Μetallica

Ναι αλλά σκέψου τι δίσκο είχαν βγάλει τότε και τι δίσκο έχουν βγάλει τώρα. Τώρα τους βλέπεις γουστάρουν. St Anger έπρεπε να πάει στο κάδο όπως βγήκε :joy:

Για Metallica μιλαμε, τα live τους παντοτε θα ειναι ξεσηκωτικα. Τα φωνητικα του James περασαν μια ασχημη περιοδο ομως, και αυτο βγηκε και στο Death Magnetic. Σκεψου ποσο ανωτερα φωνητικα εχει το HTSD. Επισης, ο Λαρς εχει πεισμωσει εδω και λιγα χρονια και βρισκεται στην καλυτερη του φορμα εδω και πανω απο 15 χρονια σιγουρα.

1 Like

Νομιζω τα χειροτερα ηχογραφημενα φωνητικα του Τζεημς ειναι στο διαστημα μεταξυ Reload και St. Anger, απο το DM αρχισε να στρωνει παλι, εκτος αν μιλας για live αλλα και παλι, μετα την αποτοξινωση αρχισε να ανεβαινει.

1 Like

Αυτό!!

Για live μιλαω. Σε ποια φωνητικα αναφερεσαι? Το Garage Inc. περιεχει κατα γενικη ομολογια τις καλυτερες του ερμηνειες σε επισημη ηχογραφηση των Metallica, θυμιζω Turn The Page, Sabbra Cadabbra, Whiskey In The Jar και φυσικα το Astronomy, στο οποιο δινει τα ρεστα του. Τα Load/Reload γενικα εχουν εκθειαστει για τα φωνητικα του James πολλακις επισης (Bleeding Me, Until It Sleeps, Unforgiven II, Outlaw Torn, Carpe Diem Baby, Memory Remains και πολλα αλλα παραδειγματα).

Στο St. Anger εχει πεσει πολλη αρνητικη κριτικη για τις φωνητικες γραμμες που επελεξε (ορθως), αλλα η φωνη του παραμενει δυνατη σε οσα σημεια τραγουδαει με πιο “φυσιολογικο τροπο”. Ειναι η πιο αδυναμη του ερμηνεια, αλλα ειχε εστω καποιον χαρακτηρα… στο Death Magnetic ειναι οσο πιο φλατ εχει υπαρξει δυστυχως ο James.

Βασικα εννοουσα το διαστημα μετα το Reload, μια χαρα ειναι η ερμηνεια του στο Reload, και στο Garage, δεν διαφωνω.

Γενικα δεν ειμαι μεγαλος φαν της ερμηνειας του στο I Disappear (ειμαι απο τους λιγους που δεν πολυγουσταρουν το κομματι).

Στο St. Anger δεν ειναι οι γραμμες το θεμα, δεν ξερω ισως επειδη τραγουδσαει αρκετα διαφορετικα. Στο DM καταλαβαινω τι λες, ειναι πιο safe, αλλα νομιζω ειναι καλυτερος.

Για τα λαηβ δεν εχω τοσο καθαρη εικονα οποτε μπορει να ειμαι λαθος.

2 Likes


Μιας και μιλάτε λίγο για st.anger, τι κομματάρα και τι εκτελεσαρα είναι αυτη γαμώ
1 Like

Νομίζω ότι η δουλειά που έριξε στο htsd με τις γραμμές, τις αρμονίες και τις δεύτερες αναγκάζουν τον οποιονδήποτε να θεωρεί flat την φωνή του στο dm.
Δεν ξέρω αν είναι επιλογή του ή επιλογή του άμπαλου του Rubin αλλά ακούγεται λες και τραγουδάει σε demo. Επίσης είναι πολλά σημεία στα οποία φάνηκε ότι ασχολήθηκε με το γυάλισμα των φωνητικών αλλά θάφτηκαν όλα κάτω από την βαβούρα της παραγωγής. Ένα άκουσμα στην έκδοση του dm για το guitar hero είναι αρκετό για να καταλάβει κανείς πόση δουλειά πήγε χαμένη εξαιτίας αυτής της βαβούρας.

1 Like

Να με συμπαθάς Quintom, αλλά στο heavy metal, για τους Judas Priest απλά δεν υπάρχει “μέχρι εκεί”. Είναι θέμα ιστορίας να καταλάβει κανείς το τιτάνιο μέγεθος των Black Sabbath και των Judas Priest, οι οποίοι άνοιξαν το δρόμο και επηρέασαν ΟΛΟΥΣ τους επόμενους. Οι Maiden και οι Metallica, πάνω στο εποικοδομημα που έχτισαν οι ανωτέρω, έγιναν, και δικαιως φυσικά, μεγαλύτερες μπάντες εν τέλει. Αλλά ξαναλέω, δεν θα υπάρξει ποτέ “μέχρι εκεί” για τους Priest.

5 Likes

To Τhe Τhing/Sad But True της εποχής μας.

1 Like

Απλά απόλαυση

5 Likes

Δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναπει, αλλά αυτά τα διαλείμματα με Kirk και Rob είναι από τα πιο lame πράγματα στην ιστορία της μπάντας!!

1 Like

Όντως είναι για τον πούτσο. Οκ, για χαβαλέ το κάνουν προφανώς, αλλά είναι πραγματικά και κακοπαιγμένο και κακοστημένο.

Εμενα μου αρεσουν πιο πολυ απο τα σολο να πω την αμαρτια μου…

Για ξεκουραση των αλλων δυο τα κανουν. Σιγα, μην κανετε ετσι.

Μερικά είναι καλά

Σίγουρα τα προτιμώ από ανούσια σόλο, έχουν τον χαβαλέ τους

1 Like

Γιατί, αυτοί οι 2 δεν κουράζονται?

1 Like

Λιγότερο.

1 Like

Ειδικά ο Kirk :stuck_out_tongue: