ίσα ίσα είναι απολαυστικό όπως όλα τα βιντεάκια τους. Απλά στην αρχή αναφέρονται σε κάποια σχόλια στο twitter που έλεγαν ότι το One δεν είναι και τόσο metal ή ότι ήταν η αρχή της πτώσης των metallica κλπ και βέβαια στο τέλος του βίντεο μετά τον βομβαρδισμό του One απορούν με αυτούς που είπαν αυτά τα σχόλια. Δεν ξεβρακώθηκε κανένας επειδή μερικοί καθυστερημένοι σχολίασαν ότι δεν θεωρούν metal το One ή το Justice, ή τα θεωρούν την αρχή της παρακμής των metallica. Από μόνες τους βγαίνουν άκυρες τέτοιες απόψεις, δεν χρειάζεται free thinking να τους βάλει στη θέση τους.

Αν γίνει ξεβράκωμα θα γίνει όταν και άν κάνουν κανένα reaction από load/reload, μέχρι τότε υπομονή και μακριά από κάθε είδος μουσικής εκτός μέταλ, γιατί είμαστε ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΣΑΛ

3 Likes

Θεωρώ ηλίθια μόδα τα reaction videos και προφανώς θεωρώ ηλίθια άποψη τα περί παρακμής των Metallica στο Justice, οπότε δεν υπάρχει για μένα κάτι σε αυτό το βίντεο.
Ευχές κι από μένα σε όλους!

Συμφωνώ για τα reaction videos αλλά δές τους συγκεκριμένους τύπους, πραγματικά είναι μοναδικοί. Έχουν καμιά δεκαπενταριά βιντεάκια με μέταλ και τα υπόλοιπα 50-60 είναι για hiphop, πιο original reaction videos για μέταλ classics δεν έχω δεί και από ανθρώπους που πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση με μέταλ. Το One προσπέρασε το, άρχισε από τα πρώτα τους βίντεο και θα καταλάβεις.

3 Likes

οι άνθρωποι είναι λατρείες και πάντα σχολιάζουν εύστοχα , ενώ δεν είναι σχετικοί ( σιγά σιγά "ψήνονται πάντως )

Καταφέρνουν και σε βάζουν να θυμηθείς τον εαυτό σου όταν πρωτοάκουγες τα κομμάτια

όπως π.χ. με τους Dream Theater που πιστεύω ότι πάρα πολλοί , ακόμα και μεταλλάδες, είχαν περίπου ίδια αντίδραση όταν τους πρωτοάκουσαν :grin:

Το ξεβράκωμα ομολογουμένως ούτε κι εγώ το καταλαβαίνω . Η συντριπτική πλειοψηφία θεωρεί το One απ τα μεγαλύτερα αριστουργήματα στο μεταλ και από τις κορυφές των Μεταλλικά

Ίσως επειδή ο ένας γουστάρει τα ντραμς και εκτιμάει τους ντράμμερ θεωρώντας τον Λαρς εξαιρετικό να θεωρείται ξεβράκωμα …Αλλά τότε ήταν όντως ένας πολύ καλός ντράμερ ο Λαρσάκος

3 Likes

“Ξεβράκωμα” ήταν εξαρχής ατυχής η επιλογή λέξης και με αγάπη στον φίλο drenie, η μύγα είναι στην μεριά σας και την καούρα να τα ακούσουν οι μεταλλάδες, καθώς ΚΑΝΕΝΑΣ εδώ και εκεί έξω δεν είπε ποτέ αρνητική κουβέντα για το Justice. Όπως λέει και ο matia όταν σχολιάσουν το Load τα ξαναλέμε. Πάντωςστο Μάστερ εγώ θυμάμαι τον Τζωρτζ να λέει “ΟΗ, Ι UNDERSTAND NOW, I GET IT!”… μήπως ήταν ξεβράκωμα και αυτό;…

Και όλα αυτά γιατί κατά πάσα πιθανότητα κάποιο πιτσιρίκι φώναζε να μην κάνουν react σε μπαλάντα… Κατά τα άλλα το One ήταν από τα πιο requested…

@shadowking69 δεν είναι οι κλαισικοί πουθενάδες που σχολιάζουν βίντεο με τον πιο αδιάφορο τρόπο και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Είναι συμπαθέστατοι χιχοπάδες που ακούνε πράγματα για τα οποία δεν έχουν ιδέα και είναι απόλαυση να βλέπεις πώς τους κάνει την ίδια εντύπωση που έκανε και σε σένα (εμάς…) το Master of Puppets ή το Holy Wars ή τους Gojira κλπ. Πραγματικά αξίζει τον κόπο με την έννοια “ξαναζώ την στιγμή μέσα από τα μάτια τους”. Trust us. :slight_smile:

Μέρι Κρίσμας εντ ε χάπι νιου γίαρ!

2 Likes

Αν θες να ανάψεις τα αίματα στο φόρουμ , ναι , μπορείς να το πεις ξεβρακωμα :grin:

Επίσης είχε πει " i was blind and now i see"

3 Likes

Χρόνια Πολλά στον Lars \m/

6 Likes

Οι τύποι είναι υπεργαμάτοι και απολαυστικότατοι, ακριβώς επειδή δεν είχαν ιδέα πριν από 3 μήνες τι σημαίνει metal!
Κατά τα άλλα και εγώ θεωρώ φουλ ανούσια και ηλίθια τα reaction videos, αλλά αυτό που κάνουν οι τύποι, ή τουλάχιστον ο τρόπος που προσεγγίζουν το metal είναι πολύ ωραίος και αληθινός.
Χρόνια πολλά σε όλους!

4 Likes

Εγω δεν ανεφερα κανεναν συγκεκριμενα οτι ξεβρακωνεται (τουλαχιστον απο εδω μεσα).

Αν καποιος νιωθει οτι απευθυνθηκα σε εκεινον … be my guest.
Και ναι ξεβρακωμα ειναι γιατι οταν υπαρχει μονιμα μια παραφιλολογια για το ποιοι ειναι οι Metallica και ποιος ειναι ο Lars και αν ειναι καλοι και στο Master Και στο And Justice Και στο Black Album (θα ερθει και η ωρα των Loads , την λαχταρω , του στανγκερ να μην ερθει ), και το τι ειναι μεταλ και το πως οριζεται απο τους φανς του ειδους (οχι μονο σε αυτο το βιντεο γενικοτερα το κανουν) και το αν ειναι σπουδαιος ο Larsαρος και το αν ειναι σπεσιαλ οι Metallica μεχρι εκει ή μεχρι εδω και μπλα μπλα μπλα ,απλα θα δει και εκεινος που δεν βλεπει

Σε ευχαριστω αγαπημενε μου @rebel για την μεταφραση.

Σας αγαπω (ξεχωρα απο γιορτες. Οι καρδουλες μου ειναι ολες δικες σας). Χρονια πολλα και κυριως Καλα για ολους.

2 Likes

Strawman. Ντάξει τώρα.

Η παραφιλολογία αφορά τα Loads και λιγότερο το Black Album. Παγκοσμίως. Για τον Λαρς πράγματι, καλά κάνουν και τα λένε γιατί έχει γίνει αηδία το revisionism που τον βγάζουν κακό στην χρυσή εποχή. Όλα τα άλλα τώρα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Καρδούλες!

1 Like

μην το παιρνεις και (εντελως) προσωπικα. :stuck_out_tongue: :grin:

Λιγο να σε πειραξω , λιγο να με πειραξεις , να γινει κουβεντα να σπρεντ δε λαβ.

ας μην τα βρουμε και ποτε σε κατι . δεν τρεχει μια.

1 Like

Μας πήρανε τα σκάγ… εεε, τα σάλια σας!

2 Likes

εσενα σε γλυφω και απο κοντα !

@matia @Vic θα το τσεκάρω μόλις βρω λίγο χρόνο, ελπίζω να αξίζει