Μetallica

Έτσι είναι και έγραψε και το ένα από τα δύο riifs της μπάντας στην ηλικία εκείνη.

:purple_heart:

1 Like

Απλά κλαίω και απορώ, που θεωρείτε ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟ κάποιος μουσικός σε μικρή ηλικία να έκανε αυτό που είπε ο Σάφφερ :"")

Ο Gildenlow στα 15 του έγραψε το oblivion ocean, o Brian Fallon έπιασε κιθάρα στα 11 του και έγραψε τα πρώτα του τραγούδια, κάποιοι guitar heroes κέρδιζαν διαγωνισμούς κιθάρας ενώ ήταν 12χρονα απέναντι σε ενήλικες, εγώ στα 15 τερμάτιζα το tiny toons στο gameboy και το θεωρούσα τρελό achievement, σιγά το δύσκολο μαλάκα μου να έπαιζε το γκαγκαγκαγκαραγκαγκαν του ο Σάφερ από τα 10 λες και έπρεπε να φτάσει στα 45 για να κάνει αυτό το τρελό παίξιμο (!). Προφανώς το χέρι μοτεράκι ήρθε αργότερα και με εξάσκηση κλπ αλλά δεν είπε αυτό, για προσωπικό στυλ είπε, και λολ που νομίζετε ότι οι μουσικοί ταλεντάρες που έκαναν καριέρα απέκτησαν το στυλ τους μετά τα 30, λες και είναι “γάμος και παιδί”

4 Likes

Με το που πιάνεις στα χέρια σου την κιθάρα για πρώτη φορά, χωρίς να το καταλαβαίνεις αποκτάς προσωπικό στυλ παιξίματος. Αναφέρομαι στο πιο απλό παράδειγμα κιόλας

Και ισχύει και για τεχνικές και για στυλ. Μη μπερδεύουμε το προσωπικό στυλ με το unique στυλ . Προσωπικό στυλ είναι το σύνολο των επιρροών που μελέτησες τόσο πολύ που στο τέλος έγιναν ο τρόπος που παίζεις . Ε, ο άλλος σαν παιδάκι καύλωνε με το νταγκα νταγκα , προφανώς θα έπαιζε συνέχεια τέτοια απ τον ενθουσιασμό και το έφτασε να γίνει ο δικός του τρόπος παιξίματος .

Στο παράδειγμα τεχνικής π.χ. Εδώ βλέπουμε έναν απ τους καλύτερους κιθαρίστες στο μεταλ , να έχει τόσο περίεργο στυλ παιξίματος στο δεξί του χέρι , που οι δάσκαλοι ( αν είχε ) θα έβγαζαν αφρούς και θα τον κυνηγούσαν με βούρδουλα

1 Like

γιατι ειναι τοσο ξεπατικωτουρα ο τροπος που παιζει και ηταν σε τετοια εποχη που γινοταν ηδη η “επανασταση” , που ειναι λιγο αστειο να λεει “ξερεις δεν τους ειχα ακουσει και ειχα προσωπικο ηχο απο τα 7 μου” .

1 Like

Το “ξέρεις δεν τους είχα ακούσει” δεν το διάβασα, δεν ξέρω καν για ποιους το είπε. Το ίδιο για τον προσωπικό ήχο, δεν είπε ότι έβγαλε το eruption στα 7 ή ότι στο μαιευτήριο αντί να κλάψει είπε “STORMING DEMONS TRAVEL THROUGH THE NIGHT”, για τον κιθαριστικό καλπασμό είπε που ξαναλέω σιγά το πρωτοποριακό και δύσκολο που έπρεπε να γίνει 30+ για να το κάνει

εντιτ, για την ηλικία νόμιζα ότι είχα διαβάσει για 9, μετά για 10, κουίντομ έγραψε για πλάκα προφανώς 5, τώρα έγινε 7, αποφασίστε :")

2 Likes

Αν θυμάμαι καλά στη συνέντευξη είχε ότι όταν άκουσε το ride the lightning ήταν σε φάση WTF? γιατί είχε το ίδιο παίξιμο με τον Hetfield (δηλαδή στα 16 του) γιατί πολύ απλά είχαν τις ίδιες NWOBHM επιρροές + την επιρροή από το παίξιμο του Harris.

1 Like

Πρωσωπικο στυλ αποκτάς αν ξεκινήσεις να παίζεις μόνος σου. Αν πας σε ωδείο θα πρέπει να μάθεις σωστά με ένα καθηγητή και αργότερα θα αποκτήσεις δικό σου στυλ παίξιματος.

Δεν το εγραψα εγω, εγω ενα quote εκανα. Δε θυμαμαι την ηλικια που δηλωσε ο Schaffer, αλλα η δηλωση του ηταν χοντρη μαλακιαρα. Οπως το 99% των δηλωσεων του και ενα τεραστιο ποσοστο της μουσικης του επισης.

Το θεμα ειναι πως οταν τον ρωτανε αν επηρεαστηκε απο τους Metallica λεει κατι τετοιες παπαριες, και γελαει και το παρδαλο κατσικι. Προσωπικο ηχο ειχα κι εγω οταν επιασα για πρωτη φορα κιθαρα στα 14 μου, απλα δε βγηκα ποτε να πω οτι εγραφα τριπλετες απο τοτε και δεν εχω ιδεα για το ποιοι ειναι αυτοι οι Metallica που μου λετε, οταν ο τυπος εχει ξεσηκωσει οτι υπαρχει και δεν υπαρχει απο κλασικες μπαντες του μεταλ.

1 Like

Αντε ρε!!

3 Likes
1 Like

Με ghost μαζι

3 Likes

Αυτά που βλέπω με τρομάζουν ότι δεν θα είμαστε μέσα. Δηλαδή σε όλες τις άλλες χώρες το έχουν τούμπανο πλέον, εντάξει όχι σε όλες αλλά καταλαβαίνετε

2 Likes

Άντε να μας έρθουν και εδώ.
Πάντως αν έρθουν με ghost και δω πάλι 2 σκηνές θα ξενερώσω πολύ…

Οντως ρε φιλε, ενα teaser οτι εστω κατι ερχεται.

28 Σεπτέμβρη λέει προπώληση? Αρα θα ανακοινωθεί αρχές της άλλης εβδομάδας.

Κι εμένα μου φαίνεται λιγο περίεργο γιατί οι ντίντιδες στο φβ δεν ποστάρουν για χέβι μέταλ σεισμούς κτλπ.

Παιδιά σίγουρα έχει γίνει συμφωνία για τον τρόπο ανακοίνωσης. Αφού όλοι ξέρουν ότι τη δευτέρα ανακοινώνεται η περιοδεία, σιγά μην έβγαινε ο διοργανωτής να πει “σεισμός” κτλ. Το ότι διέρρευσε σε 2-3 χώρες από τις τόσες που θα πάνε δεν σημαίνει κάτι…

Το ενθαρρυντικό είναι ότι θα παίξουν στη Ρουμανία, σύμφωνα με τις διαρροές της eventim, το κακό είναι πως οι τιμές που διέρρευσαν για το Stade de France είναι στα επίπεδα του αμερικανικού stadium tour που είναι απλησίαστες για Ελλάδα.

2 Likes

Τι τιμές έχει;

Πανω απο 100 νομιζω. Το θεμα ειναι ποσο εχει Ρουμανια.