Μetallica

τίποτα . Το Load & Reload ρίχνουν στ αυτιά και στο rust in peace

Δεν χαλάω πλέον χατίρι σε κανέναν σας :kissing_heart:

είπα ήδη

:kissing_heart:

1 Like

Αν θελεις να εισαι δικαιος και οχι μονοπλευρος, τοτε να πας πισω στα ποστς, και να δεις ποιος εγραψε μαλακια πρωτος για να προκαλεσει και ενδεχομενως να κανει τον χαβαλε του. Θα σου δωσω κι ενα hint. Ανεφερε τη λεξη “ξερασματα”. Στις μαλακιες, με μαλακιες θα απανταμε. Αν σε ενοχλει οταν γραφονται μαλακιες, τοτε να βρισκεις αυτον που ξεκιναει την μαλακισμενη κουβεντα, κι οχι αυτον που σε βολευει επειδη τυχαινει να λατρευεις το Rust In Peace ας πουμε. Γιατι οντως εχει παψει να ειναι αστειο. Δεν εχει να κανει με χατιρια, και δε με ενδιαφερει προσωπικα ποιο ριχνει στα αυτια ποιανου. Ξαναλεω, στις μαλακιες με μαλακιες θα απανταμε.

4 Likes

έχουν γραφτεί τόσα και τόσα για πολλές μπάντες ,( για μια συγκεκριμένη κιόλας έχει καταντήσει εμμονή ) που και εγώ το ίδιο που λες κάνω πλέον

Ξέρω καλά πως ξεκίνησε η σημερινή φάση και πως ξεκίνησαν άλλες στο παρελθόν

Δεν είναι ούτε αντιπαράθεση ούτε τρολια ούτε προσωπική επίθεση σε κανέναν . Όλοι συμπαθείς μου είστε αλλά πλέον με κούρασαν κάποια πράγματα και γράφω αναλόγως . Όπως ακριβώς κι εσύ δλδ :kissing_heart:

1 Like

Παίχτηκαν σίγουρα αλλά δεν λέει κάτι και τον λέω ως οπαδός των Megadeth. Dave ποτέ δεν έβγαλε master of puppets και πάντα κυνηγούσε τους Metallica. Βέβαια οι Megadeth μέχρι το Cryptic ήταν τρομεροι!

1 Like

Εμενα, στα δικα μου αυτια ναι, το Load ριχνει στα αυτια σε οποιοδηποτε Megadeth ομορφα και ευκολα, σορυ κιολας που δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα ε.

Και απο το KEA μου αρεσει περισσοτερο. Προσοχη δεν μιλαω για το ποιο ειναι το πιο σημαντικο ιστορικα ηγουατεβερ. Μιλαω καθαρα πιο ειναι πιο πιθανο να βαλω να ακουσω σημερα στο στερεο μου. Αν αυτο με κανει κολλημενο φανμποη και μεταλλικα φαμιλι so be it.

Για το παικτικο στον πουτσο μας γαρυφαλλα και γυρω γυρω μελισσες. Αμα θελετε παικτικα να πατε να ακουσετε Liquid Tension Experiment, εμενα δεν με απασχολουν οι επιδειξεις, μουσικη ακουω.

4 Likes

όσο στον πούτσο μας λουλούδια και 2 γλυκά τραγούδια είναι το πόσο καλύτερα στα αυτιά ακούγονται και παίζουν οι μεν άλλο τόσο στον πούτσο μας η άποψη του καθενός μας

άμα θέλω να ακούσω Load-ιες , μας τα παν καλύτερα άλλοι . Στ αυτιά μου

Τεσπα , σορυ που δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα αλλά οι Megadeth με το RIP έκαναν golden shower σε όλη την δισκογραφία των Μεταλλικα

Αν είναι να το συνεχίσουμε σε αυτό το μοτίβο , να βλέπουμε κάθε 2 ποστ cum compilation των Μεταλλικα στις άλλες μπάντες και πόσο σοδομίζουν τους Μεηντεν και τους Μεγκαντεθ …ας το γυρίσουμε στην τρολια γιατί κούρασε φάση

τυλαχιστον μαθαίνουμε για κανα λαηβ εδώ μέσα

Αντίο από μένα . Δεν έχω να δώσω κάτι στην παρέα πλέον

4 Likes

Γυμνάσιο στα 45;
Πόσο μ…ς είσαι?

1 Like

Παρε τηλ αμα πας σε κανα λαιβ :grinning:.

2 Likes

45 χρονων αλλα η μαλακια, μαλακια…
Στα 15 δικαιολογεισαι στα 45 οχι…

1 Like

Τα “και καλα” top secret videos

Lars κοψε τις μαλακιες στο Santarium, Cliff που θες για να στρωσεις…

Για τα παιδακια του φαμιλυ που πηγαν στη Μπολονια

Καποιος ειχε γραψει για το reverb στο solo, εδω παντως ειναι μια χαρα…

1 Like

Αυτό το “παικτικα είναι καλύτερο” πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα. Ωραία ας δεχτούμε ότι όντως είναι, εμένα σαν ακροατή γιατί να με νοιάζει; Υπάρχει περίπτωση ποτέ το Rust In Peace να κοιτάξει στα μάτια το Master of Puppets σε κάποιον άλλο τομέα; Αφήστε το, όχι. Αλλά αν αυτό είναι κάτι που σας κάνει να νιώθετε καλύτερα οκ είμαστε μαζί σας , δεν χαλάμε χατίρια.

4 Likes

Μπορεί να μην έχει τόσο νόημα όπως λέτε, αλλά παιχτικά η Nita Strauss είναι ανώτερη από Marty Friedman και Kirk Hammett.

1 Like

Υποκειμενικά, για κάποιον μπορεί να το κοιτάει στα μάτια και να το ξεπερνάει.
Εκεί βέβαια μπαίνει και η κουβέντα που είχα κάνει παλιότερα με τον @QuintomScenario ότι για χάρη της συζήτησης υπάρχουν ορισμένες αντικειμενικές και μετρήσιμες παράμετροι (αποδοχή απο μουσικούς και κοινό, βραβεία, πωλήσεις κοκ) που σε υποκειμενικό επίπεδο μπορεί να μη λένε τίποτα, αλλά αν θες να δεις το impact ενός άλμπουμ και να κάνεις κουβέντα μετράνε. Το MoP λόγου χάρη συνήθως ψηφίζεται ως το τοπ-μεταλ άλμπουμ όλων των εποχών, η μισή μεταλ σκηνή το έχει για βασική επιρροή της, μπήκε στη βιβλιοθήκη του κογκρέσου μπλα μπλα μπλα…

Το ότι το RIP είναι από τα τεχνικά αρτιότερα άλμπουμ -στις κιθάρες- όλων των εποχών, επίσης δεν αμφισβητείται. Για μένα όμως είναι το εντελώς λάθος επιχείρημα για να αναδείξει κανείς την αξία του. Γιατί πιο τεχνικά άλμπουμ υπάρχουν άπειρα. Και μιλάω μόνο για το μέταλ, δεν πάμε σε jazz fusion κοκ που η φύση της μουσικής είναι ο αυτοσχεδιασμός και η τεχνική.
Το RIP έχει ουσία, η τεχνική του βγάζει στον ακροατή συναισθήματα και “αντικειμενικά” θεωρείται κορυφαίο άλμπουμ.
Αν υποκειμενικά κάποιος το έχει ψηλότερα από το MoP δε σημαίνει κάτι, δεν είναι σωστό ή λάθος και δεν υπάρχει αντεπιχείρημα.
Είναι σα να λέμε ότι το AJFA είναι ανώτερο από τα υπόλοιπα Metallica επειδή είναι πιο τεχνικό. Δεν είναι (για αυτό το λόγο τουλάχιστον).

Ο λογος δεν εχει σημασια, καποια στιγμη ολοι θα συμβιβαστειτε με την αληθεια :sunglasses:

2 Likes

Δεν διαφωνώ, απλά το ακούω πολύ συχνά αυτό το επιχείρημα “ναι αλλά τεχνικά, παιχτικά κτλ το RiP κατουράει τους Metallica” ναι οκ δεν αντιλέγω, αλλά εδώ δεν κάνουμε διαγωνισμό ποιος την παίζει καλύτερα, αν ήταν έτσι το progressive, η τζαζ κτλ όπως πολύ σωστά λες θα ήταν η “καλύτερη” μουσική και θα έβγαζε τους καλύτερους δίσκους. δηλαδή οι AC/DC και οι Ramones δεν έβγαλαν σπουδαίους δίσκους στην ιστορία της μουσικής επειδή δεν ήταν τεχνικοί;
Θεωρώ αυτό το επιχείρημα εν ολίγοις ως “παρηγοριά στον άρρωστο”

4 Likes

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα για την δισκογραφία των Metallica?? Μια ζωή ο Mustaine κυνηγάγε τους Metallica επειδή είχε κόμπλεξ, έβγαλε δισκαρες όμως αλλά μέχρι το Black Album τους Metallica δεν τους ακουμπαγες, τώρα δεν ξέρω με τι σκεπτικό έχεις βγάλει το Rip ότι πατάει την δίσκογραφια των Metallica αλλά εφόσον το πιστεύεις οκ :joy::joy:

Εχουν οι Metallica disco? Και εμεις τι κανουμε τοσο καιρο?

Την δισκογραφια εννοει ρε νεοϋορκεζικο ταγαρι…
Οριστε το εκανε εντιτ κιολας…

Πιο δύσκολο είναι να βγάλεις σπουδαίους δίσκους χωρίς να είσαι τεχνικός, γι’ αυτό μέχρι κι ο Mustaine έλεγε ότι οι τρεις καλύτεροι ρυθμικοί κιθαρίστες είναι ο ίδιος (προφανώς :joy:), ο Hetfield και ο Malcolm Young.

2 Likes

Προφανώς θέλει μεγάλο ταλέντο!