Μetallica

Άντε και ένα UNII (το πέτυχα μία από τις 6 φορές που παίχτηκε live!), ένα Bleeding Me, Ain’t My Bitch, Misery, God that Failed κλπ δε θα ήταν άσχημα. Δεν θα είναι άσχημα αν το ένα από τα τραγούδια που αλλάζουν είναι από την post-TBA εποχή και μάλιστα κάτι όχι πολυπαιγμένο…

I disappear >> Unforgiven 3. Εγω θελω Devil’s Dance και Shoot me Again αν εξαιρεσω τα Fuel, Memory που παιζονται αλλα δεν τα εχω δει.

Απορια: Θυμαται κανεις σε ποιο ντοκιμαντέρ ελεγε οτι αυτο που μας διαχωριζει απο τις αλλες μπαντες ειναι οτι ο Τζειμς τους στίχους τους βαζει συλλαβη συλλαβη με τη μουσικη η κατι τετοιο? Εγω λεω Κιρκ και ο αδερφος μου Λαρς αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα να του το τριψω στα μουτρα

@nnnkkk
ο Τζέιμς όντως κάνει αυτό που λες… πρώτα ολοκληρώνει την μουσική δομή του κομματιού και κάνει πρόβες με “φανταστικούς” στίχους τραγουδώντας με να να να. Μετά βάζει τις συλλαβές των στίχων πάνω στα να να να. Το κάνει λίγο ανορθόδοξα και ανάποδα but if it works…

Δεν θυμάμαι σε ποιο ντοκιμαντέρ, θυμάμαι στιγμές μέσα από το στούντιο από black album και loads να το κάνει αυτό.

Ένα prince charming και ένα fixxxer ρε παιδιά … γενικώς θα ήθελα συναυλία αφιέρωμα σε loads και garage inc. Μια χαρά και τα παραδοσιακά υπερκομμάτια αλλά τα υπόλοιπα μου έχουν λείψει πολύ σε live.

3 Likes

Ισχυει, κλασσικο παραδειγμα η demo version του Unforgiven 2 με τα γαματα yeah yeah :smiley: Το μονο που ειχε αποφασισει απο πριν ηταν οτι πρωτος στιχος του ρεφραιν θα εινα ο ιδιος με το πρωτο Unforgiven.

Fixxxer kai Outlaw Thorn μεγαλα απωθημενα, ειναι και το Bleeding Me αλλα το ειχαν παιξει το '99 οποτε το εχω δει, τεραστια κομματαρα.

Γενικα θα ηθελα παρα πολυ ενα λαηβ με κομματια μονο απο Load-Reload αλλα δεν νομιζω πως ειμαστε παρα πολλοι που θα γουσταραμε :stuck_out_tongue:

1 Like

Αν επαιζαν ενα σετλιστ με 20 απο τα 27 των Load/Reload θα εδινα πολλα λεφτα για να παω.

Το θεμα ειναι πως δεν χρειαζεται να γινει κατι τετοιο. Μπορουσαν εδω και 20 χρονια βασικα να χρησιμοποιουν αυτο το slot που λετε (και το ειχαν παραδοσιακα σε πολλα σκελη απο διαφορες περιοδειες) για να χωσουν μεσα μια στο τοσο επιλογες οπως αυτες που αναφερατε, και πιο σπανιες. Τραγουδια οπως τα παρακατω, δε θα ηταν καν βαρετες στιγμες για το κοινο, αφου υπαρχει αρκετος κοσμος που μπορει να τα εκτιμησει σε ενα live, αλλα και να ηταν βαρετες… ενα τραγουδι θα ηταν μωρε στα 17-18 και τι εγινε:

Wolf
God
Misery
Struggle
Bitch
2X4
Sleeps
King
Hate
Mama
Torn
Devil
UN2
Carpe
Wild
Charming
Low Man
Fixxxer
Clover

Κάποια από αυτά τα έχουν τιμήσει αρκετά και πρόσφατα. Αυτά του ΤΒΑ και το King Nothing με λίγα λόγια… Τα υπόλοιπα σίγουρα θα μπορούσαν να τα έχουν κάπου-κάπου στο rotation. Έστω κάποια από αυτά.

Το Fixxxer πάλι, μόνο σε κανένα special event, όπως έκαναν με το Carpe Diem στο Fillmore.

Struggle 17 φορες στην ιστορια, ολες για τις επετειακες του Metallica.
Misery 18 φορες, δηλαδη οσες και το αποπανω για τις επετειακες, συν μια ξεμπαρκη
God τελευταια φορα που παιχτηκε επισης το 2012.
Wolf εχει παιχτει 4 φορες τα τελευταια 5 χρονια.

Το King οντως το τιμανε πολυ συχνα (με διαφορα το πιο παιγμενο απο το Load!), αν και στην Worldwired tour ελαχιστα.

Που να χωρεσουν βεβαια κι αυτα οταν εχουν μπει 6-7 απο το νεο αλμπουμ σε καθε συναυλια? Απλα για το rotation γινεται κουβεντα μονο, να χαμε να λεγαμε…

κομματάρα το Unforgiven III

Mπορεί να σου φαίνεται μακριά, αλλά είναι μόλις το προτελευταίο τους τουρ. Έκαναν το Black Album, By Request και πλέον το Worldwired.
Δεν έχω τόσο απαίτηση να ακούσω τραγούδια από το Βlack Album που το έπαιξαν ολόκληρο πριν λίγα χρόνια. Προτιμώ αυτά τα 2 slot που χρησιμοποιούν για πιο σπάνια κομμάτια να τα αφιερώσουν σε κάτι από τα Load/Reload.
To έκαναν σε μεγαλύτερο βαθμό στην DM περιοδεία που άλλαζαν κάθε βράδυ 2-3 τέτοια τραγούδια και 2-3 παλιά. Πχ έπαιξαν UNIII, έπαιξαν Νo Leaf, I Disappear, Outlaw Torn (!) και από την άλλη Dyer’s Eve, Trapped Under Ice, Phantom Lord κλπ.
Για εμένα αυτή ήταν ιδανική ισορροπία. 4-5 τραγούδια από το νέο -τότε- άλμπουμ που 2-3 εξ αυτών ήταν rotation, 6 κλασσικά και 3 μοιρασμένα ανά εποχή deep cuts.

Πχ τα παρακάτω setlist από τις 3 εμφανίσεις στη Μελβούρνη είναι για μένα από τα καλύτερα παραδείγματα

https://www.metallica.com/events/event-10811.html

https://www.metallica.com/events/event-10812.html

https://www.metallica.com/events/event-10810.html

Dyers eve και to live is to die να παιξουν

Dyer’s ειχαν παιξει το '07 αν δεν κανω λαθος? To Live is to Die αμα το ακουγα ποτε λαηβ δεν το γλιτωνα το εγκεφαλικο.

1 Like

Αγαπητο φαμιλυ οι μεταλικα δεν ειναι σαν τους θεους. Αλλαζουν σετλιστ αρκετα συχνα οπως καλυτερα γνωριζετε γιατι ειστε της πικογενειας. Το οτι δεν παιζουν και πολλα τραγουδια απο το black εκτος απο καινουργιο δισκο κατι σημαινει. Καλα τραγουδ(ακια)ια αλλα μεχρι εκει. ο αλλος που θα πληρωνε πολλα προφανως ειναι ο μονος στην υφηλιο γι αυτο δεν κανουν τετοια περιοδεια.

Ειδα Dyers Eve το 2009… γαμω ηταν

Ρε είστε σοβαροί ποιος θα πήγαινε να δει συναυλία metallica με τραγούδια από load - reload ούτε ο Hetfield δεν θα πήγαινε…

Αν ειχες κανει ποτε καμια βολτα στα επισημα φορουμς της μπαντας (οχι οτι θα επρεπε φυσικα) θα εβλεπες οτι υπαρχουν χιλιαδες που θα πηγαιναν. Προφανως οχι οσοι πηγαινουν τωρα που παιζουν ολα τους τα κλασικα, αλλα καλυτερα. Λιγοι και καλοι.

Δεν ξέρω για έξω πάντως εδώ μέχρι black album ξέρουμε εκεί έχει σταματήσει η δισκογραφία τους…

1 Like

Mε το ίδιο σκεπτικό στην Ελλάδα μέχρι Cryptic Writings ξέρουμε. Eκεί έχει σταματήσει η δισκογραφία των Megadeth.

Καλα δεν εκπλησσομαι, δεν ειναι το μονο στο οποιο εχει σταματησει ο χρονος στην Ελλαδα… Εδω εχουμε ακομα κοσμο να κανει ευχελαια κι αλλα τετοια.

2 Likes

Προχτές διάβαζα ότι οι Έλληνες σε ποσοστό 60% πιστεύουν ότι για τον πονοκέφαλο ευθύνεται το κακό μάτι.

Γενικά στην Ελλάδα κάποιος άλλος πρέπει να φταίει για αυτό που παθαίνουμε…
@QuintomScenario πολύ θα θελα να ακούσω live το Poor Twisted Me και το Fixxxer