Μetallica

Πρόσεξε και οι Priest αλλά και οι Maiden εκείνη την περίοδο άλλαξαν ύφος, οι πρώτοι προσπάθησαν να εκμοντερνισουν τον ήχο τους πλησιάζοντας τους Pantera και οι δεύτεροι έπαιξαν κάτι πιο σκοτεινό σε σχέση με πριν. Ήταν γενικά μια δύσκολη περίοδος για το μεταλ. Απλά κατά την δική μου άποψη τελικά ο χρόνος δικαίωσε το Load καθώς ήταν και δίσκος που επηρέασε γενικότερα τον σκληρό ήχο έστω κι αν οι Metallica επηρεάστηκαν κι αυτοί από αλλου.

6 Likes

Load φοβερη δισκαρα και εννοειται υπεραδικημενη. Ακομα και τωρα που μια πολυ μεγαλη μεριδα κοσμου εχει αλλαξει αποψη προς το θετικο, η ρετσινια του τυπου “ε οκ γαματο αλλα δεν ειναι οσο καλο οσο τα παλια” εχει μεινει. Για μενα επι παρα πολλα χρονια αποτελουσαν μαζι με το Justice τα δυο καλυτερα τους αλμουμπς. Τωρα πλεον δε με ενδιαφερει καν μια κουβεντα για το ποια ειναι τα καλυτερα τους αλμπουμς στην προ-St.Anger περιοδο, ολα γαμανε με τον εναν τροπο ή τον αλλον.

Διαφοροι λενε για fillers απο δω κι απο κει, αλλα προσωπικα μονο το Ronnie δε θα με ενοχλουσε πολυ αν ελειπε. Ολα τα αλλα τα θεωρω αναποσπαστα κομματια του Load. Καλως ή κακως, το αλμπουμ εφαγε κραξιμο σχεδον αποκλειστικα λογω image της μπαντας και promotion. Οι γουνες, τα κουρεματα και τα μαυρα νυχακια ενοχλησαν πολυ περισσοτερο απο την μουσικη κατευθυνση. Ημασταν εκει και τα θυμομαστε ολα τα σχολια απο μια μεγαλη μεριδα του κοσμου δυστυχως. Προδοτες, ξεπουλημενοι κτλ Αστεια πραγματα :sunglasses:

3 Likes

Εγώ ξέρω ότι μάλλον είναι το άλμπουμ που θα ακούσω ολόκληρο πιο εύκολα ( μαζί με το HTSD , αλλά αυτό επειδή είναι καινούργιο).

Οι στίχοι του Het επειδή έγιναν ακόμα πιο προσωπικοί με συντροφεύουν μέχρι και σήμερα . την δύναμη στις κιθάρες που είχαν οι Metallica στους προηγούμενους δίσκους τους, την βρήκα στο σκατατο και πολύεπίπεδο παίξιμο που προσφέρουν εδώ .

Υ.Γ. grunge δεν ξέρω που ακούτε σε αυτό τον δίσκο, εκτός αν εννοούν μερικοί κοινά στοιχεία με τους soundgarden και τους AIC, που είχαν ήδη στοιχεία Metallica ,αυτές οι μπάντες στον ήχο τους και φυσικά όλες είχαν μια sabbathιλα.
Και είναι και οι 2 μπάντες που είναι πιο αποδεκτές από τους metal fans .
Αν υπάρχει κοινό έδαφος σίγουρα είναι το deliverance των COC ( και κατ’επέκταση DOWN) , που μόνο grunge- alternative δεν το λες . Αν σε κάποιους δεν αρέσει, δικαίωμα τους, απλά η παρατήρηση μου είναι, ότι όποιος δηλώνει οπαδός των Metallica , δεν σημαίνει ότι απαραίτητα ευχαριστιέται περισσότερο πχ το kill’em Ή το master , από αυτό εδώ τον δίσκο.
Αυτό κέρδισαν οι Metallica . Να μην έχουν ένα στυλ . Τα υπόλοιπα περί ξεπουλήματος, γελανε μέχρι και τα σπαντεξ του 18χρονου Lars Ulrich , του πιο cool τύπου της σημερινής μουσικής βιομηχανίας.

5 Likes

Απαντας μονος σου στην ερωτηση, με την τελευταια προταση :sunglasses:
Ειπε τωρα καποιος μια μαλακια το 1996 “οι Metallica παιζουν grunge” και αναπαραχθηκε απο οποιον την ακουσε αυτην την φραση (και προφανως δεν ακουσε το δισκο)

2 Likes

Προφανώς δεν άκουσε και ποτέ grunge ( πέρα από το smells like teen spirit).

2 Likes

Είναι αυτό που είπε ο @drene οταν είσαι οπαδός μίας μπάντας όπως οι Metallica επειδή την αγαπάς πολύ σε ξενερώνει οταν κάτι δεν σου αρέσει. Αλλά δυστυχώς εδώ (δεν ξέρω πως είναι έξω) ο ελληνας οπαδός θα ήθελε οι Metallica να βγάλουν 10 Master of puppets και 15 Justice for all

1 Like

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται κάποιος που δηλώνει ότι δεν του αρέσουν τα Load/Reload επειδή είναι “φλώρικα” την ίδια στιγμή να λέει ότι του αρέσουν οι Ghost που είναι 5 φορές πιο “φλώροι”. Εκτός αν το όλο πράγμα έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι Metallica ξεκίνησαν “αντρίκια” και κατέληξαν “φλώροι” ενώ οι Ghost ήταν ανέκαθεν “φλώροι” οπότε δεν μας ενοχλεί.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να τονίσω ότι τα Load/Reload είναι τρομερές Hard Rock/Heavy Metal δισκάρες και καμία σχέση δεν έχουν με “φλωριές”.

4 Likes

Το Load για μένα είναι χαζόαμερικανια. Προφανώς δεν είναι θέμα φλωροσυνης, αλλιώς θα ακούγαμε μόνο μανογορ. Επίσης μιλάτε για μεταλαδες που ξενέρωσαν επειδή αλλιώς ήταν οι Metallica όταν τους μάθανε και αλλιώς έγιναν στο Load. Υπάρχουν όμως και οι νεότεροι ακροατές, που μπορεί να μην είχαν καν γεννηθεί στο load και είχαν κατευθείαν πρόσβαση σε όλη τη δισκογραφία των Metallica. Εγώ για παράδειγμα, έφηβος ακόμα, τσίμπησα θυμάμαι με το sad but true, γούσταρα με το one και ψάχνοντας άκουσα το memory remains και μετά το ain’t my bitch και λέω, είναι η ίδια μπάντα; Ακόμα και τώρα το λέω σε ένα βαθμό. Το fuel επίσης, τι είναι αυτό;; αυτό μου βγάζει, χαζοαμερικανιλα

Το ενδεχόμενο να αυτοτρολαριστηκαν με τις γούνες, τα νύχια και τα κουρέματα γιατί ήξεραν ότι ξεφεύγουν από το στενό κλοιό του μέταλ δεν παίζει?

Το Load είναι δισκάρα για την κληρονομιά της μουσικής, στα παπάρια μας τι λένε οι μετ(σ)αλαδες…

1 Like

Το να αυτοτρολαριστηκαν οχι δεν παιζει. Το να τρολαραν ομως ολους τους αλλους… ε αυτο μαλλον σιγουρακι ειναι. Αν μπορουσα να παω πισω στο χρονο στο 1993 και να αποφασισω για το image των Metallica και για την πορεια τους, οχι απλα γουνες και μαυρα νυχακια θα τους εβαζα, τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ θα τους εβαζα να κανουν.

3 Likes

Εγώ πάλι δεν ακούω καμιά διαφορά μεταξύ Sad But True και Ain’t My Bitch. Ίσα ίσα που το Sad But True δε με ξετρέλανε και ποτέ :sunglasses:

4 Likes

Μεχρι και “-aaahhh” στο τελος και των δυο βαζει ο Χετ.

4 Likes

grunge φαντάζομαι εννοούν τις μπάντες που προανέφερες. Σίγουρα όχι τους Nirvana.
Βέβαια ο Hetfield είχε δηλώσει την περίοδο εκείνη πως τα ακούσματα του ήταν Kyuss και CoC. Και ηχητικά ο δίσκος είναι Hetfield.

4 Likes

Και φωνητικά απ τους καλύτερους Hetfield για μένα τουλάχιστον

οκ στον φίλο @akefaloskavalaris δεν του έκατσε καλά στο αυτί του . Συμβαίνει και δεν είναι κακό . Περισσότερο φαντάζομαι δεν μας καλύπτει ο τρόπος που το εξηγεί ή δεν μας κάθεται σωστό

Δεν έχει και τόση σημασία βέβαια

Νομίζω η αναφορα σε CoC ήταν ακριβής . Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να ψάξουμε αν είναι δάνεια - αντιδάνεια , ακούς και CoC & AIC & Kyuss και διάφορες ομορφιές στο Load/Reload . Ακούς και Μεταλλικα στις ανωτέρω μπάντες ( αλλά ακούς και πολλά άλλα )

στους AIC που λατρεύω ακούς και Σαμπαθ και Χεντριξ και Μεταλλικα κ.α . Δεν είναι και αυτή η μαγεία της μουσικής που γουστάρουμε ;;; Ότι κάθε καλλιτέχνης και μπάντα είναι μια μίξη των ακουσμάτων και επιρροών του ;;; Το βρίσκω μαγευτικό

5 Likes

Όταν έδειξαν ότι γουσταρανε Alice in Chains και ταυτόχρονα έβαλαν αυτή την αίσθηση της ερήμου στον ήχο τους.
+καταχρήσεις
+τέλη 90’s.
Είχαν παντως αρκετή μαγκιά για να βγάλουν αυτόν τον δίσκο.
Και τους τιμάει.
The outlaw torn…
Εκεί μπορείς να ακούσεις το τι ψυχαρες είναι…

3 Likes

Η μόνη απάντηση που μετράει σε όλα περί ηχου/ξεπουλήματος/image κλπ είναι αυτή του James στο Reading & LEEDS του 2015 όταν βγαίνουν στη σκηνή.
“We are Metallica and this is what we do…Gimme fuel gimme fire gimme that which I desire” Χωρίς πολλά πολλά

Σκέτη βρωμιά

1 Like

Metallica - Fade To Black

Αλλη μια συγγνωμη για την τεραστια αργοπορια κατα τους τελευταιους μηνες κι ενω ειχαμε ξεκινησει καλα με το Kill’Em All… ομως δεν παραταω το ηλιθιο μου αφιερωμα, ακομα κι αν ολοκληρωθει αφου βγαλουν το επομενο αλμπουμ οι Metallicats!

Συνεχιζουμε με ενα τραγουδι, για το οποιο αδυνατω να γραψω λογια ανταξια της μουσικης. Και οχι μονο εγω, αλλα ο οποιοσδηποτε, αφου δεν υπαρχουν σε καμια γλωσσα οι λεξεις που μπορουν να περιγραψουν το Fade To Black. Θυμαμαι (και δε θα ξεχασω ποτε) το καλοκαιρι του 1996 τον 15χρονο εαυτο μου να εχει ανοιχτη τερμα την μπαλκονοπορτα ωστε να φυσαει ο αερας απο το βορινο μπαλκονι και να μου δροσιζει την πλατη, καθως ελιωνα μπροστα στον υπολογιστη παιζοντας Mortal Kombat 3 και Sensible World Of Soccer (οσο περισσοτερο πατουσες το βελακι, τοσο μεγαλυτερο φαλτσο εδινες στην μπαλα αν ειχες καλο παικτη, με Ravanelli και Vialli εβαζα χατ τρικ σε καθε ματς με τον καθεναν τους).

Ταυτοχρονα ο αερας εκανε την γιγαντοαφισα Cameron Diaz να κουνιεται και ενιοτε να σπαει το 1 απο τα 8 κομματια ζελοτεηπ που την κρατουσαν σταθερη στον τοιχο (και το στηθος της να κοιταει στον θεο) ενω η μανα μου φωναζε απο το σαλονι να χαμηλωσω την μουσικη γιατι “ο κοσμος κοιμουνται”, οσο εγω σκεφτομουν οτι ειναι τερμα ηλιθιο που εχουμε μεσημεριατικες ωρες κοινης ησυχιας στην Ελλαδα, και ανεβαζα κι αλλο την ενταση με το που ξεκινουσε το Fade To Black (!)

Πισω στη μουσικη ομως. Ενας 15χρονος εφηβος στην Ελλαδα των 90ς, μπορουσε νομιζω να ταυτιστει πληρως με ενα τραγουδι οπως το Fade To Black. Αρχιζουν τα πρωτα υπαρξιακα, η ζωη φαινεται δυσκολη με μαθηματα, φροντιστηρια, παρεες, φιλους, κοριτσια, χυλοπιτες και ολα αυτα τα ομορφα μαζι. Προφανως δεν ειχα ποτε αυτοκτονικες τασεις ουτε καταθλιψη, αλλα σιγουρα ενιωθα μια ταυτιση με τον εφηβο James Hetfield που εγραφε σχετικα παιδικους στιχους, δυνατους ομως και περα για περα αληθινους ταυτοχρονα.

Μιας και αδυνατω να γραψω κατι καλυτερο για αυτο το τραγουδι, το μονο που θα πω ειναι οτι εχοντας πλεον ακουσει αυτο το τραγουδι για πανω απο 20 χρονια (καπου 23? δεν ξερω καν), ειναι το ΜΟΝΟ τραγουδι των Metallica που θα με κανει να ανατριχιασω ΚΑΘΕ φορα που ακουω το σημειο που ξεκιναει στο 5:03… Δεν εχει απογοητευσει ουτε μια φορα στη ζωη μου. Ουτε το One, ουτε το Master, ουτε το Fixxxer, ουτε το Unforgiven… ολα αυτα εχουν υπαρξει στιγμες και περιοδοι στη ζωη μου που εχω πει “μπα δε θελω να το ακουσω το εχω βαρεθει”. Για το Fade To Black ομως, δεν το εχω πει ποτε, και δεν εχει υπαρξει ουτε μια φορα που να μη με εχει αγγιξει. Παμε στα επιμερους.

James: Η πρωτη φορα που τραγουδαει μελωδικα. Και ειναι αψογος. Για τις μελωδιες, τα ριφφς, τις ακουστικες, ας μην κανουμε σχολιο. Ολα 10.
Lars: Η πρωτη φορα που μας δειχνει οτι μπορει να φτιαξει ενα τελειο τραγουδι, χωρις να το γεμισει χωσιματα, rolls και ανουσια πιατινια. 10 και στον κοντο.
Kirk: Θα αστειευομαστε αν δεν διναμε 10 στον Ripper για μια απο τις μεγαλυτερες στιγμες των Metallica, στην οποια η παραμικρη νοτα της οποιασδηποτε κιθαρας απο τα απειρα layers ειναι αψεγαδιαστη. Ολα τα σολος, licks, leads, riffs, τα παντα αψογα ρε.
Cliff: Δεκα κι ο Κλιφφ. Ογκος, μελωδια, ατμοσφαιρα, δυσθεωρητα αρχιδια.

Σολο: Ενα απο τα καλυτερα σολο του Κερκ, αρα τι παραπανω να πει κανεις.
Στιχοι: Απο τη μια ειναι λιγο παιδικοι και αν τους εγραφε σημερα ο James θα τον κοροιδευαμε μαλλον, απο την αλλη, τους εγραψε το 1984 σε πιο ρομαντικες, απλοικες και αθωες εποχες στον τομεα των τεχνων και της μουσικης, και εχουν συνδεθει μαζι τους εκατομμυρια εφηβοι που πλεον ειναι 30αρηδες, 40αρηδες, 50αρηδες.
Καλυτερη στιγμη: Το τελευταιο διλεπτο. Με διαφορα. Θετει υποψηφιοτητα ως απαντηση στην ερωτηση
" ποιο ειναι το καλυτερο διλεπτο των Metallica σε οποιοδηποτε τραγουδι?"
Χειροτερη στιγμη: Η φαση στην οποια τολμησε να πει εστω και ενας ανθρωπος οτι οι Metallica ξεπουληθηκαν επειδη επαιξαν πιο soft. Κι ομως, ακουστηκε αυτο πριν 34 χρονια. Ο κοσμος ειναι απλα ηλιθιος ρε.

Seattle 1989 γιατι παντα πρεπει να μπαινει ενα Seattle 1989 με Τζεησοναρα

3 Αυγουστου 1996, Irvine
Ετσι γιατι ο James γινοταν 33 χρονων, και ηταν ετοιμος να μπει σε μια ακομα δυσκολη φαση της ζωης του λιγα χρονια μετα, γιατι ο Τζεησονικ δινει τρελο ογκο με το μπασο, γιατι ακομα και με σκια στο ματι και βαμμενο νυχακι ο Κερκ απλα γαμαει, γιατι ο Τζεημς το ζει οσο το ζουσε παντα, γιατι ο Λαρς ειναι Λαρς

Βιεννη πριν 2 μηνες
Ο ηχος ρε μαλακα, ο ηχος. Α επισης γιατι οι παππουδες το παιζουν λες και ειναι 21 χρονων.

ΥΓ. Αυτη ηταν btw αν θυμαμαι καλα η αφισα

15 Likes

Θα γίνουμε γραφικοι άλλη μια φορά, αλλά αλήθεια, δεν ήξερες αν ήταν βροχή ή δάκρυα στο πρόσωπο του καθενός το 2010
Επίσης fade to black το τελευταίο τραγούδι που παίξανε live με το Jason

5 Likes

How does it feel to be alive?

Συμφωνω με τα παντα και ακομα περισσοτερο για την κιθαριστικη δουλεια. Οι απιστευτες lead, τα σολο, οι ρυθμικες, η ακουστικη στο πρωτο κομματι. γαμησε με, απο τα κομματια που τα σχεδον τα μισεις απο την ζηλεια σου γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις πως γινεται να φτιαχτει κατι τοσο γαμημενα τελειο απο ανθρωπινο ον και συνειδητοποιεις ποσο μικρος εισαι.

Πανω στην προηγουμενη κουβεντα για το Load και το grunge, εδω ακουγοταν σοβαρα τοτε απο βλακες οτι ειναι nu metal, προφανως επειδη τοτε το nu metal ηταν ο διαολος, το Load δεν μας αρεσει (κουρευτηκαν κιολας) αρα το Load = nu metal.

3 Likes