Μetallica

Γραμμενους τους εχω τους Metallica σαν επιχειρηση. Οχι απλα δε με ενδιαφερουν, αλλα αρνηθηκα (και αρνουμαι) να παω να τους δω live σε μια κατα τα λεγομενα και γραφομενα καταπληκτικη περιοδεια, γιατι θεωρω οτι οι τιμες που χρεωνουν ειναι τιμες αισχροκερδειας.

Αρα επεσες πολυ εξω οσον αφορα το αν “υπερασπιζομαι” τους Metallica σα να μου εβρισαν τη γκομενα. Συζητηση κανουμε, και μαλλον δε μπορεις να διαχειριστεις την συζητηση, για αυτο μου απαντας ετσι. Καλα κανεις και δε συμφωνεις οτι οι Metallica ειναι ανωτερη μπαντα, αμα θελεις καλο θα ηταν να παραθεσεις και τους λογους για τους οποιους δεν το θεωρεις.

1 Like

Όχι, τώρα κάθομαι και τα βρίσκω με μονόλεπτες αναζητήσεις στο internet. Και τουλάχιστον δε γράψω μούφες (εδώ :stuck_out_tongue:).

Αν εξαιρέσεις το μέγεθος των Metallica που σε αυτό δεν υπάρχει συζήτηση ότι είναι τεράστιοι τα ίδια κριτήρια μπορώ να πω για παράδειγμα για τους Maiden. Ιστορίκοι δίσκοι, ιστορικές συναυλίες. Έχουν επηρεάσει όλη την μεταλ σκηνή κάνουν τρομερά shows βγάζουν ακόμα καλούς δίσκους και πολλά άλλα. Δεν θα πω στο τρυπακι να συγκρίνω τις μπάντες και ούτε και τους Maiden τους θεωρώ ανώτερη μπάντα. Για εμένα ανώτερες μπάντες ήταν στα 70s και μιλάω για Floyd για Queen και άλλες πολλές. Εκεί μπορώ να δεχτώ ότι ειναι ανώτερες μπάντες

Οι Metallica είναι ξεκάθαρα και χωρίς μεγάλο ανταγωνισμό η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ μπάντα του χώρου βάση αντικειμενικών κριτηρίων και αριθμών.Πολύ μπροστά σε πωλήσεις (ειδικά στις ΗΠΑ) και στο θέμα επιδραστικότητας αφού οι Maiden που έρχονται δεύτεροι σε αυτόν τον τομέα , έχουν επηρεάσει σχεδόν αποκλειστικά μπάντες του metal χώρου , ενώ για τους 'Tallica αρκεί να δούμε δηλώσεις hard rock και stoner συγκροτημάτων για να καταλάβουμε πόσο σημαντική ήταν για τέτοιους μουσικούς η Load-Reload περίοδος.

Γενικά το μέγεθος μιας μπάντας μπορεί να μετρηθεί με ξεκάθαρα κριτήρια.Οι Megadeth και οι Priest δεν έκαναν το βήμα παραπάνω σε αυτά.Το ποια είναι ‘καλύτερη’ κλπ είναι προφανώς αστεία κουβέντα και ξεκάθαρα υποκειμενικό θέμα, εγώ προτιμώ Maiden λόγω Dickinson τον οποίο θεωρώ άπιαστο τραγουδιστή ειδικά την περίοδο 82-88 , άλλος μπορεί να πει τους Sabbath παρά την τεράστια πτώση του ονόματος τους κλπ.

7 Likes

1000 και 1500 ευρώ άμα τα είχα θα τα δινα για αυτό που προσφέρουν όχι 2700 για μια υπογραφή .

Όπως το είπες ακριβώς μεγαλύτερη είναι όχι η καλύτερη.

Το καλυτερόμετρο είναι υποκειμενικό, το μεγαλυτερόμετρο όχι

3 Likes

Μπράβο.

Ναι η κουβεντα ηταν εξ’αρχης για το ποια μπαντα επηρεασε πιο πολυ με την τελευταια κυκλοφορια της αρα ποια ειναι μεγαλυτερη και πιο επιδραστικη. Το “καλυτερη” δεν εχει κανενα νοημα, εσυ το πηγες εκει με το τι εχει κολλησει στο σιντι σου λες και μας ενδιαφερει, χαρηκαμε, και εγω το Caladan Brood το ακουω καθε μερα εδω και κανα χρονο δεν βγηκα να πω γραφικοτητες οτι ειναι πιο επιδραστικο απο το HTSD.

A και τωρα που δεν εχεις τι να πεις ξερεις: “χαχα το φαμιλυ πως κανει ετσι, χαχα”

3 Likes

Τι επηρέασε και μαλακίες μου τσαμπουνάς εγώ ειπα ότι τον γουστάρει ποιο πολύ το αυτί μου τα επιστημονικά τα αφήνω για σας.

Που σαι ρε clairvoyant, τουλάχιστον εσύ είσαι πετυχημένο τρολ

6 Likes

Για μένα μιλάω .

Η φάση έχει ως εξής: Στο forum υπάρχουν από τη μία οι παλιοί και ανά τακτά χρονικά διαστήματα δημιουργούνται και νέα μέλη. Τα νέα μέλη, άλλα είναι υπαρκτά, άλλα trolls, θα μπούνε να γράψουν την άποψή τους, και καλά θα κάνουν, πχ για τους Metallica, και θα μας πούνε ότι είναι πουλημένοι, ότι οι Maiden είναι καλύτεροι, ότι ο Mustaine γαμάει και τους 4 Metallica (και τον Burton και τον Newsted και τον Bob Rock και τη Marianne Faithfull) και και και… Οι παλιοί θα υπερασπιστούν τους κάθε Metallica. Για πόσες ακόμα φόρες θα γίνει αυτή η συζήτηση?

4 Likes

Για όσο ζούμε και αναπνέουμε, κανείς δε θα πει κακή κουβέντα για τους Metallica εδώ μέσα!!!

4 Likes

Πότε εγραψα εγώ ότι οι judas είναι καλύτεροι από τους metallica λογο ότι έχουν καλύτερο δίσκο?
τώρα ξύπνησες ή ακόμα κοιμάσαι?

2 Likes

Εβαλα τερμα ηχο με το μπασο πιο ψηλα απο οτι συνηθως, και τρεμουν οι ντουλαπες, τι ηχος ειναι αυτος γαμω το συμπαν μου

Το τελευταιο λεπτο αυτης της εκτελεσης ειναι απλη καυλα… με την καφριλα του Τζεημς στο 6:25 και την πενια του Κερκ στο 6:33 για extra sauce

4 Likes

Μου αρέσει που έβγαινε ο άλλος και έλεγε ότι δίνουν μόνο καλό show. Εδώ οι Metallica βρίσκονται στην καλύτερη περίοδο μετά το Black Album.

Και το 1999 ηταν σε καταπληκτικη φορμα live, που τους ειδαμε στην Αθηνα, αλλα και στην περιοδεια για το St. Anger ειχαν δωσει εκπληκτικες συναυλιες απο αποψη αποδοσης. Μετα καπου το 2005-2010 επεσαν αρκετα για διαφορους λογους, αλλα απο το 2014 και μετα εχουν ανεβει παρα πολυ.

Ναι, το '10 τους ειχαμε δει πολυ πεσμενους στην Αθηνα :sunglasses:

1 Like