Μetallica

load δισκάρα, τι να λέμε τώρα, το να τ αλλο, μάθαμε μπαλίτσα από τους άρχοντες, αποτελεί και για μένα έναν από τους πιο εύκολους δίσκους τους που μπορώ σήμερα να ακούσω ολόκληρο. ωστόσο, επειδή προφανώς είναι αδύνατο να το κατανοήσει κάποιος που δεν βρισκόταν εκεί τις εποχές εκείνες, τουλάχιστον ας μην προσπαθήσει να το ερμηνεύσει με τα σημερινά δεδομένα. άλλες εποχές άλλα ήθη. Τα κολλήματα και οι μιζέριες των μεταλλάδων είναι γνωστά και φυσικά πολύ καλά κάναν οι metallica και τους προβοκάρανε -όπως είπε και quintom, εγώ θα έκανα και πολύ περισσότερα.
Εντούτοις, ο δίσκος αυτός δεν παύει να είναι το επόμενο βήμα της μετατροπής των metallica από heavy metal συγκρότημα σε rock οργανισμό, ήτοι του ομώνυμου δίσκου του 91 που, κατ’ εμέ, συνιστά μεγαλύτερο “ξεπούλημα” (αν θέλει να χρησιμοποιήσει κανείς την λέξη αυτή, στην οποία δεν συμφωνώ), απλά συνδυάστηκε με πιο ευκολοχώνευτο μέτσολ περιτύλιγμα. Κοινώς, η μπάντα των 80ς πέθανε, δεν υπήρχε πια και έδωσε τη θέση της σε κάτι διαφορετικό -γεγονός που δεν μπορούσε να χωνέψει εύκολα κάποιος που τους γνώρισε και τους έζησε στην νεότητα/ακμή τους (διαλέξτε όποιο ουσιαστικό θέλετε).
Στην τελική, είναι (πολύ) καλή μουσική, οπότε μάλλον κάποιος που απορρίπτει την περίοδο αυτή, ο ίδιος χάνει.
Τέλος και συμπληρωματικά, για τον επηρεασμό από μόδες και το nu συγκεκριμένα, δυστυχώς για τον όποιο απολογητή, το st anger θα στέκει πάντα μάρτυρας της μπάντας που όχι απλά “επηρεάστηκε” αλλά που -από καινοτόμος και οδηγός- προτίμησε να ακολουθήσει αγκομαχώντας τις εξελίξεις, λόγω άγχους να μην ξεπεραστεί από αυτές. Άλλωστε, οι ίδιες οι στάσεις των μελών της μπάντας στη σχετική ταινία καταδεικνύουν τα παραπάνω.

9 Likes

επίσης, cameron diaz στα νιάτα της :heart::heart::heart::heart:

2 Likes

Πιο πολυ στο St anger ακουστηκε οτι θελουν να παιξουν nu metal

sensible soccer λατρεία, fade to black έπος.

1 Like

είναι και μια κουβέντα που έχουμε κάνει παλιότερα, ότι τα τελευταία πολλά χρόνια το Load είναι ο δίσκος των Metallica που ακούω περισσότερο. Φυσικά το έχουν πει και άλλα παιδιά.

επίσης σαν σήμερα βγήκε και αυτό το “αριστούργημα”

image

7 Likes

Όσο μεγαλώνεις καταλαβαίνεις γιατί βγάλαν τα Load και γιατί ακούγεται πιο ωραία από τους άλλους δίσκους στο σύνολο του. Είναι δίσκος ενηλικιωσης για μένα
Το st. Anger μαρεσει πάρα πολύ. Όταν έχεις νεύρα δεν υπάρχει καλύτερος δίσκος να ακούσεις. Αλλά μιλάμε για νεύρα, να θες να τα διαλύσεις όλα.

3 Likes

έχεις δίκιο, υπάρχουν κι αυτές οι στιγμές

Ο μονος δισκος Metallica που δεν μπορω να ακουσω,δεν ξερω τι ειχαν στο μυαλο τους οταν ηχογραφουσαν το St anger απλα δεν ακουγεται το μονο κομματι που μου αρεσε ειναι το ομωνυμο. Μαλλον o Lars αντι για drum set χρησιμοποιησε κατσαρολες

2 Likes

αντιθέτως, το να ακούσεις το stanger είναι μια διαδικασία που σου προκαλεί νεύρα. και μετά, θες να τα διαλύσεις όλα. κατά κύριο λόγο το cd που έπαιζε. άρα έχεις ένα ποιντ εδω :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes

Τελικά είναι καλός δίσκος το Load? Να το ακούσω?

2 Likes

Oχι μην ακους τους προδοτες!

Σκληρή κίνηση να βγάλουν St. anger μέσα στη ζέστα

Νταξει δεν θα κάνω σχόλιο… Πολλά παιδιά βρίσκουν διάφορα θέματα που έχουν ενδιαφέρον . Δεν έχω διαφωνία γούστο είναι

Εμένα μ αρέσει ( πολύ) το some kind of monster Που είχαν βγάλει σαν radio edit νομίζω που είναι 5 λεπτό. Και τίποτα άλλο

Το 2ο βιντεο του 1996 ειναι δικο μου upload…
Η μαλακια ειναι πως εχει ενα πολυ μικρο delay εικονας αλλα τοτε το youtube μου ειχε χαλασει αρκετα βιντεακια ετσι, τα κατεβασα και τα ξανανεβασα μερικα…
Τον ηχο τον ειχα ανεβασει λιγο στο edit και ακουγεται πιο δυνατα…
Ειχα πολυ υλικο απο 80-90’s αλλα το εχασα, τωρα πλεον εχουν ανεβει τα περισσοτερα…

Για το τραγουδι τι να πεις?
Δεν λες τιποτα και ειναι αρκετο…

5 Likes

Ισχυει, αλλα ακουγοταν και για το Load/Reload, πιο αυτοι που το λεγανε ηταν αμπαλοι και ηταν η λογικη που ειπα, nu = οτιδηποτε δεν γουσταρω.

Το Στανγκερ εχει καποιες καλες συνθεσεις αλλα εχει και πολυ μετριες, επισης ακομα και οι καλες συνθεσεις τρωνε αυτογκολ λογω παραγωγης και αχρειαστα μεγαλης διαρκειας.

Και συγκεκριμενα, κακο.

3 Likes

Τουλάχιστον στο τελευταίο δίσκο κάπως το κατάλαβαν αυτό

1 Like

Στο Hardwire ειναι κομπλε, τα μεγαλα κομματια εχουν λογο που ειναι μεγαλα (οπως το Halo πχ, εχει σολο, εχει αλλαγες) δεν ειναι απλα ξεχειλωμενα οπως στο St Anger και σε μικροτερο βαθμο στο DM.

3 Likes

Τελικά είναι καλός δίσκος το St. Anger? Να το ακούσω?

2 Likes

ο τελευταίος μεγάλος δίσκος τους . Μετά και φλώρεψαν και ξεπουλήθηκαν και φάβες μας κερνάνε

έχουμε να ακούσουμε σοβαρή μουσική από τότε με δαύτους

2 Likes

Μονο αν εισαι κοπρολαγνος.

1 Like