Μetallica

Το είπαν πολύ καλά αλλά αυτά τα please god no που κάνει ο James τα βρίσκω ανούσια

1 Like

Για θεατρικοτητα το κανει, για να μπορεις να ταυτιστεις με το παλικαρι στο βιντεο απο το Johnny Got His Gun καλυτερα… και το κανει εδω και παααααρα πολλα χρονια, δε με χαλαει, αναλογα την εμφανιση. Στην live εκδοση του One απο το S & M πιστευω οτι ειναι καταπληκτικη η ερμηνεια του James.

Συμφωνώ κι εγώ, καταλαβαίνω γιατί τα κάνει αλλά δεν μπορεί να σου βγαίνει και κάθε φορά καλά. Πάντως θα ήθελα και μια συναυλία χωρίς το One, ειδικά σε μας προχθές που έπαιξαν και το The Day That Never Comes που είναι παρόμοιας φιλοσοφίας θα μπορούσαν να το είχαν αλλάξει με κάποιο άλλο. Πάντως φοβερή η εισαγωγή του Day, ανατριχίλα, το έχουν δουλέψει πολύ με τις εισαγωγές σε αυτή τη περιοδεία

1 Like

Συμφωνώ με και εγώ με the day never comes, τώρα μου ήρθε στο μυαλό που το είχαν παίξει στην περιοδεία του Death Magnetic απίστευτο!

1 Like

Προσωπικα και ποτε να μην ξαναβλεπα το Day σε συναυλια, δε θα μου ελειπε καθολου, ουτε μου εκανε ιδιαιτερη αισθηση οταν το ειδα. Αντιθετα το One πιστευω οτι ειναι το ΕΝΑ τραγουδι που δεν πρεπει να λειπει απο καμια συναυλια Metallica. Οποιοδηποτε αλλο και να λειπει, θα ειμαι οκ.

Metal Militia ρε

Με τέτοιο back catalogue πιστεύω πως θα είχαν περιθώριο να μην παίξουν ούτε το Οne ούτε το Puppets αλλά ούτε και τα Nothing και Sandman. Αλλά οκ κάποια από αυτά πρέπει να τα παίζουν, κανένα πρόβλημα.
Όπως είπα και πιο πάνω περισσότερο πήγα για να ακούσω όσο το δυνατόν περισσότερα καινούρια κομμάτια οπότε και το Day, που δεν είχαν παίξει στην Αθήνα το 2010 , ήταν ευχάριστη έκπληξη

1 Like

Ναι αν δεν το εχεις δει ποτε σιγουρα μετραει… απλα για μενα in retrospect, και που το εχω δει, δε μου δημιουργησε καμια εντονη αναμνηση, αλλωστε το θεωρω απο τα πιο αδυναμα του Death Magnetic, κυριως λογω του ανουσιου δευτερου μισου.

Του δισκου εννοεις;

Οχι, του τραγουδιου. Το δευτερο μισο του Death Magnetic εχει το Cyanide και το Unforgiven III που ειναι καπως αδυναμα, αλλα εχει και τα υπολοιπα 3, που ειναι κορυφαια τραγουδια, και απο τις καλυτερες στιγμες του δισκου.

Metallica - Metal Militia

Ας τελειωνουμε με το πιο αδυναμο αλμπουμ των Metallica της προηγουμενης χιλιετιας :sunglasses:

Το Metal Militia ειναι σιγουρα το τραγουδι του Kill’Em All που μου πηρε περισσοτερο χρονο να αφομοιωσω και να γουσταρω… ως νεαρος εφηβος, αρχικα μου φαινοταν μεγαλη “καφριλα” κατα μια εννοια, γιατι του ελειπε η οποιαδηποτε μελωδικοτητα, η οποια αυτοματως εκανε τα τραγουδια πιο ενδιαφεροντα τοτε. Η αληθεια ειναι πως ακομα και τωρα μετα απο κανα 2 δεκαετιες και παρολο που σιγουρα πλεον το γουσταρω πολυ περισσοτερο, δε μου λεει κατι ιδιαιτερο αυτο το τραγουδι. Αποτελει για μενα προσωπικα το 1 απο τα 3 τραγουδια που θα κανω skip σχεδον καθε φορα που θα βαλω αυτο το δισκο (αρα θα πατησω stop πριν παιξει αυτο!), μαζι με το Pulling Teeth και το Phantom Lord. Για αλλους, μπορει να ειναι ενας thrash υμνος.

James: Κακη φωνη, στο μεγαλυτερο μερος του τραγουδιου. Απο ριφφς υπαρχει ενα αλφα ενδιαφερον, αλλα ωχριουν μπροστα στο υπολοιπο αλμπουμ. Το βασικο ριφφ που μπαινει στο 0:40 ειναι το καλυτερο.
Lars: Βαβουρα απο την αρχη ως το τελος, οτι πρεπει για το συγκεκριμενο τραγουδι μαλλον?
Kirk: Δεν κανει κατι το εξωφρενικα κακο, αλλα δεν κανει και τιποτα το εξωφρενικα καλο.
Cliff: Εχει ενα ενδιαφερον σημειο στη μεση του τραγουδιου για περιπου 2 δευτερολεπτα, κατα τα αλλα ακολουθει τους αλλους.

Solo: Απο τα πιο αδιαφορα σολος του Hammett στο δισκο, χωρις να ειναι κακο.
Στιχοι: Ε τα κλασικα, μεταλ, καταστροφη, πολεμος, βια, χεβιμεταλ και τα παπαρια μας κουνιουνται, με το παρδον
Καλυτερη στιγμη: Θα πω το fadeout outro με τις στρατιωτικες μποτες, ειναι ωραιος τροπος να τελειωσει ο δισκος.
Χειροτερη στιγμη: Ειμαι αναμεσα στην αρχη του σολο που ακουγεται σα να ειναι ξεκουρδιστη η κιθαρα (αν και δεν ειναι) και της κραυγης του James στο 3:35 που μπορει να ηχογραφησαν οταν προσπαθουσε να τρομαξει τον Lars μεσα στον υπνο του.

Εννοειται πως ημουν λιγο υπερβολικα αυστηρος με το τραγουδι, αλλα καποιες φορες καποια τραγουδια μας καθονται ασχημα, τι να κανουμε… παντως κερδιζει σιγουρα με τον ογκο στο live. Και εννοειται πως αν ημουν σε συναυλια Metallica και το επαιζαν θα επεφτε πολυ headbanging :rofl:

3 Likes

Για μένα από την άλλη είναι στα κορυφαία του Death Magnetic, όπως και το Metal Militia που λες παρακάτω, πάντα περιμένω να φτάσω στο τέλος του KEA για να δώσω πόνο.
Έχουμε εντελώς διαφορετικά γούστα.
Επίσης, φαινότανε και από τα βιντεο αλλά άλλο να το ζεις από κοντά, το Hardwired είναι ΕΠΙΚΟ opening track! Και ο τρόπος που το χτίζουν για να μπει η μπάντα και τα 3 λεπτά αγνού ξύλου, σε σημεία να μην καταλαβαίνεις που βρίσκεσαι, αλλά και ο τρόπος που τελειώνει για να μπει στα καπάκια το Atlas, Rise! Δεν ξέρω είμαι ακόμα καυλωμένος από το live (δεν φαίνεται; ) αλλά νομίζω πως κάποια κομμάτια πραγματικά θα μείνουν κλασικά από το HTSD, πρέπει να μείνουν και στο setlist!

4 Likes

Ελα - ελα , πες ευχαριστω τωρα που σε εψησα να παμε !
το Hardwired σκοτωνει! Και οσο σκεφτομαι σχολια τυπου… ελα μωρε ενα απλα ΟΚ κομματι ειναι , γελαω (Lars εισαι τεραστιος).

θα συμφωνησω παντως με τον @chinaski . ειναι αλλιως να τους βλεπεις στα 5 μετρα και πολυ διαφορετικο (και καπως πιο “ψυχρο”) να τους παρακολουθεις απο την κερκιδα.

Υ.Γ1. Τι ηχος ειναι αυτος γαμω τηνμπουταναμου !
Υ.Γ.2. εκπληκτικο τουρ αυτο που κανουν τωρα.

2 Likes
3 Likes

Στα είπα και από κοντά, αλλά ειλικρινά αν δεν ήσουν εσύ να μου πρήζεις τα παπάρια κάθε τρεις και λίγο δεν θα το έπαιρνα απόφαση!

2 Likes

Ολοι κερδισμενοι, εσυ ειδες συναυλιαρα, ο drenie πηρε ποσοστα, μια χαρα!

5 Likes

Πραγματικά συναυλιάρα, τώρα μετά από μια βδομάδα αρχίζω και συνειδητοποιώ τι είδα και πως το είδα…

2 Likes

εχω meeting σε 3 μερες με τον Lars για να δουμε ποσα βγαλαμε απο τα θυματα!
Εσυ ησουν αρκετα εξυπνος μεχρι τωρα αλλα θα σου κανουμε ωραιο περιτυλιγμα στο δευτερο σκελος της Αμερικανικης περιοδειας και θα πεσεις στα διχτυα μας.
Δεν θα τα παιρνουμε μονο απο τον ιδρωτα του τιμιου μεταλλα! Εχουμε και κατι προκλητικα κοπροσκυλα να κοροιδεψουμε!

6 Likes

Θέλω σχόλιο για μπαρμπαχέτ: “We’re not afraid at all, and we love exploring, but when you have that freedom, it ends up back at the same place most times.”

Μια χαρά τα λένε και ο Het και ο κιρκχαμέτης.

1 Like