Μetallica

ο καθενας τα δινει εκει πoυ του αρεσει εσυ τα δινεις στους maiden ο αλλος στους metallica

2 Likes

την τελευταία 20ετία ή maiden εκαναν 758 συναυλίες και οι Metallica 705. Μάντεψε ποιοι είχαν σχεδόν διπλάσιες κυκλοφορίες και επομένως έβγαλαν περισσότερα λεφτά :wink:

εγω τα δινω και στους δυο. γιαυτο με ενδιαφερει η τιμη του εισιτηριου.

1 Like

πάντως για εισιτήρια υπάρχει στην κεντρική σελίδα αυτό εδώ

το οποίο ομολογώ , παρόλο την ειλικρίνεια του μανατζερ που είναι τίμια πραξη , με ξένισε πάρα πολύ

Ακριβό εισιτήριο γιατί μπορούμε δλδ

2 Likes

Metallica εισαι αφου…:stuck_out_tongue:

δεν σε ειχα για φαν των metallica

Clairvoyant, εγώ στην metal era μου maidena θα με χαρακτήριζα, ακόμα και τώρα ασυναίσθητα αγόρασα το book of souls για τη συλλογή και μόνο (και δεν νομίζω καν να το έχω ακούσει ποτέ πλην μια φορά στο γιουτουμπ όταν έκανα φασίνα σπίτι) και ακόμα σκέφτομαι να στηρίξω το καλοκαιρινό λάιβ, ασχέτως αν έχω να πάω σε αμιγώς κλασσικομέταλ λάιβ κάνα 8άρι+ χρόνια…
επίσης ενώ αγαπάω σε ένα μικρότερο βαθμό λίγο τους μετάλλικα -όντας πιο κοντά στους άνθραξ και σε συναφής ήχους, σαν θρασάς- , είμαι από εκείνους που αγνοούν ότι έχει να κάνει με την μπάντα από το Black album και μετά γιατί δεν με αφορά/μου αρέσει σε ποσοστό μικρότερο του 1% + τους ‘‘κοροιδεύω’’ αρκετά -ειδικά παλαιότερα όντας γαρ μικρότερος - για τα reality, το napster, τον lars, την gaga, την μουσική στροφή μετά τα 90ς και τα λοιπά αμερικάνικά τους -ή στην περίπτωση Lars…για τον Lars :stuck_out_tongue: - και γενικά μου είναι αντιπαθείς σαν μεμονωμένα άτομα στο σύνολό τους, συγκριτικά πάντα με τους maiden (που δε θα κόψω και το πουλί μου και πάλι, αλλά πχ προτιμώ έναν γραφικό που οδηγά αεροπλάνα, κάνει ντοκυμαντέρ για τανκ και παίζει και καμιά μπάλα, παρά τον κάθε LA celebrity superstar που τραγουδά καραόκε σε αμάξια με τηλεμαιντανούς και ζεί the american dream all the way up…)…κοινώς σου λέω ότι οι maiden είναι πολύ πιο κοντά μου από ότι οι μετάλλικα, και στο λύκειο, και στο πανεπιστήμιο, ακόμα και τώρα που δεν ασχολούμαι σοβαρά με κανέναν από τους δυο τους πια + στο βαθμό που μπορώ να πώ ότι συμπαθώ πέραν της μουσικής τους κάποια μεμονωμένα άτομα, η εικόνα που μου βγάζουν οι maiden μου είναι πιο οικεία και συμπαθητική… (αλλά τονίζω ότι τα 8 πρώτα maiden και τα 5 πρώτα metallica, μαζί με το Black που δεν με τραβάει but still, είναι αριστουργήματα που δεν σηκώνουν ούτε ανάλυση ούτε περαιτέρω εξηγήσεις, stone cold masterpieces)

with this out of the way, η καθαρά οπαδική ταύτιση με την μπάντα είναι αγνή ατόφια ανόθευτη καθυστέρηση. Ο αριθμός πωλήσεων δίσκων, αριθμός ατόμων σε λαιβς και τα μουσικά βραβεία (γενικότερα τα πάσης φύσεως ‘‘βραβεία’’ σε οποιοδήποτε καλλιτεχνικό πόνημα είναι γελοία, καθώς βάζουν να ‘‘διαγωνιστούν΄’’ μεταξύ τους διαφορετικές μορφές έκφρασης των προσωπικών συναισθημάτων και ιδιοσυγκρασιών των εκάστοτε καλλιτεχνών, κάτι παντελώς άτοπο μιας και δεν είναι πχ αμάξια να συγκρίνουμε τελικές και ταχύτητα ροπής του κάθε κινητήρα, δλδ κάτι φυσικό και απτό) ως μέτρο σύγκρισης, είναι εξίσου αγνή ατόφια ανόθευτη καθυστέρηση. Γενικότερα και ειδικότερα, οποιοδήποτε μέτρο σύγκρισης δύο μπαντών που παίζουν πρακτικά διαφορετική μουσική -με επιρροές ο ένας στον άλλο ξεκάθαρες βέβαια αλλά άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό- αλλά βρίσκονται κάτω από μια κοινή ‘‘ταμπέλα’’ -αυτή του μέταλ- και η κάθε μια στο κομμάτι της είναι μια από τις πιο σημαντικές και επιδραστικές όλων των εποχών -μια αντικειμενική αλήθεια που πρέπει κάποιος να είναι παντελώς ηλίθιος για να μην το βλέπει/ακούει-, είναι καθυστερημένη.

κοινώς clairvoyant, είσαι κακό τρολ γενικά που δε βγάζει γέλιο, όπως θα όφειλε στα χνάρια τόσων σπουδαίων romantik7, johnvla κτλ που μεγαλούργησαν στο παρελθόν σε αυτό το φόρουμ και σε παρόμοια ‘‘debate’’ και topics… και σου έγραψα με ‘‘σοβαρό’’ εισαγωγικό ποστ και γενικότερα ασχολήθηκα, γιατί η σημερινή μέρα στο γραφείο είναι γτπ επικώς και έχω βαρεθεί το ιντερνετ και όπως και ο quintom παραπάνω, ή εδώ ή κοιτάζω τοίχο. κάτι στόκοι σαν και σένα είναι οι αιτίες που ακόμα, εν έτη 2018 ‘‘βγαίνει κακό όνομα’’ στους μεταλλάδες διαχρονικά -όσο κλισέ και γραφικό αν ακούγετε πλέον- (που στα @@ μας από την άλλη, but still…) και δίνουν πάτημα σε μπάντες-πολυεθνικές να σε παίζουν μέχρι το τέλος της καριέρας τους στα δάχτυλα, παίρνοντάς σου λεφτά με κάθε πιθανό τρόπο + εννίωτε γράφουν και σε περιοδικά του χώρου και παγιώνουν αυτιστικές και σκοταδιστικές αντιλήψεις σε πιτσιρικάδες, μην αφήνοντάς τους να απολαύσουν την μουσική, από όπου και αν προέρχεται…

γενικότερα, η κόντα maiden vs metallica είχε πλάκα και χαβαλέ οριακά μέχρι τις αρχές 90ς, καθώς τα 80ς προσφέρονταν λόγω γραφικότητας και συνάμα αθωότητας για τέτοιες ευχάριστες ‘‘κόντρες’’ και οπαδιλίκια… σε ένα πιο σοβαρό, με επιχειρήματα -whatever- επίπεδο, είναι αστεία και δεν μπορεί να παρθεί στα σοβαρά. Και οι δύο μπάντες σήμερα είναι και φραγκοφονιάδες και γραφικοί και επουδενί κάτι που πρέπει οποιοσδήποτε να παίρνει πια 100% σοβαρά -σε κάθε επίπεδο, είτε μουσικό είτε whatever- μιας και λειτουργούν στον αυτόματο για να συντηρήσουν λίγο ακόμα την υστεροφημία και το μύθο τους με καλές ιδεούλες εδώ και εκεί που δικαιολογούν σε ένα βαθμό την ύπαρξη νέων δίσκων -αλλά επουδενί κοντά στα χρυσά τους χρόνια - και με μοναδικό μεγάλο όπλο τα επαγγελματικά δυνατά και προσεγμένα λαιβ -όπου και οι δύο είναι μάστορες στο τερέν-… δεν αμφισβητεί κανείς το παρελθόν τους, άλλαξαν με πολλούς τρόπους την πορεία της μουσικής αυτής σκηνής εκατέρωθεν και αδιακρίτως προσωπικών γούστων και συμπαθειών αντικειμενικά κάθε κλασσικός τους δίσκος είναι 10/10 ξερό, πάντα υπάρχει ελέω ονόματος μια πισινή όταν βγαίνει καινούριο album για κάποια ευχάριστη έκπληξη, αλλά μέχρι εκεί, έχουμε 2018 και υπάρχουν όχι εκατοντάδες, χιλιάδες μπάντες που παίζουν πολύ πιο ενδιαφέρουσα μουσική σήμερα από τα τωρινά τους πονήματα…

όποιος νομίζει ότι η μετάλλικα είναι μια μπάντα της σειράς, είναι ηλίθιος. όποιος νομίζει ότι οι maiden είναι μια μπάντα της σειράς είναι ηλίθιος. μάντεψε πού ανήκεις εσύ

11 Likes

Δεν λες να καταλαβεις, δεν εχουν καθολου ιδιες νοτες, μονο επιρροη υπαρχει και δεν το εχουν κρυψει…

Αυτο το συγκροτημα που δεν παιζει ενα πολυ ωραιο τραγουδι γιατι δεν θυμαται το σολο, να τα λεμε κι αυτα…

Από την αγνή νοητική καθυστέρηση τύπων σαν τον clairvoyant μέχρι τον απόλυτο μηδενισμό για το παρών τέτοιων συγκροτημάτων του Lupin, υπάρχει απόσταση.Προτιμώ την μέση της μιας και οι 2 ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ότι έχουν κάτι να πουν και δισκογραφικά πέρα από τα live που δεν νομίζω να έχει κανένας παράπονο.Δεν ξέρω γιατί υπάρχει κόσμος που είτε δυσκολεύεται να το πιστέψει είτε είναι της λογικής ‘χειρότερα από τα 80ς άρα σκατά’ , αλλά και οι Metallica και οι Maiden παρουσίασαν ΚΑΛΟΥΣ δίσκους που είχαν πράγματα να πούνε.

1 Like

blast from the past :")

2 Likes

Μαντεψε που ανηκεις εσυ γιατι εχεις κανει ενα σοβαρο λαθος Οποιοδηποτε σχολιο μου και αν διαβασεις δεν θα βρεις πουθενα συγκριση μεταξυ συγκροτηματων. Το μονο που θα βρεις ειναι ειρωνια για το metallica family που μας εχει πρηξει τα ουμπαλα. Μαλλον ο στοκος στην περιπτωση μας εισαι εσυ. Ευχαριστω που μου δινεις την ευκαιρια να ξεκαθαρισω την θεση μου γιατι μπορει το αγαπημενο μου συγκροτημα να ειναι οι maiden αλλα το αμεσως επομενο ειναι οι metallica.

Ναι στάνταρ οι Metallica είναι :smile::smile::smile::smile:

Εντάξει, εγώ φταίω τώρα? :innocent:

1 Like

Καλο αλλα εχει λιγο πλαστικο ηχο

Λαστιχενιο θα ελεγα!

1 Like

πραγματικα εισαι αστειος

screensaver σε ότι συσκευή έχω.- :’) :’) :’)

Πόπαψτορ στη Μπολόνια κουφαλίτσες.

1 Like

Έτσι λέει, να δούμε και τι θα παίξουν στη Λισαβόνα, από τις φωτο που είδα λογικά θα παίξουν το Murder One

…και αυτό είναι καλό νέο?

1 Like