Μetallica

Αν υπάρχει συναυλιακή λογικη ( ή και παραλογισμός) , ίσως αυτό που λες να το επιβεβαιώσουμε του χρόνου.

ΥΓ. Ορίστε και μερικές αλλαγές. Έπαιξαν το spit την πρώτη μέρα στη Μαδρίτη και όχι την δεύτερη, όπως στο προηγούμενο σκέλος της περιοδείας.

2 Likes

Κοιτα και εγω πιστευω οτι δεν θα εμπαινε μεσα οποιος το εκανε αλλα ειναι αλλο να το λεμε εμεις και ειναι αλλο να κανει ο αλλος στην Ελλαδα της κρισης μια τοσο ακριβη παραγωγη με κινδυνο (μικρο η μεγαλο) να καταστραφει εντελως αμα δεν παει κοσμος.

1 Like

Αν το δεις, θα αλλαξεις γνωμη. Εμενα μου αρεσε παρα πολυ.

1 Like

Ε βέβαια πάει ο γκαντεμοσαυρος (εγώ) την δεύτερη μέρα, σιγά μην έπαιζαν το Spit…

Ρε φαμιλυ ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα 5 white κλπ που γραφουν διπλα απ τα τραγουδια?
Εμενα το μυαλο μου παει στα counts του Lars πριν να αρχισει το τραγουδι αλλα στο Sad But True εχει το D που μαλλον παραπεμπει στο κουρδισμα της κιθαρας…
Το white και purple ειναι για το χρωμα της κιθαρας?

Εχει κανεις ιδεα ή λεω μαλακιες?

Βεβαια η 2η συναυλια στη Μαδριτη ειναι αυριο βραδυ @shadowking69 και @drenie , αλλα οκ…

Πιστευω στο ΟΑΚΑ θα ειχε 20-22.000 κοσμο ακριβως γιατι δεν εχει τα εξοδα του να παει στο Terra Vibe…
Ειναι πιο ευκολη η μετακινηση στο ΟΑΚΑ επισης ο παραγωγος δεν εχει τα εξοδα των λεωφορειων και των τρενων…
Επισης λεφτα θα βγουνε απο πωλησεις μπυρας,βρωμικου, ρουχων κλπ…

Ναι και στη πρώτη ήδη έπαιξαν το σπιτ .

Metallica - Seek And Destroy

Καταρχας, οφειλω μια προκαταβολικη συγγνωμη σε οσους προτιμανε να βλεπουν φωτογραφιες που μπορεις να τις βρεις στα social media μεσα σε 1,14 δευτερολεπτα, παρακαλω προσπεραστε αυτην την αναρτηση που δεν ειναι υποχρεωση κανενος να διαβασει αν δε θελει.

Το Σηκερησρο ειναι ανετα το πιο διαχρονικο τραγουδι απο το Kill’Em All, και ταυτοχρονα το τριτο πιο παιγμενο τραγουδι των Metallica στα live τους, κατω μονο απο το Master Of Puppets και το Creeping Death (και ελαχιστα πιο πανω απο το One και το Bellz, κατι που λογικα θα αλλαξει στο εγγυς μελλον).

Ο λογος για αυτο ειναι πως προκειται για το πιο πιασαρικο τραγουδι στο δισκο φυσικα, με ροκ εν ρολ διαθεση και μια σχετικα απλη δομη, οπως επισης και τα καλυτερα riffs στο δισκο. Ταυτοχρονα, αποτελει (και αποτελουσε) σημειο αναφορα σε πολλες συναυλιες τους, ειτε περιλαμβανει τον Jason στα φωνητικα, ειτε τον James, ειτε καμια 30αρια τρελους Μεξικανους να ουρλιαζουν στο μικροφωνο. Απο τον πρωτο στιχο του τραγουδιου στον οποιο ο James λεει ενα απλο alright, μεχρι τα 2 τελευταια riffs που θα μπορουσαν να ειχαν πυροδοτησει καριερες αλλων συγκροτηματων, στα σχεδον 7 λεπτα του τραγουδιου η φαση ειναι πως περναμε καλα. Και σε καθε μα καθε live εκδοση του τραγουδιου, βλεπεις οτι με κατι τετοια τραγουδια περνανε καλα παντοτε και οι ιδιοι οι Metallica.

Ειδικη μνεια πρεπει να δοθει σε αυτα τα 2 riffs (φυσικα εννοω τα riffs που ξεκινανε στα 5:49 και 6:15 του τραγουδιου αντιστοιχα), για τα οποια παντοτε απορουσα (και ακομα απορω δηλαδη) πως γινεται να μην εχουν δομησει ολοκληρα τραγουδια ως το βασικο ριφφ σε αυτα, αλλα μαλλον η απαντηση ειναι πως 30 δευτερολεπτα απο το καθενα ειναι υπεραρκετα για το ιδανικο κλεισιμο του τραγουδιου. Αν ειναι κατι που ξερουν να κανουν καλα οι Metallica ειναι να χτιζουν ενα τραγουδι.

James: Η καλυτερη φωνητικη ερμηνεια στο δισκο μαλλον, χωρις πολλα πολλα, straight & to the point. Ριφφαρες απο την αρχη ως το τελος. Attitude που βγαζει χαρακτηριστικοτατα αυτο το “παρτε τη μουσικη μας στη μαπα σας κι αμα σας αρεσει”.
Lars: Ο mid-tempo Lars που αγαπησαμε.
Kirk: Ροκαρει με την κιθαρα του και κανει διαλογο με τον εαυτο του με μια ακολουθια μινι σολος στη μεση
Cliff: Ακολουθει κι αυτος, δειχνοντας πως τις περισσοτερες φορες το συνολο των Metallica εγινε τοσο πετυχημενο γιατι πολυ απλα υπαρχει φοβερη χημεια μεταξυ των μελων της μπαντας, χωρις να χρειαζεται να παιζει κατι εξωπραγματικο κανενας απο τους 4.

Solo: Δεν ξεχωριζει ιδιαιτερα σε σχεση με τα υπολοιπα του Kill’Em All, ουτε ειναι το δυνατο σημειο του τραγουδιου.
Στιχοι: Δρομος, σοκακι, βια, καταστροφη, αλητεια. Μπορει να ειχε και κατι πιο βαθυ απο αυτο ο James στο μυαλο του, αλλα μαλλον οχι. Σιγουρα πετυχαινουν το στοχο τους, που ειναι να ειναι πιασαρικοι.
Καλυτερη στιγμη: Το τελευταιο λεπτο, και ειδικα το δευτερο απο τα δυο ριφφς που αποθεωσα προηγουμενως.
Χειροτερη στιγμη: Δεν υπαρχει.

Μια ζωη σε συναυλιες:

1989 Seattle: FUCK YOU, ρεψιματα, αλητεια, λιγο πριν ξεπουληθουν, 25αρηδα μαλακιστηρια
1993 Μεξικο: Jason σε vocals, Μεξικανοι σε vocals, (π)σολαρισμα για 18 λεπτα, φοβερος ηχος
1999 Νεα Υορκη: Ηδη χρονια ξεπουλημενοι, κουρεμενοι, υπο διαλυση, προκλητικοι, τσακωμενοι, αν και ολα αυτα φαινονται ακριβως το αντιθετο στο live (εκτος απο το κουρεμα οκ), αναρωτιεμαι γιατι αραγε?
2009 Καναδας: Μαυρα μπαλονια, Halloween, πανηγυρι, ηχακλα, χαβαλες, 45αρηδες πατεραδες
2016 Σαν Φρανσισκο: The Night Before (μια μερα πριν το Superbowl πριν 2 χρονια), rock legends πλεον, απο κοριτσακια στο κιλεμολ σε ασχημους παππουδες στο HTSD οπως λεει κι ο James στην εισαγωγη.





7 Likes

μπραβο φιλε μου, το 2ο καλυτερο ποστ του τοπικ

Απλές φώτο είναι εφόσον δεν μπορούμε να πάμε να βλέπουμε και κάτι

Κιθάρες πρέπει να είναι …

@QuintomScenario να δεις που το γύρισαν στην πρώτη το Spit… σου λέω γκαντέμης όχι αστεία. Αλλά και πάλι το Halo παραμένει το αγαπημένο μου από το Hardwired… οπότε αν δεν παίξουν αυτό "έχετε για βρυσουλες " :stuck_out_tongue:

Το χεϊλο ειναι στανταρ σετλιστ…

@QuintomScenario να πουμε οτι στο σηκερησρο υπαρχει ενα ελαφρυ bass distortion στο ρεφρεν…
Κι επισης ειναι 120% κλεμμενο, αυτα τα κρυβετε εσεις στο φαμιλυ…

Με το προηγουμενο μου ποστ εννοουσα οτι πιστευω πως το Spit ειναι πλεον στανταρακι και θα παιζει και τις δυο μερες οταν παιζουν στην ιδια πολη. Ελπιζω δηλαδη να ειναι ετσι, για να το δειτε ολοι οσοι τους δειτε.

Ισχυει για το μπασο, αλλα οκ σιγα το σημειο :stuck_out_tongue:
Οταν ξεκινησα αυτην την αναδρομη εκανα 3 υποσχεσεις στον εαυτο μου:

  1. Δε θα αποθεωνω Κλιφφ ακομα κι εκει που δεν υπαρχει λογος.
  2. Δε θα αναφερθει αυτος που εγραψε το 83% της δισκογραφιας των Metallica κι αυτοι τον εδιωξαν
  3. Δε θα λεω τα προφανη… (δηλαδη τις κλοπες απο αλλες μπαντες εν προκειμενω, που οπως μας ενημερωσαν προσφατως τις ξερει ολος ο κοσμος)
3 Likes

1 Like

Έχω καιρό να τα παίξω στην κιθάρα και δε τα θυμάμαι, αλλά το 1ο από τα 2 τελευταία ριφφ του Seek δεν έχει παρόμοια λογική με το Die του Creeping Death?

Αυτή γάμησε! Πολύ καλή!

1 Like

Omerta. Μονο το Μεταλικα Φαμιλυ πεταει αετο και σφυριζει αδιαφορα.

Αχου ουτε σαρκασμο δεν καταλαβαινει το καημενο…

1 Like

Οχι δεν καταλαβαινω.