Μetallica

Ε υπάρχει και αυτός ο κόσμος τι να κάνουμε τώρα; Όλες οι μπάντες έχουν κάποια χιτ που τα παίζουν βρέξει-χιονίσει. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα -και δεν το γράφω για να σε πικάρω- είναι οι Maiden με το Fear Of The Dark που το έπαιξαν μέχρι και σε επετειακές περιοδείες τύπου Somewhere Back In Time και Maiden England που δε θα “έπρεπε”.

Δε λέει κανείς να αφήσουν έξω το One για να παίξουν το Mama Said -σοβαροί να είμαστε. Το ξέρουμε ότι 6-7 κομμάτια θα τα παίζουν ότι και να γίνει. Άλλα 5-6 είναι από το HTSD γιατί αυτό προωθούν και 6 κομμάτια εναλλάσσονται. Κάποια είναι κλασσικά -Harvester, Sanitarium, Creeping Death- και 1-2 είναι κομμάτια που δεν πολυπαίζουν. Για αυτά λέμε πως είναι ωραίο να υπάρχει μια έκπληξη σαν τον No Leaf Clover και έχουν ποιοτικά κομμάτια στην περίοδο μετά το Black Album που θα μπορούσαν να συμπεριλάβουν. Δε νομίζω να είναι κάτι περίεργο ή υπερβολικό. Πιο υπερβολικό είναι το “είναι όλα σκουπίδια και το ότι δεν τα παίζουν κάτι λέει”.

9 Likes

ναι λεει οτι το κοινο στο By request εβγαλε πιο προβλεπομενο setlist απο οτι θα εβγαζε ο ιδιος ο Lars αν βαριοταν του θανατα.

οτι εχουν περασει 22 χρονια απο την “στροφη” των Loads και γινεται τετοια κουβεντα γυρω απο αυτα , κατι λεει.

ΥΓ. Φαμιλυ πονας ;

6 Likes

Θα ήταν πολύ ωραίο σε αυτή την περιοδεία να ειχαν μια θέση στο σετλιστ που θα έπαιζαν σπανια παιγμένα τραγούδια…

Σημαινει οτι γελαει ο κοσμος ακομα.

και εδω βλεπουμε τα γελια του κοσμου …

3 Likes

6 Likes

Δικε μου μπερδευτηκες το creeping death εβαλες. Στα λογια μου ερχεσαι. Κανονικα θα επρεπε να βαλεις live το μαμα σεντ και να γινεται της πουτανας αν θες να υποστηριξεις την γνωμη σου. Μην λεμε τα βασικα.

King Nothing κι απο κατω ολοι τραγουδανε, τι μαλακες ρε ολοι αυτοι. Ευτυχως στην Ελλαδα εχει σταματησει ο χρονος στο 1991 και υπαρχει κοσμος που ξερει καλυτερα. Ain’t My Bitch και χαμος απο κατω στη Γερμανια. Μαλιστα ο James σου μιλαει κιολας στην εισαγωγη @Clairvoyant

3 Likes

χαμενος κοπος ,εδω δεν πατησε play στο βιντεο πιο πανω για να δει ποσο ξενερωσε ο κοσμος που απο το creeping death πηγαν στα καπακια στο Fuel.

2 Likes

Ψεμα το βιντεο, ημουν μεσα και οταν ξεκινησε το Fuel πηγαν σπιτια τους 20000 κοσμος εννοειται, μετα επαιζαν μονοι τους οι Metallica για το υπολοιπο της συναυλιας, στην Ελλαδα ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΥΤΑ. Και ο James καταναγκαστικο εργο εκανε δηλαδη, τον υποχρεωσε ο Lars.

8 Likes

Είχαν μείνει οι υπόλοιποι 100000

3 Likes

Εχει αποδειχθει μαθηματικα οτι αυτο δε στεκει. Οποιαδηποτε συναυλια Metallica απο το 2000 εως και το 2099 εχει μεγιστο αριθμο θεατων το 34.999

5 Likes

to 35.999

5 Likes

Nαι αλλά σε ενδεχόμενη συναυλία των Metallica στο ΟΑΚΑ του χρόνου ενδέχεται να ξεπεραστούν οι 35.999 θεατές.

Κι εδώ που τα λέμε ποιος ασχολείται με την Ελλάδα. Οι Metallica είναι η μοναδική metal μπάντα που μπορεί και παίζει στο Stade de France.

αλλοι σταντ ντε φρανς και αλλοι upton park

Εχετε καουρα με τη καλυτερη κ μεγαλυτερη συναυλια στην ελλαδα τελικα (δεν το λεω εγω) ετσι εξηγειται ολος αυτος ο παραλογισμος.

Γαμαει το Mama said…κομματάρα
Πέραν του ότι αναφέρεται σε κατι που έχει στιγματίσει για πάντα τη ζωή του James.

1 Like

Until it sleeps ρε!

3 Likes

Καλημέρα και καλή επιστροφή σε όλους. Να πω λίγο και εγώ τη γνώμη μου σχετικά με το θέμα του setlist, που έχει θιχτεί 500 φορές. Όποιος δεν έχει ξαναδεί τους Metallica live, προφανώς και θέλει να ακούσει την oldschool εποχή τους, τα τραγούδια που έθεσαν τις βάσεις για το metal γενικότερα. Όταν όμως τους έχεις δει ήδη τουλάχιστον 2 φορές, και σου αρέσει και η μετάBlack album τραγουδοποιία τους, που είναι το παράλογο να θες να ακούσεις και κάτι από εκείνους τους δίσκους? Προσωπικά πλέον δε με ενδιαφέρει να ακούσω οτιδήποτε από το Black Album, ενώ θα χαιρόμουν απίστευτα αν ακούγα, για παράδειγμα, το Ain’t my Bitch ή το The House Jack Built…

10 Likes

Παιδιά τι λέτε τώρα, αυτό που κάνουν οι Metallica με τα setlist και τα αλλάζουνε συχνά ΓΑΜΑΕΙ.

Το λέω με τον πόνο του Maidenα, μια ζωή θα ακούω “ναι αλλά στα στάδια ο περισσότερος κόσμος θέλει να ακούσει το Fear of the Dark”, νταξει το καταλαβαίνω και παίχτε τα κι αυτά, αλλά για ποιο σκατά λόγο γίνατε μπάντες που γεμίζουν στάδια; Σήμερα ειδικά θα γεμίζετε στάδια ό, τι και να παίξετε, βγάλτε λίγο γούστα ρε γαμώτο και ικανοποιήστε τον λαό που από την αρχή σας έκανε να γεμίζετε σήμερα στάδια.

10 Likes