Μetallica

Ναι γιατι αμα γαμας πολυ εισαι τοσο αντρας που ακους Megadeth :joy::joy::joy:

1 Like

Η τελευταια σου προταση, σε συνδυασμο με το σε ποιον απευθυνεσαι και σε τι ποστ εκανε αυτος ο καποιος, απλα με εχει ισοπεδωσει, εχω δακρυσει

5 Likes

Πάντως μια σκέψη που είχα πάντα, είναι ότι για τον ίδιο, έχει επίσης τεράστια καλά η τελική κατάληξη και η πορεία του Dave. Με κυριότερο το ότι κατέληξε αφεντικό του εαυτού του. Δεν το εννοώ προφανώς μόνο οικονομικά. Στους Metallica θα ήταν 4 ή αργότερα 3 ηγετικές προσωπικότητες, μπορεί να γονάτιζαν τον κόσμο ακόμα περισσότερο, όμως θα ήταν ο ένας στους τρεις. Είναι ενδιαφέρουσα η περίπτωσή του όμως, διότι δεν έφυγε για να κάνει σόλο καριέρα που πήγε απλώς καλά, έφτιαξε μια νέα μπάντα με αφεντικό τον ίδιο, η οποία επίσης καθιερώθηκε παγκοσμίως ως κορυφαία στην μουσική μας. Σύνθεσε την μουσική που γούσταρε, με τον τρόπο που γούσταρε, συνεργαζόταν με αυτούς που γούσταρε και τα χρήματα και η δόξα ήταν όλα ολόδικά του.

5 Likes

Άσχετο αλλά Candlemass και Ghost θα παίξουν μαζί κάποιο κομμάτι σε τελετή βράβευσης των Metallica στην Στοκχόλμη.

4 Likes

Παντέλο δεν περίμενα σοβαρό ποστ από κανένα έτσι όπως πήγαινε το πράμα και δεν περίμενα τοοοοσο ώριμο ποστ ακόμα κι από σένα .

Αλλά οκ , για σένα μιλάμε :kissing_heart:

αν ο λόγος που όλοι γράφετε για τον Μαστεην και αν είναι καλός / καλύτερος κιθαρίστας έχει σχέση με την τρολλο φωτογραφία που έβαλα …πάσχετε από χιουμορ παιδιά . Το λέω ωμά και χωρίς αναστολές :love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture:

οι τύποι που συζητάμε είναι αυτοί που είναι με τις καριέρες του ο καθένας. Προσωπικά πλην στατους και χρημάτων , δεν έχει να ζηλέψει κανένας από κανέναν καλλιτεχνικά

Και συμφωνώ, καλό έκανε σε όλους η αποχώρηση κι ας τον ενοχλεί ακόμα τον Μαστεην .

2 Likes

Εγώ πάντως όταν γράφω μαλακίες για τον Μαστέην, τον Χάμετ και δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλονα, σίγουρα δεν απευθύνομαι σε αυτούς :joy:.

2 Likes

Τελικά σε σένα έπεσα σε όλα μέσα.
Το να είσαι μεταλλικά φαμιλυ οκ,αλλά η αγαμία δεν παλεύεται με τίποτα…

Εσείς οι Μεγκαντεθαδες πρέπει να γαματε πολύ :joy:

Καλύτερος μουσικός/κιθαρίστας ο οποίος θα γράψει πιο τεχνικά σόλο κλπ δεν σημαίνει ότι θα ακούγεται καλύτερα. Ποιος ήταν ο πιο γαμηστερός ήχος των Megadeth; Στα αυτιά μου ο ήχος τους έπασχε πάντα από όγκο και από “αψεγαδιαστοσύνη”. Παίζουν πολλά ρόλο για να γίνεις μεγάλος, και ίσως η τεχνική να είναι η τελευταία από τα σημαντικά.

Επίσης το τραγούδι τα χρειάζεται όλα για να ακούγεται ωραίο… αν ο kirk είναι λίγος μπροστά στον dave στο κιθαριστικό κομμάτι τότε πραγματικά πείτε μου τι πρέπει να πούμε για το κομμάτι της ερμηνείας και της φωνής, όπου εκεί είναι σαν να συγκρίνεις μια μπάντα με τραγουδιστή και μία μπάντα χωρίς.

Μια κλανιά του james παίζει να ακούγεται λιγότερο φάλτση από τις καλύτερες στιγμές της φωνής του dave…

Ξέρω εκ των προτέρων ότι κακώς μπαίνω στην κουβέντα, αλλά επειδή αναφέρθηκε ότι ο Hammett είναι λίγος μπροστά στον Mustaine, θυμίστε μου ένα ωραίο solo του Mustaine. Δε μιλάω για ένα γρήγορο solo, μιλάω για ένα solo που να μπορείς να το τραγουδήσεις, που θυμάσαι τη μελωδία του, που εκτός από την τεχνική και την ταχύτητα έχει να δείξει και άλλα πράγματα.

Τι να πρωτοθυμηθώ μόνο το hangar 18 είναι ότι έχει παίξει ο Kirk σε όλη του την ζωή.

2 Likes

Η μουσική των Megadeth κινούνταν πάντα στην πιο τεχνική γραμμή του thrash. Δεν είχε κανέναν σκοπό να τραγουδηθεί κανένα σόλο, όπως αντίστοιχα σε άλλη γραμμή μεν, αλλά με παρόμοια λογική τα σόλο των slayer. Υπηρετούν τα κομμάτια με τον τρόπο που έχει στο μυαλό του ο παίκτης. Δεν μπορώ να φανταστώ ένα ξεκωλιαστικο kerry King σόλο στο fade to black, ούτε ένα γηπεδικό, τραγουδιστο σόλο στο take no prisoners. Αυτή η τραγουδοποιια και η στοχοθεσία αν θέλεις, η songwriting νοοτροπία των Metallica σε αντίθεση με την thrash - τεχνική νοοτροπία των Megadeth είναι οι λόγοι που οι πρώτοι είναι η δημοφιλεστερη μπάντα του σκληρού ήχου στην ιστορία και οι δεύτεροι απλώς μέσα στο top10-20. Γιατί ακόμα και τα σόλο υπηρετούν αυτή τη νοοτροπία. Αυτό δεν αναιρεί την αδιανόητη ιδιοφυΐα στα σόλο των Megadeth και όσο γράφω το σχόλιο δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάθομαι να υπερασπιστώ την κιθαριστικη δουλειά των… Megadeth!

2 Likes

…και εγώ γιατί θυμάμαι και μπορώ να “τραγουδήσω” ΑΠΕΙΡΑ solos του Friedman που έπαιζε στην ίδια μπάντα με τον Mustaine, και άρα εξυπηρετούσε όλα αυτά που γράφεις? Ε?

2 Likes

4 δίσκους θα σου πω, πήγαινε να τους ακούσεις αν δεν τους έχεις ακούσει, για να δεις τι εστί Hammett: Ride the Lightning, Master of Puppets, and Justice for All, Black Album. Και shredding και feeling και μουσικότητα και ουσία. Όλα σε ένα. Θες και Load όπου πειραματίστηκε πολύ επιτυχημένα και με πιο περίεργους ήχους, πράγμα που ποτέ δεν ακούμπησε ο Mustaine? Αν θες, άκου και το Load λοιπόν, αν και ξέρω ότι πολλοί δεν το έχουν σε εκτίμηση. Άσχετα όμως από τα τραγούδια, επειδή κρίνουμε τον κιθαρίστα Hammett, εκτός από τεχνική, ταχύτητα, μουσικότητα, έχουμε πειραματισμό, είμαστε οκ, να το αφήσω?

1 Like

Νομίζω στα έχει πει ο akefaloskavalaris πιο πάνω αλλά δεν τα κατάλαβες ξαναδιάβασε το άλλη μια φορά να το καταλάβεις…

Αγορίνα μου όμορφε, επειδή εσύ μάλλον δε θες να καταλάβεις αυτά που σου λέω, όπως γράφω ένα ποστ πιο πάνω, ο Friedman που ήταν στη μπάντα του Mustaine, πως τα κατάφερε όλα αυτά που γράφω, ενώ ο Mustaine ούτε καν?

Τώρα τα λες ωραία τον kirk θα τον συγκρίνεις με τον κάθε κιθαρίστα των megadeth και την εποχή που αναφέρεσαι άστο καλύτερα …

Προσπάθησα, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα ΧΡΙΣΤΟ. Συμφωνούμε? Διαφωνούμε? Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε? Τεσπα, από Megadeth κιθαριστικά μιλώντας, ο μόνος που συνδύαζε επιτυχημένα όλα αυτά που περιγράφω παραπάνω ήταν ο Friedman. Και ο Loureiro ωραίος είναι. Η οποιαδήποτε κιθαριστική σύγκριση Mustaine-Hammett όταν μιλάμε για lead ουσίας και μελωδίας και όχι παρλαπίπας, είναι τουλάχιστον αστεία. Όχι ότι δεν έχει παίξει ωραία solo ο Mustaine, προφανώς και έχει παίξει, αλλά είναι ωραία για τα στενά όρια του thrash και του metal.

Σοβαρά τώρα?

παίζει να είναι ο καλύτερος Hammett που έχω ακούσει σε Load / Reload

Ο Mustaine είναι άδικο να συγκριθεί με lead παίκτες . Είναι ρυθμικός και εκ των κορυφαίων

Ο Hammett ποτέ δεν με τρέλανε . Υπήρξε εξαιρετικά γρήγορος αλλά το songwriting σε κάποιες μπάντες είναι ομαδική δουλειά . Φυσικά θα του αναγνωρίσουμε ότι έβαζε πολύ εύστοχες ιδέες στα σολο που απογείωναν τα κομμάτια

Δεν ξέρω ποιος έκανε την σύνθεση στο One π.χ. αλλά το intro του Hammett τα σπάει
Το outro του Outlaw torn επίσης ένα ΕΠΟΣ και κρίνω χωρίς να ξέρω ότι το σκέφτηκε αυτός . Γουστάρει μπλουζιες και συναφή . Και πιστεύω ότι σε τέτοιο στυλ είναι πολύ πολύ καλύτερος από το shredding

1 Like