Euro 2016

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θέλουν να υπάρχει η αμφισβήτηση και οι αδικίες των διαιτητικών αποφάσεων στο άθλημα γιατί δημιουργεί με ένα βλαμμένο τρόπο πάθος στον φίλαθλο, ειδικά σε αυτόν που χάνει η ομάδα του. Εϊναι παράλογο μεν αλλά έχουν περάσει δεκαετίες και οι αλλαγές προς την αντίθετη κατεύθυνση γίνονται με το σταγονόμετρο όπως οι δύο extra διαιτητές στην γραμμή της περιοχής και το σύστημα με την μπάλα και την γραμμή του τέρματος. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που οι κάμερες έχουν ξεφύγει και απολαμβάνουμε σε υψηλά frames τα replay όπου αντιλαμβάνεσαι σαν θεατής ΤΑ ΠΑΝΤΑ, θα έπρεπε να έχει άμεση πρόσβαση και ο διαιτητής/παρατηρητής. Μου φαίνεται γελοίο να βλέπουν εκατομμύρια κόσμος τι ακριβώς έγινε σε μια φάση αλλά ο διαιτητής να μην το αντιλαμβάνεται.

Νομίζω πως η μεγάλη περιοχή καλό είναι να μείνει ως clean defence area για μένα. Δεν βρίσκω αδικία σε πέναλτι όπως αυτό με την Γερμανία. Ναι οι παραβιάσεις εκεί μέσα πρέπει να τιμωρούνται αυστηρά για ομάδες που δεν μπορούν να παίξουν καθαρή άμυνα στην μεγάλη περιοχή τους, άσχετα με τις πιθανότητες που έχει η κάθε φάση να καταλήξει σε γκολ. Το μόνο άδικο που βρίσκω είναι οι κάρτες. Το πέναλτι είναι αρκετό ως ποινή δεν χρειάζεται και κάρτα εκτός και αν πρόκειται για αντιαθλητικό μαρκάρισμα με κίνδυνο τραυματισμού αντιπάλου.

Το ανάποδο θα έλεγα εγώ, να τρώνε κάρτα οι παίχτες για φάσεις που θα ήταν “φτηνά” πέναλτυ, αλλά να μη δίνεται πέναλτυ. Τέλος πάντων, κουβέντα να γίνεται :).

Και επαναλαμβάνω, ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ είναι οι σπήκερ γαμώ την αλαζονεία τους. Ούτε ο γάλλος σπήκερ δεν θα υποστήριζε έτσι τη γαλλία. Άντε γαμώ το σπιτάκι τους και των δύο τους πληρώνουμε κιόλας…

Ωραίοι οι Γάλλοι …Με τη 2η κλωτσιά έδωσαν στον Ροναλντο το γόνατο στο χέρι …Τέτοιο κλωτσιδι ούτε η Ιρλανδια στο νοκ άουτ

Στηρίζουμε Πορτογαλια για το γαμωτο και επειδή χάλασαν τον τελικό στους ουδέτερους

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντωμεταξύ ούτε φάουλ ούτε κάρτα ο παγιέτ που “και καλά καταλάθος” έσκασε γονατιά στο γόνατο του μορφονιού, σφύραγε κλέφτικα αλλά στο τέλος του ημιχρόνου του το έσκασαν το γονατίδι στα πλευρά για αντίποινα οι πορτογάλοι…φανερά πουστιά των γάλλων για μένα…καταλάθος και ξύσταρχίδια σου…

Μπαλα πηρε, τυχαιο ηταν.

Τωρα, ο Ροναλντο λογικα στηριζει Γαλλια και μεις Πορτογαλια.

Το ότι συγκρούστηκε γόνατο με γόνατο μπορεί να ήταν όντως τυχαίο…Το ότι ήταν ή 2η φορά που πήγαν σκληρά να τον μαρκάρουν δεν είναι…Και το έκαναν και στον Νανι και γενικά πολύ κλωτσιδι σήμερα

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πουστικο χτύπημα κι όλα τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ…

Πήρε μπάλα λέει…έλα να παίξουμε ρε iron να πάρω μπάλα και να σου στείλω και τα μπαλάκια στο στομάχι μετά να δώ τι θα λές μετά…όταν σπιλώνεις έτσι έναν τελικό Euro τι να πώ…

Σήκωσε το ρε Φερναντου !!!

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ωχ σπιλωσα τον τελικο αυτης της διοργανωσης; :frowning:

Οπως και να 'χει, αστεια διοργανωση, αστεια νικητρια.

Κριστιανο - εστω και λογω τραυματισμου αυτη τη φορα - συνεχισε την παραδοση που τον θελει αφαντο στους τελικους. :stuck_out_tongue:

Απο 'κει και περα, μεγαλη χαρα καθε φορα που ηττουνται οι διοργανωτες στον τελικο και καρδουλες στον καρπουζα του Εστοριλ και στον Κουαρεσμα, γιατι ειναι ο καλυτερος καγκουρας του κοσμου.

ΓΑΜΗΜΕΝΟΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΙ, ΟΥΤΕ Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΝΑ ΕΠΑΙΖΕ ΣΗΜΕΡΑ!

Άστρο και αρχίδια, τίποτε άλλο.

Άμα θέλατε να δείτε μπάλα και θέαμα, να βάζατε τον Πάοκ που έβαλε 12 γκολ σε ένα φιλικό.

Ο Φερναντο της καρδιάς μας είναι απ τη Λισαβονα ρε Αρη

Και κλάμα ο ΚΡ7… πάλι

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lol όχι εσύ ρε για τον παγιέ έλεγα…

ωραίο τεμάχιο ο έντερ πάντως…ο κουαρέσμα πιο κάγκουρας δε γίνεται…πολιτισμικό σόκ θα έπαθε ο κοσιελνί :stuck_out_tongue:

Δε θυμαμαι απο που ειχε βγει, αλλα το θυμαμαι απο παλια ως παρατσουκλι.

Στο μεταξυ τον εβλεπα εκει που ηταν καθιστος, σκυμμενος πιανοντας το μετωπο του και σκεφτομαι ποσο θα ΄θελε να καπνισει. :lol:

Θελω να δωσω τα συγχαρητηρια μου και στον Paul Pogba που πριν ολοκληρωθει η μεταγραφη του για 120 εκ. ευρω, καταφερε να κανει ενα γεματο τουρνουα με 0 θετικες ενεργειες.


ΒΟΥΝΤΟΥ

Αν αναφέρεσαι στο “καρπουζάς από το Εστορίλ”, το έχει πει ο πρώην εργοδότης του Big Mac.

Μπράβο στην Πορτογαλία για την κατάκτηση, το χάρηκα. Το πήρε παρ’ όλο που έχασε τον καλύτερό της παίχτη από την αρχή, με χτύπημα που δε δόθηκε ούτε φάουλ.

Εδώ το μάθατε πρώτοι

http://www.enikos.gr/international/398920,Ti-provlepei-o-elefantas-gia-ton-nikhth-toy-EURO-2016–BINTEO.html

Άξια της μοίρας της η Γαλλία. Είχα γράψει πριν αρχίσει η διοργάνωση ότι τους βλέπω να το σηκώνουν, εκτός κι αν οι Θεοί του Ποδοσφαίρου αποφασίσουν να τιμωρήσουν την Ύβρι του Ντεσάμπ. Όπως και έγινε και μάλιστα at the very end, για να πονέσει περισσότερο. Δε με χαλάει καθόλου. Οι Γάλλοι μπορεί θεωρητικά να ήταν η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης, άλλωστε ήταν σίγουρα η πιο θεαματική και παραγωγική (μακράν του δεύτερου έχω την αίσθηση), αλλά στην κρίσιμη στιγμή έδειξαν 0 προσωπικότητα, 0 σθένος, 0 αρχίδια ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΜΑΔΑΣ. Θα πει κανείς για τον ημιτελικό για τη Γερμανία αλλά εκεί πραγματικά τους έφεξε (Παντελή, έτσι όπως το θέτεις δε διαφωνώ ότι ήταν αστείο το πέναλτι, ας πρόσεχε λίγο περισσότερο ο Σβαϊνστάιγκερ βέβαια έτσι;). Απόψε όμως που δεν είχε πέναλτι απ’ το πουθενά ή αντίπαλο-σάκο του μποξ είδαμε το υλικό απ’ το οποίο είναι φτιαγμένη αυτή η Γαλλία.

Και η λογική λέει ότι θα συνεχίσουν να τρώνε σφαλιάρες μπας και φτιάξουν λίγο χαρακτήρα. Ο Πογκμπά αυτή τη στιγμή είναι ο πιο υπερτιμημένος παίκτης στον κόσμο - ναι, ήδη είναι, χωρίς να έχει γίνει η μεταγραφή. Φανταστείτε όταν θα ολοκληρωθεί. Ο δε Γκριεζμάν όσο τον γουστάρω ως παίκτη, τόσο με απογοητεύει στα δύσκολα. Τραγικός στον τελικό του Champions League, τραγικός και απόψε. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη;

Απ’ την άλλη η Πορτογαλία με άφησε τελείως μαλάκα. Στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων τους είχα εντελώς ξεγραμμένους. Έλεγα εντάξει αυτό ήταν θα τους κρεμάσει πάλι ο Κριστιάνο, δεν πάνε πουθενά, το πολύ να περάσουν τον όμιλο και άλλα τέτοια. Καλά να πάθω κι εγώ λοιπόν. Από ποδόσφαιρο μηδέν προφανώς οι Πορτογάλοι αλλά ούτε οι πρώτοι είναι ούτε οι τελευταίοι. Κι αφού η Γαλλία αποδείχτηκε τόσο λίγη και τους άφησε στον τελικό να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό, γιατί αυτό ακριβώς έγινε, το πήγαν ράθυμα και νησταλέα οι Πορτογάλοι μέχρι που βρήκαν την ευκαιρία να το κλέψουν… ε τότε μαγκιά τους.

Η κουφάλα ο Σάντος κουτσά στραβά τα κατάφερε πάλι. Κι αυτή τη φορά στην κορυφή. Μα με το στανιό στον όμιλο, μα με ισοπαλίες, μα έτσι μα αλλιώς, πάντως τα κατάφερε. Τι να πω. Μάγκας κι αυτός.

Ειδική μνεία στον Κριστιάνο Ρονάλντο που για πρώτη φορά από τότε που τον θυμάμαι να παίζει μπάλα εδώ και 13 χρόνια περίπου φανέρωσε σε μια διοργάνωση ηγετικά χαρακτηριστικά και νοοτροπία παίκτη που τον νοιάζει μόνο η επιτυχία της ομάδας (!!!). Ειλικρινά, δεν το περίμενα. Όταν βγήκε τραυματίας η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι την επόμενη μέρα θα λέγαμε όλοι για το θρίαμβο της Γαλλίας και τον λιγόψυχο Ρονάλντο που έκανε “υπέρβαση” για τα δεδομένα του σε τελικούς, καταφέρνοντας να μη βγάλει ούτε το μισάωρο. Η εικόνα του όμως στην παράταση να είναι συνεχώς όρθιος μπροστά στον πάγκο και να προσπαθεί να βοηθήσει τους συμπαίκτες του από κει ήταν respect. Όσο και να τον αντιπαθώ δεν μπορώ να μην το παραδεχτώ. Λες να είχε δίκιο τελικά ο Ντιεγκίτο τις προάλλες που έλεγε στον Πελέ ότι ο Μέσσι δεν έχει τη στόφα του ηγέτη, σε αντίθεση με τον Κριστιάνο; Όταν το είχα διαβάσει αυτό μου βγήκε όλος μου ο κυνισμός και ήμουνα σε φάση αχ Ντιέγκο, Ντιέγκο, πάλι μαλακία πέταξες. Δεκτό για την έλλειψη ηγετικών χαρακτηριστικών του Μέσσι, αλλά στον Κριστιάνο πού τα είδες ξέρω γω;

…Κι όμως…

Εν κατακλείδι, κάκιστο Euro ως συνήθως, αλλά αυτή τη φορά με την πρωτοτυπία να είναι ακόμα χειρότερο στους ομίλους απ’ ότι στα νοκ άουτ (!!!), και με ένα σωρό εκπλήξεις και παράδοξα πράγματα γενικώς. Πάντως για να μην ξεχνιόμαστε, σε λίγο καιρό θα έχουμε και τον “τελικό” για τον “υπερπρωταθλητή κόσμου”, κάπως έτσι δεν πρέπει να τον πούμε; Όπου η Χιλή περιμένει με άγριες διαθέσεις να κατασπαράξει την Πορτογαλία. Άντε παιδιά, και σε δυο χρόνια στη Ρωσία (:wink: να δούμε ακόμα χειρότερη μπάλα. Γίνεται. Έτσι δεν είναι;