Μetallica

O Mustaine είναι απίστευτος ρυθμικός κιθαρίστας, αλλά μέτριος στα lead μέρη, από άποψη μουσικότητας, όχι τεχνικής. Τεχνικά είναι πάρα πολύ καλός. Για αυτό υπήρξε ο ένας και μοναδικός Friedman.

Ο Hammett είναι κορυφαίος συνθέτης και παίχτης (πιο παλιά για την ακρίβεια, μετά άρχισε να βαριέται) lead κιθάρας. Τα solo του μπορούν να τραγουδηθούν, που σημαίνει ότι δεν εξυπηρετούν απλά την καύλα του lead κιθαρίστα της μπάντας, αλλά το ίδιο το τραγούδι. Τα solo του είναι αναπόσπαστο μέρος της σύνθεσης του τραγουδιού.

Στο Outlaw το outro lead το παίζει ο Hetfield.

6 Likes

ωραίος ο Papa Het :love_you_gesture::love_you_gesture:

καλά τα πήγε η κρίση μου :grin:

4 Likes

@furor διδασκει μπαλιτσα στα τελευταια του 10 ποστς
Με εκεινα τα ποστερ τι γινεται?

3 Likes

Σε ένα τεύχος-αφιέρωμα του Metal Hammer (το οποίο το έχω χάσει εδω και τοσα χρονια και δεν μπορώ να το βρω γαμω) θυμάμαι στο top5 του Kirk το no1 ήταν η εξής πάνω κατω φραση: “το solo του unforgiven. Ακόμη και να μην είχε γράψει τίποτε άλλο, αυτό και μόνο αρκούσε για να περάσει στην αιωνιότητα”

Θυμάμαι πόσο εντύπωση μου είχε κάνει γιατί ήμουν μικρός ( “καλά γράφει σε αφιέρωμα των Metallica και δεν έχει ακούσει το Disposable Heroes???” ) και άργησα να αντιληφθω τη διαφορά μεταξύ καλής μουσικής και του καλού μουσικού.


Της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες :stuck_out_tongue:

Αν εννοείς με εκείνο το ποστερ του Spit out the bone, το έχω τυπωμένο σπίτι μου εδώ και ένα χρόνο! Στείλε μου διευθύνσεις να στο στείλω.

Για μένα το καλύτερο σόλο του Hammett είναι στο Creeping Death και από άποψη τεχνικής στο Dyers Eve…

@QuintomScenario https://youtu.be/kE9LsLnkwx0

ηρθε ο μεγαλος χτες στο ασπρονησι να κανει τα μπανια του…

1 Like

Έσκασε με familia

1 Like

Προετοιμάζει το έδαφος για του χρόνου :stuck_out_tongue:

1 Like

Για ποιον λέτε?

Ένας είναι ο μεγάλος στους Metallica! Τι όχι; Καλά, ο James.

1 Like

Το Ασπρονησι δεν καταλαβαμε ποιο ειναι, οχι ο μεγαλος! Καμια Λευκαδα;

Μύκονος βρε αθεόφοβε!!!

2 Likes

22 χρόνια από αυτή την δισκαρα!! Για πείτε αγαπημένα κομμάτια

5 Likes

Outlaw Torn, Bleeding Me, Ain’t My Bitch, 2x4, The House Jack Built, Until It Sleeps, Hero Of The Day… βασικά όλα εκτός από Ronnie και Poor Twisted Me :stuck_out_tongue:

4 Likes

Μαρεσει πολύ περισσότερο το Reload απ’το Load από άποψη μεμονωμένων κομματιών, αλλά αν είναι να βάλω κάτι να παίζει από Metallica πια είναι το Load ολόκληρο ( και μετά το Reload στη σειρά)

3 Likes

Τεράστιος δίσκος

τι να πεις . Φοβερός ήχος , ειδικά κιθάρας που με ενδιαφέρει και ένα κλικ παραπάνω . Κινήθηκαν σε άλλα μονοπάτια με τρομερό αποτέλεσμα

Ain’t My Bitch , Until It Sleeps , Bleeding Me , The Outlaw Torn , The House Jack Built . Εμένα αρέσει και το Ronnie

3 Likes

Συγγνώμη ρε παληκάρια, με όλο το θάρρος δλδ, μπορώ να αφήσω στο post μια πίτσα και 8 μπύρες? :stuck_out_tongue:

2 Likes

ελεύθερα ρε παλικάρι…