Μetallica

Δισκαρα πάντως αλλά περίμεναν να παίξουν και άλλα έπαιξαν με επιρροές από την grunge και αλλαγή ήχου από αυτά που είχε συνηθίσει ο κόσμος. Until it sleeps, Hero of the day, Bleeding me, Ain’t my Bitch, 2x4 κομματάρες όλα. Πότε δεν κατάλαβα γιατί έφαγε τόσο hate

1 Like

Μόνος σου το απάντησες

Πρόδωσαν τις προσδοκίες του κόσμου που καλώς ή κακώς είχε, και δεν έβγαλαν και κανένα black album νούμερο 2 να πείς ότι άντε εντάξει μας προδώσατε πάλι αλλά γαμήσατε κώλους πάλι. (με το συμπάθειο κιόλας)

2 Likes

εγώ ίσως έχω ψιλοκαταλάβει από συζητήσεις με 35ρηδες . Και δεν τους δίνω όλο το άδικο του κόσμου . Μέχρι ενός σημείου τους καταλαβαίνω πως ένιωσαν και σκέφτηκαν . Εξάλλου η συντριπτική πλειοψηφία έχει αναθεωρήσει προ πολλού

Οι περισσότεροι θεωρούσαν τους Μεταλλικα μια θρας μπάντα, έτσι την έμαθαν έτσι την λάτρεψαν . Τους έκατσε βαρύ το eyeliner στο Untill It Sleeps και η διαφορά στα τραγούδια . Το μεταλ έχανε δυναμική και είχαν γατζωθεί σε Μεταλλικα, Μεγκαντεθ και Παντερα . Οι Μεηντεν ήταν σε άλλη φάση αν και έβγαλαν X Factor , Priest Jugulator κλπ . Αναφέρομαι σε ανοιχτόμυαλους πλέον ακροατές και πολλοί είναι και μουσικοί εξ αυτών . Σήμερα τους θεωρούν όλους καλούς δίσκους

Σκέψου και το άλλο όπως το έζησα εγώ ως παιδί άλλης γενιάς. Πήγα μια μέρα μέσα στην καύλα να ακούσω νέο Linkin Park ενώ π.χ. δεν με είχε ξενίσει το minutes to midnight αντιθέτως μου άρεσε . Βάζω λοιπόν και ακούω ηλεκτρονική μουσική :joy: . Πάντα θα τους σέβομαι αλλά δεν με αφορούσε το είδος μουσικής που επέλεξαν να παίξουν

2 Likes

Όταν είδαν κοντά μαλλιά και βαμμένα νύχια πρέπει να στραβωσαν πολλά στόματα :joy:

4 Likes

Οι Metallica έπαψαν να θεωρούνται thrash μπάντα μετά το Black Album (που και αυτό ξενέρωσε κόσμο) απλά δεν περίμεναν αυτη την αλλαγη. Οι Megadeth μιας που τους ανέφερες δεν έπαιξαν thrash στα 90s

1 Like

Ισχύουν αυτά που λες . Εγώ δεν έζησα την εποχή και τα έχω μάθει από συζητήσεις μεγαλυτέρων

Το μπλακ αλμπουμ άρεσε αλλά όντως τους υπήρχαν διάφορες απόψεις . Για Μεγκαντεθ δεν έχω ακούσει κακό λόγο από κανένα . Ασχέτως πως έπαιζαν στα 90΄ς μην κολλάμε στο θρας γιατί και οι Παντερα δεν τους λες θρας . Έπαιζαν ωραία ( αλλά εγώ έχω τα κριτήρια του σήμερα )

2 Likes

Καλα κα εγω απο συζητησεις τα εχω μαθει και απο ατομα που εζησαν στο full αυτη την εποχη ανεκαθεν ετρωγαν κραξιμο οι Metallica .

2 Likes

έχω καταλήξει ( μπορεί να κάνω και λάθος όμως ) ότι το κράξιμο ήταν σε μεγάλο βαθμό και λόγω της τεράστιας αγάπης που είχαν οι οπαδοί για τους Μεταλλικα

Σε τόσο μεγάλο βαθμό που κατάντησε και άδικο . Όπως είπα μέχρι ενός σημείου τους καταλαβαίνω

Το βλέπω και ως παράσημο για τους Μετάλλικα αυτό . Κατά μια έννοια .

2 Likes

de mporouses na to eksigiseis kalytera.

Vale kai tin epipleon parametro oti to metal opws to kserame sta 80s sxedon den ypirxe ekeinh thn periodo, oles oi megales mpantes evgazan amfilegomenes kyklofories, prosthese to gegonos pws sthn Ellada ypirxe mono power metal kai stin Eurwpi kyriws Nu Metal (?) kai 8a katalaveis giati oi antidraseis htan toso akraies.

Ypirxan fysika autoi pou den areskontan sto hxitiko apotelesma -apolyta 8emito. Alla oi psyxraimes fwnes ekeinh thn epoxh xanontan kai epikratousan mono ta akra ths apo8ewshs (ligotero) h tou apolytou mhdenismou.
Allwste, sto hammer ekeinh th xronia to Load vgike kalytero kai xeirotero album tautoxrona, apo tous anagnwstes.

sorry gia ta greeklish

4 Likes

Δεν νομίζω να έπαιξε και τόσο ρόλο, ας έβγαζαν κανένα Justice τότε και κανένας δεν θα μίλαγε για αυτά, μόνο θα παραμιλούσαν για τη μουσική.

1 Like

Ακόμα μια φορά διαβάζω πόσο κομματάρες έχει το Load. Ακόμα μια φορά λέω “ρε πούστη μου λες να είχα κάνει λάθος τότε;”. Ξαναβάζω το Load και το μόνο που ακούω είναι ένα “γιεα, ιε ιε ιεα, γιεα, ιε, ιε, ιεα”. Δεν έκανα λάθος τότε.

2 Likes

και " ητ εηντ μαη μπιτσ- ΑΑΑΑΑ "

απλά εμένα μ’ αρέσουν

1 Like

Ρε συ τώρα, καλά κάνεις και σου αρέσουν φυσικά, αλλά δεν είναι κομματάρες. Σα να σου λέει ο πωρωμένος Maidenας πόσο κομματάρα είναι το Holy Smoke ξέρω γω για να μην σκεφτώ άλλα παραδείγματα των Maiden που έχουν ουκ ολίγα.

Εμένα αυτό που πάντα με ξενερώνει είναι ότι νιώθω πως οι Metallica, επηρεάστηκαν τόσο πολύ από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα ειδικά στην Αμερική, με το grunge, με το nu metal, με όλα αυτά και πήγαν να γίνουν και εκείνοι τέτοιοι. Γιατί; Δεν είχαν τα cojones να συνεχίσουν ό, τι έκαναν μέχρι τότε; Τα λεφτά ήταν πάρα πολλά Άρη; Λιγοψύχησαν άσχημα κατ’ εμέ, και κράτησε πολύ αυτή η φάση τους. Αντίθετα με αρκετές άλλες μεγάλες μπάντες π.χ. Maiden ή Priest, μπορείς να πεις απλά ότι έβγαλαν κακή μουσική, αλλά δεν πήγαν να γίνουν κάποιοι άλλοι ή να προσαρμοστούν σε καμία μόδα. (σόρι αν έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα, απλά ακούγοντας το Load θλίβομαι πάρα πολύ)

1 Like

Το κακό με αυτό είναι ότι αν το κάνει άλλος τραγουδιστής θα χαρακτηριστεί copycat . Είναι το απόλυτο signature του Hetfield

και όργιο κάτω στα σχόλια … κλάμα :joy:

Yeah em all :grin:
Ride the Yeah
Master Of Yeah
…And Yeah for All :joy:
The Yeah Album :joy:
Yeah
RE-Yeah
Yeah Inc.
St Yeah
Yeah Magnetic
Hardwired …To Self Yeah

Δεν εκανες μονο τοτε. Κανεις και τωρα.

4 Likes

Δλδ άμα είναι κομματάρα το ain’t my bitch ή το until, και είναι εξίσου κομματάρα το harvester και το sad but true, τι βαθμό παίρνουν τα πρώτα και τι τα δεύτερα;

Την ίδια γιατί είναι διαφορετικά τραγούδια.

6 Likes

Είναι καλά κομμάτια (και κάποια εξαιρετικά) γι αυτό που είναι. Δεν είναι απαραίτητο να σου αρέσει το πιο ροκ ύφος του Load. Παρόλα αυτά, συνθέσεις, κιθάρες, σόλο, drumming είναι όλα εμπνευσμένα και ίσως τα ωριμοτερα της καριέρας τους

3 Likes

μην το βλέπεις έτσι , είναι ωραία τραγούδια γι αυτό που είναι και όχι συγκριτικά με άλλα

4 Likes

Πότε δεν πήγαν να γίνουν κάποιοι απλά τόλμησαν - ρίσκαραν σε σχέση με άλλες μπάντες. Αυτό είναι βέβαια που τους κάνει ξεχωριστούς ότι σε κάθε άλμπουμ έχουν να μας πουν κάτι διαφορετικό.