Μetallica

Καλό γιατί δεν θα είμαι εκεί :stuck_out_tongue:

Ε ας το ακούσουμε πως θα είναι ζωντανά κι αυτό, θα είναι και καλή φάση σαν φόρος τιμής στον Lemmy αλλά και στον Fast Eddie…

1 Like

Αν το παιξουν στη Λισσαβωνα οντως, τοτε σημαινει οτι θα ειναι πιθανοτατα συχνο στο leg αυτης της περιοδειας, που σημαινει οτι μπορει να το παιξουν και στη Μπολονια, μην εισαι σιγουρος :stuck_out_tongue:

Αυτο που θα επρεπε να γινει στανταρακι στο σετλιστ παντως ειναι το Here Comes Revenge.

2 Likes

Μωρέ περισσότερο θα με “χάλαγε” να μου κάτσει κάνα Am I Savage παρά το Murder One για να είμαι ειλικρινής. Κατά τα άλλα όποιο και να μου κάτσει δεν θα έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

Ναι απλα εκει στο 4:11 του Am I Savage να σιγουρευτεις οτι εχει δεσει καλα η πανα σου, γιατι αλλιως μπορει να φυγει τιποτα στο βρακακι.

ΥΓ. Για μενα το Murder One ειναι το ΜΟΝΟ τραγουδι που βαριεμαι εντελως στο δισκο. Χιλιες φορες Am I Savage

Έχω την αίσθηση ότι συναυλιακά θα δουλεύει καλύτερα το Murder One από το Am I Savage, θα το δούμε όμως αυτό…

μαλλον δεν τους ταιριαζει αυτο το στυλ οπως και στο i am savage πολυ σαμπαθιλα ειναι τα τραγουδια π τα βαριεμαι τελειως

Σαμπαθιλα ειναι και το 2X4 και το Memory Remains κι ενα σωρο αλλα τραγουδια τους, και ειναι φοβερα τραγουδια. Δε νομιζω οτι δεν παει η σαμπαθιλα στους Metallica, το αντιθετο θα ελεγα.

Δεν ξερω το συγκεκριμενο ποτε δεν με τραβηξε τοσο απο το νεο δισκο ειναι για εμενα μαζι με το murder one τα μονο τραγουδια που υστερουν

Πλεον θελουμε ολοκληρο το AJFA live το καλοκαιρακι αφου τελειωσουν το Ευρωπαϊκο τουρ…

1 Like

από που προκύπτει το Murder One; από τις photo με τα τραπουλόχαρτα; Το είχαν και στο προηγούμενο σκέλος αυτό το θέμα στις οθόνες.

Σίγουρα θα παίξουν τραγούδια που δεν έχουν παίξει ως τώρα πάντως από το HTSD. Και πιστεύω πως θα υπάρχει και mini-εκπληξη από Load-era.

1 Like

image

Τον Lemmy τον είχαν όμως;

1 Like

Όχι, η αλήθεια είναι πως δεν το είχαν!
Περιμένω να ντεμπουτάρει αυτό και το Revenge σε αυτό το σκέλος.

Και λίγο αλλαγή στο rotation από τα παλιά.

Tσ τσ τσ τσ τσ ουτε μια δοκιμη στα μονιτορ δεν μπορουμε να κανουμε αμεσως να βγαλετε οτι θα παιξουν το Murder One σημερα :yum::wink:

2 Likes

Για να σποιλαρω λιγο θα εχουμε σπιταουτδεμποουν-α σημερα…

Η χθεσινή setlist

4 Likes

Το καλύτερο post στο νήμα εδώ και πολύ καιρό.

1 Like

Θέλω μια πένα για την κιθάρα :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Δεν με τρελαίνει το σετλιστ πάντως

Βέβαια το αλλάζουν οπότε κάθε πόλη έχει και τα τυχερά της

Γιατί?

  1. Η όλη κουβέντα για τα load, reload και το αν είναι καλοί δίσκοι ήταν κουραστική. Ειδικά το σημείο που διατυπωθηκαν προβολές και από τις δύο πλευρές, οι μεν ότι οι άλλοι είναι κολλημένοι και οι δε ότι οι άλλοι δεν είναι μεταλλαδες. Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον το γούστο είναι υποκειμενικο, το να την πω στον άλλο επειδή του αρέσει ένας άλλος δίσκος δεν έχει νόημα. Για παράδειγμα εμένα πάντα μου άρεσε περισσότερο το Ride, ενώ σε όλους στην παρέα το Master, δηλαδή ήμουν η μειοψηφία. Κάναμε μια κουβέντα μια φορά το τι μας αρέσει περισσότερο στον κάθε δίσκο και τέλος.
  2. Η κουβέντα Maiden vs Metallica ήταν κάτι που έκανα στο γυμνάσιο το 1990 και ομολογώ ότι και τότε δεν την έβρισκα σωστή, αφού και τα δύο συγκροτήματα είναι από τα πιο αγαπημένα μου. Εν έτει 2018 και βαδιζοντας στα 42 δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα μιας τέτοιας κουβεντας ή αν υπάρχει νόημα δεν με αγγίζει.
  3. Επειδή οι Metallica έχουν μεγαλύτερη ποικιλία στο setlist τους και το αλλάζουν ανά σκέλος περιοδείας ή πόλης, έχει για μένα ενδιαφέρον να δω ποια τραγούδια πρόσθεσαν και ποια αφαίρεσαν. Επίσης επειδή πλησιάζει η Μπολόνια, θέλω να δω τι με περιμένει.
  4. Έτσι όπως είναι οι πένες σκορπισμενες, είναι σαν λουλούδια γύρω από το setlist. Ωραία εικόνα.
3 Likes