Euro 2016

Εννοείται ας πρόσεχε ο Σβαϊνστάιγκερ, δεν είπα το αντίθετο ρε.

Πολυ το χαρηκα για τον Σαντος. Συμφωνω σε οσα λεει για αυτους κ τους Γαλλους απο πανω ο Γρακχος. Κ για τον Ροναλντο συμφωνω. Εδειξε χαρακτηρα χτες κ οσο περναγε κ η ωρα εβλεπες οτι πατανε ολο κ καλυτερα. Πολυ καλη εντυπωση μου κανε αυτος ο μεσος ο Ζοαου κατι. Μαριο νομιζω. Μηχανακι με τεχνικη

Σιγα που ηταν η Γαλλια η καλυτερη ομαδα και μαλιστα μακραν απο τον δευτερο. Ο πραγματικος τελικος του τουρνουα ηταν Ιταλια Γερμανια αλλωστε, καθως αυτες ηταν και οι δυο καλυτερες ομαδες με βαση αποδοση που επιασαν και αντιπαλους που απεκλεισαν πριν αλληλοσκοτωθουν (καθως η Γαλλια αλλωστε απεκλεισε το ηδη σκοτωμενο πτωμα της Γερμανιας).

Απο κει και περα, συγχαρητηρια στον Κριστιανο Ροναλντο που οντως απεδειξε οτι ειναι ηγετης, και στην Πορτογαλια που καταφερε να κατακτησει τροπαιο οντας η 7η-8η καλυτερη ομαδα του τουρνουα. Και η χειροτερη νικητρια Euro/World Cup στην ιστορια του ποδοσφαιρου. Εχει κι αυτο τη μαγεια του απο μια αποψη. Και σιγουρα χαιρομαστε που κανει την Ελλαδα του 2004 να φαινεται ομαδαρα μπροστα της :lol:

Ηταν το Euro των εκδικησεων και των κλεισμενων κυκλων. Εκλεισε ο κυκλος των αποκλεισμων της Ιταλιας απο τους Ισπανους, της Γερμανιας απο τους Ιταλους, της Γαλλιας απο τους Γερμανους και ακομα και της Πορτογαλιας απο τους Γαλλους (αλλα και γενικοτερα).

Αν μη τι αλλο ειναι πιο ενδιαφερον να μοιραζονται τα τροπαια μεταξυ των χωρων, απο το να το παιρνουν συνεχεια οι ιδιοι, απλα κριμα που το πηρε μια ομαδα που επαιξε εκθαμβωτικα αισχρο ποδοσφαιρο, μεχρι την παραταση του τελικου.

ΥΓ. Ο Πογκμπα ειναι απιστευτος παιχταρας. Και καθολου υπερεκτιμημενος. Και οι Γαλλοι πολυ συμπαθης ομαδα. Ο Γκρηζμαν εκανε εξαιρετικο τουρνουα, συγγνωμη που δεν εβαλε χατ τρικ σε τελικο Εuro για να πρεπει να τον παραδεχτουμε ως επιθετικο ε.

Μεγάλη σούπα ο τελικός. Λίγες στιγμές άξιες λόγου, όπως πχ η πεταλούδα στη μυτη του cr7 την ωρα που εκλαιγε ή κάποιες ωραίες αποκρούσεις απτα τέρματα. Κατά τα άλλα, αν εξαιρέσεις το Σισοκό που είχε καταλάβει ότι “τώρα τρώμε σίδερα”, οι μπύρες κέρδισαν τη μπάλα.

Δε ξερω τι λέτε για ηγετική στόφα ρονάλντο , νομίζω ότι ο σάντος ήθελε να τον βρίσει στο β ημίχρονο :stuck_out_tongue:

Μόνο ο κύκλος της Αγγλίας έμεινε ανοιχτός :’)

Μιλουσα αποκλειστικα για μεγαλες ομαδες

Πωωω, ξεστραβώσου ρε πούστη μου, γράφω “πιο θεαματική και πιο παραγωγική”. Και καλύτερη ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ. Και μάντεψε: Ναι, η Γαλλία έβαλε (μακράν) τα περισσότερα γκολ στη διοργάνωση. That’s all.

Όσο για την πραγματικά καλύτερη ομάδα, η Ιταλία σίγουρα έλαμψε και η Γερμανία ήταν στα γνωστά της στάνταρ, αλλά βάσει απόδοσης (κάτι που αναπόφευκτα εμπεριέχει και την έννοια των δυνατοτήτων και του λεγόμενου “ταβανιού”) Ισλανδία και Ουαλία ξεφτίλισαν το σύμπαν σ’ αυτό το Euro. Μακράν οι καλύτερες ομάδες.

Τι, από μένα συγγνώμη; Από τους Γάλλους συγγνώμη που τον βλέπανε να τα βάζει δυο-δυο και νομίζανε ότι θα καθαρίσει για πάρτη τους και στον τελικό, εγώ σκοτίστηκα. Απλά παρατηρώ και σχολιάζω κάποιες καραμπινάτες διαφορές σε αγωνιστική παρουσία από παιχνίδι (“απλό” νοκ άουτ) σε ΠΑΙΧΝΙΔΙ (ΤΕΛΙΚΟ). Εξαιρετικό τουρνουά μας λες. Χαίρω πολύ, και Champions League έκανε ακόμα καλύτερο. Και στον τελικό όπου έπρεπε να πάρει στις πλάτες του την ομάδα σερνότανε. Εντάξει, χτες δεν ήταν τόσο άθλιος όσο στον τελικό του Champions League, ήταν μέσα σε δυο-τρεις μεγάλες φάσεις. Αλλά από εκείνη την κεφαλιά που φεύγει μόλις άουτ μέχρι και το τέλος της παράτασης το μόνο που έκανε ήταν να παριστάνει το 6άρι για κάποιο λόγο (;!). Γύρναγε κάτω από τη σέντρα και μοίραζε τη μπάλα. Εμμμμ Αντωνάκη αγόρι μου, ΤΙΣΤΟΜΠΟΥΤΣΟ ΚΑΝΕΙΣ; Η ομάδα σου σε χρειάζεται μέσα στην περιοχή και στις παρυφές της, εκεί όπου μπορείς ΝΑ ΣΟΥΤΑΡΕΙΣ. Στα 50 μέτρα μακριά τι ακριβώς να σε κάνει;

Όσο για τον Πογκμπά και αν το είναι υπερτιμημένος ή όχι (γιατί παικταράς - ή μάλλον: με τεράστιες δυνατότητες - είναι, αυτό δεν το αμφισβητώ αλλά είναι άλλη κουβέντα), αυτός ο παίκτης που είδαμε χτες και σε όλο το τουρνουά δηλαδή, τα τελευταία χρόνια τον ακολουθούν τίτλοι τύπου “ο νέος Ζιντάν”, “ο διάδοχος του Ζιντάν” και άλλα παρεμφερή.
Αυτό. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

M’ αυτο πχ δεν ειχε να κανει με το οτι σιγα σιγα αρχιζε να κουραζεται και ο τεραστιος Σισοκο και οτι ολη η υπολοιπη Γαλλια - πλην Κομαν λιγο - σερνοταν;

Καλά, αυτό είναι γεγονός, αλλά και πάλι ο Γκριεζμάν εκεί πίσω ήταν εντελώς ακίνδυνος και όπως το είδα εγώ τουλάχιστον δε βοήθησε καθόλου.

Όσο για τον Κομάν, όσο ταλέντο και προσόντα έχει άλλο τόσο επιπόλαιος και ζημιογόνος για την ομάδα του μπορεί να γίνει. Κλασσική περίπτωση πιτσιρικά που περιμένουν απ’ αυτόν πολύ περισσότερα απ’ αυτά που είναι σε θέση - σ’ αυτή τη φάση τουλάχιστον - να δώσει. Αν ο Αντσελότι δεν τον προσέξει του χρόνου (ή ο Αλέγκρι, δεν ξέρω αν θα μείνει στη Μπάγερν ή αν θα γυρίσει στη Γιουβέντους), φοβάμαι ότι μπορεί να γίνει άλλος ένας Στέρλινγκ. Που ακούμε δηλαδή την ποδοσφαιρική τιμή του και μας πιάνει νευρικό γέλιο.

ε και;

Ούτε οι ίδιοι οι Άγγλοι δεν πιστεύουν ότι είναι μεγάλη ομάδα.



Thanks for the memories… Euro 2016. Συγχαρητήρια Φερναντάο.