Μetallica

Όπως θα έλεγαν και οι σκλάβες της καλίσι, it is known. πέρα από την πλάκα, είναι προφανές από τα γραπτά σου πόσο ενημερωμένος είσαι αναφορικά με το εν λόγω ζήτημα, εξεπλάγην λίγο που δεν το γνώριζες, θεώρησα ειλικρινά πως ήταν παράλειψη. με όλο το σεβασμό, η πρώτη ένδειξη για αυτό θα ήταν η αναφορά στα credits των δίσκων όπου ο χαμετ αναφέρεται ρητώς ως lead και ο χετφιλντ ως rhythm. αλλά για του λόγου το αληθές, σαφές αυτό γίνεται και απο συνεντεύξεις (διάφορων εποχών), όπως και από σχετική βιβλιογραφία:

Για ευκολία, σου παραθέτω δυο ενδεικτικές συνεντεύξεις και τα σχετικά χωρία:

https://www.guitarworld.com/features/interview-james-hetfield-discusses-metallicas-death-magnetic

Are you happy with the sounds?

I’m very happy with them. And I’m pretty surprised at how we got them, too. We went a lot drier and used a lot less gain. When I chug, you feel the compression suck on the cabinet. Add the razory top provided by the V and the C+—the combination works really well together.

In the early days I played all the rhythm guitars and Kirk played the lead. Then things changed on Load and ReLoad ; Kirk did a lot of rhythms. On this album we returned to the way we originally recorded. All the rhythm parts are me.

https://www.guitarworld.com/gw-archive/archive-metallicas-james-hetfield-and-kirk-hammett-discuss-their-1996-album-load

t’s also the first album in which Hetfield shares rhythm guitar duties with Hammett.“We wanted to get a looser sound on this record, and the best place to do that was with the guitars,” Hetfield explains. "It was a little nerve-wracking at first. I felt like there was too much new shit happening in Metallica at once. And that was probably the newest thing of all, besides our stupid haircuts."Hammett also approached the new guitar regime with a degree of trepidation. “I was actually feeling very self-conscious about it, because I didn’t want to step on James 's turf,” he says. “But it turned out a lot better than I thought it would, and it adds a great texture to the mix.” The new division of labor, which yields slyly intertwining parts, is more closely related to the telepathic guitar interplay of the Rolling Stones than to the battering-ram riffery of Judas Priest or Diamond Head.

κοινώς, στους δίσκους που ακούμε οι ρυθμικές είναι όλες του χετφιλντ, με εξαίρεση τα load, reload και st. anger (καλά εκεί έχει άλλωστε μόνο ρυθμικές)

1 Like

sorry to be the one who burst your bubble

Επικές παπαριες λέει μέσα που φαίνεται ότι ο αρθρογράφος δεν έχει ιδέα αλλά δεν έγινε και τίποτα

Η αληθεια ειναι πως μπορει πριν παααααρα πολλα χρονια να ειχα ακουσει/διαβασει κατι σχετικο για τις ρυθμικες κιθαρες και την ηχογραφηση τους (συγκεκριμενα θυμαμαι φιλο μου μουσικο να μου λεει οτι ο James οταν παιζει ρυθμικη ειναι αδιανοητα συμπαγης και συνεπης, καθε νοτα ακουγεται το ιδιο, ενω ο Kirk ειναι πιο loose) αλλα παιζει απλα να το ειχα ξεχασει.

Εχει πλακα που το υφος σου ειναι λιγο condescending, δεν ισχυριστηκα ποτε οτι γνωριζω καθε λεπτομερεια για τους Metallica, και δε με ενδιεφερε και ποτε να μαθω καθε trivia γυρω απο τη μουσικη τους και τις ηχογραφησεις τους :stuck_out_tongue_winking_eye:

Καλο ειναι γενικα το οτι οσο ζεις, μαθαινεις. Αλλωστε εχει ενα μικρο ενδιαφερον αυτη η κουβεντα. Ευχαριστω για τη διορθωση!

1 Like

condescending?? ούτε καν, μάλλον έτσι βγήκε στο γραπτό. προφανώς και δε θα ήταν υγιές (κατά τη γνώμη μου) να σε ενδιαφέρει, φυσικά δεν με εχει απασχολήσει να μάθω κάτι τέτοια ούτε εγώ, απλά είναι από τις άχρηστες πληροφορίες που γεμίζουν τα bits&bytes του εγκεφάλου.

2 Likes

passive aggressiveness το λενε. και fragile ego. δισκαρα το master of puppets.

Να θυμισω στους moderators του φορουμ οτι προκειται για Unholy Martyr εμπεριστατωμενα, χρηστη δηλαδη που εχει φαει μπαν για σοβαρους λογους στο παρελθον με κανα 2-3 accounts αν δεν κανω λαθος.

Με ένα ακάουντ - επίσης ένας μοντ τον έκανε μπαν, με το 99% των χρηστών να παρακαλάνε να μείνει, σε σχετικό θρεντ. Get your facts straight γκέμπελς.

Χαχααχαχαχχααχα αναφερεται στον εαυτο του στο τριτο προσωπο… :rofl:
Συνεχιστε την τοξικοτητα στο τοπικ. Κανει καλο.

Ε οχι και να κανουμε μπαν οποιον δε συμπαθει ο QuintomScenario ομως και να λεει οποτε θελει “ε κυρια κυρια, μπαν αυτον γιατι μου τη δινει”. Λιγη σοβαροτητα να παιξουμε ολοι αγαπημενα. Επισης μιλας για το 2006. Grow up Γκεμπελς.

Δε με ενδιαφερει αν θα φας μπαν ή οχι, να σβηστουν τα off topic κακοπροαιρετα ποστς θελω. Απλως ενημερωνω moderators να γνωριζουν με τι τοξικο ατομο εχουν να κανουν. Συνεχισε μονος σου, κουραση.

Τον ξερουν, ενα απλο Google search θελει για να δεις ποιος ειναι ο “εμπεριστατωμενος” χρηστης με τον οποιο εχεις θεμα εσυ κι ο kourou, καθως και τα thread “λευτερια στον unholy”. Εξισου τοξικος εισαι, απλα επιδιωκεις να εισαι ο μοναδικος τοξικος. ας χαλαρωσουμε ολοι, μπορουν και τ αλλα παιδακια. Συνεχισε μονος σου (η περνα τη νυχτα σου στελνοντας εντρομα πμ σε καθε moderator “ω θεε μου, ειναι ο καιζερ σοζε”, διαλεγεις και παιρνεις μακιαβελισκο μου).

Το Ride the lightning το αγαπω.

προτεινω να γινεις moderator. η δουλεια θα γινεται πιο γρηγορα. οτι θεσ οποτε το θεσ.

Unforgiven III σημερα στo Lincoln της Nebraska. Στο οποιο παραδοξως δεν ειχαν παιξει ποτε.

Εντωμεταξυ το doodle στο τραγουδι του Prince ειναι πραγματικα απαραδεκτo, οπως και τα περισσοτερα απο αυτα τα doodles που κανουν για να ξεκουραστουν ο James κι ο Lars. Η πραγματικη ερωτηση ειναι γιατι να ασχοληθει καποιος τοσο πολυ ωστε να κανει αρθρο στο Oneman.gr? Τοση ελλειψη σε καθυστερημενα θεματα εχουν πια εκει περα?

4 Likes

Ε βασικά ναι.Τραγικό site γενικά που προσπαθεί να αναβιώσει εποχές MAXIM και Πέτρου Κωστόπουλου.

Ατυχής η ‘διασκευή’ στον Prince αλλά κλάιν μάιν τώρα σιγά το θέμα.

Προσωπικά βρίσκω αυτές τις διασκευές καλύτερες από τα περισσότερα σόλο που έκαναν παλιότερα για τον ίδιο λόγο - να ξεκουρασουν τους άλλους 2. Εκτός από κάποιες εξαιρέσεις, όταν ο Kirk αντί να αυτό σχεδιάζει έπαιζε κανονικά σόλο τύπου Hero of the day κλπ. Κάποιες ήταν πράγματι κακές αλλά στο λαιβ κάνεις δεν τις παίρνει πιο σοβαρά απ ότι είναι και απλά περνάνε καλα

Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο slot στο σετλιστ εξελίσσεται σε πολύ καυλιαρικο με deep cut τραγούδια από τον κατάλογο τους. No leaf clover, UNIII. Όπως και το άλλο σλοτ που χώνουν κατά βάση τραγούδια από το ΚΕΑ.

7 Likes

Ισχυει για το συγκεκριμενο slot που λες, ελπιζω να ακουσουμε διαφορα περιεργα, και γιατι οχι και καποιες πρεμιερες απο Load, Reload, HTSD. Ισως εφτασε η στιγμη να παιχτουν Revenge, Murder, Savage σε αυτο το σκελος. Το σολαρισμα του Kirk με τις μπλουζιαρικες μελωδιες που αναφερεις ηταν οντως οαση μπροστα σε ανουσια σολαρισματα που εχουν κανει κατα καιρους.

2 Likes

Σοβαρα δεν ειχαν παιξει ποτε UIII? Απο τα καλυτερα τραγουδια του DM εφγε πολυ ακυρο κραξιμο λογω του τιτλου, λες και ειναι ταινια και το σικουελ θα ειναι κακο ξερω γω, αν το λεγαν αλλιως θα ειχε αλλη αντιμετωπιση.

Πολυ καλο το ριμαστερ του Dyer’s Eve, καλυτερος ηχος χωρις να αλλοιωνεται ο χαρακτηρας του δισκου. Λιγο-πολυ μπασο, ξερα ντραμς, γουατεβερ, ο ηχος του δισκου ειναι κομματι του χαρακτηρα του και αμα δεν πας για φουλ επανηχογραφηση πρεπει να τον σεβαστεις.

Επισης θα συμφωνησω και εγω, χιλιες φορες μια ατσουμπαλη διασκευη-τζαμαρισμα παρα ενα 5 λεπτο ανουσιο σολο, αυτο το σλοτ πρεπει να υπαρχει εκει για να παρουν ανασα οι 2 αλλοι οποτε σιγουρα καλυτερο αυτο που κανουν τωρα. Τωρα να το βαφτιζουμε “διασκευη” και να το κρινουμε λες και ειναι στο Garage το λες και λιγο εμπαθεια.

5 Likes

Το Unforgiven III το εχουν παιξει 8 φορες οπως βλεπουμε στο setlist.fm. Εννοουσα οτι δεν εχουν παιξει ποτε ξανα στο Lincoln που ειναι η πρωτευουσα της Νεμπρασκας. :stuck_out_tongue:

Οσον αφορα το τραγουδι, μου φαινεται ευκολα το πιο αδυναμο απο τα 3, και ενω ειναι καλο τραγουδι, δε μου ταιριαζει καθολου στο Death Magnetic. Στο HTSD θα ταιριαζε γαντι πιστευω.

Πιο αδυναμο απο τα αλλα δυο συμφωνω, still πολυ καλο κομματι.