Μetallica

Τι ακριβως ρωτας επ’αυτου? Απλα το “same place” για τον James μαλλον σημαινει τοσο αυτα που παιζει και καραγουσταρει στο Hardwired και το Moth Into Flame, οσο και αυτα που παιζει και καραγουσταρει στο Halo On Fire και το ManUNkind. Ενα παντρεμα απο και τα 7 κλασικα αλμπουμς τους δηλαδη.

Όταν δεν είχαν την ελευθερία να κάνουν αυτό που θέλουν, τους ώθησαν να γράψουν ένα Escape το οποίο μισεί. Τώρα η ελευθερία μπορεί να μεταφράζεται οτιδήποτε… Από Halo μέχρι Spit. Μπορούν να πάνε οπουδήποτε, αλλά οι ρίζες τους είναι εκεί, τα γούστα των περισσοτέρων είναι πιο κλασσικές μέταλ φόρμες και μοιραία και το αποτέλεσμα είναι το “same place”.

Νομίζω πως οι επιρροές των Metallica πάντα έβγαιναν στον ήχο τους. Όταν ήταν τα ακούσματα τους 100% NWOBHM κυκλοφόρησαν το ΚΕΑ. Όταν μπήκε συνθετικά στην εξίσωση ο Κλιφ, με επιρροές από Simon and Granfunkel μέχρι Misfits, εξέλιξαν τον ήχο τους. Όταν τα ακούσματα τους ήταν από AIC και Kyuss (για τον James), μέχρι Oasis (για τον κοντό), κυκλοφόρησαν τα Loads.

2 Likes

@QuintomScenario απο μια αλλη γωνια το καλυτερο live ever…Σπανιο

1 Like

Υπαρχει λογος που ειναι σπανιο το αποπανω… Και καλυτερα να μην το ειχα δει με τετοια ποιοτητα ηχου και εικονας :stuck_out_tongue:

Ναι, πολλες κλασικες μεταλ φορμες στο HTSD Αλεχαντρο :stuck_out_tongue:
Με εξαιρεση τα πρωτα 2 τραγουδια, αντε και το Spit, δεν υπαρχει καμια κλασικη μεταλ φορμα… Υπαρχει κλασικη Μεταλλικα φορμα βεβαια. Και αυτο ειναι το same place τους.

2 Likes

Είναι τυχαίο που και τα δύο τραγούδια που δεν σου αρέσουν τα έχει γράψει ο Πρόεδρος?
Εντάξει οι metallica είναι αυτή την στιγμή η μεγαλύτερη metal μπάντα αλλά τέτοιο κόμπλεξ με τον Mustaine δεν το περίμενα.
Και το master να έγραφε ο Mustaine πάλι δεν θα Σ άρεσε…
Και κάτι τελευταίο το kill m all είναι δισκαρα!!!

  1. Και το Jump In The Fire, του Mustaine ειναι τραγουδι (και μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο απο τα αλλα 2) και ειναι το αγαπημενο μου απο το δισκο, αρα το επιχειρημα σου ειναι ακυρο 100% Εχει γραψει επισης σημεια του Four Horsemen, το οποιο παλι θεωρω υπερκομματαρα. Τι πινεις?
  2. Ο Mustaine ειναι υπερμαλακας, αλλα σαν μουσικο τον σεβομαι και τον λατρευω. Εχει βγαλει δισκαρες με τους Megadeth, και κατα μια εννοια καλυτερα που πηρε ποδι απο Metallica, γιατι ειχαμε 2 και οχι μονο 1 γαματη μπαντα
  3. Το Kill’Em All ειναι δισκαρα, απλα οχι οσο τα επομενα 6.
3 Likes

Τώρα μάλιστα το ξεκαθαρισες.
Ποια 6 εννοείς βάζεις μέσα και τα ξερασματα load-reload?
Μάλλον εσύ κάτι πίνεις.
Εγώ πίνω τα πάντα άμα θέλεις κερνάω σε γνωστό bar στο γκάζι έλα να τα πιούμε και να τα πούμε!

Για τα Cryptic Writings και Risk ποια είναι η γνώμη σου ;

Ναι βαζω μεσα και τα ξερασματα Load/Reload, αφου του ριχνουν στα αυτια του Kill’Em All, οπως επισης και σε καθε αλμπουμ των Megadeth. Ελπιζω να ημουν σαφης αυτη τη φορα, δεν τα γραφω πολυ περιπλοκα.

2 Likes
2 Likes

Το cryptic δισκαρα !
Το risk μαλακια .
Εμείς δεν είμαστε κομπλεξικοί να τα βλέπουμε όλα τέλεια.

1 Like

Ορέ κόμπλεξ το metallica family!
Καλά κάνει και σας γλεντάει ο clairvoyant!!!

1 Like

Συμφωνώ μαζί σου , αλλά γιατί ξερασμα το Load ας πούμε; Πιστεύω ότι είναι αντίστοιχης ποιότητας με το Cryptic, μόνο που στα δικά μου αυτιά το Load έχει ψηλότερες κορυφές

1 Like

Εδώ μιλάμε για metallica και όχι για Megadeth.
Συμφωνείς και συ ότι είναι πάνω από το Kill em all?

Όχι δεν συμφωνώ, παρόλα αυτά καταλαβαίνω γιατί κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι του αρέσει περισσότερο. Φυσικά υπάρχουν και περίοδοι στη ζωή μου που ακούω πιο ευχάριστα το Load από το Kill em all, όπως και το Cryptic Writings από το Peace sells

4 Likes

Τώρα τα λες καλά γιατί με αυτά που ακούμε εδώ μέσα θα μας πέσουν και τα υπόλοιπα μαλλιά που μας έχουν μείνει.

Βάλτε μας σε τάξη …

1 Like

Δεν ξέρω αν αξίζει πλέον τον κόπο , έχει πάψει εδώ και καιρό να είναι αστείο

ΑΛΛΑ

ΑΥΤΟ

ΠΑΙΚΤΙΚΑ ρίχνει στ’ αυτιά οποιοδήποτε άλμπουμ των Μεταλλικα . Ασχέτως τι μας αρέσει πιο πολύ κλπ κλπ κλπ

Φυσικά τα Load & Reload είναι και και γαμώ τους δίσκους , σε πολλούς τομείς

1 Like

Καράφλα από το Γυμνάσιο πρώτη φορά ακούω.

7 Likes

Ναι, και παικτικα ΚΑΘΕ ΜΙΑ τυχαια jazz μπαντα που παιζει σε μικρα μπαρακια της Νεας Υορκης που δε σε χρεωνουν καν εισοδο για να μπεις, ξεφτιλιζει τον Dave Mustaine και την παρεα του , σε οποιο αλμπουμ και να παρεις, για πλακα. Και τι να λεει αυτο?

5 Likes