Μetallica

Οσον αφορα αυτο, κραταμε:

  1. Tο σχολιο του λατρεια στα αριστερα (δεν ξερω αν ειναι ο Ryan ή ο George) που ειπε “THIS IS NOT METAL, THIS IS BUSINESS!!!”

  2. Αυτο το σχολιο απο το youtube, το οποιο συνοψιζει ακριβως το πως νιωθω βλεποντας το βιντεο:
    Kilt Xan
    1 day ago
    Watching peoples reaction videos to these songs is like hearing it for the first time again. And even though ive heard this song a thousand times it reignites my passion for it. Thank you!

5 Likes

Άχρηστος, ανέμπνευστος και παράσιτο. Μάλιστα…

Καλά, εγώ έλιωσα με τις φωτογραφίες που έχει από κάτω με τους μουσικούς όπως ήταν στα σχολικά τους χρόνια!

1 Like

Αυτο για ποιον το λες?

1 Like

Είναι δηκτικό σχόλιο για όσους θεωρούν τον Newsted άχρηστο, ανέμπνευστο και παράσιτο. Για απόδειξη παραθέτει λίστα με τα 10 καλύτερα τραγούδια του Newsted με τους Metallica (άσχετα αν έχει writing credits σε τρία ξέρω 'γω).

Να, αυτό.

Ναι το σχολιο το καταλαβα, απλα επειδη εγινε μετα απο το δικο μου λεω μηπως το λεει για μενα? Γιατι εγω θεωρω τον Τζεησοναρα απιστευτα αδικημενο, και γαματο ως μελος των Metallica. Ειχε το ρολο του και ηταν αψογος σε αυτον, δεν απαιτω απο τον μπασιστα των Metallica να εχει μεγαλη προσφορα, οπως μηδαμινη προσφορα εχει και ειχε και ο Rob ως τωρα. Απλα επειδη εκανα scroll up και δεν ειδα και κανεναν να λεει τον Jason αχρηστο, ανεμπνευστο ή παρασιτο, για αυτο ρωταω. Μονο love and respect for Jason, οπως θα ελεγε κι ο James μεχρι το 2000 (κι οχι μεχρι το 1995) και μετα το 2005 που ηρεμησε και τα βρηκε με τον Dr. Phil.

Μπορεί να τον είπε κάποιος πριν 2-3 χρόνια, δεν έχει τόση σημασία.

1 Like

Πάμε ένα-ένα.
Ναι ο Λαρς και τώρα λέει πως δε μπαίνει κάτω από ταμπέλες και παίζει ότι γουστάρει; Θεμιτό; ΑΠΟΛΥΤΑ. Ποτέ δεν στάθηκα εκεί και μάλλον αυτό -προφανώς με δική μου ευθύνη- δεν κατάλαβες (και όποιος άλλος με τον οποίο συζητάμε). Οι δηλώσεις του Λαρς που δε βρίσκω σωστές ήταν αυτές περί ‘death of heavy metal’ και λοιπές γενικεύσεις (για συντηρητισμό κλπ τα συζητήσαμε). Έχω γράψει πολλάκις πως δεν είχα κανένα θέμα με τις φώτο (δε μου άρεσαν αλλά δε στάθηκα και ποτέ εκεί -ούτε καν τότε που αγκάλιασα το άλμπουμ), κανένα θέμα με τη μουσική, αλλά βρίσκω λάθος τον τρόπο που το υποστήριξε. Βρίσκω από την άλλη σωστό τον τρόπο που το υποστήριξε ο Kirk. Προσωπική άποψη είναι, δε χρειάζεται να συμφωνούμε, πολύ περισσότερο δε μπορώ να επιβάλλω στο Λαρς τι θα πει! Πάμε στην 'πρόκληση΄που ανέφερες αλλού. Καταρχάς, δεν εννοώ πρόκληση με την έννοια του ταμπού κλπ. Ο Χετφιλντ λέει σε συνέντευξη της εποχής 'πόσο επικίνδυνο είναι ένα fluffy jacket;". Εκείνη την εποχή ναι ήταν ένα σοκ για πολλούς λόγους, από την ταχύτητα της πληροφορίας και της εικόνας (τη μία στιγμή τους έβλεπες στα μαύρα την επόμενη στο Load, δεν υπήρχε η real-time σταδιακή μετάβαση) μέχρι το μεταλ στερεότυπο. Από την άλλη όμως ο ίδιος ο Λαρς -συνέντευξη επί Reload στο Sο What λέει: μπορούμε να παίζουμε ότι θέλουμε, δε μπαίνουμε κάτω από ταμπέλες αλλά δεν είμαι τρελός να μην ξέρω πως είμαστε μεταλ μπάντα. Όταν λέω σε μεταλ περιοδικό ότι δεν είμαστε μεταλ το κάνω για να προκαλέσω. Έτσι ξεκινάν οι συζητήσεις και γίνονται τα πράγματα ενδιαφέροντα".
Στο Garage μέχρι και ο επί πόσα χρόνια συνεργάτης τους/άνθρωπος που τους κάνει τις συνεντεύξεις/εκδότης τους κλπ λέει ότι είναι ‘surprising’ πόσο ζεστά μιλάς για το μεταλ ξανά έπειτα από την πρόσφατη αντιπάθεια σου. Είδε και αυτός στροφή, εσύ δε βλέπεις; Γάμα τα ρούχα, μιλάμε για τον άνθρωπο που έλεγε το μεταλ πέθανε, είναι ξεπερασμένο κλπ και δύο χρόνια μετά μιλάει στη μισή συνέντευξη για τους Sabbath και τους MF. Ξαναλέω, ούτε καν δικό μου συμπέρασμα δεν ήταν αυτό που ανέφερα. Ίσως τώρα που σου ξεκαθάρισα ότι δε μιλάω για ντύσιμο να γίνω πιο κατανοητός.

Για τον Jason συμφωνώ, ποτέ δεν ήταν πλήρως κομμάτι της μπάντας. Ο Rob αντιθέτως είναι. Φταίει και αυτός -πρώτιστα για μένα- φταίνε και οι άλλοι. Αυτό δε σημαίνει πως δεν άρχισε η κατηφόρα από τότε -δεν είναι δικό μου συμπέρασμα, ούτε και το ισχυρίστηκα μέχρι να διαβάσω τους ίδιους να το γράφουν! Άμα λένε πως η τελευταία φορά που ένοιωθαν άνετα οι τέσσερις τους σε ένα δωμάτιο για το 1996 ε, δεν είναι και ότι πιο φυσιολογικό. Αυτό δε σημαίνει πως live πχ δεν ήταν οδοστρωτήρες. Έτσι ήταν και το 2000, και το 2005 και το 2015. Ούτε σημαίνει πως ήταν η χειρότερη περίοδος τους -η οποία προφανώς και ήρθε επί Presidio sessions (τα οποία btw ήταν γενικότερα σκατά, αν θα γίνονταν διαμάντια στην πορεία -όπως έγινε το All Nightmare που ήταν Outtake του St. Anger προφανώς και δεν το ξέρουμε).

Τέλος, δεν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου για τίποτα. Βρίσω ενδιαφέρον σε εκείνη την εποχή γι’ αυτό και τη συζητάω. Όπως λες όμως οι ίδιοι λένε πως ήταν ένα δείγμα του τι έρχεται. Οι ίδιοι -όπως λες- αναφέρονται στην ‘αρχή του κακού’ για τις διαπροσωπικές τους σχέσεις. Και όπως ο James είχε θέμα με τον αλκοολισμό αργότερα, έτσι και οι άλλοι δύο είχαν θέμα με τις σκόνες σε βαθμό που λέει ο James ότι επηρέαζαν την απόδοση της μπάντας. Εδώ ρε συ σχόλιο του Kirk είναι πως “δε θυμάμαι τίποτα από εκείνη την εποχή και αυτό τα λέει όλα” σαν σχόλιο για αυτή ακριβώς τη συνέντευξη. Αυτό δεν το συνδέω μουσικά με το Load -δε λέω δηλαδή πέρασαν σκατά περίοδο γι αυτό δεν έπαιζαν μεταλ -ήμαρτον δηλαδή.

Μιλάμε για ένα άλμπουμ που μου αρέσει και θεωρώ πως η στάση συγκεκριμένα του Λαρς το έκανε να φτάσει σε λιγότερο ανοιχτά αυτιά. Και δεν είναι παράλογο στο κάτω-κάτω, όταν σε κάτι επιτίθεσαι ε, μοιραία θα βρεις αμυντική στάση από πολλούς. Εσύ το βρίσκεις απαραίτητο αυτό -το να σπάσει τα ταμπού δηλαδή- εγώ πάλι βρίσκω τη στάση του Kirk πολύ πιο τίμια και αληθινή. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε.

4 Likes

Όπως το είπες. Δηκτικό σχόλιο σε αυτούς που μειώνουν τον Jason σαν μουσικό και την προσφορά του στους Metallica. Και ότι ξαφνικά ήρθε ο Trujillo και έδωσε στους Metallica αυτό που δεν μπορούσε να δώσει ο Jason. Ούτε καν όμως.

Δηλαδή ότι και ο Trujillo και ο Newsted είναι παιχταράδες και οι 2 δεν μας περνάει από το μυαλό;;; Η αξία του Trujillo είναι δεδομένη. Δεδομένη επίσης είναι και η αξία του Newsted. Μειώνοντας όμως τον προηγούμενο μπασίστα δεν παίρνει περισσότερη αξία ο νυν μπασίστας. Το μόνο που κάνεις (όχι εσύ) είναι να μειώνεις το συγκρότημα που λες ότι αγαπάς. Όταν ισχυρίζεσαι δηλαδή ότι η μεγαλύτερη metal μπάντα του πλανήτη είχε επί 15 χρόνια στις τάξεις της έναν ελλιπή μπασίστα. Κάπου έλεος δηλαδή.

1 Like

Στο δεύτερο συμφωνώ απόλυτα, έτσι ένιωθα και εγώ.
Στο πρώτο επίσης συμφωνώ, είναι το απόλυτο παράδειγμα μιας μεταλ μπάντας που ξεπέρασε τα όρια του genre της παίζοντας …μέταλ. Το Puppets και το One/Justice είναι τα τέλεια παραδείγματα. Όταν βλέπεις δηλαδή 2 φαν του ραπ να ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ αυτά τα τραγούδια (και το Tornado of Souls/RIP αντίστοιχα).

δε θα κάνω σύνδεση με τα Loads, δε θα κάνω σύνδεση με τα Loads, δε θα κάνω σύνδεση με τα Loads

2 Likes

Δεν ειχε εναν ελλιπη μπασιστα, ειχε ομως εναν σεσσιονα, με ευθυνη τοσο δικη της, οσο και δικη του. Πιο πολυ δικη της. Ο Ρομπ φαινεται οτι δεν αντιμετωπιζεται σαν σεσσιονας. Τοσο με “ευθυνη” της μπαντας, οσο και δικη του ομως. Μετρησε το οτι ηταν ηδη φτασμενος μουσικος, αλλα μαλλον και το οτι δεν προερχοταν απο αμιγως μεταλλικο παρελθον. Και βρισκεται κι αυτος καπου 15 χρονια στο συγκροτημα πλεον.

5 Likes

Βέβαια να τολμήσω να πω ότι ο Ρομπ είναι υπερβολικά καλός και για μεγαλύτερα πράγματα . Μουσικά εννοώ , γιατί σε στάτους και οικονομικά είναι στην κορυφή

Αλλά.τον θεωρώ τόσο καλό μπασίστα που χαραμιζεται . Βαρύ , ίσως γιατί στους Μετάλικα παίζει , αλλά θα άφηνε εποχή αν ήθελε να παίξει π.χ. κάτι πιο εκλεπτυσμένο από μέταλ

ΥΓ: Απλά μια άποψη , συνιστώ ψυχραιμία:slight_smile:

3 Likes

Δεν είναι λάθος άποψη, είναι σε μια μπάντα 15 χρόνια και έχει μόλις 2 στούντιο κυκλοφορίες. Στη 2η εκ των οποίων ακούσαμε ψήγματα του ταλέντου του.
Εκεί που ο Ρομπ έχει κάνει αισθητή διαφορά σε σχέση με τον Jason είναι στα live. Και κομμάτια που δεν είχαν ακουμπήσει τους έκανε να παίξουν (βλ. Orion) και ένα rythm section κρατάει μόνος του σχεδόν και σε απόδοση τους έχει ανεβάσει γενικότερα.

3 Likes

Πέρα από τα 3 κομμάτια που έχει credit θεωρώ όλα τα υπόλοιπα λίγο αστεία για να μας δείξει ότι ο Newsted ήταν ταλέντο κλπ. Θέλω να πω ότι προφανώς είχε ταλέντο για αυτό άλλωστε πήρε και την θέση. Αλλά οποιοσδήποτε μπασίστας να ήταν θα έπαιζε τα ίδια πράγματα που έπαιξε κι αυτός, δηλαδή ο,τι του έλεγαν να παίξει. Όπως λέτε και πιο πάνω για το ότι δεν πήρε την αναγνώριση που του άξιζε φταίει και ο ίδιος, αλλά και μετά τους Metallica πέρα των Voivod και το να παίξει με τον Ozzy δεν έχει κάνει τίποτα σπουδαίο μουσικά και έχουν περάσει 16 χρόνια.
Τα Presidio sessions προσωπικά ντρέπομαι να τα ακούσω, είναι απαράδεκτα, δηλαδή αν το St. Anger είναι για 3-4 αυτά τα χάλια είναι για υπό το μηδέν, έτσι όπως είναι ε. Στο τι μπορεί να είχαν εξελιχθεί είναι άλλη κουβέντα, αλλά δεν μπορώ να ακούω τον αγαπημένο μου τραγουδιστή να σκούζει σαν γατί.

3 Likes

Η εμπειρια που ειχαν οι Metallica το 1986 και αυτη που ειχαν το 2003 στο να διαλεξουν μπασιστα δεν συγκρινεται…
Μπορει το 1986 να διαλεξαν με αλλα κριτηρια απ οτι το 2003, τους το ειχε πει και ο Bob Rock οτι πρεπει να διαλεξουν εναν μπασιστα που να ειχε ολο το πακετο αλλιως θα βρισκονταν μετα απο 2-3 χρονια παλι να ψαχνουν…
Ο Lars τοτε ειχε πει πως αν ο Cliff ηταν κι αυτος για audition το 2003 μπορει να μην επαιρνε ουτε αυτος την θεση…
Ο Newsted ηταν καταπληκτικος πανω στην σκηνη και καλυτερα φωνητικα, για μενα καλυτερος απο τον Rob αλλα ο Rob δινει ογκο…

2 Likes

Καλή χρονιά σε όλους!!!

5 Likes

Εδω υπαρχουν πολλοι που ισχυριζονται οτι η μεγαλυτερη μεταλ μπαντα του πλανητη εχει επι 35+ χρονια στις ταξεις της εναν ελλιπη ντραμερ, στον Τζεησον κολλας εσυ :slight_smile:;

Καλη χρονια σε ολους παιδια.

5 Likes

Επειδη το 2017 μου φερθηκε ιδιαιτερως καλα, αρχιζω τη νεα χρονια με ορεξη για super-nerd αφιερωμα στους Metaplyta και τη δισκογραφια τους, το οποιο βασικα θα ειναι το εξης. Καθε 2-3 μερες θα κανω ενα post για ενα απο τα 115 τραγουδια των Metallica, ξεκινωντας απο το Hit The Lights, και ολοκληρωνοντας σε μερικους μηνες με το Lords Of Summer. Ζητω συγχωρεση προκαταβολικα για την κουραση που μπορει να προκληθει σε ορισμενους, αλλα θυμιζω οτι η συμμετοχη δεν ειναι υποχρεωτικη, ή οπως θα ελεγε και ο James σε παραφραση: “Anyone can jump off the Metallica train whenever they wish to, we are sharing our music with our fans and it’s not mandatory to like everything”

Ξεκιναμε με (ισως?) το πρωτο τραγουδι που εγραψαν οι Metallica, το Hit The Lights απο το μακρινο 1982. Απο την αρχη καταλαβαινεις ενα απο τα πραγματα που οριζουν τους Metallica. ΦΑΣΑΡΙΑ. Ενα τραγουδι που ισορροπει τελεια αναμεσα στο επιθετικο thrash και το χαβαλεδιαρικο rock n roll, με σολιδια να παιζουν το ενα μετα το αλλο και τον James να βγαζει ολη την εφηβικη καυλα του επαναλαμβανοντας πως θα μας δωσουν τα μυαλα στα χερια, παιζοντας μεταλ και ροκ.

James: Δεν την λες και την καλυτερη φωνητικη ερμηνεια, αλλα προσπαθει. Οσον αφορα τα riffs, το βιντεο στο τελος αυτου του ποστ τα λεει ολα μεσα σε 2 λεξεις. Απο τα καλυτερα τραγουδια του δισκου, και η αρχη μιας τεραστιας ιστοριας.
Lars: Overuse σε καθε τυμπανο και πιατινι που εχει, με αποτελεσμα να μην υπαρχει κανενα overuse (!) Τελειος.
Kirk: Παντου μεσα στο τραγουδι, στις χρυσες του εποχες που ως μαθητης του Σατριανι απλα εκαιγε την ταστιερα.
Cliff: Στιβαρος, δινοντας τον ογκο που πρεπει, και ακολουθωντας τον James αψογα σε καθε αλλαγη και καθε riff.

Solo: Το τραγουδι εχει 3 σολος, αλλα τα πρωτα 2 ειναι ας πουμε μικροτερα lead σημεια, ομως το σολο που μπαινει στο 3:00 ειναι ενα σολο που χωρις πολλα πολλα παιρνει 10/10 και περιλαμβανει καθε τεχνικη του Kirk.
Στιχοι: Ας περιοριστουμε στο οτι εχει γραψει και πολυ καλυτερους στιχους ο James στην καριερα του. Εφηβικη καυλα εκφρασμενη μεσω του πρωτου τραγουδιου της μπαντας, μεχρι εκει.
Καλυτερη στιγμη: Το πρωτο βασικο riff που μπαινει ακριβως μετα την εισαγωγη και η κιθαρα σκιζει το συμπαν στα δυο. Στο βαρετο και αδιαφορο συμπαν πριν τους Metallica, και στο φωτεινο πολυπλοκο και ενδιαφερον συμπαν μετα τους Metallica.

10 Likes

Μέχρι τότε θα έχουν βγάλει καινούργιο δίσκο! #not Επίσπευσε…

4 Likes

Μεχρι να βγαλουν δισκο προλαβαινω να κανω και ολοκληρο το Garage Inc. για να μη σου πω και ολα τα επισημα live (δεν ειναι και πολλα)

2 Likes