Μetallica

Αυτο ξερω δεν χρειαζεται να μου το πεις αλλα οταν εχεις φτασει να ανοιγεις συναλιες των Metallica στην Ευρωπη αυτο κατι σημαινει, επισης ρωταω γιατι ερχονται τον Απριλιο και θελω να τους δω.

Να τους δεις γαμάτη μπάντα είναι και πολύ καλοί Live…το ότι δεν φτάνουν στο επίπεδο των Metallica δεν τους κάνει αδιάφορους.

2 Likes

4:50-4:56 χαρα ο Kirk που παιζει σε πιο ψηλες νοτες απ οτι κανονικα εκεινο το σημειο στο Orion…

@QuintomScenario χρωστας Metal Militia δεν ξεχναμε…

Παιδιά δεν χρειάζεται να καυλώνετε ούτε με τον Hetfield, ούτε με τον Dickinson. Τους έχετε θεοποιήσει για κάποιο λόγο. Άνθρωποι είναι και αυτοί. Τρώνε, πάνε τουλέτα, χέζουν, σκουπίζονται με χαρτί Softex κλπ κλπ.

Η μόνη διαφορά είναι ότι τους βλέπουμε πάνω στη σκηνή όταν ερμηνεύουν και όχι μέσα στο WC όταν χέζουν!

Σε σοβαρότερα θέματα τι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ είναι αυτό το Dream no More??

Το αγαπημένο μου στο δίσκο μαζί με το Moth…Και ζωντανά ακούγεται σαν πραγματικός ογκόλιθος!! Καθαρό αγνό DOOM που μπορεί να έχει τις ρίζες του στους Sabbath αλλά σε μένα θυμίζει ακόμα και Candlemass της Nightfall περιόδου (δηλαδή της καλύτερης).

2 Likes

Moth και Hardwire όταν τα παίζουν live είναι κομμάταρα!! Αλλά εγώ από το πρωτο άκουσμα που είχα κάνει μου είχε μείνει το Halo on fire και Now we are dead . Το πρώτο πλέον το θεωρώ κλασσικό και κάθε φορά που το το παίζουν live απλά ανατριχίλα…

Μπορούμε όλα να τα ισοπεδώνουμε.

Κάποια παιδιά μοιράστηκαν την χαρά τους εδώ μέσα, με την πεποίθηση ότι θα χαρούν και άλλα παιδιά που δεν είχαν την δυνατότητα για μια τέτοια εμπειρία με αυτή την πολύ σημαντική μπάντα ( μάλλον αφελείς ήταν) . Δεν χρειάζεται να εκτιμούν αυτη την μπάντα όλοι το ίδιο αλλά να βγάζουμε σούπερ κόμπλεξ για την χαρά και τον ενθουσιασμό του άλλου είναι μίζερο.

Καλή συνέχεια σε όλους.

ΥΓ : και τον σύντροφό σου μπορεί να βλέπεις από ένα σημείο και μετά στη τουαλέτα αλλά δεν σταματάς να τον αγαπάς , να τον εκτιμάς και να τον σέβεσαι. Τώρα το αν είναι Θεοί επειδή δίνουν ένα εξαιρετικό σόου και χιλιάδες άνθρωποι ταυτίζονται μαζι τους και απολαμβάνουν το live τους δεν το έγραψε και κανένας ( ή δεν το έγραψε κυριολεκτικά). Σίγουρα πάντως είναι από τους λίγους που κάνουν κάτι τέτοιο για τόσα πολλά χρόνια αρα Ναι τους κάνει ξεχωριστούς .

6 Likes

Οι άνθρωποι έχουν ξεπεράσει πλέον την έννοια της συναυλίας και δίνουν ένα φανταστικό σόου. Πέρα από τις κομματαρες που ακούς για 2 και κάτι ώρες, χαζεύεις και όλο αυτό το σκηνικό που έχουν στήσει. Αν και είχαν κάνει κάτι αντίστοιχο στην περιοδεία του magnetic με τα φερετρα, τώρα το έχουν εξελίξει ακόμα περισσότερο. Βέβαια για το εισιτήριο που πληρώνεις, έχεις την απαίτηση να μην ακούσεις τα τραγούδια ξερά, αλλά να υπάρχει και το κάτι παραπάνω για να έχεις μια ολοκληρωμένη οπτικοακουστική εμπειρία.
ΥΓ1: Νομίζω ότι αν ερχοντουσαν Ελλάδα, είτε ΟΑΚΑ είτε ΣΕΦ, θα το γεμιζαν. Αν δεν το γεμιζαν Ελληνες, σίγουρα τα ερχοντουσαν ξένοι. Είχα δίπλα μου έναν με ισπανική σημαία και τον ρώτησα πως και ήρθε Ιταλία, αφού στην Ισπανία είχε 3 συναυλίες. Μου απάντησε ότι τους είδε στη χώρα του και πήρε μια βδομάδα άδεια για να τους ακολουθήσει.
ΥΓ2: Θα ήθελα να σχολιάσω αυτό που ειπώθηκε για τη θεοποιηση των συγκροτηματων. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, αλλά αν το δει κάποιος αντικειμενικα, πέρα από τη μουσική που του αρέσει και τον εκφράζει, αυτοί οι τύποι είναι μεσοκοποι εκατομμυριουχοι με εντελώς διαφορετικό τρόπο ζωής από αυτόν του μέσου οπαδου, συνεπώς δεν βλέπω κάποιο κοινό σημείο, που θα αποτελεί και σημείο ταυτισης. Εγώ προσωπικά το μόνο που θέλω από αυτούς είναι να γράφουν ωραία τραγούδια για να ντυνω τη ζωή μου με αυτά, όχι να είναι αυτά η ζωή μου. Και αφού αυτοί με βλέπουν σαν πορτοφόλι (ή κεφάλι όπως λένε στα μπουζούκια “πόσα κεφάλια είχαμε σήμερα”), τους βλέπω και εγώ ως ο πελάτης που πληρώνω για να παίξουν και για πάρτη μου.

Αν το δει κάποιος αντικειμενικά είναι πολύ λίγα τα συγκροτήματα που έχουν τόσο ισχυρό fanbase και πιθανότατα κανένα άλλο στην ιστορία τόσο controversial. Αυτό γίνεται γιατί πέραν της μουσικής τους που δεν υπάρχει λόγος να αναλυθεί κάνουνε και πέρα από τα προφανή, που στοιχίζουν σε άλλες μπάντες στο να φτάσουν στο επίπεδο τους. Και εξηγώ:
Ναι είναι μεσόκοποι εκατομμυριούχοι, αλλά δε συμπεριφέρονται έτσι. Φαίνεται ότι είναι σαν ένας από εμάς. Θα πουν τις μαλακίες τους, θα κλάσουν στην κάμερα, θα νευριάσουν, θα πάρουν ανάποδες, θα βγάλουν μουσική με το Lou Reed στα 50 τους γιατί έτσι γουστάρουν, θα πάνε να παίξουν στην Ανταρκτική, θα φωνάξει ο κεφάλας όσο μπορεί για αυτό που πιστεύει ότι έχει δίκιο ( βλ. Napster ), θα αντιμετωπίσουν κατάματα τα προβλήματα τους και θα φάνε παντόφλα από τη γυναίκα τους ( σκέψου καρύδια που είχε η τύπισσα και είπε στο Hetfield “ή το ποτό ή η οικογένεια σου” ), θα κάνουν σαν παιδιά όταν βλέπουν τα είδωλα τους και παίζουν μαζί τους, θα πάρει αγκαλιά ο Hetfield τον Lars στο Hall of Fame όπως εμείς παίρνουμε τον κολλητό μας όταν τελειώνει το πανεπιστήμιο/βγάλει την γκόμενα που γουστάρει/κάνει παιδί, θα είναι ανθρώπινοι με λίγα λόγια, ή όταν λέει ότι αυτό που περιμένει πια από τη ζωή είναι εγγόνια κοκ.
Αυτό που λέει για το family βγαίνει τόσο σωστά προς τα έξω. Όπως στην εταιρία που δουλέυουμε πρέπει να νιώθεις μέλος, ή οπουδήποτε σε μια κοινωνιά, αυτός το κάνει με τη δουλειά του αντίστοιχα. Σέβονται τα λεφτά σου, το ότι ήρθες να τους δεις, γιαυτό και παίζουν 2+ ώρες, γιαυτό λένε πια πως για να δώσουν ένα σωστό show μπορούν να κάνουν 50-60 συναυλίες το χρόνο, γι’αυτό είναι μάστορες στο marketing και ανεβάζουν video στο youtube και άλλα τόσα. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα από μπάντες, ίσου και μικρότερου βεληνεκούς που μας βλέπουν σα λεφτά, αλλά αυτό δεν μπορείς να το προσάψεις στους Metallica.
Με λίγα λόγια, αν σ’αρέσει η μουσική τους, δεν μπορείς να μη τους λατρεύεις γιατί στην ουσία κάνουν Ο,ΤΙ γουστάρουν ( σαν επάγγελμα ), έχουν κατακτήσει όλες τις κορυφές που θα μπορούσαν με κάθε τρόπο, και απλά περνάνε καλά. Ε ναι ρε φίλε, τέτοια άτομα είναι αυτά που πρέπει να θαυμάζουμε και να χαιρόμαστε. Κάνουν αυτό που θα ήθελε να κάνει ο καθένας μας. Δεν είναι η ζωή μας οι Metallica, αλλά δεν μπορείς να μη χαίρεσαι με την επιτυχία τους. Είναι μικροπρέπεια επειδή κάποιοι τα κατάφεραν να προσπαθείς να τους απαξιώσεις με κάθε πιθανό τρόπο, με κάθε πιθανή ή απίθανη δικαιολογία. Ο τρόπος ζωής τους είναι διαφορετικός μόνο και μόνο λόγω των λεφτών που έχουν βγάλει. Αλλά και πάλι ζούνε αναλογικά όπως θα ζούσαν αν δεν ήταν έτσι. Απλά αναλογίσου πως θα ζούσε ο καθένας μας τη ζωή του, αν αύριο είχαμε 50 εκ στην τράπεζα. Θα παρατάγαμε πιθανότατα δουλειά, μέρος, σπίτι, χώρα, γκόμενα ή και δεν ξέρω γω τι άλλο για να αρααααξουμε ( οκ ίσως υπερβολικό αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ ). Αυτοί απλά συνεχίζουν να περνάνε καλά και προσπαθούν να κάνουν και το φάμιλι να περνάει καλά. Ε και οι πούστηδες το κάνουν άψογα

8 Likes

Σπουδαιος.

1 Like

Φίλε είσαι με τα καλά σου; Απαξιωσα εγώ τους Metallica; Και με κατηγορείς και για μικροπρεπεια; Αλλά προφανώς δεν διάβασες καλά τι έγραψα και μάλλον θιχτηκε το οπαδιλικι σου. Και επειδή είσαι πιτσιρικος, ξαναδιάβασε και έλα σε μερικά χρόνια να τα ξαναπούμε.

Το reply ήταν επειδή ήθελα να πω κάποια πράγματα για το ΥΓ2. Η χρήση του 2ου ενικού ήταν για να δείξει πως αυτά που λέω πάνε σε κάποιους που το βλέπουν με αυτόν τον τρόπο. Μάλλον έπρεπε να βάλω ένα " δεν πάει σε εσένα προσωπικά" όπου χρειαζόταν, δεν ήταν ευθεία απάντηση σε εσένα. Απλά για να μην αλλάζω συνέχεια πρόσωπο και απο τα σε, πάω στο σας και στο μας, το κράτησα έτσι. Νόμιζα οτί από το ύφος όλου του post θα ήταν προφανές αλλά έκανα λάθος.

Οκ τότε.

Λες ενα καρο μαλακιες. Οταν λενε οτι τριπλασιασαν τις τιμες των ειςιτηριων γιατι τους επερνε σαν λεφτα σε βλεπουν και οχι σαν φαμιλυ.

Για τον αλλον που κανει οτι δεν καταλαβαινει στο συγκεκριμενο ποστ ανεβαινουν φωτογραφιες του συγκροτηματος ασχετα με το αν υπαρχει καποια συναυλια η οχι. Ποιος την εχει πιο μεγαλη την καυλα για τους metallica.

1 Like

Ότι ταύτιση θεωρεί κάποιος μόνο την οικονομική άνεση του καλλιτέχνη μου κάνει εντύπωση.

Ταύτιση εννοούμε με τον στιχο , με τον τρόπο που εκφράζει τον φόβο του μέσα από την μουσική του , με την αντίδραση του πάνω στη σκηνή όχι με το σπίτι του, τις διακοπές του και τα αυτοκίνητα του .
Ταύτιση με το συναίσθημα και όχι με το υλικό του όλου πράγματος.

Το ότι 3πλασιασαν τις τιμές των εισιτηρίων τους επειδή τους έπαιρνε σημαίνει πως δεν είναι χαζοί. Προσφορά και ζήτηση υπάρχει παντού. Αν σε έβλεπαν σα λεφτά θα σήμαινε πως το ίδιο ακριβώς πράγμα θα το χρεώναν πιο ακριβά γιατί απλά μπορούσαν. Κάναν όμως αυτό? Όχι. Ο φίλος από πάνω εν έτει 2018 είπε πως οι METALLICA έχουν πάει σε ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ την έννοια της συναυλίας. Οι ΜΕTALLICA. Το 2018. Που θα μπορούσαν να παίζουν σε οποιοδήποτε μέρος με τα λιγότερα δυνατά κόστη για να βγάζουν λεφτά. Που θα μπορούσαν να παίζουν 1.30 ωρίτσα και να τα τσεπώνουν. Που είναι ήδη πολυεκατομμυριούχοι. Ναι ρε, ανάγκη έχουν

Υψηλο επιπεδο. ο φιλος του φιλου του φιλου ειπε. Μεταλλικα φαμιλυ σε αγαπω. Να τους στειλουμε ευχαριστηριο γραμμα ή καλυτερα να τους παρουμε μια πιπα που πρεπει να δουλευουμε μια βδομαδα για να δουμε live. Αντε απο εδω ρε.

Επειδή πρέπει κάποιος να δουλεύει μια βδομάδα για να τους δει δε σημαίνει κάτι. Και άλλος δουλεύει ένα μήνα και δεν μπορεί να ζήσει, και ο άλλος δουλεύει μια ώρα και παίρνει Ferrari. Αυτή είναι η μικροπρέπεια αδερφέ. Είμαι σίγουρος πως αν μπορούσες δυνητικά θα ανέβαζες τόσο το μισθό σου ώστε να μη σε νοιάζει καν. Το ποσό των “100€” για μια συναυλία δεν είναι λίγο ή πολύ. Είναι λίγο ή πολύ για τον καθένα. Το που κυμαίνεσαι εσύ και το που κυμαίνομαι εγώ δεν απασχολεί τον καλλιτέχνη και ειλικρινά κανέναν. Οι Metallica ( και το κάθε γεμάτο στάδιο, και τα sold outs μήνες πριν που γίνονται ) θεωρούν ότι αυτή είναι η αξία τους. Δεν έχει να κάνει με το φάμιλυ. Η έννοια του φάμιλυ είναι συμπληρωματική στο να σου δώσει value στην αξία που παίρνεις. Τι να κανουμε φίλε έτσι είναι ο κόσμος που ζούμε, άλλος βλέπει τους Metallica 7 φορές το χρόνο, άλλος γκρινιάζει που δεν μπορεί να τους δει και εμείς οι 2 γράφουμε στο φόρουμ. Στείλε καλύτερα ένα γράμμα που να τους παραπονιέσαι που δεν μπορείς να τους δεις. Και μετά στείλε και στην Apple, και στην Aston Martin και στο δήμο Κηφισίας, και στην Tommy Hilfiger και όπου αλλού νομίζεις ότι μας κλέβουν.

Ναι γιατί οι άλλες μπάντες δεν σε βλέπουν ως πελάτες θα έρθουν και θα παίξουν live για την ψυχή της μάνα τους, συνέλθε φίλε λες επικές παπαριες. Σου αρέσει δεν σου αρέσει κι οι Metallica είναι μεγαλύτερη μεταλ μπάντα που πέρασε με απίστευτα shows για αυτό και είναι τοπ τόσα χρόνια. Πάρε και τον άλλον που έλεγε ότι δεν βρίσκει κάτι το εντυπωσιακό και κρυφειτε στο λαγούμι σας μέχρι την επόμενη φορά

1 Like

Διαβασες πουθενα οτι οι μεταλικα ειναι μικρη μπαντα; Τελικα δεν ειμαι εγω με τις πανω απο 21