Euro 2016

Κακες διασταυρωσεις γιατι το σχεδιασαν χειροτερα κι απο Ελληνες.

Δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχει πρακτικα κανενα αβανταζ για οποια ομαδα βγαινει πρωτη στον ομιλο, αφου μπορει να παιξει με τριτη ομαδα, μπορει ομως και να παιξει με δευτερη. Εκτος αυτου, στον ΕΠΟΜΕΝΟ γυρο (των 8), δεν υπαρχει καμια λογικη στη διασταυρωση. Ειναι απλα προκαθορισμενο, οχι ομως οπως τις αλλες φορες. Που ηξερες οτι ο Α ομιλος θα παιξει με τον Β και ο Γ με τον Δ. Τωρα το αποτελεσμα ειναι να εχουν κατσει Ιταλια, Γερμανια, Ισπανια, Γαλλια, Αγγλια στο “κλαδι” που θα βγαλει μονο δυο απο αυτες τις ομαδες στα ημιτελικα (και αρα 1 στον τελικο).

Και δεν εχω κατι με τις εκπληξεις, ισα ισα τις στηριζω κιολας, αλλα αυτο παραειναι τραγικο. Στο αλλο κλαδι μαλλον Πορτογαλια, Βελγιο/Σουηδια και Κροατια θα μπορουν να πανε πανευκολα σχετικα μεχρι τα ημιτελικα…

οι διασταυρωσεις συνολικα

βλεπω ανα ζευγαρι προκρισεις
Πολωνια, Πορτογαλια, Ουαλια, Βελγιο,
Γερμανια, Ιταλια, Γαλλια,Αγγλια

Ο, τι είπε ο από πάνω, εκτός από το Πορτογαλία Κροατία.

Η Κροατία θα πάει τελικό.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Εγώ βλέπω την Ισπανία να περνάει τους Ιταλούς.

Το Πορτογαλία-Κροατία είναι εξαιρετικά αμφίρροπο.

Μεγαλη απογοητευση η Τουρκια. Πρωτη φορα ειχαν τοσο ταλεντο και δεν ειχαν καθολου ψυχη.

Πολωνια, 50-50, Ουαλια, Ουγγαρια
Γερμανια, 50-50, Γαλλια, Ισλανδια

Θελω Ιταλια, αλλα φοβαμαι την Ισπανια κι ας μην ειναι αυτο που ηταν.
Το Βελγιο ειναι κακιστο, και για το ταλεντο που εχει, παιζει αθλια μπαλα.
Θα ηθελα να τους αποκλεισει η πολυ συμπαθης και ταλαντουχα Ουγγαρια.
Αγγλια μπορει να χασει απο τον οποιονδηποτε, αρα γιατι οχι απο την Ισλανδια.

[B]ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΛΕΦΑΝΤΟΥ ΑΠΟ 2ο ΓΥΡΟ[/B]

Ολόκληρη Πορτογαλία και έχει ένα δεξί μπακ κοντό, τον Βιεϊρίνια, δηλαδή άλλο δεν έχουν εκεί; Ολόκληρη Πορτογαλία και έχει ακόμα στόπερ τον Καρβάλιο, πόσα χρόνια παίζει αυτός, 20; Παππούς έχει γίνει! Δεν έχουν άλλο εκεί απ΄ ότι φαίνεται.
Ο Νάνι ξεζουμισμένος, ξεπερασμένη ιστορία, ο Κουαρέσμα όπου πήγε τίποτα δεν τελείωσε, δεν τράβηξε παρά το ταλέντο του. Κακός χαρακτήρας, οι σέντρες του πάνε στο πρώτο δοκάρι, τον έχουν πάρει χαμπάρι οι αντίπαλοι προπονητές και στήνουν παίκτες εκεί, γκολ δεν βάζει, γενικώς μπλεξίματα. Ενώ έχει καλούς παίκτες η Πορτογαλία, έχει μπλεξίματα και γι΄ αυτό αποτυγχάνει.
Και πάμε τώρα στον Σάντος. Κακομοίρης στο στιλ, γι΄ αυτό δεν είχε το άστρο για να γίνει μεγάλος προπονητής, ενώ είναι εργατικός και σοβαρός. Μια κακομοιριά αποπνέει στην ομάδα που πάει πάντα, ένα ύφος λες και ζει μέσα στη φτώχεια μέσα στα βάσανα. Ενώ βλέπεις τον Σιμεόνε τι αέρα βγάζει, βλέπεις τον Κόντε στην Ιταλία πώς το ζει και εκείνος το ματς, βλέπεις τον Ομπράντοβιτς στο μπάσκετ πώς γίνεται κόκκινος σαν πατζάρι και καθοδηγεί.

Πάμε τώρα στην Ιταλία. Όπως την περίμενα και όπως τα λέω πριν αρχίσει το Euro για τον Κόντε.
Ο Κόντε κάνει κάτι και προσέξτε το, πάντα αφήνει πίσω 3 και έτσι δεν μπορεί να φάει αντεπίθεση η Ιταλία. Και 4 αντίπαλοι να βγουν μπροστά, οι 3 της Ιταλίας πίσω τους πιάνουν διότι είναι και σκυλιά του πολέμου, γρήγοροι παίκτες και έξυπνοι παίκτες. Και στα στημένα έβαζε τον Κελίνι να μαρκάρει τον Ιμπραήμοβιτς.
Οι 5 της Ιταλίας γίνονται 8 σε φάση άμυνας. Άντε να τους βάλεις γκολ. Δεν έχει τους μεγάλους παίκτες η Ιταλία αλλά μπορεί να προχωρήσει λόγω του προπονητή της. Τα ίδια είχε κάνει και στη Γιουβέντους και την έκτισε πρωταθλήτρια ενώ είχε ανέβει από τη Β΄ Εθνική.

Για τη Γερμανία που έκανε την γκέλα, εγώ σας είχα πει πριν την γκέλα και σας ξαναλέω ότι δε μου αρέσει. Βέβαια, είναι Γερμανοί και πάντα είναι μέσα στα φαβορί. Εμένα, όμως, δεν μου αρέσουν. Βάζει τον Μίλερ έξω δεξιά, τι να κάνει εκεί, να πλευροκοπήσει; Δεν μπορεί. Βάζει σέντερ φορ τον Γκέτσε, κοντούλης που η Μπάγερν τον έβαζε να παίζει 10 λεπτά φέτος. Στα χαφ και στην άμυνα επίσης έχει προβλήματα η Γερμανία.

Η πιο καλή ομάδα που βλέπω ως τώρα, θα ξαναπώ ότι είναι η Ισπανία. Και μετά η Γαλλία. Αυτές οι δύο μου αρέσουν. Και από τακτική η Ιταλία. Μπάλα όμως μου αρέσει να βλέπω από την Ισπανία. Παικταράδες. Σε καλή κατάσταση τους βλέπω. Δεν τους περίμενα τόσο καλούς πριν το Euro, με το που τους είδα όμως στο πρώτο ματς βγήκα και τα είπα. Στο δεύτερο ματς μου άρεσαν ξανά. Θα πάει ψηλά η Ισπανία. Και στο γκολ είναι επικίνδυνη και στην άμυνά της είναι δυνατή.

Το ίδιο και η Γαλλία. Καλοί κυνηγοί, καλά χαφ, προσέχει και την άμυνα. Γρήγορη ομάδα. Ο Κριεζμάν φισέκι μπροστά και ο Ζινιάκ που έβαλε στο δεύτερο ματς πιο γρήγορος από τον Ζιρού. Με τον Πογκμπά της Γιουβέντους δώσανε ταχύτητα. Έχουν και άλλους καλούς παίκτες, στα χαφ τον Παγέτ κ.λπ…

Σε ό,τι αφορά τους Άγγλους, έριξα κράξιμο στον προπονητή τους μετά το πρώτο ματς για τα εγκλήματα που έκανε. Στο δεύτερο ματς τα διόρθωσε από ένα σημείο και μετά γι΄ αυτό νίκησε η Αγγλία. Ξεκίνησε πάλι αφήνοντας τον Βάρντι έξω, ο Κέιν όμως δεν τραβάει, είναι κουρασμένος, είναι και βαρύς. Και ο Στέρλινγκ ξαναλέω δε φτουράει, σα φλωράκος παίζει, δεν τον αισθάνεται η αντίπαλη άμυνα.
Στο ημίχρονο του δεύτερου αγώνα κάνει επιτέλους τις αλλαγές, βάζει γρήγορα Βάρντι και Στάριτζ που ήταν εκπληκτικοί και κερδίζει εύκολα η Αγγλία.

Βλέπεις τη Σουηδία να γυρνάει πίσω ο Ιμπραϊμοβιτς να κάνει το δεκάρι. Την ίδια αηδία με τον Ρούνεϊ. Ρε Ιμπραϊμοβιτς και Ρούνεϊ επειδή μεγαλώσατε και δεν μπορείτε πια να ξεφεύγετε από τα στόπερ, το παίζετε δεκάρια;

Το Βέλγιο επιτέλους έπαιξε την μπάλα που μπορούν να παίξουν οι πολύ καλοί παίκτες που έχει. Όταν σε μία εθνική δε χωράει ο Μιραλάς, τι να λέμε, έχει πολύ καλούς παίκτες αυτή η ομάδα. Στο πρώτο ματς με είχαν απογοητεύσει, τους έπιασε κορόιδα η Ιταλία, ο Κόντε είχε δέσει κόμπο τον προπονητή του Βελγίου. Στο δεύτερο ματς έπαιξαν μπάλα, είχα πει πριν το Euro ότι έχει η έρθει η ώρα για τους παίκτες αυτούς να κάνουν την έκπληξη. Τους είχα για αουτσάιντερ. Φοβερός Λουκάκου και Αζάρ στο δεύτερο ματς.

Δεν υπάρχει η ομάδα οδοστρωτήρας που θα πεις ότι θα μπει μέσα και θα νικήσει εύκολα τον αντίπαλο. Μικρές οι διαφορές μεταξύ των καλών ομάδων, όλα μπορούν να γίνουν.

Εγώ είπα ποιες ομάδες έχω ξεχωρίσει ως τώρα να είναι σταθερές και να πηγαίνουν για πολύ ψηλά: Ισπανία, Γαλλία. Και Ιταλία που χωρίς να έχει μεγάλους παίκτες, έχει δυνατή τακτική από τον προπονητή. Τα ίδια είχα πει και μετά την πρώτη αγωνιστική.

Αυτή είναι σοβαρή ανάλυση !

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει να κάνει μια μεγαλοπρεπέστατη κωλοτούμπα ο κυρ-Νίκος μετά την πρόκριση της αρμάδας του Σάντος σήμερα :!:

Γενικά, δεν αντέχω Ισπανία, Βέλγιο και Πολωνία. Όσο πιο γρήγορα χαιρετήσουν, τόσο το καλύτερο.

Ήταν τόσο βαρετό που κατάφερα να διαβάζω παράλληλα για την εξεταστική.

Ο ορισμός του μισό μηδέν. Σαντος χαχαχαχα

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Ντροπή αυτή η Πορτογαλία, 4 ματς 4 ισοπαλίες. Μια φάση σε όλο το μάτς. Ο Σαντος είναι ικανός να πάει τελικό μόνο με ισοπαλίες.

τι μου θυμιζει αυτο το τελευταιο που ειπες… :–

Η ισπανια παιζει ισως το καλυτερο ποδοσφαιρο

ντροπη ηταν η πορτογαλια στο μουντιαλ. Φετος ειναι ομαδα με ατομικες αδυναμιες και στηριζουμε

Εμενα μου θυμιζει το Τσ.Λ. παντως, οπου σφαχτηκαν ολοι μεταξυ τους και το πηρε το σιχαμα. :stuck_out_tongue:

Καλα, αν προσπαθησω κι αλλο, μπορω να φτασω και στο ΛεΜπρον. :lol:

Μεχρι Παρασκευη βραδυ, εδινε το stoiximan ειδικο στοιχημα να κατακτησει η Πορτογαλια το Euro φερνοντας μονο ισοπαλιες, με αποδοση 600! Σαββατο πρωι αποφασισαμε με εναν φιλο να ριξουμε λιγα ευρω για πλακα και το ειχαν βγαλει.

Αφήστε τα παιδιά ήσυχα ρε! Θα λέγατε τα ίδια αν πέρναγαν οι υπερεκτιμημένοι Κροάτες που παίξανε όπως οι Πορτογάλοι; Ή μήπως επειδή παίξανε “καλά” στους ομίλους (με τους ανύπαρκτους Τούρκους, το στημένο με την Τσεχία και την Ισπανία που την έπαθε όπως ο λαγός με τη χελώνα μετά το 1-0) θα λέγατε ότι άξιζαν την πρόκριση;

Από τις καλύτερες στοιχηματικές μέρες η χθεσινή με πρόκριση της μεγάλης Πορτογαλίας (και πιο πριν, αλλά και στην παράσταση στο 5άρι). Μέχρι και το Χ ημίχρονο/1 τελικό της Ουαλίας πέρασε που ήταν εξαιρετικά επίφοβο.

Γενικά, τώρα στα νοκ-αουτ ξεχάστε το όποιο θέαμα, διότι κυριαρχούν οι σκοπιμότητες. Δεν θα δείτε μεγάλες διαφορές από το Κροατία - Πορτογαλία, οπότε περιμένω ανάλογα σχόλια με αυτά που έγιναν για τους Πορτογάλους. :stuck_out_tongue:

Αληθεια τωρα;

Παλι καλα που δεν το πηραν κιολας, γιατι θα 'πρεπε να βρισκεις κατι για καθε ματς. :stuck_out_tongue:

Με άλλα λόγια, θέλω να πω πως σε ένα μέτριο ποιοτικά τουρνουά βρήκαμε τους λιγότερο κακούς και ξαφνικά είμαστε όλοι μαζί τους. Οι διαφορές των ομάδων είναι μικρές, θα μπορούσε να είχε γίνει γκολ η φάση με το δοκάρι στην αμέσως προηγούμενη φάση και να είχαν περάσει οι Κροάτες. Δίκαιο θα ήταν και πάλι.

Η Πορτογαλία έπαιξε σχετικά καλά στον όμιλό της, ειδικά στα δύο πρώτα και από ατυχία δεν κέρδισε από 5 έως 7 βαθμούς. Θα είχε αλλάξει η γνώμη σας για αυτήν τότε;